Santorum’un Büyük Zaferi

Posted February 8th, 2012 at 10:51 pm (UTC-5)
1 comment

Rick Santorum

Barış Ornarlı – Washington

Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı için yapılan önseçimlerde eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum’un dün üç eyalette yapılan önseçimi kazanması hem büyük bir sürpriz oldu hem de partinin müstakbel başkan adayı olarak öne çıkan eski Massachusetts valisi Mitt Romney’in zaafını yeniden ortaya koydu.

Resmi olmayan sonuçlara göre Santorum Colorado eyaletinde oyların yüzde 40’ını; Minnesota eyaletinde yüzde 45’ini; Missouri eyaletinde de yüzde 55’ini kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı için yapılan ilk önseçimi de kazanan Santorum, dün geceki zaferiyle birlikte konumunu güçlendirdi. Delege dağılımı açısından avantaj halen Romney de olsa da, Santorum’un dünkü zaferiyle daha fazla maddi ve siyasi destek bulacağı tahmin ediliyor. Kesin olan Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı yarışının daha da uzun süreceği. Romney’in danışmanları sürecin Mayıs ayına kadar devam edeceğini tahmin ederken, Romney’in rakipleri – özellikle eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich – yazın yapılacak Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’na kadar çekilmeyeceğini söylüyor. Romney’in bu kadar ağır bir yenilgi alması da rakiplerini cesaretlendirecek.

Son kamuoyu yoklamaları Santorum’un Minnesota’da önde gittiğini gösteriyordu, ancak Colorado zaferi sürprizdi. Son önseçimlerin ortaya koyduğu tablo şu: Romney, hala muhafazakâr Cumhuriyetçi Parti tabanının desteğini bulabilmiş değil. Veya bu taban hala Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı için Romney’e alternatif bir isim arıyor.

Romney kampanyası dünkü yenilginin delege dağılımını etkilemediğini; 2008 önseçimlerinde de bu eyaletleri Romney’in kazanmasına rağmen partinin adaylığına Arizona Senatörü John McCain’in seçildiğini hatırlatıyor. Amerika’da gözlemciler Romney’in hala avantajlı bir konumda olduğu yorumunda bulunurken parti tabanının eski Massachusetts valisini kabullenmemiş olmasının ciddi bir sorun olduğunu da kabul ediyor.

Romney için diğer sorun şu: Eski Massachusetts valisi Colorado eyaletinde 2008 önseçiminde Colorado eyaletinde oyların yüzde 60’ını; Minnesota eyaletinde yüzde 40’ını almıştı. Bu yıl, Colorado’da yüzde 35; Minnesota’da yüzde 17 oranında destek buldu. Romney’in net oy kaybının ötesinde önseçimlere katılım da daha düşüktü. Colorado eyaletinde önseçime katılım oranı 2008 yılına oranlar yüzde 7 daha azdı. Minnesota eyaletindeyse katılımda yüzde 23 oranında bir düşüş kaydedildi. Gözlemciler, katılım oranındaki düşüşün Cumhuriyetçi Parti seçmeninin adaylar konusundaki isteksizliğini yansıttığını düşünüyor. Bu da Kasım ayında yapılacak Genel Seçime yansıyabilir…

One response to “Santorum’un Büyük Zaferi”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  barış bey inanın bana bile supriz oldu. santorum zaferle çıktı üç eyalette. ben daha önce muhafazakar bir adayın çekilmesi halinde romney in pozisyonunu degişcegini söylemiştim.
  bunu daha önce gingirich üzerine ve lehine kurgulamıştım.

  eyaletlerin bitmesine kadar bunun böyle dalgalı gitmesine artık kesin gözü ile bakıyorum. ve şöyle bir tespitte bulunma istiyorum. adayların önseçimde hiçbirisinin belirtilen barajı aşaşmayacagı ihtimali var. büyük kurultayda muhafazakar adaylardan üçü başkan ve başkan yardımcılıgı adaylıgını paylaşarak romneyi saf dışı bırakabilirler. bunu yapmaları çok muhtemel olabilir ve geçerli bir durum olacabilir ve hali hazırda mümkün bir seçenek. bakalım floridanın tampa kentinde büyük kurultayda neler olacak.

  eger muhfazakar adaylardan biri başkan adaylıgını kazanır ve romney saf dışı kalırsa bu otomatik başkan obamanın lehine bir gelişme olacagını düşünüyorum. romney ılımlı ve karasızların iyi bir seçenegi gibi ortada oldugu için aday olamazsa romneyin ılımlı ve karasızlarından başkan obama oy alabilir diye düşünüyorum.

  bu seçim kendi hesaplarim için çok önmeli.. başkan ve kongre üyelerini belirlyecek olan bu tablo ile karşı karşıya kalacagım. daha dogrusu bütün kongre ile karşı karşıya kalacagım.
  yapılacak olanların onayı için hem cumhuriyetçileri hemde demokratları nasıl bir çizgi ile ikna edebilirin hesapları üzerinde biraz daha çalışmam gerekecek.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not= başkan obama benim hala favorim. demokratların kongredede çogunlugu ele geçirmesi başkanlık makamı hükümet ve kongrede. ivmelerimin akışını kolaylaştırır diye hesaplıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *