Nevada Önseçimi de Romney’e

Posted February 3rd, 2012 at 10:26 pm (UTC-5)
1 comment

Romney Miami’de uçağa biniyor

Barış Ornarlı – Washington

Florida zaferinin ardından önü açılan eski Massachusetts valisi Mitt Romney ve rakipleri yarın yapılacak Nevada önseçimine hazırlanıyor. Iowa eyaletinde olduğu gibi parti toplantıları şeklinde yapılacak önseçimi Romney’in açık farkla kazanması bekleniyor.

Son bir hafta içinde yapılan iki ayrı ankette Romney, baş rakibi eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich’in 20 – 25 puan önünde. Araştırmalara göre Romney’in oyların %45 – 50’sini kazanması bekleniyor. Amerika’nın batı eyaletleri arasındaki ilk durak olan Nevada önseçiminde Romney’in rakiplerine fazla şans tanınmıyor. Nedeni, eyaletin yoğun Mormon nüfusu…

Dini inancı ve liberal görüşleri nedeniyle Amerika’da Hristiyan sağın desteğini almakta zorlanan Romney, Mormon olduğu için kalesi olarak görülen Nevada eyaletinde nispeten rahat. Mormonlar eyalet nüfusunun yüzde 7’sini oluşturuyor. Ancak önseçimlere katılan Cumhuriyetçilerin yüzde 25’ini temsil ediyorlar. Romney’in Mormon seçmenlerin yüzde 95’inin oyunu alacağı tahmin ediliyor. Neticede Nevada eyaleti, Romney’in hanesine yazılabilir. 2008 önseçimlerinde Romney bu eyalette oyların yüzde 51’ini almıştı.

Yarın Nevada eyaletinin yanı sıra Amerika’nın kuzeydoğusundaki Maine eyaletinde de önseçimler başlıyor. Yine parti toplantıları şeklinde yapılacak Maine önseçimlerinde seçim bölgeleri, parti toplantısı tarihini bağımsız olarak belirliyor. Tek şart, önseçimlerin 11 Şubat tarihine kadar tamamlanması. Yani Maine eyaletinde parti toplantıları bir hafta boyunca devam edecek. Maine’in ardından 7 Şubat’ta Colorado ve Minnesota eyaletlerinde önseçim var. Şu an bu eyaletlerde yeni yapılmış kamuoyu yoklaması yok – ancak 2008 önseçiminde bu üç eyaleti de Romney kazanmıştı. Şubat ayındaki son iki önseçim Arizona ve Michigan eyaletlerinde – yine Romney’in kaleleri sayılıyorlar. Son araştırmalara göre Mormon nüfusun nispeten yoğun olduğu Arizona eyaletinde Romney 24 puanla önde; 1963 yılında babasının valisi olduğu ve kendisinin doğum yeri olan Michigan eyaletindeyse Romney, 15 puanla önde. Şubat ayı biraz daha yavaş geçecek ancak şu an için Romney’in önü açık görünüyor.

Barış Ornarlı – Washington

One response to “Nevada Önseçimi de Romney’e”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet sırada maine var diye biliyordum fakat sırada neveda varmış. sanırım söylediginiz gibi burayıda romney kazanacak gibi görünüyor. kaç delegesi oldugunu bilmiyorum. burayıda romney hanesine yazdırırsa giderek fark yaratacak.

  bu ön seçimler romneyin başkanlık kampanyasına dönüşeneceginden hiç kuşkum yok. bu başkan obama nın alehine işleyen bir tablo olarak karşımıza çıkıyor. tabi romney inde lehine bir tablo olmaktadır.

  yarın neveda da neler olacak hep beraber bir görelim diyorum sonuçları ve atmosferi görmekte fayda var diye düşünüyorum. belki bir çekilen olur dengeler degişir. fakat romney öne çıkmaya ve başarmaya tek aday olarak görünüyor.

  dört eyaleteki süreç tamamlansın ve süper salı ya odaklanalım. işte süper salı başkan obama nın rakibini büyük ölçüde belirler kanatindeyim.

  yarın neveda yı görelim ve birkez daha yorum yapayım diye kısa tutuyorum. varsayımlar bizi yanıltmasın istiyorum

  bana bu imakanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle.

  not: bence başkan obama romneyin başkanlık kamyasına dönüşen bu önseçimlerine karşılık verecek kampanyalarına başlaması gerekir. bu konuda geride kaldıgını düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *