Amerikan Seçmeni Ekonomiye Bakıyor

Posted May 24th, 2012 at 7:17 pm (UTC-5)
1 comment

Barack Obama ve Mitt Romney

Barış Ornarlı – Washington

2012 genel seçimlerinin Amerika’nın ekonomik performansına endeksli olduğu büyük ölçüde biliniyor. Seçmenin ekonomik toparlanmaya ve işsizlik rakamlarına baktığı malum. Kamuoyu yoklamaları da bunu doğrular nitelikte.

Washington Post/ABC News tarafından hafta başında yayınlanan kamuoyu yoklamasına göre seçmenlerin yüzde 52’si, seçim tercihini ekonomi ve işsizlik konularının belirleyeceğini söylüyor. (İkinci sırada sağlık sistemi tartışması var, %7).

Seçmen en önemli konu ekonomi diyor, peki ekonomiyi nasıl görüyor? Post/ABC araştırmasına göre Amerikan ekonomisinin iyi olmadığını düşünenlerin oranı %83.  Ancak seçmenlerin yarısı ekonomik sorunlardan bir önceki yönetimi – Başkan George W. Bush’u sorumlu tutuyor.

2012 seçimlerinin Başkan Barack Obama ile eski Massachusetts valisi Mitt Romney arasında olacağı kesinleşti. Washington Post/ABC News araştırmasına göre ekonomik sorunlara çözüm bulunmasında kimin daha etkili olabileceği konusunda adayların büyük ölçüde berabere olduğu görülüyor.

Ancak yine de iktidar sahibi olduğu için gözler daha ziyade Obama’da. Obama’nın icraatlarını onaylayanların oranı Washington Post araştırmasına göre %47; onaylamayanların oranı %49. Obama’nın ekonomik icraatlarını onaylamayanların oranı ise %55.

Ekonomik toparlanmanın umulduğu gibi güçlü olmaması ve sorunların devam etmesi Obama’yı zorlasa da, rakibi Romney’in işinin kolay olmadığı açıkça görülüyor. Aynı yoklama, seçim bugün olsa Obama’yı destekleyecek seçmenlerin oranını %49 olarak veriyor; Romney’i destekleyenlerin oranı %46.

One response to “Amerikan Seçmeni Ekonomiye Bakıyor”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  evet barış bey. yazıyı baştan aşagı okudum. ve amerikanın sesi gibi dünya çapında bir prestije sahip bir kurum ve onun profeyonel türkçe bölümü çalışanlarına olan güvenim sonsuz.

  evet seçimin kaderini ekonomi teyit edecek ben bu tespite katılıyorum. büyük oranda etken olacak. demokratların adayı belli sayın başkan obama ve cumhuriyetçilerin adayıda belli sayın romney.sadece belli olmayan sayın romney in yardımcı adayı. bunuda ileride görebilecegiz.

  geçenlerde bir rüya gördüm gelecege dair gelişimleri sayın başkan obama ya ve sayın romney e anlatıyordum. ve obama ve romney kafa kafaya uygulama kombinasyonları için müzakere yapıyorlardı. ve ikisi çok heycanlı ve birbirlerine bir şeyler anlatmaya çalışıyorlardı. ve rüya bitti. ve bu büyük tesadüf rüyalarımın ülkesinin iki liderini rüyalarımda yan yana görebilmek.

  bana göre seçim tarafların birbirine çok yakın bir oranı ile gerçekleşecek ve az bir farkla bitecek. fakat kimin kazanacagını bilemiyorum. bu seçime herkes çıkarı için burnunu uzatmaya başlayacak. önceki seçimlerde öyle oldugu için biliyorum. fakat sayın başkan obama hükümeti elinde bulundurmasının negatif ve pozitif yönleri var. 4 yılın ekonomik soumlusu negatif yön olurken. uluslararası ilişkilerin varlıgı pozitif bir yön olarak karşımıza çıkmaktadır.

  sayın başkan obama ekonomik tablonun tek sorumlusunun eski başkan bush ve cumhuriyetçiler oldugunu ivedilikle ve önemle vurgulayacak. bu ne kadar işe yarar bilinmiyor.
  amerikan başkanlık makamını dünya lideri olarak görüyorum. ve bu liderin olası gelecegi açıklamasını çok önemsiyorum.bu amerikanın ve türkiyenin gelecegini oluştursada bütün ekonomiyi ve akışını degiştirecek olması benim için önemli.

  geçmişin bataklıgından bugünlere taşımayı başardıgımız özel ve tüzel uygulamalarımız ve başını çekecegimiz uygulamaların sorumlulukları ile çeşitli avantajlar karşılıgında yüklenebilebilecegimiz amerikanın bazı borç kalemlerinin halledilmesi seçenegi şu an masada
  tabi bunun yanında türkiyenin bazı borç kalemleride aynı uygulamanın içine sıgdırılacak.

  bu konuya en yakın ve ilişkli lider sayın başkan obama. bir tercih yapamak zorundayız. ve bunu büyük ihtimal sayın başkan obama dan yana kullanacagız. ve sakın cumhuriyetçiler küsmesin ve darılmasın eski iki dönem sayın bush u desdekledik ama başaramadık ve son seçimde yine cumhuriyetçi başkan adayı mc cain i desdekledik fakat obama kazanabildi.eger
  başkanlıgı mc cain kazansaydı şu anda cumhuriyetçi başkana desdek verriken görülecektik.

  seçim ve amerika çıkarların ülkesidir. ve biz bu kültürü herkesten daha iyi kullanacagız.
  amerikanın 2.5 triyon doları aşan ithalatının hammadde ve zorunlu olmayanlar dışında kalan bütün mal ve hizmeti amerikada kalite ve maliyet avantajı çerçvesinde türk-amerikan işbrligi ile üretmek istiyoruz. ve bu kalemin rakamsal boyutu 1.5 trilyon doların üzerindedir.bu birlikteligimizin çıkarı ve hiçkimsede bunu engelleyemeyecek.iki adayada ilanen duyrulur.
  bu kombinasyon benimsenirse bizim özel ve tüzel hayatımızın uygulamaları amerikada dogacak.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve barış ına çok teşekür ediyorum.kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim.saygı ve sevgilerimle.

  not=siyasi iradenin ve hükümetin teslimiyetini bekliyoruz. onlar için bu bir yenilgi asla degildir. ve bizim içinde bir zafer olmayacaktır. bir birlikteligin dogumu gerçekleşecek. amerika için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *