Gingrich Beklentileri Altüst Ediyor

Posted January 23rd, 2012 at 10:48 pm (UTC-5)
1 comment

Newt Gingrich

Barış Ornarlı – Washington

Eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich, Güney Carolina önseçimini açık farkla kazandıktan sonra Florida eyaletinde yapılan kamuoyu yoklamalarında konumunu güçlendirerek Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı yarışında bütün beklentileri altüst ediyor. Gingrich’in beklenmedik başarısı Cumhuriyetçi Parti’nin müstakbel başkan adayı olarak gösterilen eski Massachusetts valisi Mitt Romney’i ciddi şekilde sarstığı gibi önseçim sürecindeki çekişmenin daha da uzayacağına işaret ediyor.

Cumartesi günü yapılan Güney Carolina önseçimini Newt Gingrich %40 oranında oy alarak açık farkla kazandı. Önseçimde Romney %28; eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum %17; Texas milletvekili Ron Paul %13 oranında oy aldı.

Geçen hafta Iowa önseçimini Romney yerine Santorum’un kazandığının açıklanmasıyla da son durum şu: Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen üç adayı, ilk üç önseçimde birer eyalet kazanmış durumda. Delege sayısı bakımından da Gingrich avantajlı konumda. Associated Press haber ajansına göre şu ana kadar yapılan üç önseçim neticesinde Gingrich’i 23; Romney’i 19; Santorum’u 13; Paul’u 3 delege destekliyor. Yani ilk üç önseçimin ardından Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığını kimin kazanacağını tahmin etmek güçleşti.

Cumhuriyetçi Parti’nin müstakbel başkan adayı olarak gösterilen Mitt Romney için esas kötü haber Florida eyaletinde yapılan kamuoyu yoklamalarından geldi. Güney Carolina önseçiminin ardından dün yapılan kamuoyu yoklamalarına göre Romney avantajını bir anda kaybetti. 22 Ocak tarihli iki ayrı kamuoyu yoklamasına göre Gingrich 8 – 9 puanla Romney’in önünde. 17 Ocak tarihine yapılan kamuoyu yoklamalarındaysa Romney açık farkla öndeydi.

Mevcut durumda Amerika’da gözlemcilerin dikkat çektiği birkaç nokta var: Romney’in Florida önseçimini de kaybetmesi adaylığını zora sokma ihtimali kuvvetli. Eski Massachusetts valisinin Cumhuriyetçi Parti tabanının desteğini kazanamadığına dair ciddi bir endişe vardı ve son önseçim yenilgileri bunu doğrular nitelikte.

Gingrich’in Güney Carolina eyaletindeki zaferini etkili bir şekilde kullanması önemli. Kamuoyu yoklamalarında daha önce de birinciliğe yükselen Gingrich, avantajlı konumunu ilk iki önseçimde sürdürememişti.

Üçüncü nokta belki de en ilginci: İlk üç önseçim tamamlandı ve Cumhuriyetçi Partili seçmen Kasım ayındaki seçimde Başkan Barack Obama’nın karşısına kimi çıkaracağı konusunda karar vermiş değil…

One response to “Gingrich Beklentileri Altüst Ediyor”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  barış bey. verdiginiz bilgiler için teşekür etmeye kasıma kadar devam edecegiz sanırım. daha önce söylemiştşm muhafazakar adaylarda çekilme başlayınca. en öndeki muhafazakar aday öne çıkmaya başlayacak demiştim. o gün söyledigim kişi bugün favori aday haline geldi ve rick peryy yarışa veda edereken gingrich i desdekleyecegini açıklayarak yarıştan çekildi. yani bahsettigim aday adayı gingrich.

  romneyin cumhuriyetçilerin içindeki oy oranı ve desdekçisi % 25-30 aralıgında. ve bu potansiyel ile geriye kalan oy oranın desdegini alamayacagı için işinin çok zor oldugunu söyleyebilirim.
  şöyle bir çıkış yolu kendisine bulabilir. muhafazakar olmayan eyaletlerde gingrich i zorlayabilir.
  tabi bu seçenektede çekilen olmazsa faktörü var. çekilen olursa bu otomatik gingrich e yarayacaktır.

  özellikle fazla delege çıkaracak olan eyaletler sayın başkan obamanın rakibini belirleyecek. florida bunlardan biri olabilir. texas ve kaliforniya yada dikkat etmek lazım diyorum.

  tabi bu arada sayın başkan obama daha sahneye inmedi. bugün geç saatlerde birligin durumu konuşmasını yapacak. bu konuşmadan kullanacagı temaların şifrelerine ulaşmak mümkün olacaktır. ayrıca sayın başkan obama hala bagış yolu ile para toplamayı sürdürüyor. rakibinde ise karşısına çıktıgında fazla parası olmayacak. bu açıdan başkan obama büyük avantaja sahip diyebilirim.

  evet gözler floridada bakalım bekledigim gibi gingricmi kazanacak yoksa romneymi alacak bu eyaleti. veya suprizmi çıkacak. merakla izliyorum. gingrich aday olursa başkan obama avantajlı olacak. fakat romney aday olursa başkan obama avantajlarını koruyamayacak gibi görünüyor.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle

  not:ben özellikle 24 nisanda adayların ermeni meselesi konusunda neler söylecegini merak ediyorum. bizi ilgilendiren en önemli süreç sanırım bu olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *