Seçimlerde Belirleyici Olacak Yedi Eyalet

Posted July 4th, 2012 at 8:27 pm (UTC-5)
1 comment

Barış Ornarlı – Washington

Kasım ayındaki başkalık seçimlerini doğru değerlendirebilmek; sağlıklı tahmin yapabilmek için eyaletlerdeki duruma bakmak gerekiyor. Ulusal kamuoyu yoklamaları ülkedeki genel eğilimi yansıtsa da, seçim sonuçları eyaletlerin dağılımına göre belirlenecek.

Ulusal kamuoyu yoklamalarının çoğunda Başkan Barack Obama,  rakibi eski Massachusetts valisi Mitt Romney’in 2 – 3 puanla önde olduğunu gösteriyor. Hatta 20 Haziran tarihinden bu yana yapılan yedi ayrı kamuoyu yoklamasının altısında Obama’nın önde olduğu görülüyor.

Barış Ornarlı – Washington

Ancak Amerika’da ikinci seçmen sistemi (Electoral College) uygulandığı için başkan, eyaletlerin dağılımına göre seçiliyor. Hangi adayın hangi eyaletleri kazanacağı büyük ölçüde biliniyor. Örneğin, California veya New York gibi eyaletler Demokrat Parti’nin kalesi sayıldığı için bu eyaletlerde Romney’in başarı göstermesi pek mümkün değil. Benzer bir şekilde, orta veya güney eyaletlerin çoğu muhafazakâr eğilimli olduğu için Obama’nın bu bölgelerde başarıya ulaşması beklenmiyor.

Ancak bazı eyaletlerde tahmin yürütmek zor… İngilizce siyasi literatüründe “battleground” (savaş meydanı) olarak adlandırılan bu eyaletler, bazı seçimlerde Cumhuriyetçilere, bazı seçimlerde Demokratlara oy veriyor. 2012 seçimlerini bu eyaletler belirleyecek…

2012 seçimleri için en az 7 eyalet bu sınıfa giriyor: Florida, Ohio, New Hampshire, Virginia, Nevada, Colorado ve Iowa. Yani büyük bir ihtimalle bu eyaletlerin dağılımı 2012 seçim sonuçlarını belirleyecek.

Haziran ayında bu eyaletlerde yapılan kamuoyu yoklamalarının çoğu – kıl payıyla da olsa – Obama’nın önde olduğunu gösteriyor. Bazı araştırmalara göre Obama’nın avantajı hata payında küçük.    Şu an itibariyle Obama’nın göreceli olarak avantajlı olduğu görülse de, seçimlerin çekişmeli geçeceği kesin. Seçimlere beş ay var ve bu sürede bu yedi eyalete özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

One response to “Seçimlerde Belirleyici Olacak Yedi Eyalet”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  2012 seçimleri için en az 7 eyalet bu sınıfa giriyor: Florida, Ohio, New Hampshire, Virginia, Nevada, Colorado ve Iowa. Yani büyük bir ihtimalle bu eyaletlerin dağılımı 2012 seçim sonuçlarını belirleyecek.

  evet barış bey yine sahne almışınız.dediginiz gibi seçim başa baş gidiyor. ve sayın başkan obama kıl payı önde gidiyor. önümüzde hararetli bir 5 ay var. bakalım kaptanın seyir defterine içerigi önmeli olan hangi notlar yazılacak.

  fransa örneginde yeninin eskisini çizdigini gördük. ve bu baglamda oylar birbirine yakın olsada yeninin eskisini silme oranı ve ihtimali yüksek olarak gerçekleşmektedir.bence sayın başkan obama kogrenin ve valilerinde büyük oranla yenilenecegini düşünerek en makul olan stratejiye yeşil ışık yakması gerekir.kendisine ulaşan bilgiler ve kendisine ulaşacak bilgilerin ışıgında cesurca ezici kombinasyonu devreye sokmak zorunda.

  ben yedi eyaletin seçimi etkilemesinin üzerine kurulu seçim stratejisinin işe yaramayacagını ve sonucun şansa bırakılması anlamına gelecegini savunmaktayım.
  bunu yerine bütün eyaltlerin ana ve ortak diline gelecegi ortaya koyarak hitap edilemesinin gerekliligine inanıyorum. bunları toparlayabildigim kadarı ile paylaşmak istiyorum.

  HESAPLANMIŞ REALİTER GELECEK.
  KAMU BORCUNUN İŞLENEBİLMESİ
  İŞSİZLİGİN AZALTILMASININ DAYANAGI
  KÜRESEL REKABETİN ORTAYA KONMASI
  ÖNERİLERİN GÜN IŞIGINA ÇIKMASI
  AŞIRI TİCARET FAZLASININ SAGLANMASI
  EYALET YÖNETİMLERİNE KAYNAK OLASILIGI
  ÖGRENCİ BORÇLARININ ÖNERİLERE GÖRE SİLİNMESİ
  HARCAMALARIN ARTMASININ SAGLANABİLMESİ
  AMERİKAN PİYASASININ DOPİNGLENMESİ
  BİREYSEL BORÇLARIN ÇEVRİLEBİLMESİ
  HERKESİN KENİDİNE YER BULABİLECEGİ VİZYON VE MİSYON
  GİRİŞİMCİLERİN UMUTLANDIRILMASI VE FIRSATLARI
  GERKLİ OLAN PROJELER İÇİN PARA BASILMASI
  KAMU MEVZUATININ İYİCE LİBERALLEŞTİRİLMESİ
  DEGİŞİM VE GELİŞİMİN ÖNÜNÜN AÇILABİLMESİ
  BÜYÜK ALT YAPI PROJELERİNE KAYNAK UMUDUNUN OLMASI
  PENTAGONUN DÜNYA SORUNLARI İLE AKILLI MÜCADELESİ
  HAKLI AMERİKAN RÜYALARINA VİZE VE VATANDAŞLIK VERİLMESİ
  PARTİLERİN ANLAŞMAZLIKLARINA PARTİLER ÜSTÜ BİR KURUM
  PATEN VE TELİF HAKLARININ DAHA GÜVENLİ HALE GELEBİLMESİ
  DIŞ İLİŞKİLERİN ÇIKARLARIN KALİTESİNE GÖRE AYARLANMASI
  DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜGÜNÜN SINIRLARININ GENİŞLEMESİ.
  ÜNİVERSİTELERİN ŞİRKETLERE SATILMASININ SAGLANMASI
  YATIRIMLARIN RİSK ORANINA GÖRE SİGORTALANMASI
  ÜRETİMLERİN TİCARİ OLARAK ORAGANİZE OLMASININ SAGLANMASI

  bir başkan adayı bunları konuşmalı ve içinide dayanagı olabilecek muhtemel yapılanmalar ile doldurabilmeli hepsinin birbirine karşı organik bagının saglanması ve hepsinin birbirine hizmet edecek şekilde organize olunabilecegini ortaya koyabilmelidir.eger fırsatlara yeşil ışık yakılabilirse hepsinin birbirini domino etkisi ile finanse etmesinin saglanması ve olabilirligin önü açılmalıdır. bunların hepsinin içinin doldurulabilecegine inanmak başarının yarısı olacaktır.bunlar ortaya geldiginde herkesin harekete geçirilebilecegi bir ortamın dogması an meselesidir. bir başkan adayının bu gibi söylemler ile halkına ve yatırımcıya güven ve güvenceler vermesi gerekmektedir.yasama ve yürütmenin bunu yapabilecegine ve başarabilecegine ben inanıyorum. yargınında kazanılan hakları güven ve güvence ile koruyabilecigide ortaya mutlak gelebilmelidir.

  ben hali hazırda iki adaydada potansiyel göremiyorum.söyledikleri daha dogmadan ölüyor.köklü kararlar ve uygulamlar bir türlü gelemiyor.ikisininde birbirinin geçmişini çarşaf çarşaf kullanması ile ancak koltukların sahibi belirlenir. sorunlara bir çözüm asla gelmeyecektir. bu benim imdat çıglıklarım. ve çıkarıma çıkarlarımıza hizmet etmekteyim ve etmekteyiz.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi barış ına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not=iki adayda birbirine yakın düzeyde.böyle kısır bir şekilde devam ederse geriye sadece iki adayında şansına güvenmesinden başka seçenek kalmıyor. dayanagı olmayan vaatlerin amerikan halkının düşüncesindeki şekillenmesi kararı verecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *