2012 Seçimlerinde Obama Romney Mücadelesi

Posted April 18th, 2012 at 8:41 pm (UTC-5)
1 comment

Barack Obama ve Mitt Romney

Barış Ornarlı – Washington

2012 genel seçimlerinde Başkan Barack Obama’nın rakibinin eski Massachusetts valisi Mitt Romney olacağı hemen hemen kesinleşti. Gerçi önseçimler henüz tamamlanmış değil – bu süreç yazın yapılacak parti kurultaylarına kadar devam edecek. Ancak eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum’un çekilmesiyle muhalefetin adayının Romney olacağı konusunda kuşkuya yer kalmadı.

Kamuoyu yoklamaları Obama ile Romney arasındaki mücadelenin çekişmeli geçeceğine işaret ediyor.  Gerçi Şubat ayında tüm yoklamalar Obama’nın Romney’e kıyasla arayı açtığını gösteriyordu ancak Cumhuriyetçi Parti içindeki yarışın büyük ölçüde sona ermesiyle Obama karşıtlarının Romney’in arkasında toparlanmaya başladığı düşünülüyor.

Nisan ayında yapılan 8 ayrı kamuoyu yoklamasına bakıldığında Obama’nın aybaşında daha iyi bir konumda olduğu, son günlerde yapılan araştırmalarda zemin kaybettiği görülüyor. 16 Nisan tarihinde yayınlanan CNN/ORC yoklamasında Obama 9 puanla öndeyken, bugün yayınlanan CBS/New York Times araştırmasında iki adayın berabere olduğunu görülüyor.

Huffington Post, Haziran 2011 tarihinden bu yana Obama ve Romney arasındaki çekişmeyi sergileyen kamuoyu yoklamalarını derledi:

Araştırmalar adaylar arasındaki çekişmeyi gösterirken Amerika’df seçimlere daha 7 ay var. Seçmenin tercihinin sonbaharda netleşmesi bekleniyor.

One response to “2012 Seçimlerinde Obama Romney Mücadelesi”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet barış bey seçime yaklaştıkça daha sert söylemler,anketler ve taraf olanların fırtınası başlayacak.son anket başa baş gösteriyor. günler öncesinin anketlerinde sayın başkan obama önde gidiyordu. fakat birkaç gün öncesinde ise romney başkan obamaya 5 puan fark atmış durumda idi.bu konudaki haberler alertlerimle dalga dalga bana ulaşmaktadır. ve dikkatli ve titiz bir şekilde inceliyorum.

  çok samimi ve en içten duygularımla hem demokratları hemde cumhuriyetçileri çok seviyor ve begeniyorum. ikisininde söylemlerinin benim için fırsatlar içerdigini belirtmek isterim.
  bence cumhuriyetçiler ve demokratlar birarada ülkeyi nasıl yönetebilirize yönelmeli.

  başkanlık makamını paylaşmalılar. 2 yıl biri başkanlık biri yardımcılık. 2 yıl biri başkanlık biri yardımcılık sistemi ile veya ikiside eş başkan ünvanı ile amerikayı yönetmeli diyorum. aralarında hükümeti oluşturan bakanlık ve birimleri paylaşarak rekabetin bakanlık hizmetleri ile gerçekleşmesi gerektigini savunuyorum. bu daha demokratik bir olay herkesin temsil gücünün işletilebildigi bir durum. yüzde yüz temsiliyet. bunun amerikanca adıda olsun onuda şöyle yazalım. ULUSAL MUTAKABAT HÜKÜMETİ. .bu yöntem anayasa degişikligi ile üzerinde mutakıp kalıncak işbirligine götürebilir.

  bakın benim özümün ne oldugunu herkes ögrensin. hem obama yı hemde romney i desdekliyorum. bu yöntemin amerikan siyasetinin ülke sorunlarında tıkanıklık olmaması ve siyasetin mümkün olabildigince liberal kapitalizmin önünde degil daima yardımcısı olması saglanmalı. bu bir ileri demokrsidir. ve bunun mücadelesini sürdürmeye kararlıyım.

  evet diger seçenek yani anayasal seçenege göre nasıl şekillenecegimi ise seçim süresi azaldıkça görecegiz. ben eski iki dönemde cumhuriyetçi bush u desdekledim. hatta geçen seçimdede mc cain i desdekledim. fakat bu dönemde desdekleme kararını vermesemde büyük oranda başkan obama dan yana olacagım. ve benim favorim. ve kazanacak diyorum.

  başkan obama amerikaya ve dünyaya bir dönem daha liderlik yapmalı diyorum. bunu hak edebilecek koşullara sahip diyorum. gerekçemi daha öncede söylemiştim. bildigimiz ve tanıdıgımız bir lider ile darbogazı aşabilmek.işin aslı astarı bu gerekçeye dayanmaktadır.
  tabi biz böyle yazıyor çiziyoruz fakat karşılıklı olarak zaamanın ve gelişimin önünün açılması ve bu süreci olabildiginze köşeli degil yuvarlak söylemler yönetebilmesine baglı her şey.
  bakalım sayın başkan obama ile yollarımız kesişecekmi. başkanlık makamı hükümet,kongre ve valilik seçimleri baz alındıgında sanırım işbirligini benimseyecek diye düşünüyorum. bu ona başarılı ve uzak ara bir zafer getirecek. artık gerisi sayın başakn obama ya kalıyorrrr..

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle.

  not=inşaatçıları,inşaat malezeme sektörünü,işsizleri,gençleri,ögrencileri,evsizleri,girişimcileri, ve bunun akabinde etkileyecegi herşey ve herkesi elde etmek isteyen belki çıkacaktır. bunun ne anlama geldigini ben söyleyeyim.ZAFER–VİCTORY.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *