Santorum Sürprizi

Posted February 16th, 2012 at 7:59 pm (UTC-5)
1 comment

Rick Santorum ve Mitt Romney

Barış Ornarlı – Washington

2012 Cumhuriyetçi başkan adaylığı yarışına dönüp bakıldığında, sürprizler ve iniş-çıkışlar hatırlanacak. Beklenmedik adaylar parladı; önseçimlerde şaşırtan sonuçlar alındı. Bu haftanın sürprizi, eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum’un kamuoyu yoklamalarında öne çıkması…

Santorum, son dört önseçimden üçünü kazanarak önemli bir başarıya imza atmıştı. Santorum, 7 Şubat tarihinde yapılan Colorado, Minnesota ve Missouri önseçimlerini kazanarak konumunu güçlendirmişti. (Romney, Cumartesi günü tamamlanan Maine önseçimini, oyların yüzde 39’uyla kazandı.)

Eski Massachusetts valisi Mitt Romney hala önde – ancak Santorum takipte. Romney de Santorum da şu ana kadar dört eyalet kazandı. Önseçim sonuçlarına göre dağıtılan delege sayıları açısından Romney’i 123; Santorum’u 72 delege destekliyor. Romney için daha da kaygı verici olan son kamuoyu yoklamaları…

9 – 14 Şubat tarihleri arasında yapılan altı ayrı araştırmanın beşine göre Santorum Romney’in önünde. Sıradaki önseçimler Amerika’nın Arizona ve Michigan eyaletlerinde. Arizona önseçiminde Romney’in açık farkla önde gittiği görülüyor, ancak Michigan eyaletinde yapılan yoklamalarda Santorum 8-9 puanla önde. Romney’in kendi memleketi olan Michigan önseçimini kaybetmesi kampanyasına çok ciddi bir darbe vurabilir. Michigan doğumlu olan Romney’in babası bu eyalette valiydi.

Önseçim sürecinin başlamasından bu yana Cumhuriyetçi Parti’nin müstakbel adayı olarak öne çıkarılan Romney’in aşırı muhafazakâr kesimin desteğini bulmakta zorlandığı, parti içinde ‘Romney olmasın da kim olursa olsun’ görüşünde olan bir kitlenin bulunduğu biliniyordu. Ancak eski Massachusetts valisinin bu kadar zorlanacağı da beklenmiyordu.

One response to “Santorum Sürprizi”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  barış bey. bu iş büyük kurultayda biter diyorum. adaylardan hiçbiri çekilmeyecek ve çekilen olursada bu sonucun büyük kurultayda yapılmasına engel olamayacak varsayımını öne sürüyorum.

  evet romney dört eyleti kazandı ve yine buna karşılık santorum da 4 eyelti kazandı.fakat delege sayısı itibari ile romney santorum u ikiye katlamış durumda. önümüzdeki iki eyaletin sonuçlarından ziyade süper salı da neler olacak bunu merak ediyorum. önseçim sürecinde nelerden bahsettiklerine fazla ulaşamıyorum. dogrusu söylediklerini çok merak ediyorum.

  başkan obama bizim gibi meraklılar gibi rakibinin kim olacagına bakıyor ve kendini hazırlamaya çalışıyor olsa gerek seçime. alertlerime gelen bir haberde amerikalıların başkan obamaya desdegini onaylayanları oranı % 50 imiş. fakat bu oran risk demek. bunun başkanlık koltugunu korumasının garantisi asla yok. ve sadece başkanlık degil. kogrenin çogu yeniden seçilcek. sayın başkan obama seçimi kazansa bile kongrede üstünlük kurabilme olasılıgı az farkla olacaktır.

  asıl yarış floridada cumhuriyetçilerin başkan adayı teyit edildiginde başlayacak. ve geriye 3 ay kalacak seçim kampanyası için. bu 3 ayda çok şeylerin olabilecegini görebiliyorum. başkan obama kulagına fısıldanan veya önüne gelen önerileri nasıl degerlendirecek ve rakibini uzak ara geride bırakacak reaksiyonları yapmaya karar verecekmi. herkesin saflarını teyit ettigi ve desdek marjlarının ne olacagını şimdiden merak ediyorum. amerikada saflar tutulurken dünyadada saflar tutulacak gibi. korkakların amerikan halkının kararına sagı duyması beklencegi için onların safları yoktur.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle.

  not=bush döneminin son 3 yılını kamfulaj eden amerikanın zenginleri topu başkan obama nın kucagına attılar. amerikalı zenginlerden vergi talep eden sayın başkan obama ya yine oyunlar oynayabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *