Görme özürlülerin gözü-kulağı olacak yeni bir akıllı telefon uygulaması, teknoloji dünyasının son zamanlarda verdiği en müjdeli haberlerden biri oldu.

Yazıları konuşmaya çeviren iPhone uygulaması, gözme özürlülerin artık çok daha bağımsız yaşamalarını sağlayacak. KNFB Reader adlı uygulamayı 99 dolar karşılığında Apple’ın App Store’undan yani Uygulama Mağazası’ndan indirmek mümkün.

Chris Danielsen

KNFB Reader yani KNFB Okuyucu uygulaması, yapay us teknolojisinin en önde gelen isimlerinden Ray Kurzweil ve Amerikan Ulusal Gözme Özürlüler Federasyonu arasındaki 40 yıllık işbirliğinin ürünü.

KNFB Reader hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kullanıcılar, öncelikle iPhone’larıyla yazılı metinlerin fotoğrafını çekiyor. Uygulama, fotoğrafı çekilen metinleri anında konuşmaya çeviriyor. Yazılar ayrıca Braille alfabesine de çevrilebiliyor. Yenilenebilir Braille ekranı olan görme özürlü kişiler bu aygıtlarını Bluetooth ile telefonlarına kablosuz olarak bağlayabiliyor. Uygulama, görüntü işleme ve örüntü tanıma teknolojileri sayesinde görme özürlü kullanıcıların akıllı telefonları üzerinde gereken ayarları rahatlıkla yapmalarını sağlıyor. Örneğin eğer kullanıcı telefonunu yazılı metnin üzerine tam olarak getiremediyse uygulama hemen gereken uyarıyı yapıp kullanıcının telefonunu sağa, sola, öne ya da arkaya eğmesini sağlıyor.

Uygulama piyasaya sürülür sürülmez o kadar popüler oldu ki, geçtiğimiz ay İskoçya’da yapılan bağımsızlık referandumunda görme özürlü seçmen, uygulamanın yardımıyla oy pusulasını okuyup oyunu kullandı.

Google’dan Ray Kurzweil, önümüzdeki aylarda uygulamanın Android versiyonunun da piyasaya sürüleceğini belirtiyor. Kurzweil, uygulamanın fotoğraf ve video çekebilen Google Glass uyumlu bir versiyonu üzerinde de çalıştıklarını belirtti. Google Glass’ın rahatlığı, kullanıcının kamerayı kafasıyla yönlendirmesinde.

Ray Kurzweil, ‘okuma makinası’ olarak tanımlanabilecek cihazlar üzerinde çalışmaya 1970’li yılların başında başladı. Kurzweil’in ilk okuma makinası 50 bin dolardı ve bir çamaşır makinası büyüklüğündeydi. Daha önce Nokia cep telefonu ve kamerasıyla kullanılabilen ve 1000 dolar olan yazılımı şimdi 99 dolara indirmek mümkün.

PowerPoint slaytlarını 7,6 metreden okuyabilen uygulama İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, İsveççe, Norveççe, Fince ve Hollanda ve Belçika lehçeleri olmak üzere Flamanca olarak kullanılabiliyor. Uygulama bununla da kalmıyor, bu diller arasında çeviri yapmayı da mümkün kılıyor. KNFB Okuyucu, gözme özürlüler için çok daha fazla bağımsızlık anlamına gelecek.