Florida’yı Kazanan Romney’in Önü Açık

Posted February 1st, 2012 at 9:21 pm (UTC-5)
2 comments

Mitt Romney

Barış Ornarlı – Washington

Florida önseçimini açık farkla kazanan eski Massachusetts valisi Mitt Romney Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı yarışında rüzgarı yeniden arkasına aldı ve önü açık görünüyor.

Romney Florida önseçiminde oyların %46’sını; baş rakibi eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich oyların %32’sini; eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum oyların %13’ünü; Texas milletvekili Ron Paul ise oyların %7’sini aldı.

Romney’in zaferinin önemi Florida eyaletinin yapısından kaynaklanıyor. Uzmanlara göre Florida eyaleti, şu ana kadar yapılan önseçimlerle kıyaslandığında Amerika genelindeki Cumhuriyetçi Parti seçmenini daha iyi temsil ediyor. Yani, nüfusu daha çeşitli olan – etnik azınlıkların (Latin Kökenli nüfusun) daha yoğun olduğu; liberal – muhafazakâr dağılımın daha eşit olduğu bir eyalet bu… Uzmanlar Florida’da başarı gösteren adayın ülke genelindeki seçmene daha kolay hitap edebileceğini düşünüyor. Parti’nin müstakbel başkan adayı olarak öne çıkarılan Romney de anketlere göre hemen hemen tüm kitlelerin desteğini buldu. Romney, tüm yaş gruplarında; tüm dini ve etnik gruplar arasında, tüm gelir grupları arasında çoğunluğu kazanırken Cumhuriyetçi Parti içinde kendini “aşırı muhafazakâr” olarak tanımlayan kitle hariç tüm siyasi eğilimlerin desteğini de aldı.

Florida önseçimi delege dağılımı açısından da önemliydi. Florida eyaletinde önseçimi kazanan aday eyaleti kurultayda temsil edecek delegelerin tümünün desteğini alıyor – daha önceki önseçimlerde delegeler orantılı bir şekilde dağıtılıyordu. Neticede, Romney Florida eyaletini temsil edecek 50 delegenin tümünü hanesine yazmış oldu. Associated Press haber ajansına göre delege dağılımı şöyle: Romney: 71; Gingrich: 23; Santorum: 13; Paul: 3. Ancak Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığını garantilemek için 1,144 delegenin desteği gerekiyor. Gingrich de yarıştan çekilmemekte kararlı… Hatta Gingrich, “daha 46 eyalet var,” diyor. Bu durumda yarışın devam edeceği rahatlıkla söylenebilir.

Mitt Romney, kimsenin arka bahçesi sayılmayan bir eyalette bu kadar açık farkla zafere ulaştı ve bundan sonra da önü açık görünüyor. Şubat ayının hemen başında dört önseçim var: Maine, Nevada, Colorado ve Minnesota. Bu eyaletleri de Romney’in kazanması bekleniyor.

2 responses to “Florida’yı Kazanan Romney’in Önü Açık”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet anladıgım kadarı ile sırada maine var. benim için burasının çok özel bir önemi var. ileride burayı özel yaşamımın adresi olarak belirlemeyi düşünüyorum. bakalım bizim maine kime oy verecek. ufukta romney gözüküyor gibi. şimdiden çok heycanlıyım.

  bu yarış eninde sonunda romney ile gingrich e kalır. ve bunlardan sagda soladan duyduguma göre başkan ve başakan yardımcılı rolerini paylaşarak seçime girerler diye düşünüyorum.

  bu başkanlık seçimini ne kadar halk belirlesede. dünyanın ve amerikanın zenginleri amerikalı seçmenin tercihini belirleyecek olan adımları atarak bir anda seçmeni kontrol altına aldıgı gibi kararlarınıda bilinçatında degiştirebilecek kadar güçlüler. yani para yani dolar. yani imkan yani gelecek ,yani akıl yani mantık yani felsefe… bazıları yani zenginler ve güçlülerin kimin yanında olacagı bu dünyanın patronunu teyit edecek.

  bence avantaj hala sayın başkan obama da. 24 nisanda ki kritik süreci iyi atlatırsa kendisi için pek sorun kalmayacak gibi görünüyor. sürekli zenginlere saldırmasını ve onlar vergi sopasını göstermesini sevmiyorum. onlarında gönlünü kazanmalı. istihdamın ancak onların uygulmaları ile artabilecegini anlamalı. gelecegi kurabilecekler sadece onlar olabilir. yine küresel ve global hamleleri onlardan başkası yapamaz.. evet oy oy oy. biraz onlarada arasıra bir göz kırpsa fena olmaz diye düşünüyorum. 1 milyar dolar kazanacagım 300 milyon dolar vergi verecegim. allah aşkına şu matematige bir bakın. bu tamamen büyük bir haksızlık.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve hülya ablasına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not: zor bir seçim olacak. eger cumhuriyetçilerin adayıda obama olsa. cumhuriyetçilerin obama sı demokratların obamasını açık farkla saf dışı bırakırdı. diyorum.

 2. Sibel Karcıman says:

  Barış bey, ben sizde bir Ron Paul hayranlığı seziyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *