Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ilk kez bir yıla yakın süre kalan ikili, Amerikalı astronot Scott Kelly ve Rus kozmonot Mihail Kornienko, Salı günü Dünya’ya dönmeye hazırlanıyor. Kelly, Kornienko ve Rus kozmonot Sergey Volkov, Soyuz uzay aracıyla 1 Mart’ta Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’ne inecek.

Scott Kelly uzayda çiçek de yetiştirdi

Uzayda bir yıl geçirerek sayısız bilimsel deney yapan Scott Kelly’nin tek yumurta ikizi olan bir kardeşinin olması, hem de bu kardeşin de astronot olması, NASA’ya eşi benzeri bulunmaz bir fırsat sundu. Scott Kelly bazı deneyleri uzayda kendi üzerinde yaparken aynı deneyler, Dünya’daki ikizi Mark Kelly üzerinde yapıldı. Amaç, uzayda uzun süre kalmanın insan bedeni üzerindeki etkilerini anlayabilmek. Örneğin yerçekimsiz ortamda uzun süre kalmak kas ve kemik yoğunluğunu azaltıyor, insan bedenindeki sıvıların yer değiştirmesi ve farklı noktalarda yoğunlaşması nedeniyle özellikle görme duyusu üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor. Tüm bu çalışmalar uzun vadede Mars’a yolculuk hazırlıklarının temelini oluşturuyor çünkü uzayda uzun bir yolculuğa çıkmadan önce en temel fiziksel sorunlara çözüm bulunması gerekiyor.

Uzayda 334 gün geçirdikten sonra Dünya’ya dönecek olan Scott Kelly, bunca zaman yerçekimsiz ortamda yaşamasına rağmen kendini çok iyi hissettiğini, ancak en çok özlediği şeyin musluktan akan su olduğunu söylüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronot ve kozmonotların su kaynağı, filtreden geçirerek geri dönüştürdükleri kendi idrarları. Kelly’nin evine döner dönmez ve doktorları yeşil ışık yakar yakmaz yapmak istediği ilk şeyin havuza atlamak olması, bu yüzden şaşırtıcı değil.

Sosyal medyada çok sayıda takipçisi olan Scott Kelly, uzay istasyonundan çektiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaşıyordu

Scott Kelly, uzayda bir yıla yakın süre kalmanın psikolojik olarak kendisini etkilemediğini, ancak ailesiyle fiziksel yakınlığı çok özlediğini söylüyor. Kelly, Dünya’daki yakınlarıyla bir yıla yakın süre zaman geçiremeyecek olmanın misyona başladığı ilk günlerde kendisini zorladığını da eklemeden edemiyor.

Scott Kelly uzay yürüyüşü sırasında selfie çekmeyi de ihmal etmedi

Hem NASA’nın hem de Rus uzay dairesi Roskozmos’un ‘uzayda bir yıl’ projesi gerçekleştirmesinin amacı, Mars’a yolculuk gibi uzayın derinliklerine inen misyonlara hazırlık için veri toplamak. Dünya’ya döndükten sonra Scott Kelly’den toplanan fiziksel veriler, ikiz kardeşi emekli NASA astronotu Mark Kelly’den alınan verilerle karşılaştırılacak.

Scott Kelly (solda) ve ikiz kardeşi emekli astronot Mark Kelly