Nevada’nın Ardından Adaylar Colorado ve Minnesota’da

Posted February 6th, 2012 at 9:30 pm (UTC-5)
1 comment

Mitt Romney

Barış Ornarlı – Washington

Eski Massachusetts valisi Mitt Romney Cumartesi günü beklendiği gibi Nevada önseçimini açık farkla kazandı. Romney oyların %50’sini alırken, baş rakibi eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich oyların sadece %20’sini alabildi. Parti toplantıları şeklinde yapılan önseçimde Texas Milletvekil Ron Paul Cumhuriyetçi Parti seçmenin %18’inin; eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum ise %10’unun desteğini bulabildi.

Florida zaferinin ardından Romney Nevada eyaletinde de kesin bir başarı göstererek yoluna devam ediyor. Romney’in Şubat ayında yapılacak önseçimlerde de şimdiden avantajlı olduğu görülüyor. Yani Romney rüzgarı arkasına almış durumda ve konumunu gün geçtikçe güçlendiriyor.

Ancak Gingrich önseçim sonuçlarına rağmen çekilmeme konusunda kararlı görünüyor. Cumartesi akşamı sonuçların netleşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Gingrich, kampanyasına yazın yapılacak parti kurultayına kadar devam edeceğini vurguladı.

Yarın Colorado, Minnesota

Yarın Amerika’nın Colorado ve Minnesota eyaletlerinde önseçim var. Colorado önseçimini de Romney’in kazanması bekleniyor. 4 Şubat tarihinde Public Policy Polling (PPP) tarafından yapılan kamuoyu yoklamasına göre Romney Colorado eyaletindeki Cumhuriyetçi Partililerin %40’ından destek buluyor – 14 puanla önde. Colorado eyaletinde araştırmalar Santorum’un %26; Ginrich’in %18; Paul’un %12 civarında destek bulduğunu gösteriyor.

Colorado önseçiminde durum büyük ölçüde tahmin edilirken, Minnesota eyaletinde daha çekişmeli bir tablo var. PPP araştırmasında Minnesota eyaletinde Santorum kıl payıyla Romney’i geride bırakıyor. Araştırmadaki sonuçlar şöyle: Santorum %29; Romney %27; Gingrich %22; Paul %19.

Washington Post gazetesine göre Romney kampanyası Minnesota eyaletinde yapılan yoklamalara biraz daha temkinle yaklaşıyor. Yani eyaletin kazanılabileceğini düşünüyorlar. Ancak Minneosta önseçiminde en büyük rakiplerinin Santorum olacağını da kabul ediyorlar. Cumhuriyetçi Partili Minnesota seçmeninin daha muhafazakâr bir çizgide olduğu düşünülürse, Santorum’un avantajlı olduğu yorumu yapılabilir.

Ancak Minnesota eyaletinde tahmin yürütmek zor. 2008 Minnesota önseçimini Romney açık farkla (19 puanla) kazanmıştı. Oysa bazı kamuoyu yoklamaları o dönem Romney’in kaybedeceğini gösteriyordu.

Cumhuriyetçi Adayların Kazandığı Delege Sayısı

One response to “Nevada’nın Ardından Adaylar Colorado ve Minnesota’da”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet sırada colorado ve minnesota var. ve romney önde gidiyor. ve onu hemen arkasında gingrich takip ediyor ve santorum ve paul de direnişini sürdüyor. dah bence erken süper salıyı bir görelim diyorum.. tablo nasıl bir grafik çizecek bunu bir bakalım diyorum barış bey..

  ve başkan obama nın alehine işleyen bir tablo var. romney ilimli ve karasızları toplayabilir ve romney önseçim sürecini başkanlı süreci gibi kullanmaya başladı. ve başkan obama nın buna bir karşılık vermesi ve program yapması lazım. romneyin her söyledigine amerikan halkının içinde cevap vermesi lazım.

  anketlerde başkan obama romneye karşı 51 e 45 önde diye bir gelişme okudum. umarım öyle olur. buradaki ankette 4 puan yok. onun nereye nasıl gittigi ve kayboldugunu merak ediyorum.

  ben kendi cephemden baktıgımda özellikle avrupa birligi dönem başkanlıgının rum kesimine geçtiginde ve cumhuriyetçilerin başkanın belli olacagı temmuzdan sonra olası durum güncellemesi yaparak herkes gibi kendi safımı ve rengimi belli edeyimmi etmeyemimi diye düşünüyorum. lazım olursam ben bendeyim ve buralardayım. aceleci olmamak gerekir.

  neden acele etmiyorum diye kendime soruyorum. ve başkan obama ya çok kızıyorum. özellikle şu usema bin ladin opersayonu konusunda erken karar alması ve sag olarak yakalatamaması konusunda. sag yakalatsa veya operasyon zamanını seçime yakın yapsaydı
  hiçkimse risk almadan ikinci dönem başkanlıgı çantada keklikti. nasıl avantajsız bıraktı kendini bunu hala anlamış degilim. herkes hata yapabilir mantıgını işletelim..

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle.

  not: buda benim anketim. obama önerileri pas geçmezse
  obama-biden %58 — romney-gingrich %42 eger obama önerileri pas geçerse
  obama-biden %50 — romney-gingrich %50 herkes kararlarında daima özgürdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *