Romney’in Zor Günü

Posted January 20th, 2012 at 11:05 pm (UTC-5)
1 comment

Rick Santorum, Mitt Romney ve Newt Gingrich

Barış Ornarlı – Washington

Perşembe günü Cumhuriyetçi Parti’nin müstakbel başkan adayı için çok iyi bir gün değildi. Eski Massachusetts Valisi Mitt Romney bir gün içinde önseçimlerde yenilgisiz olmadığını öğrendi ve rakiplerinin güçlendiğini gördü. Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayları Güney Carolina önseçimine hazırlanıyor. Güney Carolina önseçimi Amerika’da güneyli ve muhafazakar seçmen kitlesinin tercihinin görülmesi açısından önemli. Şu an tüm işaretler önseçim sürecinin daha da uzayacağını gösteriyor.

Iowa önseçimini Santorum Kazandı, Romney Değil

3 Ocak tarihinde yapılan Iowa önseçimini Mitt Romney’in kazandığı açıklanmıştı. Ancak Perşembe günü Iowa eyaletindeki Cumhuriyetçi Parti yetkilileri önseçimi eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum’un kazandığını bildirdi. Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylığı için yapılan önseçimlerin ilkini sekiz oyla Romney değil, 34 oyla Santorum kazanmıştı. Bu açıklama pratikte bir şeyi değiştirmese de (Iowa eyaletini temsil eden delegelerin dağılımını etkilemiyor) Romney’in yenilgiye uğraması ve Cumhuriyetçi Parti içindeki aşırı muhafazakarların desteğini bulan Santorum’un zafere ulaşması sembolik açıdan önemli.

Texas Valisi Perry Çekildi

Cumhuriyetçi Parti’nin müstakbel adayı Romney için ikinci kötü haber rakiplerinden Texas Valisi Rick Perry’den geldi. Seçim kampanyalarının başlamasıyla muhafazakâr/dindar kesimin gözdesi olan Perry münazaralarda yetersiz kalmasının ardından önseçimlerde başarı gösteremedi ve zafere ulaşamayacağını anlaması üzerine seçim kampanyasına son verdiğini açıkladı. Perry çekildiğini açıklarken eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich’e destek verdiğini bildirdi. Ulusal kamuoyu yoklamalarına göre Cumhuriyetçi Partili seçmenlerin yüzde 6’sını arkasına alan Perry, destekçilerini Gingrich’e yönlendirmesinin ötesinde, yarıştan çekilerek Romney karşıtı oyların daha az aday arasında bölünmesine de neden oldu.

Romney’in en büyük avantajlarından biri kendisini desteklemeyen seçmenlerin oylarının dört-beş aday arasında bölünmesiydi. Süreç ilerledikçe Romney karşıtları ortak bir adayda birleşecek. Dolayısıyla Romney’in biran önce parti adaylığını garantileyecek bir konuma gelmesi gerekiyor. Tabii Iowa önseçimini kaybettiğinin anlaşılması; Güney Carolina eyaletinde rakiplerinin güçlenmesi Romney’in işini zorlaştırıyor.

Güney Carolina’da Gingrich’e Dikkat

Güney Carolina eyaletinde yapılan kamuoyu yoklamalarında Romney’in son anda avantajı kaybettiği görülüyor. Uzun süredir Güney Carolinalı Cumhuriyetçi Partili seçmenler arasında birinci konumda olan Romney, son iki gün içinde birinciliği Gingrich’e kaptırdı. 18 Ocak’tan bu yana yapılan dört ayrı kamuoyu yoklamasında Gingrich önde. Eğer yarın (Cumartesi) yapılan önseçimi Gingrich kazanırsa muhalefetin başkan adayının belirlenmesi daha da uzun sürebilir.

Gözler Güney Carolina’da…

One response to “Romney’in Zor Günü”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet barış bey dediginiz gibi gözler güney carolina olacak. muhtemelen romney kazanamayacak kamuoyu yoklamalarıda gingrich i desdekliyor olmasının yanında rick pery de gingrich i desdekleyecegini açıkladı. ben daha önce söylemiştim romney cumhuriyetçilerin sadece dörtte birinden desdek alabiliyor. diger muhafazakar adaylarda çekilme oldukça bir muhazfazakar adayın önde gitmesi veya romney ile çekişmesinin sahnelerini görecegiz.

  bana göre eger romney adaylıgını alırsa başkan obamanın şansının azalması demektir. eger muhafazakar bir aday adaylıgını alırsa başkan obamanın adaylıgının güçlenmesi anlamnıa gelecek. başkan obama romneyi desdekleyenlerden oy alamayacagı gibi kararsızlarında büyük ihtimalle romneyi desdekleyecegi bir resim orataya çıkabilir. ve başkan obama cumhuriyetçi muhafazakarlardanda oy alamayacagı için şansını zora sokabilir.

  fakat cumhuriyetçilerin adayı bir muhafazakar olursa mesela gingrich. bu başkan obamaya yarayacak. romneyi desdekleyen ılımlılardan oy alabilir ve yine karasızların çogunu elde edebilir. ve en büyügü ise kendi cephesinden cumhuriyetçilere oy kaptırmamış olarak seçime girecegi anlamına geliyor. cumhuriyetçilerin muhafazakarlarına olumsuz bakılmasının meyvelerini toplayabilir.

  henüz erken fakat zaman yavaş yavaş daralacak ve cumhuriyetçilerin adayı ortay çıkacak. ve sayın başkan obama nın rakibi belli olacak. zaten herşey bu iki adayın amerikya neler sunabilecegi ve katkı saglayabilecgi ile ilgi olacak.

  herkes gibi kendi pozisyonlarımız ve hesaplarımızı gelişmelere göre yorumlayacagımız ise bir gerçektir. bakalım daha erken nelerin olacagını ve kamuoyu yoklamaları ve anketlerini bir görelim.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not:ben hala ısrarla erken oldugunu savunuyorum. iki adayın net olarak ortaya çıkmasının gerekliligini savunuyorum. ikisinin herşeyi dalga dalga yayılacak ve durumu görebilecegiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *