Gingrich de Çekildi

Posted May 3rd, 2012 at 6:56 pm (UTC-5)
1 comment

Barış Ornarlı – Washington

Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylarından eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich de kampanyasına son verdi. Dün Washington’un banliyölerinden Arlington’da konuşma yapan Gingrich, “Bugün seçim kampanyamı askıya alıyorum,” dedi ancak muhafazakâr fikirlerin yayılması için çalışacağını, vatandaşlık görevini sürdüreceğini söyledi.

Kamuoyu yoklamalarına göre Kasım – Ocak ayları arasında Cumhuriyetçi Partili seçmenin desteğini bulan Gingrich kısa süreliğine de olsa partinin müstakbel başkan adayı eski Massachusetts valisi Mitt Romney’i zorluyordu. Ancak Gingrich, partinin muhafazakâr tabanının desteğini koruyamadı. Partinin muhafazakâr tabanı (Hristiyan sağ) önseçimlerde daha ziyade eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum’u destekliyordu. Santorum adaylıktan geçen ay çekildi. Santorum’un çekilmesine rağmen partinin muhafazakâr tabanının desteğini bulamayan Gingrich için fazla seçenek kalmamıştı.

Gingrich seçim kampanyası boyunca Romney’e sert bir şekilde muhalefet etti. O kadar ki Gingrich, örneğin bir televizyon mülakatı sırasında Romney’i yalancılıkla suçlamıştı. Gingrich’in bu tür sözlerinin yeniden gündeme geleceği, seçimlerde Obama kampanyası tarafından kullanılacağından emin olabiliriz.

Amerika’da Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen siyasetçilerinden ve muhafazakâr hareketin liderlerinden biri olan Gingrich, önseçimlerde Romney’i yeterince muhafazakâr olmamakla suçluyordu. Ancak Gingrich dünkü konuşmasında – kerhen de olsa – Romney’e destek verdi. Gingrich 2012 seçimlerinin “Mitt Romney ile Amerikan tarihinin en radikal, en solcu başkanı arasında olduğunu,” söyledi.

One response to “Gingrich de Çekildi”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet barış bey. başkanlık makamı için verilen bir savaş daha sona erdi.aslında sontorum ve gingrich birbirinin kuyusunu kazdılar. muhazakarlara yönelik bir aday romney için daha etkili olurdu. fakat bu şansı iyi degerlendiremediler.

  zaten romney aldı başını gidiyor ve gerkli delege sayısına ulaşmasınada az kaldı. ve kurultayda zaferini ilan ederek başkan obama nın rakibi olacak. ve sonrasında nasıl bir kampanya yapacak onuda hep beraber görecegiz.

  romney seçenegi başakan obama için en zor seçenek oldugunu daha öncede söylemiştim.
  romney büyük ihitmalle başkan obamanın açıklarını kulanarak saldıraya geçecek. ve gene büyük ihtimalle obama da romneyi püskürtecek. daha seçime altı ay var. ve her iki partinin kurultayları ile resmi adaylık kesinleşecek.

  cumhuriyetçiler floridada demokratlar ise bidigim kadar kuzey caroline kurultaylarını yapacak ve viraj alındıgında arena obama ve romney e kalacak. burada önemli olan tek unsur kendi tabanını koruyarak kararsızları elde etmek diye düşünüyorum. karasızların çok oldugunu biliyorum.

  bizler ise cumhuriyetçilerin kurultayında sonraki zamanda gerçekleşecek demokratların kurultayına 2-3 hafta kalana kadar bekleyecegiz. ve bu süre içinde anketlerde egilimlerde ortaya çıkacak. neler olabiliri herkes gibi bizde görecegiz.

  bir 4 yılda romneyle vakit kaybı yaşamak yerine bildigimiz ve tanıdıgımız bir lider ile işbirligi yapamayı ve desdekliyerek sayın başkan obama nın zafere ulaşmasını görmeyi istiyoruz.
  bunun için anlaşılan çerçeveye göre gelecegin açıklanmasını umuyoruz. tamamen ana hatları ile ve köşeli olmayan yuvarlak söylemler kullanılarak hedef seçmen kitlesinin avlanmasını arzu ediyoruz. ve bu büyük gününde demokratların kurultayında olmasını öngörüyoruz. zaten bu günde yapılacak açıklama ile sayın başkan obama zaferini ilan etmiş olacak. bunu görüyorum.

  zaten demokratların kurultayına 2-3 hafta kala başkan obama dan bir işbirligi telebi gelmezse ben ve bizde seçimden çekilip savunduklarımızın saklı kalmasını öngörerek adil ve tarafsız bir takipçi olacagız. ve amerikan halkının tercihine saygı duymaktan başka yapacak bir şey yok.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not:başkan obama bu seçimde yalnızca başkanlık makamıın degil temsilciler meclisinin tamamı ve senatonun bir kısmı ve valilerinde bir kımısnın seçilecegini ve geniş çerçeveyi düşünerek kararlarını alacagını tahmin ediyorum. süreç daraldıkça bunu daha iyi görebilcek diyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *