Ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Model 3 adını verdiği son model otomobillerinin ilk dağıtımını 28 Temmuz’da tamamladı. Şirketin ürettiği son model olan Model 3’ün etiket fiyatı, 35 bin dolardan başlıyor. Bu fiyat, Tesla’nın daha önce ürettiği lüks otomobillerin yarı fiyatı. Bu da Model 3’ün daha geniş kitlelere erişmesi açısından büyük önem taşıyor.

https://gdb.voanews.com/44070A5C-7212-488A-AF9F-F0F82F694411.jpg

Tesla CEO’su Elon Musk, firmanın amacının hiçbir zaman pahalı otomobiller üretmek olmadığını, tam tersine herkesin satın alabileceği uygun fiyatlı aile otomobillerini yaygınlaştırmak olduğunu söylüyor. Ancak daha önceki modeller olan Model S ve SUV tipi Model X’in imalat ve teslimat aşamalarında bazı sorunlar yaşanması, sektör uzmanlarını kaygılandırıyor. Uzmanlar, Model S ve Model X’i satın alan zengin müşterilerin başka araçlara da sahip olduğunu, ancak daha uygun fiyatlı aile aracı Model 3 sahiplerinin beklentilerinin daha farklı olduğunu iddia ediyor. Model 3, sahiplerinin birincil aracı olacağı için sağlamlık ve yüksek kalite, tüketicilerin bir numaralı önceliği olacak. Bu nedenle yaşanacak en ufak bir aksaklık bile Model 3 sahiplerinin olumsuz düşünceler geliştirmesine neden olabilir.

https://gdb.voanews.com/49AE6072-C9DE-4B99-A8EE-A50C795C31B1.jpg

Tek şarjla yaklaşık 500 kilometre yol katedebilen Model 3’ü dünya çapında yaklaşık 500 bin müşteri sipariş etmişti. Bin dolarlık kapora ücretini ödeyen bu müşterilerin büyük çoğunluğu araçlarına kavuşmak için 2018‘in sonunu beklemek zorunda.

https://gdb.voanews.com/8A001015-414D-4E36-901F-1B804DCC18DE.jpg

Tesla’nın satışlarının artmasının gerek şirketin elde ettiği karın yükselmesinde, gerekse SUV yani arazi tipi araçlarla pikapların gelecekteki üretiminin hızlandırılmasında etkili olacağı düşünülüyor. Ancak Tesla’nın Model 3‘ünün firmanın karlılığını arttırması üzerinde ciddi bir etkisi olmayacağını düşünenler de var. Küresel motorlu araç satışlarına baktığımızda ise arazi tipi araçlarla pikap ve kamyonet satışlarının arttığını görüyoruz. Bu trendleri yakından izleyen firmalar, çevre bilinci yüksek tüketicilere bu araçların elektrikli versiyonlarını sunmak için gece gündüz demeden çalışıyor. Bu firmalardan biri, Audi. Tesla ise daha küçük imalat kapasitesine sahip. Bu da firmanın imalat takvimine sadık kalamaması ya da kısıtlı servis ağında aksaklıklar yaşanması durumunda satışların azalmasına neden olabilir. Bir başka etkense Amerikan Hükümeti’nin elektrikli araç satın alanlara uyguladığı vergi indirimi üzerindeki kısıtlamalar. Vergi indirimi uygulaması, bir otomotiv şirketinin 200 bin adet elektrikli araç satmasının ardından sona eriyor. Bu da 2008‘den beri 126 binden fazla araç satışı yapan Tesla’dan Model 3 satın alan herkesin vergi indiriminden yararlanamayacak olması anlamına geliyor.

https://gdb.voanews.com/A67B61B3-5DFA-48A5-83ED-8B64A092DEDE.jpg

Kısa süre önce Twitter hesabı üzerinden ”Önümüzdeki en az altı ay boyunca cehennem gibi bir imalat dönemi geçirmeyi bekliyoruz” şeklinde bir mesaj paylaşan Elon Musk, Tesla’nın önümüzdeki yıl 500 bin araç üretmeyi hedeflediğini söylüyor. Bu da firmanın nihayet kara geçebileceği anlamına geliyor. 2010’da halka açılalı beri sadece iki çeyrekte kar yapabilen Tesla’nın imalat kapasitesi, Toyota gibi geçen yıl 10 milyon araç imal eden firmalara kıyasla yine de çok kısıtlı kalıyor. Ancak şurası kesin: Kar yapsın ya da yapmasın, elektrikli otomobilleri küresel tüketicilerin radarına almasına en fazla ön ayak olan otomotiv şirketi, kuşkusuz ki Elon Musk’ın büyük ideallerle bugünlere getirdiği Tesla.