Cumhuriyetçi Adaylar Kim?

Posted December 30th, 2011 at 4:04 pm (UTC-5)
2 comments

Barış Ornarlı – Washington

Şu anda Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığı için yarışan yedi önde gelen isim var. 2012 yılında Cumhuriyetçi Parti adayları çok daha muhafazakâr bir çizgideler. Son 10 yıl içinde daha da sağa kayan Cumhuriyetçi Parti tabanı, adaylar arasında sürekli olarak muhafazakâr isimlere yönelirken; bir aday üzerinde de karar kılamıyor. Şu an itibariyle Cumhuriyetçi Parti aday adayları şöyle:

Newt Gingrich: Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich, Cumhuriyetçi Parti’nin ve muhafazakâr hareketin önde gelen isimlerinden; 1994 yılında Demokrat Parti’nin Washington’daki 40 yıllık hâkimiyetini kıran siyasetçi olarak biliniyor. Muhafazakâr kimliği Cumhuriyetçi Parti tabanını heyecanlandırmış durumda; ancak uzun yıllar siyasetin içinde yer almış olması; aile hayatında geçmişte yaşanan sorunlar nedeniyle önseçimlerde zorlanabilir.

Mitt Romney: Eski Massachusetts Valisi Mitt Romney, mevcut adaylar arasındaki en ılımlı isim olarak öne çıkıyor. Ilımlı söylemi nedeniyle genel seçimlerde Obama’yı en çok zorlayacak aday olduğu düşünülen Romney, Cumhuriyetçi Parti tabanının desteğini bulmakta da zorlanıyor. Araştırmalara göre Romney’le Gingrich başa baş konumdaydı ancak en son veriler Romney’in öne geçtiğini gösteriyor.  (%27 – %23).

Ron Paul: Üçüncü kez başkan adayı olan Texas Milletvekili Ron Paul, bu yıl daha önceki yıllara göre daha başarılı – son araştırmalara göre Iowa önseçiminde öne geçmiş durumda. Liberteryen eğilimli bir siyasetçi olan Paul, Cumhuriyetçi Parti tabanı arasında yaygınlaşan “devlet karşıtı” rüzgarı arkasına almış gibi görünüyor. Ancak Paul, sosyal konularda, dış politikada da müdahaleciliğe karşı – ki bu da onu muhafazakâr tabanla karşı karşıya getiriyor. Amerikan siyasi söylemine göre “marjinal görüşleri” olduğu düşünülen Paul’un bu seçimlerde de fazla mesafe alması beklenmiyor.

 

Rick Perry: Texas Valisi Rick Perry, muhafazakâr kimliğiyle tanınıyor. Aşırı muhafazakâr Çay Partisi hareketinin desteğini bulan Perry, 2010 yılında federal hükümetin baskıcı olduğunu öne sürerek Texas eyaletinin Amerika’dan ayrılabileceğini ima etmesi çok büyük tepki toplamıştı. Daha sonra böyle bir niyeti olmadığını söyleyen Perry, seçildiği takdirde Ticaret, Eğitim ve Enerji Bakanlıklarını kaldırmak istediğini açıkladı. Ancak bir açık oturum sırasında kapatmak istediği bakanlıkların adını hatırlayamayınca başkanlığa hazır olmadığı görüşü yaygınlaştı ve destek kaybetmeye başladı.

 

Michele Bachmann: Minnesota milletvekili Michele Bachmann da muhafazakâr kimliğiyle parlayan bir siyasetçi. Obama yönetimine keskin bir şekilde muhalefet eden Bachmann, 2008 yılında Obama’yı ve federal hükümette görev yapan bazı kişileri “Amerikan aleyhtarı” olmakla suçlamış; McCarthy dönemini andıran açıklamalarıyla büyük tepki toplamıştı. Muhafazakâr tabanın desteğine sahip olduğu düşünülse de kamuoyu araştırmalarına göre Cumhuriyetçiler arasında ulaştığı en yüksek destek oranı %8.

Rick Santorum: Eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum sosyal muhafazakâr görüşleriyle tanınıyor. 2006 Kongre seçimlerinde Demokrat Partili rakibi Bob Casey’e karşı ağır bir yenilgi alan Santorum’un kampanyası şu ana kadar büyük bir başarı elde edebilmiş değil. Gallup araştırmasına göre Santorum şu ana kadar en fazla %4 oranında destek buldu.

Jon Hunstman: Amerika’nın eski Pekin Büyükelçisi Jon Huntsman Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen adayları arasında son sırada. Araştırmalara göre Huntsman’ın destek oranı %2 civarında. Muhafazakâr görüşleriyle öne çıkmaya çalışan Huntsman Washington dışında fazla tanınmış bir sima olmadığı için zafere ulaşmasına fazla ihtimal verilmiyor.

İşadamı Herman Cain – bir süreliğine yıldızı parladıktan sonra hakkındaki cinsel taciz suçlamaları ve evlilik dışı ilişkisinin ortaya çıkması üzerine adaylıktan çekilmek durumunda kaldı. Eski Minnesota Valisi Tim Pawlenty de yeterli destek bulamayacağının anlaşılması üzerine seçim kampanyasına son verdi.

Genel Seçimlere Giderken Muhalefetin Zorluğu…

Cumhuriyetçi adayların Başkan Barack Obama karşısından zayıf kalacağı değerlendirmesi yaygın. Ancak seçim sonuçlarını konjonktür; özellikle ekonomik gelişmeler belirleyecek.

Esasen bu seçimlerde adayları zor durumda bırakacak ciddi bir ikilem var Cumhuriyetçi Parti içinde: Amerika’da seçim sonuçları genelde siyasi yelpazenin merkezinde yer alan, tarafsız olarak tanımlanabilen seçmenler tarafından belirlenir. Kasım ayında da muhtemelen öyle olacak. Parti adaylarının belirlendiği önseçim sonuçları ise daha idealist, siyasi görüşleri keskin olan seçmenler tarafından belirlenir. Önseçim sürecinde açıklamalarıyla aşırı muhafazakâr Cumhuriyetçi Parti tabanının desteğini kazanmaya çalışan Cumhuriyetçi Parti aday adayları, genel seçimlerde Obama’nın karşısına çıktıklarında merkeze kaymak zorunda kalacaklar. Önseçimlerde kullandıkları söylemle, genel seçimlerde kullanmak durumunda kalacakları söylemi nasıl bağdaştıracakları merak konusu.

İlk birkaç eyalette yapılacak önseçimlerin ardından önemli başarı elde edemeyen aday adaylarının yavaş yavaş çekilmesi bekleniyor. İlk önseçim, Salı günü Iowa eyaletinde…

 

2 responses to “Cumhuriyetçi Adaylar Kim?”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  barış bey adayların hakkındaki kısa açıklamaları okudum. burada gizli bir önde olan var. sanırım başkan obamanın müstakbel rakibi o olacak..

  partinin ılımlı ismi romney her eyaletin ön seçiminde alacagı oy kapasitesi aşagı yukarı belli.
  fakat büyük çogunluga sahip olan muhafazakarlar ve çay partisi delegeleri diger adaylayların tecihi.
  romney ile muhazakar adayların çekişmesi sürerken muhazakar adaylardan çekilmeler olacaktır. ve bu en önde olan muhafazakar adaya yansıyacaktır. romney aldıgını alacaktır. fakat sonunda muhafazakarlar bir isimde birleşeceklerdir.en önde olan muhafazakar adayı aslan payını otomatik alacaktır. o gizli seçilmiş kişi bana göre GİNGRİCH.

  bir atatürk hayranı ve türklere karşı iyimser bir profil. gingrich fena bir isim degil. başkan obama belki romney e karşı kazanabilir. fakat gingrich e karşı işi zor olur diye düşünüyorum.
  washingtonda demokratları çizmiş bir zeka ve hareket kabiliyeti. aynısını seçimdede yapabilir.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barışına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle.

  not: seçimin üç ana profili olacak bence. birisi seçmenin cebi. ikincisi dini inancı. üçüncüsü ise etnik kökeni. işte dünyanın yeni patronunu bunlar belirleyecek büyük ihtimalle..

  • bornarli says:

   Eski Massachusetts Valisi Mitt Romney’nin Cumhuriyetçi Parti içindeki aşırı muhafazakârlardan destek bulamaması adaylığı açısından önemli sorun oluşturuyor, söylediğiniz gibi. Kampanyaların başlamasından bu yana Romney destek oranını %25’in üzerine çıkaramadı. Yani, Cumhuriyetçi seçmenlerin dörtte üçü Romney dışında bir adayı tercih ediyor gibi görünüyor. Ancak Gallup araştırma şirketinin dün yayınladığı verilere göre Romney destek oranını %27’ye yükselterek dört puanla Gingrich’in önüne geçmş durumda.

   Bir önemli nokta da şu: Romney muhafazakârların desteğini bulmakta zorlandığı gibi Gingrich de daha ılımlı seçmenlerin desteğini bulmakta zorlanıyor. Bu da önseçimleri kazanacak olursa, Gingrich’i genel seçimlerde zor durumda bırakabilir. Bekleyip göreceğiz.

   İlginiz için çok teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *