Uganda’dan Bir İlk: Güneş Enerjili Otobüs

Posted July 29th, 2016 at 6:26 am (UTC+0)
Leave a comment
FullSizeRender(6)
Ugandalı mühendisler tarafından geliştirilen güneş enerjili otobüs, Afrika kıtası için bir ilk. Kiira Motors şirketi tarafından üretilen elektrikli otobüs, kısa süre önce Uganda’nın başkenti Kampala’da bir stadyumda halka tanıtıldı.

Enerjisini üzerindeki güneş panellerinden alan otobüsün marka adı, Kayoola.

FullSizeRender(5)

35 yolcu kapasiteli otobüsün tasarımcıları, otobüsün Afrika kıtasında kullanılmaya başlanan güneş enerjili ilk toplu taşıma aracı olmasını umuyor.

Kayoola projesinin baş mühendisi Mario Obuwa, elektrikli motora sahip otobüsün tamamen sessiz olduğunu söylüyor.

FullSizeRender(3)

Projenin Başmühendisi Mario Obuwa

Otobüs, elektrikli araçlarda kullanılan cer motoruyla çalışıyor. Bu motora bataryayla enerji sağlanıyor. Otobüsün üzerindeki güneş panellerine bağlı olan bataryalar motora güç veriyor. Tam şarjlı motor 80 kilometre yol katedebiliyor. Motorun şarjı bittiğindeyse güneş panelleri devreye giriyor ve otobüsün birkaç kilometre daha ilerlemesini sağlıyor.

FullSizeRender(2)

Kayoola otobüsü güneş enerjisi kullanılarak ya da elektrik enerjisi kaynağına bağlanarak yeniden şarj ediliyor. En güzeli de bu otobüsün hiç sera gazı salımı yapmaması.

Mühendis Mario Obuwa, otobüsün her sisteminin yeşil enerjiyle çalıştığını söylüyor. Tüm dünyanın gelecekte yenilenebilir ve sürdürülebilir yeşil enerjiye döneceğini belirten uzman, Uganda’nın şimdiden bu adımı atmak için yola çıktığını belirtiyor.Yüzde yüz yenilenebilir güneş ışığıyla çalışan araç, benzin kullanmadığı için de büyük oranda tasarruf sağlıyor.

Otobüsün üzerinde kullanılan güneş panelleri

Otobüsün üzerinde kullanılan güneş panelleri

Kayoola otobüsünün teknik ekibinin sorumlusu Musa Kalule Waswa ise güneş enerjili otobüsün diğer otobüsler kadar güçlü olduğunu söylüyor.

Waswa, Kayoola ve diğer otobüsler arasındaki farkın, Kayoola’nın yakıt yerine batarya kullanması olduğunu, ancak hızlanırken Kayoola’nın gücünün yakıtla işleyen diğer otobüslerden farkı olmadığını kaydediyor.

Ugandalı yetkililer, güneş enerjili Kayoola’nın başkent Kampala’nın trafik sorununa çözüm getirebileceği görüşünde.

Bir yetkili, ellerinde ne kadar çok seçenek olursa trafik sorununun da o derece kolay çözülebileceğini söylüyor.

FullSizeRender

Prototip otobüsün fiyatı şu anda 140 bin dolar civarında. Bu modelin seri üretime geçmesi durumunda fiyatın 55 bin dolara düşmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MODERN TEKNOLOJİ HAKKINDA

Burası Amerika, teknolojinin beşiği. İnovasyon, bilim, teknoloji adeta Amerika'yla eşanlamlı. Tıp, çevre, bilişim, uzay, dijital dünya ve daha birçok dalda en çok teknolojik gelişmenin olduğu yer, işte burası. Bu yeni blogda sizlerle Amerika'daki son teknolojik gelişmeleri paylaşacak, bu gelişmelerin hayatımızı nasıl etkileyeceğini anlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

YAZAR HAKKINDA

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Evli ve bir kız çocuk annesi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.