New Hampshire’da Romney’in Kesin Zaferi

Posted January 11th, 2012 at 7:36 pm (UTC-5)
1 comment

Mitt Romney

Barış Ornarlı – Washington

New Hampshire eyaletinde yapılan önseçimi eski Massachusetts valisi Mitt Romney açık farkla kazanarak muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını kazanma yolunda rüzgârı arkasına aldı. Iowa önseçiminin ardından New Hampshire önseçiminde de zafere ulaşan Romney, ikide iki yaparak konumunu güçlendirdi. Tarihe bakıldığında ilk iki önseçimi kazanan siyasetçilerin partinin başkan adaylığını da kazandıkları görülüyor. Henüz bu sonuca varmak için erken olsa da diğer aday adayların Romney’i durdurması giderek zorlaşıyor.

New Hampshire önseçiminde, Mitt Romney oyların %39’unu; Texas Milletvekili Ron Paul %23’ünü; eski Pekin büyükelçisi Jon Hunstman %17’sini; eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich %10’unu; eski Pennsyvania senatörü Rick Santorum %9’unu; Texas Valisi Rick Perry ise oyların %1’ini kazandı.

Romney’in Kesin Zaferi

Romney açısından ikinci önseçimi kazanmasının ötesinde anketlere baktığınızda New Hampshire eyaletinde kesin zafere ulaştığını da söyleyebiliriz: yani Romney, Cumhuriyetçi Partili seçmenlerin tüm kesimlerinin desteğini buldu bu eyalette. Diğer adaylarla kıyaslandığında nispeten daha ılımlı bir siyasetçi olduğu düşünülen Romney bu önseçimde muhafazakarların, Çay Partisi hareketi destekçilerinin, tüm yaş ve gelir gruplarının oyunu toplayabildi. Ülke genelinde partililer arasında yapılan kamuoyu yoklamalarına göre %25 civarında destek bulan – yani her dört Cumhuriyetçi seçmenden sadece birinin desteğine sahip olan Romney için daha geniş bir tabanına hitab edebilmiş olması önemli bir zafer. Tabii Romney, esas sınavı Güney Carolina eyaletinde yapılacak önseçimde verecek.

Diğer Adayların Durumu

New Hampshire önseçiminde önemli bir başarı gösteren diğer isim Texas Milletvekili Ron Paul oldu. Liberteryen eğilimli görüşleriyle fazla başarıya ulaşması beklenmeyen Paul’un son iki önseçimde oyların yüzde 20’sini alabilmesi üçüncü kez başkan adayı olan siyasetçi için önemli bir başarı.

Iowa önseçiminde kıl payıyla Romney’e yenilen eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum, muhafazakâr (Hristiyan sağ) kesimlerin desteğiyle birlikte kampanyasına hız vermişti. Sosyal konularda daha liberal bir çizgide olan New Hampshire seçmeninden fazla destek bulması beklenmiyordu aslında ama yine de Iowa zaferini nasıl kullanılacağı merak ediliyordu.

Santorum, konumunu New Hampshire eyaletinde bile güçlendirdi – ancak beklediği performansı gösteremedi. Santorum New Hampshire’da yarışı dördüncü bitirdi ancak %1-2 civarında olan destek oranını bir hafta içinde %9’a çıkarabildi. Santorum artık bundan sonraki önseçime; Güney Carolina’ya odaklanacak.

New Hampshire önseçiminde en ağır yenilgiyi aslında eski Pekin büyükelçisi Jon Huntsman aldı. Aynı zamanda eski Utah valisi olan Huntsman, Iowa eyaletinde kampanya yapmamış ve tüm umudunu New Hampshire önseçimine bağlamıştı. Huntsman, bu eyalete ayırdığı kaynaklara rağmen oyların sadece %17’sini aldı ve üçüncü oldu.

Çekilen Yok, Çekişme Sürecek

Iowa önseçiminin ardından Minnesota milletvekili Michele Bachmann ‘seçmen tercihini yaptı’ diyerek başkan adaylığından çekilmişti. Ancak Romney’in kesin zaferine rağmen New Hampshire önseçiminden sonra yarıştan çekilen olmadı. Bütün adaylar, kozlarını Güney Carolina eyaletinde paylaşmaya hazırlanıyor.

Güney Carolina Bazı Adaylar İçin Son Şans

21 Ocak Cumartesi günü yapılacak Güney Carolina önseçimi bazı Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayları için son şans olabilir. Güney Carolina seçmeni çok daha muhafazakâr bir çizgide. Washington Post gazetesinin araştırmasına göre örneğin Güney Carolinalı Cumhuriyetçi Parti seçmenin yüzde 60’ı kendilerini evanjelist olarak nitelendiriyor. Yani bu eyalette yapılacak önseçimde daha muhafazakâr adayların (Santorum ve Perry) başarı göstermesi muhtemel. Bu arada, önseçimlerde şu ana kadar başarı gösterememiş olan eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich’in de Romney’e karşı çok sert bir kampanya başlatması bekleniyor.

Bu eyalette de – yani üçüncü önseçimde de başarı gösteremeyen adayların bazılarının kampanyalarına son vereceği tahmin ediliyor.

Güney Carolina önseçimi Romney için önemli bir eşik. Daha muhafazakâr bir seçmen kitlesi karşısında ne kadar destek bulacağı merak edilen Romney, burada elde edeceği başarıyla adaylığını pekiştirebilir. Güney Carolina seçmeninin muhafazakâr yapısına rağmen çok sayıda adayın kampanyaya devam etmesi, Romney karşıtlarının oylarını bölüyor. Örneğin Hristiyan sağın desteğini iki aday istiyor: Santorum ve Perry. Hristiyan sağın oylarının bölünmesi de daha ılımlı olan Romney’in yararına. Şimdilik, Cumhuriyetçi Parti’nin müstakbel başkanı adayı Romney emin adımlarla ilerliyor.

One response to “New Hampshire’da Romney’in Kesin Zaferi”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  barış bey sunumlara seçimlerin sonuçlanmasına kadar devam etmeniz muhtemel görünüyor. tabloya baktıgımızda romney önde gidiyor. bu oran cumhuriyetçilerin dörtte biri kadar gerçekleşiyor. eger muhafazakar oylar dagılmaya devam ederse ve çekilmeyen olursa romney her eyalette muhtemelen birinci olacak. şu anki tablo bunu gösteriyor.

  fakat muhafazakar adaylardan çekilmeler olursa romneyin tılsımı bitebilir. birinin çekilmesi bile yeterli olur. bu önde giden ron paul a yarayacak olur. yoksa muhtemel romney zaferlerini görmeye kendimizi alıştırmalıyız gibi.

  burada yani bugünkü tablo tamamen sayın başkan obama nın alehine işliyor. eger romney yoluna devam ederse ve başkan adayı seçilirse ılımlı ve karasızların ve hatta obama nın oylarının bir kısmını dahi alabilir. ve büyük oranda cumhuriyetçilerin muhafazakar kanadı ve seçmeni partizanlık sergileyerek obamaya asla oy vermeyecegi gibi romneyi zorunlu desdekleyeceklerdir.

  bu muhtemel tablo devam ederse başkan obama zor durumda kalabilir. eger romney dışında bir muhafzakar aday başkan adayı olursa. obama dan oy alamayacak ve obama nın ılımlı cumhuriyetçilerden ve kararsızlardan rahat oy alabilmesi anlamına gelecek. bu tabi sayın başkan obamanın performansına baglı bir tren olacaktır.

  sayın başkan obama nın dedigi gibi bu seçim 2008 den daha önemli. benim için daha önmeli hatta iki adaydan daha önemli ve stratejik. bekletilen yeni dünya düzenin yeni profilleri ve uygulamalarından dolayı.herkesin seçimler için kendi hesaplarını ve pozisyonlarını koruması ve kollaması normaldir.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barışına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle

  not: bazen amerikan basınından yorumlarıda aktarsanızda kim neler söylüyor hangi tarfalarda kümeleniyor vs vb gibi onlarıda anlayabilememizin saglanmasını rica ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *