Rakipleri Romney’i Durduramıyor

Posted April 4th, 2012 at 4:16 pm (UTC-5)
Leave a comment

Mitt Romney

Barış Ornarlı – Washington

Eski Massachusetts valisi Mitt Romney dün yapılan üç önseçimi kazanarak Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını kazanmaya bir adım daha yaklaştı. Romney, dün Wisconsin ve Maryland eyaletleriyle başkent Washington’da yapılan önseçimleri kazandı.

Delege sayısı açısından arayı giderek açan Romney’in yenilgiye uğratılması zor görünüyor. Ancak Romney’in rakipleri çekilecekleri sinyalini vermiyor. Romney’in baş rakibi eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum dün akşam yaptığı konuşmada daha önseçimlerin sadece yarısının tamamlandığını, bu sürecin devam edeceğini söyledi.

Cumhuriyetçi Parti aday adaylarının kendi aralarında çekişmeye devam etmesine rağmen Amerika’da siyasi söylem genel seçimin Başkan Barack Obama’yla Romney arasında olacağını doğrular nitelikte. Romney dünkü zafer konuşmasında Cumhuriyetçi Parti içindeki rakiplerine değinmedi bile. Sadece Obama’dan söz etti. Obama da dün Cumhuriyetçi Partili Kongre üyeleri tarafından hazırlanan bütçe taslağını eleştirirken özellikle Romney’e yüklendi.

Peki, genel seçim Obama ile Romney arasında geçecekse şu an adayların durumu ne? 10 Mart tarihinden bu güne Amerika çapında yapılan yedi ayrı kamuoyu yoklamasında – biri hariç – Obama’nın Romney’in önünde gittiği görülüyor. Amerikan ekonomisinin toparlanmaya başladığı izlenimi iktidarın işine yarıyor. Ancak daha genel seçimlere yedi ay var.

Seçimlere yedi ay olduğu gibi Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’na da dört ay var. Cumhuriyetçi Parti önseçimlerinde gözler şimdi 24 Nisan önseçimlerinde. 24 Nisan Salı günü Amerika’nın Pennsylvania, Connecticut, Delaware, New York ve Rhode Island eyaletlerinde önseçim var. Bu eyaletler delege sayısı açısından önemli olduğu gibi seçmen kitlesi açısından Romney’in başarı gösterebileceği eyaletler olarak görülüyor. 24 Nisan önseçimlerinde Pennsylvania eyaletine özellikle dikkat etmek gerekiyor. Pennsylvania eyaleti Romney’in baş rakibi Santorum’un memleketi. Romney, Santorum’u bu eyalette de yenilgiye uğratabilirse Cumhuriyetçi Parti başkan adayının kim olacağı konusunda kuşkuya yer kalmayabilir. Kamuoyu yoklamalarına göre Santorum şu an Pennsylvania eyaletinde önde görünüyor. Ancak eski Pennsylvania senatörü Santorum 2006 Kongre seçimlerinde ağır bir yenilgi almış, 18 puan farkla sandalyesini kaybetmişti. Yani Pennsylvania önseçimi Romney için bir fırsat oluşturduğu kadar Santorum için de hayati önem taşıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *