Hepimiz lise kimya dersinden hatırlarız: metaller, ametaller, asal gazlar… Şimdiyse kimya öğrencilerinin periyodik tabloda ezberleyecekleri element sayısı daha da arttı çünkü periyodik tablonun en alt sırası, en sonunda tamamlandı.

Kimya biliminin dünyadaki en yetkin kurumu Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği, henüz resmi olarak adlandırılmayan Element 113, Element 115, Element 117 ve Element 118’in Periyodik Tablo’ya eklendiğini açıkladı.

Yeni eklenen elementler, yedinci ve son sırasını tamamladıkları tabloya da simetri kazandırmış oldu.

periodic table

Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği’nin İnorganik Kimya Bölümü Başkanı Profesör Jan Reedijk, kimya çevrelerinin tablonun yedinci ve son sırasının da eksiksiz olarak tamamlanmasından ötürü son derece heyecanlı olduğunu söyledi.

115, 117 ve 118 numaralı yeni elementler Rusya’daki Dubna Nükleer Araştırma Enstitüsü ve Amerika’nın California eyaletinde California Üniversitesi bünyesindeki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı’nın ortak çalışmaları sonucu elde edildi. 113 numaralı elementin kaşifi ise Japonya’daki Riken Enstitüsü’ndeki kimya uzmanları. Nobel Kimya Ödülü sahibi ünlü Japon kimya uzmanı Ryoji Noyori, bu keşiflerin değerinin bilim dünyası için Olimpiyat altınından bile daha büyük olduğunu söyledi.

Amerikan, Japon ve Rus ekipler tarafından keşfedilen bu elementlere doğada rastlanmıyor. İnsan yapımı olan bu yapay elementler daha hafif ve küçük atom çekirdeklerinin birbirleriyle çarpıştırılması ve bunun sonucunda ortaya çıkan radyoaktif elementlerin yok olma sürecinin izlenmesiyle ortaya çıkıyor. Periyodik Tablo’nun en altında yer alan sıradaki diğer aşırı ağır elementler gibi şimdilik ununtryum (Uut), ununpentyum (Uup), ununseptyum (Uus) ve ununoktyum (Uuo) olarak adlandırılan yeni elementler de ortaya çıktıktan sadece birkaç saniye sonra başka bir elemente dönüşüyor.

Uzmanlar Periyodik Tablo’ya yepyeni elementler eklemek için şimdiden kolları sıvadı. Japon Riken Enstitüsü, ilerideki amaçlarının Element 119’u keşfetmek olduğunu bildiriyor.