Santorum Çekildi, Romney’in Adaylığı Kesinleşti

Posted April 10th, 2012 at 7:35 pm (UTC-5)
1 comment

Rick Santorum (arşiv)

Barış Ornarlı – Washington

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayının eski Massachusetts valisi Mitt Romney olacağı hemen hemen kesinleşti. Cumhuriyetçi Parti içinde Romney’in baş rakibi olan eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum seçim kampanyasını askıya aldığını açıkladı.

Santorum, Pennsylvania eyaletinin Gettysburg kentinde yaptığı basın açıklamasında “Bu başkanlık yarışı benim için bitmiştir, kampanyamızı bugün itibariyle askıya alıyoruz,” dedi.  Açıklamasına üç yaşındaki kızı İsabella’nın sağlık durumuna değinerek başlayan Santorum, ailesiyle daha fazla vakit geçireceğini anlattı. Santorum kızı Isabella, “Trizomi 18” hastası olan kızı Isabella ile hafta sonunu hastanede geçirmişti.

Kızının sağlık durumuna ek olarak Santorum’un kararında siyasi gerçeklerin de etkili olduğu düşünülüyor. Önseçimlerde Romney’in baş rakibi olarak öne çıkan Santorum’un yine de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını kazanması uzak bir ihtimaldi. Cumhuriyetçi Parti verilerine göre şu anda Romney’i destekleyen 573; Santorum’u destekleyen 202 delege bulunuyor. Delege sayısı açısından Romney’i yakalaması zor görünen Santorum’un 24 Nisan günü yapılacak Pennsylvania önseçimini kaybetmesi olasılığı da vardı.  Siyasi gerçeklerle birlikte Santorum’un adaylıktan çekilmesi yönünde parti içinde baskı giderek artıyordu.

Gözler şimdilik Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylarından eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich ve Texas milletvekili Ron Paul’da olacak. Gingrich ve Paul’un bu süreçte başarı göstermesi beklenmiyor – dolayısıyla ne zaman çekilecekleri merak konusu.

Büyük bir sürpriz olmadığı takdirde Kasım ayında yapılacak genel seçimde Başkan Barack Obama’nın karşısına Mitt Romney çıkacak.

One response to “Santorum Çekildi, Romney’in Adaylığı Kesinleşti”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet barış bey. sayın başkan obama için en kötü ihtimal dogdu.yani kortugumuz başımıza geldi.
  romney seçenegi en zor olan seçenek. bunun gerekçelerini daha öncede sizinle paylaşmıştım.

  romney cumhuriyetçilerin ılımlı oylarını süpürdügü gibi muhazakarlarında oylarını zorun alacak.
  karasızların ve ılımlı demokratlarında oylarına hakim olabilme seçenegi büyük ve yüksek ihtimal.
  işadamı kimligi ile sayın başkan obamanın en zayıf yönlerini kuallanabilme ihtimali çok yüksek.
  buna saglık reformunun iptal edilemesi olasılıgıda eklenirse tamamen romneyin lehine olabilir.

  sayın başkan obama nın eli kolu elbette baglı degil. onunda elindekiler ve söylemleri çok güçlü. özellikle para toplama konusunda önde gidiyor ve reklamlarının aşırı boyutlara ulaşması mümkün görünüyor.

  sayın başkan obama bir dönem daha amerikaya ve dünyaya liderlik yapmalı diyorum. gerçekten israil gibi saçmasafan bir ülkenin oyununa gelerek diplomasi seçenekleri tüketilmeden bir müdahele yapmamsını çok begeniyorum. durup dururken zaten dünyanın ekonomik durumuun iyi olmadıgı bir durumda irana mudahale etmeme kararı çok güzel. fakat bunu cumhuriyetçi bir lider istismar ederek israil gibi saçmasafan bir ülkenin gazına gelebilir.

  bizim cephemiz ise sabırlı ve büyük bir sukunet içinde seçimin daralmasını yani 3-4 aya kalana kadar beklemeyi tercih ediyoruz.bizim elimizdeki gelecegin büyük resmi kartları ile favorimizin sayın başkan obama oldugunu belirtmek istiyoruz. adeta ezecek büyük bir fark ile seçimi tammalayacak hiçbir risk almadan başkanlık makamını kazandıgı gibi kongrenin çogunlugunuda ele geçirmiş olacak. bizler cumhuriyetçilere asla düşman degiliz ve onlarıda çok seviyoruz. onların özellikle az vergi ve küçültülmüş fedaral devlet politikalarına bayılıyoruz
  tercihimizin asıl nedeni alıştıgımız ve bildigimiz bir liderle darbogazı geçebilmek. sonuçta amerikanın çıkarlarına ve gelecegine nihayetinde hizmet etmiş olacagız. hükümetin cumhuriyetçi veya demokrat olmasının bizim için önemi yok. bize göre aslolan amerikadır.

  bana bu imaknı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not= seçime 4 aya kala verileri ele geçirise ve bunu 1 ayda hazırlarsa sayın başkan obama seçime 3 ay kalada start alırsa rakibine nefes bile adırmayacagını ben görebiliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *