Iowa’da Cumhuriyetçiler İçin Karmaşık Tablo

Posted January 4th, 2012 at 9:48 pm (UTC-5)
1 comment

Mitt Romney ve Rick Santorum

Barış Ornarlı – Washington

2012 başkanlık seçimleri Iowa önseçimiyle başladı. Büyük ölçüde beraberlikle sonuçlanan Iowa önseçimi muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti için karmaşık bir tablo ortaya koyuyor. Seçim sonuçları Cumhuriyetçi Parti içindeki ideolojik çekişmenin de bir yansıması; bölünmüşlüğün devamı olarak yorumlanabilir. Önseçim sonuçları ve kamuoyu yoklamalarındaki değişken tablo Cumhuriyetçi Parti seçmeninin kararını henüz veremediğini de gösteriyor.

Romney ve Santorum’un Zaferi

Gece yarısından sonra alınan sonuçlara göre eski Massachusetts Valisi Mitt Romney ile eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum oyların %25’ini kazandı. Cumhuriyetçi Parti’nin müstakbel başkan adayı dünkü önseçimde Santorum’u sadece sekiz oyla yendi. Texas Milletvekili Ron Paul oyların %21’iyle üçüncü; eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich ise oyların %13’üyle dördüncü geldi.

Iowa önseçimlerinde en kötü performansı Texas Valisi Rick Perry (%10) ve Minnesota milletvekili Michele Bachmann (%5) gösterdi. Bachman seçim sonuçlarının ardından Çarşamba günü başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı.

Bu seçim tablosu Cumhuriyetçi Parti içindeki ideolojik çekişmeyi yansıtıyor.

İdeolojik Bölünmüşlük Devam

Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti içinde bir süredir devam eden ideolojik çekişme, bölünmüşlük Iowa önseçimiyle yeniden su yüzüne çıktı. Parti içinde bir tarafta merkez sağda bulunan geleneksel Cumhuriyetçiler; diğer tarafta aşırı muhafazakârları temsil eden Hıristiyan sağ var.

Bu seçimde merkez sağ kitleyi – bir açıdan parti merkezini – diğer adaylara göre nispeten daha ılımlı olan eski Massachusetts Valisi Mitt Romney temsil ediyor. Önseçim sonuçlarına bakılacak olursa, aşırı muhafazakâr / Hıristiyan sağ seçmenler eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum’a yöneldi. Santorum, aynı şekilde aşırı muhafazakâr kimliğiyle öne çıkan Çay Partisi hareketinin desteğini de önemli ölçüde almış gibi görünüyor.

Washington Post gazetesinin anketine göre Iowa eyaletindeki aşırı muhafazakârlar, evanjelist Hıristiyanlar ve Çay Partisi hareketi mensuplarının önemli bir kısmı Santorum’a destek verdi. Anketlere göre Romney, kendilerini kısmen muhafazakâr gören, evanjelist olmayan ve çay partisine tarafsız yaklaşan seçmenlerin önemli kısmının desteğini kazandı.

Bu arada, bu seçimde Cumhuriyetçi Parti içinde merkez sağ ve aşırı muhafazakâr eğilimli seçmenlere ilaveten üçüncü bir akım olduğu görülüyor. Cumhuriyetçi Parti içinde kendilerini muhafazakâr olarak nitelendirmeyen; sosyal konularda daha liberal olan ve genç seçmen kitlesi liberteryen eğilimli Texas Milletvekili Ron Paul’a destek verdi. Ron Paul’un da Iowa önseçiminde önemli bir oran sayılabilecek %21 civarında destek bulması Cumhuriyetçi Parti içindeki tabloyu daha karmaşık kılıyor.

Şöyle: üç farklı seçmen kitlesine hitap eden üç farklı siyasetçi Iowa eyaletindeki oyların %70’ini büyük ölçüde paylaştı.

Karasızlık…

Başkan Barack Obama’nın icraatlarına son derece tepkili olduğu bilinen Cumhuriyetçi Partili seçmenin bir başkan adayı üzerinde karar kılamamış olması da muhalefet için bir başka sorun oluşturuyor. Iowa önseçimleri için kampanyaların başlamasından bu yana bütün aday adayları sırayla kısa süreliğine birinci sıraya yerleşti, daha sonra konumlarını kaybetti.

Yaz aylarında favori aday Minnesota milletvekili Bahcmann’dı; Eylül-Ekim aylarında Texas Valisi Perry; Ekim-Kasım aylarında daha sonra yarıştan çekilecek olan işadamı Herman Cain; Kasım-Aralık aylarında eski Temsilciler Meclisi başkanı Gingrich birinciliğiyle yerleşmişti. Son hafta içinde Santorum öne çıkarken, Romney tüm süreç boyunca %25 civarında sabit bir destek oranına sahip oldu.

Uzmanlara göre bu iniş çıkışlar Cumhuriyetçi Partili seçmenin kararsız olduğuna işaret ediyor.

2008 Cumhuriyetçi Parti önseçiminde örneğin, Iowa eyaletinde birinci ve ikinci gelen aday adayları arasında 10 bin oy farkı vardı. Bu yıl, Romney ve Santorum arasında sekiz oy farkı var.

Iowa’nın Ardından…

Iowa eyaletindeki seçim sonuçları şunu gösteriyor: muhalefetin başkan adayını belirlemesi beklenenden daha uzun sürebilir. Bu da Obama ve Demokrat Parti’ye yarayabilir.

Iowa’nın ardından aday adayları Amerika’nın kuzey doğusundaki New Hampshire eyaletine hareket etti. Iowa eyaletine kıyasla çok daha liberal bir çizgide olan New Hampshire seçmeni için favori adayın Romney olduğu düşünülüyor. Kamuoyu yoklamalarına göre önümüzdeki hafta Salı günü sandık başına gidecek New Hampshire eyaletinde Cumhuriyetçi Partili seçmenlerin %40’ı Romney’i destekliyor.

NOT: Iowa önseçiminden iki hafta sonra sonuçları resmen açıklayan parti yetkilileri eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum’un 29.839 oy aldığını ve birinci geldiğini bildirdi. Santorum’un, önseçimi kazandığı sanılan eski Massachusetts valisi Mitt Romney’i 34 oyla yendiği belirlendi. Iowa önseçimini Santorum’un kazandığı anlaşılsa da delege dağılımı açısından sonuç değişmedi.

One response to “Iowa’da Cumhuriyetçiler İçin Karmaşık Tablo”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  barış bey ilk perdeyi romney kazandı. ipi gögüsleyen o oldu. çok ilginç sahneleri görecegiz diye düşünüyorum. santorum supriz yaptı halbuki ben gingrich i bekliyordum. ve bir cumhuriyetçi aday da çekilmiş sanırım. temmuza kadar sürmeyecegi kanısındayım böyle giderse. daha erken başkan adayının belirlenecegi tahminini yapayım ve ne kadar dogru bir tahminim oldugunu gözlemleyeyim.

  başkan obama nın rakibi tam olarak belirlenip başkan obama ile karşı karşıya kalsın bakalım.
  bana gelen özel alertlerimi bazen analiz ediyorum. başkan obama degişime adım attıklarını ve bunu tamamlayacakları tezini işleyecek. ve birde ekonomik krizi cumhuriyetçilerden devraldım diyecek. cumhuriyetçiler ise ekonomik tablonun vahametinin tek sorumlusunun başkan obama oldugunu söyleyerek demokratları hedef alacak.

  herkes kendi cephesinin analizini yaparak tarcihin ve saflarını ortaya koymaya başladıgında işin rengi biraz ortaya çıkacak. işadamları,sanatçılar bankalar televizyonlar gazeteler vs gibi
  hepsi saf tutmaya başlayacak. bizde kendi cephemizden saf tutacagız işin dışında kalsakta ilişigimizin savunmasını icra edecegiz gibi görünüyor.

  herkes herkese inanmak zorunda degil. ve herkesin bir başkasına göre üstünlügü yoktur.
  herkesin dünyası ve hesapları sadece kendine aittir. bunu nasıl kullanılacagını ise taraflar kendi hesaplarına göre degerlendirecektir. aslında ben beklemeyi sevmeyen bir kişi olarak temmuzu bir görelim şeklinde düşünüyorum.

  eger elimizdeki hesapları zaman ve uygulama biçimlerini kısa vade pozisyonlarına sokabilir ve sıgdırabilirsek. bu çok zor ve her ayrıntısının güvenligi saglanmış bir pozisyon ile olacaktır.
  tercihimizi sayın başkan obama da yana kullanırsak amerikanın pozisyonlarını gayet iyi biliyorum. sayın başkan obama yarışı 55 – 60 bandı arasında rahat bir şekilde kazanacak öngörüsünü düşünüyorum. olabildigince esnek bir büyük resim ve herkesin kendine bir yer edinebileceginin düşüncesini var edebilmekle çogu işsiz ögrenci ve gençlerin umutlarına oyanayabilirsek birde bu saydıgımız işsiz ögrenci ve gençelerin etrafındaki oy potansiyelini otomoatik toplayacagımız hesaba katarsak. hedefe ulaşılmış bir pozisyon dogar diye öngörüyorum. bunu sayın başkanın kemik oylarının üzerine koydugumuzda 55-60 bandı rahat bir şekilde elde etmiş olacagız.

  çinin frenlenmesi ve çine açılan ekonomik savaş. ve bir sektör aracılıgı ile vergiden arındırılmış hesaplara göre hareket edersek 9 milyonun üzerinde bir istihdam edilmiş olunacak. kabaca bu. bu başkan obamayı uçurur. yüzlerce önemli tetikleyiciligi barındırabilecek. rakamlarla oynamyı pek sevmiyorum ama 9 milyon kişinin bizim ve amerikanın hesaplarına yıllık maliyeti 500 milyar doların üzerinde gerçekleşecek. bir degişimin getirisi olabilecek. bizim özel ve tüzel uygulamalarımız ve vergiden muhafiyetin ortaya getirecegi bir pozisyon olacak. ayrıntılara girmek istemiyorum. ayrıntıları çok diyebilirim. sayın başkan obamanın bunu için kongreden onay alması gibi bir sorunda olmayacak. kendi hesaplarımızın onayı ile büyük resime oynayabilecegi bir portreyi kullanacak.

  bakalım temmuzu bir bekleyelim eger sayın başkan obama önde gidiyor pozisyonu varsa bizim
  risk almamıza degmeyecegi için nasıl karar verilebilir bilmiyorum. şimdilik zaman oynayalım.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barışına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle.

  not: başkan obama nın dedigi gibi umut ve degişim. yine başkan obama nın degigi gibi yes we can. bu sloganı. bizlerde benimsiyorum. bizde kullanıyoruz. bakalım neler olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *