Romney Güney’de Sıkıntı Çekmeye Devam Ediyor

Posted March 14th, 2012 at 4:56 pm (UTC-5)
1 comment

Alabama ve Mississippi önseçimlerini kazanan Rick Santorum

Barış Ornarlı – Washington

Cumhuriyetçi Parti’nin müstakbel başkan adayı Mitt Romney’in partinin muhafazakâr tabanının desteğini bulamadığı, güney eyaletlerinde başarı gösteremediği eleştirileri yeni değil. Ancak Romney, dün yapılan önseçimlerde bu eleştirileri haklı çıkaracak bir sonuç aldı. Romney Amerika’nın güneyindeki Alabama ve Mississippi eyaletlerinde yapılan önseçimlerde üçüncü geldi. Bu önseçimleri eski Pennsylvania senatörü ve muhafazakârların gözdesi Rick Santorum kazandı.

 

Yüzde bakımından bu eyaletleri Santorum kazanmış olsa da diğer adaylar da orantılı bir şekilde delege çıkarabiliyor. Örneğin Romney en ağır yenilgiyi Mississippi eyaletinde aldı, ancak yine de 9 delegenin desteğini bulacak. Romney daha önceki önseçim zaferleriyle birlikte delege dağılımı açısından önde gidiyor. Bundan sonra yapılacak önseçimlerde de elde etmesi beklenen zaferler hesaba katılırsa Romney’in rakipleri tarafından yenilgiye uğratılması zor görünüyor.

Şu ana kadar altı güney eyaletinde önseçim yapıldı ve Romney sadece birini kazanabildi (Virginia). Virginia önseçiminde de Romney’in muhafazakâr rakipleri aday değildi. Romney kampanyası delege sayısı açısından önde olduklarını vurgulasa da, Romney’in taban desteğini bulamaması partilileri kaygılandırıyor. Unutulmaması gereken bir nokta daha var: şu an itibariyle muhafazakâr seçmenlerin oyları Santorum ile eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich arasında bölünüyor. Yani Romney’in karşısında tek bir muhafazakâr aday olsa önseçim sonuçları ne derece farklı olurdu sorusu gündeme geliyor. Romney kampanyası da bunun farkında olsa gerek ve önseçimlerde muhafazakâr oyun bölünmesinden yararlanmaya çalışıyor.

Dünkü konuşmasında Romney ‘esas olan delege dağılımı’ dedi: “Senatör Santorum kampanyasının sonunda. Delege sayısı açısından çok geride, aldığı oylar açısında da çok geride. Hesaplara bakın… Önünde çok zor bir yol var.” Buna rağmen Romney’in rakipleri çekişmeyi Ağustos ayında yapılacak Kurultay’a kadar taşımakta kararlı görünüyor.

Not: Dün Amerika’nın Hawaii eyaletinde de önseçim  yapıldı. Hawaii önseçimini oyların yüzde 45’ini alarak Romney kazandı.

One response to “Romney Güney’de Sıkıntı Çekmeye Devam Ediyor”

  1. ıcah liamsi namarhak says:

    barış bey çok dikkatli bir şekilde takip ediyorum.romney önde gidiyor. fakat diger üç adayın delege toplamı romneyi yakalamak üzere ve aradaki fark tamamen kapandıgı gibi romneyide geride bırakma olasılıkları var. nedeni ise florida tampa daki kurultayda muhafazak üç aday işbirligine giderek romenyi saf dışı bırakabilirler.

    romney in başkan adaylıgı olasılıgı sayın başkan obama yı zorlar. fakat muhafazkar bir adayın oabamyı zorlamayacagı kanısındayım. beklendigi üzere cumhuriyetçilerin adayı netleştiginde herkes önünü görebilecek.

    bana bu imkanı veren amerikanı sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

    not: seçim sonucu ne olursa olsun bizim beklentilerimiz hayata geçirecek olan uygulamalrımızda bir degişiklik olması beklenmiyor. haklı ve güçlü olanın kazanması dilegim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *