“Durumum Daha İyi”

Posted June 14th, 2011 at 9:28 am (UTC-5)
Leave a comment

Barış Ornarlı – Washington

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) üçüncü kez iktidar oldu – her iki kişiden birinin oyunu aldı. Üçüncü kez destek oranını arttırarak tarihi bir zafere de imza attı. Amerika’nın Sesi’ne seçim sonuçlarını değerlendiren gözlemciler “mutlak zafer” ifadesini kullandı.

Demokrasi vurgusu yaptı, kucaklayıcı olacağını söyledi

Erdoğan Ankara’da Genel Merkez’de yaptığı balkon konuşmasında kucaklayıcı bir mesaj vermeye çalıştı. “AK Parti’ye oy vermiş olsun olmasın, 12 Haziran 2011 seçimlerinin galibi inşallah hiç şüphesiz Türkiye’dir. Bu aziz millettir. Bugün bir kez daha Türkiye kazanmıştır. Bugün bir kez daha demokrasi kazanmıştır. Bugün bir kez daha milli irade kazanmıştır,” dedi ve konuşmasına demokrasi ve milli irade vurgusu yaparak devam etti. “Milli irade üzerindeki vesayet, hukuk dışılık, üstünlerin sultası, yine tartışmasız bir şekilde kaybetmiştir,” dedi Başbakan.

Ama seçmenin oyunu başka bir şeyin belirlediğini düşünüyorum. En azından Ankara’da konuştuğum AKP seçmeninden edindiğim izlenim buydu.

Milliyet gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş, Pazartesi günü yayınlanan yazısında Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın bir tespitini aktardı: “İstanbul’da Egemen Bağış’la seçim bölgesinde dolaşırken, o “istikrar” dedikçe ben “Ya ifade özgürlüğü? Hapisteki gazeteciler?” dedim. Hiç unutmuyorum, Bağdat Caddesi yakınlarındaydık. Durdu, “Biliyor musunuz, şu ana kadar seçim gezilerinde bana tutuklu gazeteciler meselesini soran kimse olmadı…’ dedi.”

Aynı şekilde, Ankara’da geçirdiğim kısa süre içinde konuştuğum ve AKP’ye oy vereceklerini söyleyen seçmenler de “vesayet veya üstünlerin sultasından” söz etmiyordu.

Beni seçim sabahı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün oy kullandığı Çankaya İlköğretim okuluna götüren taksici “adam çalışıyor,” diyordu.  Son dönemde krediyle ev alabildiğini – bunun daha önce mümkün olmadığını – kiraların düştüğünü anlatıyordu. Yani, son sekiz-dokuz yıl içinde kendi durumunun iyileştiğini söylüyordu.

Zaten bütün mesele de bu, çoğu seçmen cebine, cüzdanına bakarak oy kullanıyor. Amerika’da 1980 seçiminde Ronald Reagan Jimmy Carter’ı yenilgiye uğrattığında aynı soruyu sormuştu, “dört yıl öncesine göre daha iyi durumda mısınız?”

Bu seçmen, bu seçimde, ‘evet’ dedi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *