‘Kodlama’ Kampları Büyük İlgi Görüyor

Posted October 21st, 2015 at 2:29 pm (UTC+0)
Leave a comment

Yeni bir dil öğrenmek isteyenler artık Rusça, Arapça ya da Çince’nin de ötesinde düşünmeli ve Java ya da Python’u yani bilgisayar programlama dillerini tercih etmeli. Java ve Python, en popüler, en çok kullanılan kodlama dilleri. Akıllı telefonunuza düşen bir mesaj, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızdan son havadisleri aldığınız ‘newsfeed’ ya da akıllı telefonunuzda oynadığınız oyunların bir kısmı, işte bu diller kullanılarak yaratılıyor.

Amerika’da yeni nesillere teknoloji eğitimi vermek için yola çıkan kodlama kurslarının sayısı giderek artıyor. Bu kurslardan biri Dev Bootcamp.

Dev Bootcamp, Amerika’nın ilk kodlama okulu olarak tanıtıyor kendini. Okul, 2012’de San Francisco’da Şerif Bişay tarafından kurulmuş. Bir arkadaşına kodlama öğreten Bişay, bu işi çok daha büyük bir grupla yapmanın daha da eğlenceli olacağını düşüncesinden yola çıkarak internette reklam yapmaya başlamış. 200 kişinin başvurmasıyla birlikte yoğunlaştırılmış kodlama dersleri de böylece hayata geçmiş.

Dev Bootcamp’te sunulan program, kodlamaya yeni başlayanları sadece 19 hafta içinde eğitip işe başlayacak seviyeye getirme sözü veriyor. Programa katılan öğrenciler önce evlerinden katıldıkları 9 haftalık bir eğitimden geçiyor. Bu öğrenciler daha sonra 9 haftalık hızlandırılmış program için Dev Bootcamp’ın Chicago, New York ya da San Francisco’daki kampüslerinden birinde eğitime devam ediyor. Son bir hafta ise kariyer hazırlıklarıyla geçiyor ve mezunlar, iş başvuruları yapmaya hazır hale geliyor.

Bazı çocuklar kodlamayı ilkokul birinci sınıfta öğrenmeye başlıyor

Bazı çocuklar kodlamayı ilkokul birinci sınıfta öğrenmeye başlıyor

Programa katılan bazıları, iş piyasasında kendilerini öne çıkarabilmek için yeni beceriler elde etmeyi amaçlayanlar. Her yıl yaklaşık 450 öğrenci eğiten Dev Bootcamp’e kayıt yaptıranların üçte biri kadın, yarısıysa azınlıklar. Dev Bootcamp, herhangibir devlet üniversitesinin yıllık ücretinin çok üzerinde olan 13 bin 500 dolarlık kurs ücretini karşılamaları için kimi öğrencilerine kısmi burs sağlıyor.

Dev Bootcamp’ın San Francisco’daki kampüsü, büyük bir ofis binasının tek katını işgal ediyor. Açık dersliklere bölünen alanda her yer, bilgisayarlarla kaplı. Ancak öğrencilerin rahatı da düşünülmüş. Öğrenciler yoga ve uyku odalarında rahatlayıp dinleniyor, mutfakta yemek pişirebiliyor.

Okulun başkanı Jon Stowe, yeni beceriler edinen öğrencilerinin hata yapmalarını beklediklerini, bunun öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu söylüyor. Kursa katılan öğrenciler ikili gruplara ayrılıyor. Amaç, bilgiyi paylaşarak öğrenmek.  Eğitimin son haftasında ise kariyer hazırlığına yoğunlaşılıyor. Mezunlarının yüzde 90’ının web tasarımcısı olarak iş bulduğunu söyleyen Jon Stowe, günümüzün hızla değişen teknolojik gelişmeleri karşısında sürekli günceli yakalayabilmek için müfredatlarını sürekli yenilediklerini söylüyor.

Teknoloji eğitimine büyük önem veren Başkan Obama, Beyaz Saray'da düzenlenen kodlama eğitimi seminerinde bir öğrenciden ders alırken

Teknoloji eğitimine büyük önem veren Başkan Obama, Beyaz Saray’da düzenlenen kodlama seminerinde bir öğrenciden ders alırken

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MODERN TEKNOLOJİ HAKKINDA

Burası Amerika, teknolojinin beşiği. İnovasyon, bilim, teknoloji adeta Amerika'yla eşanlamlı. Tıp, çevre, bilişim, uzay, dijital dünya ve daha birçok dalda en çok teknolojik gelişmenin olduğu yer, işte burası. Bu yeni blogda sizlerle Amerika'daki son teknolojik gelişmeleri paylaşacak, bu gelişmelerin hayatımızı nasıl etkileyeceğini anlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

YAZAR HAKKINDA

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Evli ve bir kız çocuk annesi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.