De La Soul

İnternet’in Oscar’ı olarak nitelendirilen, sanal alemde başarıyı ödüllendiren Webby’ler, her yıl web siteleri, sosyal medya, uygulamalar, etkileşimli reklamcılık ve online film dallarında veriliyor. Bu yıl da dünyanın en büyük toplum destekli bağış toplama platformu olan İnternet sitesi Kickstarter, ünlü hip hop grubu De La Soul ve bir Harvard Üniversitesi profesörü, İnternet’te yapılan atılımların ödüllendirildiği Webby Ödülü’ne layık görülen isimler arasındaydı.

Kickstarter

Rhythm ve Blues şarkıcısı Beyonce, tatil için ev kiralama hizmetleri sunan Airbnb sitesi ve Twitter’ın video uygulaması Vine de önümüzdeki ay New York’ta düzenlenecek törenle dağıtılacak Webby’lerin sahibi oldu.

İngiliz gazetesi The Guardian, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi eski çalışanı Edward Snowden’in geçen yıl sızdırdığı gizli hükümet belgeleri için İnternet sitesinde sunduğu etkileşimli hizmetle en iyi internet sitesi uygulaması ödülünü aldı.

İngiliz The Guardian Gazetesi

Webby Ödülleri, Uluslararası Dijital Sanat ve Bilim Akademisi tarafından dağıtılıyor. Bu yılki juride yer alan simalar arasında iş dünyasına film kiralama şirketi olarak adım atan ancak İnternet için hazırladığı ve İnternet’ye yayınladığı dizilerle büyük ses getiren Netflix’in Emmy ödüllü hit dizisi House of Cards’ın yapımcıları Kevin Spacey ve Dana Brunetti da vardı.

'House of Cards'ın Yapımcısı ve Baş Rol Oyuncusu Kevin Spacey

Bu yıl 500 bin İnternet kullanıcısı, Webby’lerdeki favorileri için oy kullandı.

Örgütlerin ve bireylerin İnternet’te bağış toplamalarına olanak tanıyan Kickstarter, bu yıl İnternet’in ‘en büyük çığır açan sitesi’ ödülünü aldı. Kickstarter, bağımsız yapımcıların fotoğraf, dans, tiyatro, sinema, müzik, gastronomi, sinema, moda, çizgi roman, tasarımcılık gibi birçok dalda çeşitli projelerin gerçekleşmesi için gereken mali desteğin toplanmasına ön ayak olan bir site.

Müzik kataloğunu ücretsiz indirime sunan 1987 yılında kurulan hip hop grubu De La Soul, Yılın Sanatçısı ödülüne layık görüldü.

52 yaşındaki Harvard Üniversitesi Profesörü siyasi aktivist Lawrence Lessig ise entellektüel mülkiyetin paylaşımını herkes için kolaylaştıran bir ‘copyright’ yani telif hakkı sistemi olan Creative Commons’un kurucularından. Lessig, çalışmalarından ötürü ‘Hayat Boyu Başarı’ ödülünün sahibi oldu.

Jay-Z

Bob Dylan, Arcade Fire ve Pharrell Williams’ın ise online video klipleri, Webby ödülüne layık görüldü. Ünlü şarkıcı Beyonce, beyonce.com web sitesiyle, eşi ünlü rap sanatçısı Jay Z ise son albümü Magna Carta..Holy Grail’ın internetten indirilmesini kolaylaştıran akıllı telefon uygulamasıyla ödül aldı.

Bob Dylan

Pharrell Williams

Mizah sitesi The Onion da Webby alan İnternet sitelerinden biriydi. Gece geç saatlerde yayınlanan talk show programlarından birinin sunucusu olan Jimmy Kimmel ise internette izlenme rekorları kıran kamera şakası ‘Worst Twerk Fail Ever-Girl Catches Fire’ ile Webby almayı başardı.

Jimmy Kimmel

Webby Ödülleri, her yıl, İnternet’in sunduğu nimetleri öne çıkarmaya devam edecek.