Romney Adım Adım İlerliyor

Posted March 7th, 2012 at 10:16 pm (UTC-5)
1 comment

Mitt Romney

Barış Ornarlı – Washington

Cumhuriyetçi Parti başkanlık adaylığı için dün Amerika’nın 10 eyaletinde yapılan önseçimlerde eski Massachusetts Valisi Mitt Romney altı eyalette zafere ulaştı. Romney’in baş rakibi eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum üç; eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich bir eyalette başarıya ulaşabildi. Romney, önseçimler sonucu kazandığı delege sayısı açısından da konumunu güçlendirdi. Romney, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olma yolunda adım adım ilerliyor. Ancak Romney’in Ohio gibi önemli bir eyalette az farkla öne çıkması, güney eyaletlerindeyse kendini hiç gösterememiş olması adaylığı konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Cumhuriyetçi Partinin müstakbel adayı olarak öne çıkarılan Romney, Ohio eyaletini yapılan önseçimi kazandı – ancak kıl payıyla. Ohio önseçiminde Romney oyların %37,9’unu; Santorum %37,1’ini kazandı. Genel seçimlerde belirleyici bir konumda olan Ohio eyaletini kazanması Romney açısından önemli bir zafer olarak görülüyor, ancak o eyalete yaptığı yatırıma rağmen sınırlı ölçüde başarı göstermesi kampanyası açısından kaygı verici. Ancak adaylığı için daha kaygı verici olan unsur, Romney’in güney eyaletlerinde veya muhafazakâr seçmenler arasında yeterli destek bulamaması… Romney dün Tennessee ve Georgia eyaletinde ağır yenilgi aldı. Romney daha önce South Carolina önseçimini de kaybetmişti. Romney dün yine güney eyaletleri arasında olan Virginia önseçimini kazandı ama pusulada sadece iki adayın adı vardı. Özetle, Romney hala muhafazakâr – Hristiyan sağ seçmenin desteğini bulmakta zorlanıyor. Bu da ciddi bir sorun çünkü bu kesim partinin tabanını oluşturuyor.

Ancak tüm sorunlara rağmen Romney kampanyası delege sayısı açısından avantajlı. Önseçim sonuçlarına göre belirlenen delege dağılımında Romney açık farkla önde. Bu ay yapılacak önseçimlerde delegeler orantılı bir şekilde dağıtılacak – yani her aday delege toplamını arttırmaya devam edecek. Bu durumda zaten önde olan Romney bundan sonra yapılacak önseçimlerde de delege kazanmaya devam edecek. Bu durumda sorulması gereken soru şu: adaylıktan çekilmeyen rakipleri Romney’le arayı kapatabilecek mi? Uzmanlar aritmetik olarak bunun pek mümkün olmadığını düşünüyor. Yani Cumhuriyetçi Parti içindeki çekişme devam edecek gibi, ancak Romney adım adım adaylığı kazanmaya doğru gidiyor.

Amerika’nın Sesi İç Politika Editörü Jim Malone Süper Salı önseçimlerini değerlendirdi:

One response to “Romney Adım Adım İlerliyor”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet barış bey romney adım adım ilerliyor. aslında beyaz saraya dogru ilerliyor. romneyin yerine bir cumhuriyetçi muhafazakar aday olsa bu sayın başkan obama nın daha iyi işine yarayacaktı.
  muhafzakar bir adaya gitmeyecek ılımlı ve karasızların oyunu obama rahat elde edbilirdi. fakat romney seçeneginde ılımlı ve karasızlar romneye oy verdigi gibi cumhuriyetçilerin muhafazakar tabanı ve çayçılar asla obamaya ot vermedigi gibi romneyi gönüllü veya gönülsüz desdekleyeceklerdir. şu anki tablo tamamen sayın başkan obamanın alehine bir toblo oluyor.

  sayın başkan obama kendi seçmenini kaybetmeden ılımlı ve kararsızları topladıgı zaman öne geçecek. benim için matemetiksel ve uygulama bazında işsizleri ve gençeleri ve yine bunların etrafındaki potansiyelide topladıgında uzak ara önde tamamlayacak seçimi. eger dedigim gibi ilimlı,kararsız,gençler ve işsizleri elde ederse başkanlık makamı degişmeyecek. bunun için imkan ve olanak varmı elbette var. başkalarının inanmasını ve olası tahminlerinin asla işin boyutunu yanstmayacagını ve gerçege hizmet etmeycegini belirtmek isterim. yapılabilecekleri yapmaya cesareti olmayanların kaybetmeye mahkum olacak kişiler oldugunu belirmek isterim.

  bende herkes gibi agustos ayını bekleyecegim. bakalım şartlar ve düello nasıl bir toblo getirecek. eger sayın başkan obama önde gidiyor olacaksa kendi hesaplarımı riske atmak istemem. fakat yinede taraf olacaksam kendi olanaklarımla yapabileceklerime bakabilirim.
  benimde bir işi çevirebilmem için taleplerimin karşılanması ve hazırlık zamanına ihtiyacım var.
  bence obama dünya ve amerika için iyi bir lider. bir dönem daha kalması makul ve mantıklı.
  romneyi de dışlamıyorum fakat bir tercih yapmak zorunda kalacaksam obamayı tercih etmek durumum agır basıyor. obama ya zenginlere ve şirketlere yönelik vergi politikasına çok kızmama ragmen diyorum. geçen dönemdede cumhuriyetçi mc cain e desdek vermiştim fakat obama hesaplerı altüst etti. yeni gelen birisi ile ancak zorunlulukla belki önerilerimizi sunmaya imkan ve olanak bulabilecegiz. romney de gelse sil baştan zorunluluk elde eden kadar oda aynı obama nın izlegi yol ve yöntemi izleyecek. bizim tarafımız zaten yıllardır böyle gel gitlerle geçti.

  başkan obama kendine ve bize bir fırsat verecek oyunu planlıyorum. amerikanın gelecegini ve olası uygulamaları açı ve net bir şekilde teyit etmek zorunda kalacak . kazana kazan oyunu planlıyorum. hadi yapılıyor degil bir başlangıç yapamak istiyoruz. degişim biraz sancılı fakat
  zorlukları aşılınca amerikan ekonomisi her yıl 1 triyon dolar ticaret fazlası verecek. ve ekonomi her yıl yüzde 5 büyüme hedefine ulaşacak. bankaların elindeki bütün paraları ve yine yatırımcıların elinde ki bütün paraları makul faiz oranı ilede kullanabimeye özen göstercegim.
  yetmeyecek olannı fed darpanelerinde basılacak faizsiz kredi olanakları ile karşılanmasını talep etmeye hazırlanıyorum. dogdugum toprakları savunmak zorundayım ülkem ile amerikanın ekonomik dişlilerinin başta serbest ticaret olanakları ve daha fazla imtiyazlar ilşikilerinin maxizimum düzeye çıkarılması ise işin olmazsa olmazlarından. detayıların su yüzüne çıkmaması ve gelecege bırakılması mantıgı şimdilik geçerli bir parametre olmaktadır.

  evet barış bey konuya göre düşüncelerim ve seçimin olası çıkarlarımıza yönelik esintilerinden bir kesit oldu. bizlerde birşeyler yapalım diyoruz. hedeflerimiz ve beklentilerimiz var .ve bunu hangi isim ve başkan ile yapabilirizi düşünüyoruz. biz hiçbir düşünceyi ve kişiyi yadırgamıyoruz. ve bundan dolayı hiçkimseninde bizi yadırgama hakkı asla olmayacaktır.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle

  not= 70. yıl kuruluş yılınızı kutluyorum. umarım daha güzel ve mükemmel başarılara imza atarsınız. başkan obamanın yayınladıgı amerikanın sesi mesajınıda çok begendim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *