Florida Önseçiminde Romney Avantajlı

Posted January 30th, 2012 at 10:42 pm (UTC-5)
2 comments

Barış Ornarlı – Washington

Yarın Florida eyaletinde yapılacak önseçimi kamuoyu yoklamalarına göre eski Massachusetts valisi Mitt Romney’in kazanması bekleniyor. Florida önseçimi, Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı için yarışan siyasetçiler arasındaki beraberliği bozmanın ötesinde zafere ulaşan adayı destekleyecek olan delege sayısı açısından önemli. Ancak Cumhuriyetçi Parti’nin adayının belirlenmesi süreci daha da uzayacak gibi görünüyor.

Florida Seçmeni

Florida, nüfus ve siyasi eğilim bakımından çeşitliliğe sahip büyük bir eyalet… Eyaletin güneyinde Küba asıllı Amerikalılar yoğun olarak yaşıyor – nüfus dairesine göre eyaletin yüzde 22’si Latin Amerika kökenli. Eyaletin kuzeyinde daha muhafazakar kitleler mevcut; doğu kıyılarındaysa başka eyaletlerden göç etmiş emekliler.  Florida eyaletinde yoğun Yahudi nüfusu da var. Neticede Florida eyaleti hiçbir siyasetçinin arka bahçesi değil.

Eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum Iowa eyaletini Hristiyan sağın; aşırı muhafazakarların oylarıyla kıl payıyla kazanmıştı; New Hampshire önseçimini kazanan Romney komşu eyaletin valisiydi; güneyli bir siyasetçi olan eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich de Güney Carolina önseçiminde zafere ulaşmıştı. Florida eyaleti daha geniş bir seçmen kitlesine sahip – yani Florida eyaletini kazanan aday kendi tabanının ötesinde bir kitleye hitap edebildiğini de kanıtlayacak.

Bu arada, Florida eyaleti 2008 ekonomik krizinden en çok etkilenen eyaletlerin başında geliyor – emlak sektörü büyük zarar gördü. Florida’da işsizlik oranı yüzde 10 civarında ve turizme dayalı ekonomisiyle birlikte durgunluktan en çok etkilenen ekonomilerden biri. Ekonomi odaklı bir seçimde hangi adayın Florida eyaletinde ne kadar başarı göstereceği belirleyici olacak.

Romney Avantajda

Florida eyaletinde 25 Ocak’tan bu yana yapılan bütün kamuoyu yoklamalarında Romney açık farkla önde görünüyor. En son kamuoyu yoklamalarından biri olan Quinnipiac araştırmasında Romney 14 puanla Gingrich’in önünde.

Gingrich, Güney Carolina önseçiminin ardından geçen hafta başında kısa süreliğine araştırmalarda önde gidiyordu ancak avantajını kaybetti.

Florida’nın Önemi

Florida önseçimi kazanan aday daha geniş bir kitlenin desteğini bulabileceğini göstermenin ötesinde aritmetik olarak önemli bir zafere de imza atmış olacak. Önseçimlerde kazanılan oylar, yazın yapılacak Cumhuriyetçi Parti kurultayında delegelerin dağılımını belirliyor. Bazı eyaletler delegelerin dağılımını adayın kazandığı oy oranına göre belirlerken, Florida gibi eyaletlerde seçimi kazanan aday bütün delegelerin desteğini alıyor. Cumhuriyetçi Parti kurultayında Florida eyaletini temsil eden delege sayısı 50 – yani bu eyalette zafere ulaşan siyasetçi önemli bir avantaj sağlamış oluyor.

Associated Press haber ajansına göre şu ana kadar yapılan üç önseçim neticesinde Gingrich’i 23; Romney’i 19; Santorum’u 13; Paul’u 3 delege destekliyor.

Gingrich Devam Diyor

Araştırmalara göre Florida önseçimini kaybedeceği beklense de Gingrich adaylıktan çekilmeyeceğini, sonuna kadar mücadele edeceğini söylüyor. Gingrich, “Kurultay’a kadar devam edeceğim. Adaylığı kazanacağımı düşünüyorum.”

Kazanamasa bile kampanyasını devam ettirerek Romney’e sert muhalefet etmesi Cumhuriyetçi Parti’nin müstakbel adayını zor durumda bırakacak. Bunun yanında liberteryen eğilimli Texas milletvekili Ron Paul’un da sadık bir destek kitlesi var –  o da çekileceğine dair işaret vermiyor. Yani Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde Başkan Barack Obama’nın rakibinin belirlenmesi daha uzun sürecek gibi görünüyor.

2 responses to “Florida Önseçiminde Romney Avantajlı”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet barış bey. 4. durak floride. ve romney in önde oldugunu bildiriyorsunuz. fakat birde gingrich faktörü var. ben florida ayagının kolay olacagına ihtimal vermiyorum.

  romney in önde gitmesi sayın başkan obama için iyi bir tabloyu işaret etmedigini savunuyorum. bu tezimi devamlı olarak savunmayı tercih edecegim gibi görünüyor. romney ılımlı bir tarz kararsızların oyunu tpolayabilecek durumda. ve başkan obama nın icraatlarından memnun olmayan demokratlardanda oy alabilecek duruma gelebilir. ve cumhuriyetçilerin muhafazakarlarının asla kendi adaylarından başka yani obama ya oy vermeyecegi net kesin.

  fakat gingrich adaylıgında bu tablo tamamen sayın başkan obama lehine gelişecektir. bu herhangi bir şekilde mudahale edilemeyecek olan aşırı boyutlarda degişim ve gelecegin resmi dışında başkan obama gingrich ile başabaş mücadele verir kannatindeyim.

  bakalım floridanın 50 delegesinin dagılımı nasıl gerçekleşecek. bugün belki haber alamayız fakat yarın sabah bize net bilgiler gelemeye başlar diye hesaplıyorum. sonuçlara göre yeni bir konu başlıgı gelmezse yine buradan ek ve kısa bir yorum yapmayı amaçlıyorum.blogtan.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle.

  not:geçenlerde şöyle bişi gördüm. romney- gingrich ikilisi veya gingrich-romney ikilisi nin
  obama -biden ikilisinin karşına çıkma ihtimali var diye varsayımları okumaya başladık..

 2. ıcah liamsi namarhak says:

  barış bey daha önceden yapılan anket ve araştırmalar floridada yanılmadı ve romney kazandı. fkat gingrich te fena degildi . o da iyi oy aldı. romney bu sonçlara göre kararsızların kafasına yavaş yavaş yerleşmeye başladı. buna karşılık gingrich sonuna kadar yoluna devam edecegini ısrar ediyor. florida ayagıda bitti. gözler bundan sonraki önseçim ayagında olacak.

  hep beraber izlemeye devam edelim. cumhuriyetçilerin egilimleri seçimde onları temsil edecek.

  saygı ve sevgilerimle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *