Las Vegas’ta her yıl Ocak ayında düzenlenen ve kısaca CES olarak bilinen Consumer Electronics Show-Tüketici Elektroniği Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görüyor. Teknoloji sektörünün ileri gelen dev firmalarının yanı sıra kendini tanıtma ve sektöre adım atma çabası içinde olan yeni kurulmuş küçük firmalar, son  ürünlerini görücüye çıkarmak ve piyasada yer edinmek için adeta birbiriyle yarışıyor.

CES 2019’a damgasını vuran son teknoloji ürünlerininse en çok Amazon Alexa ya da Google Home gibi, sesli komutla işleyen ve kişisel asistan görevi üstlenen aygıtlar, sesli komut alan otomobiller, elektrikli ev aletleri ve birbiriyle iletişime geçen elektronik araçlar olduğu gözleniyor. Hepsi internete bağlı olan bu araçlar kullanıcıları hakkında veri topluyor ve bu veriler ışığında kişiye özel hizmetler sunuyor.

Teknoloji sektörü uzmanları, son 30 yıldır teknoloji firmalarının, özellikle de internetin gelişmesiyle birlikte, insanlar arasında bağ kurmaya odaklandığına dikkat çekiyor. Ancak Tüketici Elektroniği Birliği’nin araştırmalardan sorumlu başkan yardımcısı Steve Koenig, teknoloji sektörünün bundan böyle eşyalar arasında bağ kurmaya yoğunlaşacağını kaydediyor. Koenig’e göre teknoloji tarihinde artık ”bağlanma çağı”nın sonuna geliniyor ve tüketici teknolojisi alanında artık veri çağı, adım adım yaklaşıyor. Ancak Koenig, verinin teknolojinin ana öğesi haline gelmesiyle birlikte 2019’da veri güvenliği ve tüketici mahremiyeti gibi kaygıların daha da artacağı uyarısında bulunuyor.

Bu yılki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda en çok dikkat çeken ürünler arasında akıllı hoparlörler ve video görüntülü kapı zilleri var. Akıllı görüntüleme teknolojisini kullanan bu ürünler, örneğin bir aile ferdinin yüzünü, bir yabancınınkinden ayırt edebiliyor. Tüketici Elektroniği Birliği’nin verilerine göre teknoloji firmalarının akıllı hoparlör satışlarından elde edecekleri gelir 2019’da geçen yıla kıyasla yüzde 7 oranında büyüme gösterecek. Bu da akıllı hoparlörlerin önümüzdeki yıldan itibaren otomobil ve beyaz eşyalara daha çok entegre edilmesi anlamına gelecek. Video görüntülü kapı zili gibi akıllı konut teknolojilerinin satışındaysa bu yıl yüzde 17 oranında artış sağlanması bekleniyor.

Öte yandan geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl CES’te siber güvenlik, afet ve acil durum hazırlıklılığı, terörle mücadele ve kamu uyarı sistemleri gibi, geleceğin tehditlerine ”direnç” gösterecek teknolojik gelişmelere de yer veriliyor. CES Başkan Yardımcısı Karen Chupka, dünyanın dört bir yanında meydana gelen doğal felaketlerin sayı ve şiddetinin artış göstermesiyle birlikte afetzedelerin birbiriyle ve yetkili mercilerle bağlantısını ya da afetlerden sonra mağdurların daha çabuk toparlanmasını sağlamak için çok sayıda teknoloji firmasının seferber olduğunu söylüyor. Bunun bir örneği, Arizona eyaletinde kurulan Zero Mass Water. Şirket, güneş ışığı ve havayı kullanarak içme suyu elde etmeyi sağlayan hidro paneller üretiyor. Bir başka firma, Satpaq ise acil durumlarda akıllı telefon ağlarının devre dışı kalması ya da kapsama dışında bırakılması durumunda dünya yörüngesinde hala devrede olan uyduları kullanarak mesajlaşmayı sağlayan bir cihazı tanıtıyor.

2019 CES’te Amerika ve Çin hükümetleri arasındaki ticari anlaşmazlıklar nedeniyle bu yıl fuara çok daha az sayıda Çin menşeli firma katıldığı gözleniyor. Bu yıl CES’te boy gösteren Çin teknoloji firmalarının sayısı, geçen yıla oranla bu yıl yüzde 20 daha az. Ancak yine de fuara katılan firmaların yüzde 14’ünü Çin’den gelenler oluşturuyor. Çin teknolojisinin Alibaba ve Baidu gibi devlerinin yanısıra son zamanlarda Amerika ve Çin arasında gerginliklere neden olan akıllı telefon firması Huawei de fuarda ürünlerini tanıtanlar arasında.


CES’e ilk kez katılan tarım aletleri firması John Deere ise küresel konumlandırma sistemi GPS, makina öğrenimi teknolojisi ve sensörlerle donatılmış yeni ürünlerini tanıtarak teknolojinin tarımdaki önemini vurguluyor. John Deere’ın tarım araçları, tarımda verimliliği arttırırken bir yandan da tarım atıklarını azaltmayı ve çiftçilere bir sonraki yılın tarım koşulları için hazırlık yapmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.