New York, Washington, Los Angeles ve San Francisco gibi büyük kentler, Amerika’da trafiğin en yoğun olduğu metropoller olarak bilinir. Gerek kent sakinleri, gerekse turistler bu nedenle son yıllarda bisiklet kullanımına ağırlık vermeye başladı. Örneğin Washington’da bisiklet paylaşım şirketlerinin kent merkezinde sunduğu hizmet son derece popüler hale geldi. Bisiklet paylaşımı önce kentin farklı noktalarında kurulan bisiklet istasyonlarıyla başladı. Kullanıcılar ödeme yaptıktan sonra bisikleti teslim alıp işleri bitince kentin farklı bir noktasındaki bir başka istasyona bırakabiliyordu. Bir süre sonraysa istasyonsuz bisiklet paylaşımı popüler olmaya başladı. Kullanıcılar sokaklarda kaldırım kenarlarına bırakılan bisikletlere binip sonra bunları eriştikleri noktada bir istasyona değil, kaldırım kenarına bırakıyordu.

Seattle’da kullanıldıktan sonra kaldırım kenarına bırakılmış Lime firmasına ait bisiklet

Washington’da dockless yani istasyonsuz kullan-bırak bisiklet paylaşımı eski popülaritesini yitirmesine rağmen hala kullanımda olsa da elektrikli scooter’lar giderek daha çok rağbet görüyor. Hatta o kadar ki, Washington cadde ve sokaklarının kaldırım kenarları, etrafta kullanıldıktan sonra bırakılmış elektrikli scooter’larla dolu. İstasyonsuz scooter ağı özellikle Washington’da yaşayan gençler, turistler ve başta metro olmak üzere kentin sorunlu toplu taşıma sisteminden bıkanlar arasında son derece popüler. Bird, Spin ve Lime, Washington’da faaliyet gösteren istasyonsuz elektrikli scooter paylaşım şirketlerinin önde gelenleri. Uber’in sahip olduğu Jump ise sadece elektrikli bisiklet hizmeti sunuyor. Öte yandan Uber’in rakibi Lyft ise kısa süre önce Washington’da elektrikli scooter hizmetini devreye soktu. Lyft’in elektrikli scooter pilot programı, Amerika’nın doğu yakasında ilk kez Washington’da başlatıldı. Lyft, Washington kent merkezinin sekiz bölgesinde birden başlatılan pilot program kapsamında belediye yasaları uyarınca kent sokaklarında 400’den fazla araç bulunduramayacak.

San Francisco’da Bird scooter’la işe giderken Kaynak: Reuters

Firmaların sundukları ulaşım hizmetinin bedeli ise birbirine oldukça yakın. Örneğin Bird firmasının elektrikli scooter’larının kilidini açma ücreti bir dolar. Ondan sonra ise her bir dakikalık kullanım başına 15 sent ücret ödeniyor. Aracın üzerindeki QR kodu, kullanıcının akıllı telefonuna yüklediği uygulamayla taranıyor ve aracın kilidi, bu şekilde açılıyor. Elektrikli scooter’lar, tıpkı akıllı telefon ve tabletlerin kullandığı lityum iyon pili kullanıyor. Bird scooter’ları tek şarjla yaklaşık 24 kilometre yok katederken Lime firmasının araçlarında bu mesafe 32 kilometreye kadar çıkabiliyor. Scooter’lar saatte ortalama 25 kilometre yol katedebiliyor.

Kaynak: Reuters

Öte yandan elektrikli bisiklet ve scooter’ların şarj edilmesi gerekliliği, kent merkezlerinde yeni bir iş kolunun doğmasına yol açtı. Şarjcılar, her gece scooter’ları sokaklardan toplayıp araçları şarj ediyor ve sabah farklı noktalarda müşterilerin hizmetine sunuyor. Şarjcılar, scooter’ların nerelerden toplandığına bağlı olarak araç başına gecede 5 ila 20 dolar kazanabiliyor. Hatta Lime firmasına göre şarjcılar gecede 150 dolara kadar para kazanabilir.

 

Los Angeles’ta bir grup scooter kullanıcısı Kaynak: Reuters

Fosil yakıt kullanmadıkları için çevre dostu olarak kabul edilen elektrikli scooter ve bisiklet kullanımının yaygınlaşması ise kent sakinleri açısından birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bu alternatif ulaşım araçlarının kentte gerek yaya gerekse araç trafiğine katılımı, kimileri için hayatı zorlaştırıyor. Bunun bir nedeni, motorlu araç olarak kabul edilmediği için elektrikli scooter’ların otomobillerle aynı yasalara tabi olmamaları. Örneğin scooter’ların yaya kaldırımlarında sürülmesi, yasalara aykırı değil. Washington’un ”Central Business District” olarak bilinen iş bölgesi dışında bu araçları kaldırımlarda kullanmak mümkün. Ancak bu, yayalar açısından tehlikeli durumlar oluşmasına neden olabiliyor. Öte yandan scooter kullanmak için ehliyet sahibi olmak gerekmiyor. Ancak Amerika’da sürücü ehliyeti alma yaşı olan 16, scooter kullanımı için de geçerli. Bu arada Washington’da elektrikli scooter kullanırken kask takmak zorunlu değil. Ancak acil servis doktorları, scooter kullanımının yaygınlaşmasından bu yana acil servise başvuruların arttığını, bunun çoğunun scooter’dan düşüp yaralananlar ya da kafa travması geçirenler olduğunu söylüyor.

 

San Francisco’da scooter’la işe giderken Kaynak: Reuters

Kaynak: Reuters

Gerek elektrikli scooter kullanıcıları gerekse bu araçları tercih etmeyen kent sakinleri, kent yönetiminin scooter kullanımına ilişkin yeni kurallar getirmesi gerektiği görüşünde. Kazaları önlemek, yaya ve sürücü emniyeti sağlamak, scooter kullanımını Washington’un gerek varlıklı kesimlerinde gerekse daha yoksul semtlerinde eşit şekilde yaymak, firmaların ödeyeceği vergileri belirlemek ve sokaklardaki scooter sayısını düzenlemek için belediyenin harekete geçmesi çağrıları gün geçtikçe artıyor.