Sırada New Hampshire

Posted January 9th, 2012 at 8:56 pm (UTC-5)
1 comment

Romney, Paul, Huntsman, Santorum destek arıyor

Barış Ornarlı – Washington

2012 başkanlık seçimlerinde ikinci önseçim yarın (Salı) Amerika’nın kuzeydoğusundaki New Hampshire eyaletinde yapılacak. Hem nüfus, hem yüzölçümü bakımından Amerika’nın en küçük eyaletlerinden biri olan New Hampshire, siyasi açıdan büyük etkiye sahip. New Hampshire, ikinci önseçim olduğu için başkan aday adaylarının kampanyalarının geleceğini etkileyebiliyor. Yakın Amerikan siyasi tarihine bakılacak olursak ilk iki önseçimi (Iowa + New Hampshire) kazanan aday adayları, partilerinin başkan adaylığını da kazanıyor.

Romney Favori Aday

Eski Massachusetts valisi Mitt Romney Iowa önseçimini kıl payıyla kazanmıştı ve New Hampshire önseçiminde favori aday. New Hampshire’ın komşusu Massachusetts eyaletinin valiliğini yapmış olan Romney, Amerika’nın kuzeydoğusundaki daha liberal eğilimli Cumhuriyetçi Partililerin desteğini daha kolay bulabiliyor. Şu an için kamuoyu yoklamaları da buna işaret ediyor.  4 – 8 Ocak tarihleri arasında yapılan altı ayrı araştırmada Romney en yakın rakibine karşı açık ara önde. Araştırmalara göre Romney’in New Hampshire’da oyların %35’ini alması bekleniyor.

İkincilik Yarışı

New Hampshire önseçiminde Romney’in zaferinden ziyade kamuoyunun ilgisi diğer adayların ne kadar başarı göstereceği üzerine yoğunlaşmış durumda. Çünkü New Hampshire’da alacakları sonuç, diğer adayların kampanyalarının geleceğini belirleyebilir.

Kamuoyu yoklamalarına göre ikinci konumda Texas milletvekili Ron Paul var. Paul, Iowa önseçiminde oyların %21’ini kazanarak önemli bir başarıya imza atmıştı. Liberteryen görüşleriyle geleneksel Cumhuriyetçi Parti adaylarından farklı bir söylemle destek arayan Paul, sosyal bakımdan daha az muhafazakâr olan New Hampshire seçmeninden daha fazla destek bulabilir. Federal hükümetin çalışma alanını kısıtlamak isteyen Paul’un görüşleri New Hampshire’lı Cumhuriyetçi Parti seçmeninin beğenisini topluyor. Dahası, New Hampshire önseçiminde oylamaya katılacaklardan parti kaydı aranmıyor: yani Demokrat Partili veya tarafsız bir seçmen de Cumhuriyetçi Parti önseçiminde oy kullanabilir. Gözlemciler, bu oyların Paul üzerinde yoğunlaşacağını düşünüyor.

Araştırmalara göre üçüncü ve dördüncü konumda eski Pekin Büyükelçisi Jon Huntsman ve eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum var. Huntsman, bir açıdan bütün yumurtalarını New Hampshire sepetine koydu. Iowa eyaletinde kampanya yapmayan Huntsman bütün stratejisini New Hampshire’da zafere ulaşmaya endekslemişti. Kaynaklarının önemli bir kısmını bu eyalete ayırdığı için bir miktar destek bulan Huntsman, ancak kendisini Romney’den farklı şekilde ortaya koyamadığı için üçüncülükten veya dördüncülükten öteye geçemiyor.

Sosyal muhafazakâr kesimin desteğini arkasına almış gibi görünen Santorum’un ise New Hampshire gibi nispeten ılımlı bir eyalette fazla destek bulması beklenmiyordu. Santorum yine de Iowa eyaletinde Romney’i zorlamasıyla birlikte dikkatleri üzerine toplayabildi ve bu eyalette bile oy oranını %2 – 3 bandından %10 civarına yükseltebildi.

Iowa önseçiminde beklediği başarıyı gösteremeyen eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich ise New Hampshire eyaletinde araştırmalara göre %8 civarında destek buluyor.

Esasta Gözler Güney Carolina’da

New Hampshire önseçimini Romney’in kazanacağı az çok belli olduğu için esasen gözler Güney Carolina önseçiminde. Hatta New Hampshire’da kazanma şansı bulunmayan Texas Valisi Rick Perry şimdiden kampanyasını Güney Carolina’ya taşıdı. 21 Ocak tarihinde yapılacak Güney Carolina önseçimi Romney’in rakipleri için önemli bir fırsat – bazı adaylar için son şans…

One response to “Sırada New Hampshire”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet barış bey sırada ikinci durak var.new hampshire benim gibi meraklıların nefesini tutarak bekledigi anlar. mit romney favori gösteriliyor ve beklendigi gibi olması büyük ihtimaldir. burada ikinci olacak adayın veya adayları mitt romney i ne kadar daha zorlayacagını düşünmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum. uzun sürecek bir maratonmu olacak yoksa kısa sürede cumhuriyetçilerin adayı netleşecekmi. bana göre mitt romney in 27 birinciligine kadar sürecek diye düşünüyorum. bu sayıyı buldugunda matematiksel ve mantıksal olarak işlem tamamlanmış olacak diye düşünüyorum.

  olası mitt romney -obama başkanlık yarışı üzerine yapılacak olan anketler ve desdeklerle adayların birbirine karşı durumları yavaş yavaş ortaya çıkacak. sayın başkan barack obama rekor oranda para toplamayı umuyor bu rakamın 1 milyar doları bulacagını söyleyenler var. fakat mitt romney in bir dolar milyarderi oldugunu unutmamak gerekir. bu para konusunda sanırım etken ve nedenler dengede gibi bir durum olacak gibi görünüyor.

  seçim anları o kadar zor bir süreç oluyorki. geçen seçimlerde obama karşı tavır sergilemiştim.
  yani düşünce itibari ile ısrarla mc cain ın yardımcısını dışişleri bakanı condelleza rice olsun diye telkin ve önerilerde bulunmuştum. eger bu olursa cumhuriyetçiler obama ya karşı kazanır demiştim. ama olmadı . başakan obama seçimi umut ve degişim ve yes we can sloganı ile kazandı. sözü neye getirecegim. benim favorim ve desdekledigim kaybediyor. bu seçimde sayın başkan obama yı favori görüyorum. yinede ben bir temmuzu görelim diyorum.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle.

  not:sayın başkan obama nın olası rakibini sloganını begendim. sanırım türkçesi amerikaya inanıyorum.believe in america. bşakan obama nın sloganı ise yes we can idi. sloganların etkisinin büyük rolü var diye düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *