Esenboğa’da Sandıklar

Posted June 2nd, 2011 at 11:23 pm (UTC-5)
Leave a comment

Barış Ornarlı – Washington

Ankara’da Esenboğa havalimanında gümrükten çıktıktan sonra hemen solunuzda seçim sandıkları, seçim görevlilerini görüyorsunuz. Seçmeni nazik bir şekilde karşılıyorlar, yardımcı olmaya çalışıyorlar. Pasaportunuzu gösteriyorsunuz.  Yetkililer, seçim kaydınızın yurt dışında olduğunu doğruluyor ve oy pusulanızla zarfınızı uzatıyorlar, oyunuzu kullanmanız için size yer gösteriyorlar…

12 Haziran seçimleri için 10 Mayıs’tan bu yana Türkiye’nin 25 gümrük kapısında yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için sandıklar kuruldu. Yurtdışında sandığa kayıtlı 2.5 milyon seçmen var.

Gerçi, yurtdışında yaşayan seçmenler bu yıl ciddi bir hayal kırıklığı yaşadı. Seçimde Konsolosluklarda oy verilebileceği yönünde ciddi bir beklenti vardı. Ancak yurt dışında oy kullanılması için yapılması gereken hazırlıklar Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği takvime yetişmedi.

Amerika dahil bir çok ülkede bu eksik giderilmiş durumda. Yurtdışında yaşayan bir Amerikan vatandaşıysanız oyunuzu posta yoluyla kullanmanız mümkün. Amerika’nın birçok eyaletinde posta yoluyla oy kullanmak istediğinizi belirttiğinizde mazeret göstermeniz bile gerekmiyor.

Yurtdışında yaşayan Amerikan vatandaşlarının oy kullanma hakkı kanunla düzenleniyor. Buna göre Amerikan askerleri, gemilerde çalışan Amerikan vatandaşları; yurt dışında görev yapan kamu personeli ve diğer göçmen Amerikan vatandaşları oyunu zarfa koyup gönderiyor.

Dün benim indiğim saatlerde Esenboğa tenhaydı. Sandıkların başında bir seçmen, cam bölmeden torununu görmeye çalışan bir kadın vardı.

Fotoğrafta en öndeki sandıkta tek bir sarı zarf var… 🙂


Bu arada Amerika’da soranlar oldu… Yurtdışında yaşayan seçmenlerin gümrük kapılarında oy vermesi için geçerli T.C. pasaportunu göstermeleri gerekiyor. Gümrük kapılarında Nüfus Cüzdanı yeterli değil… Tabii oy verebilmek için seçmen kaydınızın da yurtdışında olması gerekiyor. Kaydınızın yurtdışında olup olmadığını tespit etmek için tıklayın: http://ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp

 

Bu arada, merak ettim baktım. 2007 seçimlerinde yurtdışındaki seçmen nasıl mı oy kullanmış?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *