Apple’ın uzun zamandır merakla beklenen yeni ürün tanıtımı nihayet yapıldı. Yeni iPhone SE, yeni iPad ve yeni iOS, Apple’ın en çok ilgi çeken sürprizleri oldu.

Şirketin CEO’su Tim Cook, yeni ürünlerin tanıtımına başlamadan önce Apple ile Amerikan Hükümeti arasındaki hukuk savaşına değindi. Hatırlayacaksınız, Amerikan Hükümeti, San Bernardino saldırısını düzenleyen çiftin kullandığı iPhone C telefonun şifresini bulmak için Apple’ın işbirliği yapmasını istiyor. Apple ise ‘arka kapı’ olarak tanımlanan böylesi bir yazılımın sadece tek sefer kullanılmayacağını, amacını aşarak sömürüleceğini, dolayısıyla hükümetin Apple müşterilerinin mahremiyet hakkını ihlal edeceğini savunuyor.

‘Bu cihazın incelenmesine izin vermiyorum’

Tim Cook, ”iPhone’u sizler, yani müşterilerimiz için ürettik. Telefonunuzun sizin için son derece şahsi bir eşya olduğunu biliyoruz. Ülke olarak hükümetin kişisel bilgilerimiz ve mahremiyetimiz üzerinde ne kadar hakimiyeti olacağına karar vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Amerika’da her meslek grubunun Apple’a büyük destek verdiğini belirten CEO Cook, daha sonra mikrofonu Apple’ın çevreden sorumlu başkan yardımcısı Lisa Jackson’a devretti.

Apple’ın yüzde 93 oranında yenilenebilir enerjiyle işleyen bir şirket olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Lisa Jackson, şirketin iki yıl önceki amacının sadece mağazalarında ve diğer tesislerinde yenilenebilir enerjiye geçmek olduğunu hatırlattı.

Jackson, Apple’ın kullanacağı yeni robotu tanıttı. Liam adı verilen robot, iPhone’u parçalarına ayırıyor. Daha sonra bu parçaların ya da maddelerin başka cihazlarda ya da farklı şekillerde kullanılıp kullanılamayacağına karar veriliyor.

Çevre sorumlusu Lisa Jackson’dan sonra sahneye şirketin COO’su Jeff Williams çıktı. Williams, sağlık hizmetleri uygulamaları geliştirmede kullanılacak, yazılım kodu açık platform CareKit’i tanıttı.

Lansman, daha sonra herkesin beklediği yeni ürünlerin tanıtımıyla sürdü.

Kol saati iWatch’ın fiyatı 299 dolara düşerken koleksiyona iki yeni renk daha katıldı. Apple TV ise Siri uygulamasının ve dikte ettirme özelliğinin eklenmesiyle yenilendi.

Lansman, daha küçük boyuttaki yeni iPhone’un tanıtımıyla sürdü. 4 inçlik SE modeli, küçük olmasına rağmen iPhone 6S kadar güçlü. Apple’a göre iPhone’da boyutları küçültmenin nedeni, müşterilerden gelen talep. Çok sayıda akıllı telefon kullanıcısı, daha küçük cihazları tercih ediyor. 31 Mart’ta satışa sunulacak olan iPhone SE’nin fiyatı, 399 dolardan başlıyor, yani 16 GB iPhone SE, 399 dolardan satılacak.

Apple ayrıca yeni işletim sistemi iOS 9.3’ü de tanıttı. Şirketin açıklamasına göre iOS 9.3, birçok yeniliği beraberinde getirecek. Bunlardan biri, ‘gece vardiyası.’ Gece vardiyası uygulaması, gündüz saatlerinden gece saatlerine geçerken telefonun ekran renklerini daha ılık tonlara kaydırıyor. Şirket, akıllı telefonların yaydığı soğuk renklerin uyku üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin araştırmalar üzerine böyle bir uygulama geliştirmiş.

Lansmanda son olarak yeni iPad Pro’nun tanıtımı yer aldı. Yeni iPad Pro, 9,7 inçlik ekranıyla daha küçük boyutlara sahip. Apple, dizüstü bilgisayarı eskiyenlerin bilgisayarlarını yenilemek yerine kendilerine birer iPad almasını sağlamaya çalışıyor. Apple Mağazaları Direktörü Phil Schiller’a göre tüm dünyada beş yaş ve üzerinde 600 milyon PC kullanılıyor.

Fiyatı 599 dolardan başlayacak yeni iPad Pro’lar 31 Mart’tan itibaren mağazalarda yerini alacak.