Економічне зростання в Україні уповільнюється

Posted April 18th, 2012 at 4:02 pm (UTC+0)
2 comments

Міжнародний валютний фонд опублікував чергову доповідь «Перспективи розвитку світової економіки» (World Economic Outlook). Загалом МВФ прогнозує, що економічне зростання в світі у 2012 році все ще буде кволим, хоча певні позитивні зрушення вже відчутні. Це особливо стосується пришвидшення економічного зростання в США та розв’язання, хоч і не до кінця, боргової кризи у Європі.

Водночас для багатьох країн, в тому числі й України, прогнози економічного зростання є невтішними.  МВФ погіршив прогноз економічного зростання в Україні у 2012 році з 4,8% до 3,0%.

Зниження прогнозу економічного зростання в Україні зумовлене уповільненням розвитку економіки її основних торговельних партнерів, що спричинює зменшення експорту та уповільнення промислового виробництва. У 2011 р. Україна експортувала товари до Росії (29,0% усього експорту), Туреччини (5,5%), Італії (4,4), Польщі (4,1), Індії (3,3), Китаю (3,2%) та ін. Прогноз економічного зростання в усіх найбільших торговельних партнерів України був скоригований в сторону зниження.

Зниження прогнозу зростання ВВП України було очікуваним.

Світовий банк у грудні 2011 р. знизив прогноз економічного зростання в Україні у 2012 році до 2,5%. Зниження очікуваного темпу зростання було зумовлено зменшенням зовнішнього попиту на українські товари, підвищенням тиску виплат зовнішнього боргу і нестабільністю на міжнародних ринках.

Тиждень тому Міністерство економічного розвитку і торгівлі України оприлюднило консенсус-прогноз, згідно з яким очікуваний темп економічного зростання в Україні у 2012-му році був знижений до 3,2%. У попередніх пронозах міністерство прогнозувало вищі темпи економічне зростання: 5,4% у прогнозі, зробленому літом 2011-го року і 4,7% у прогнозі, опублікованому восени 2011-го.

Вже зараз уповільнення економічного зростання стає відчутним. За січень-лютий 2012 року промисловість зросла лише на 2,0%, в той час як рік тому відповідний показник становив 11,2%. Обсяги виробництва в металургії, яка забезпечує 30% українського експорту, знижуються четвертий місяць поспіль.

Вичерпується вплив чинників, які мали особливе значення для економічного зростання у попередньому році. Наприклад, значні темпи економічного зростання у 2011 році (5,2%) були також зумовлені високими темпами зростання у будівництві та сільському господарстві. Будівництво зростало завдяки значним капіталовкладенням для підготовки до Євро-2012 і зараз майже всі об’єкти вже побудовані, а відтак обсяг робіт знижується. Зростання у сільському господарстві було спричинене рекордно високим урожаєм, який не повториться у цьому році.

Уповільнення економічного зростання в першу чергу підвищує ризики невиконання бюджету, тобто надходження до державного бюджету можуть бути меншими, ніж було заплановано при його ухваленні. Про розробці основного фінансового документу країни уряд заклав прогноз зростання ВВП в розмірі 3,9%. Було це зроблено під тиском МВФ, оскільки уряд планував закладати прогноз економічного зростання 5-6%. Навіть якщо зараз уряд наголошує, що проблем із бюджетними надходженнями немає, то такі проблеми можуть різко загостритися в майбутньому. Вже зараз стає зрозуміло, що багато запланованих видатків не фінансуються у повному обсязі. Водночас влада докладає всіх зусиль для втримання ситуації під контролем до парламентських виборів.

В умовах уповільнення економічного зростання уряд повинен скорочувати видатки. Натомість українська влада дотримується прямо протилежного курсу – видатки зростають. Нагадаю, що на початку березня Президент Янукович оголосив про нові соціальні ініціативи. Урядовці відразу не змогли назвати ні точної суми необхідних асигнувань, ані джерел їх покриття. Урядовці лише переконували, що додаткові кошти будуть отримані за рахунок вищих темпів економічного зростання. Очевидно, що не варто розраховувати на додаткові доходи до бюджету в умовах уповільнення економічного зростання.

Більшість експертів вважають, що соціальні обіцянки спрямовані на завоювання народної підтримки напередодні парламентських виборів.

12 квітня Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до бюджету на 2012 рік, яким було збільшено видатки на 33 млрд грн. Для фінансування цих видатків уряд планує збільшити податкові надходження, ПДВ на ввезені до України товари та надходження від адміністративних зборів і платежів. Відтак податковий тиск на економіку зростатиме. Знаючи, яким способом податкова та митниця можуть «стимулювати» збільшення платежів до бюджету, можна очікувати подальшого погіршення бізнес-клімату в країні.

Зниження темпів економічного зростання також ускладнює ситуацію з виплатою державного боргу. Після призупинення співпраці з МВФ єдиним вагомим джерелом фінансування боргу є внутрішні запозичення. Хоча загрози дефолту в Україні не існує, однак ситуація з виплатою зовнішнього боргу залишається складною (детальніше про це я писав тут ). Зараз уряд здійснює запозичення  через облігації внутрішньої державної позики під 13-15% річних. Через складнощі залучення гривні для фінансування боргів, український уряд у вересні 2011 року дозволив випуск ОВДП з валютною прив’язкою, але навіть валютні ОВДП залучаються під 9,2-9,6% річних. Відновлення співпраці з МВФ суттєво допомогло б із виплатами зовнішнього боргу, але поки уряд не виконає взятих на себе зобов’язань, зокрема підвищити ціну на газ для населення, МВФ не відновить фінансування.

Загалом Україну чекає дуже непростий рік.

2 responses to “Економічне зростання в Україні уповільнюється”

  1. Назар Холод says:

    Щойно Держкомстат опублікував експрес-випуск “Підсумки роботи промисловості України за січень–березень 2012 року”. За даними Держстату, за підсумками трьох місяців 2012 року зростання промвиробництва до аналогічного періоду минулого року сповільнилося до 0,9%

  2. spardek says:

    Ви хоч трохи читаєте, що пишите? Яке економічне зростання? Яке уповільнення? Його (економіки) зовсім в Україні немає. Бандитський общаг легалізовано, він керує цілою державою. Яка в цих умовах може бути економіка? Якщо захід так вважає, то цей захід потрібно лікувати. Ви ще допустите рік-два правління клану Януковича і вам воно вернеться такими проблемами, що друга світова вам здасться грою в пісочниці. Нам буде гаплик, но і Вам гаплик прийде в десятикратному розмірі. Саме цікаве в цьому це те, що захід (Ви) це сам чудово розуміє. Не вкините пару млрд. длр. для ліквідації цієї банди загубите в майбутньому сотні млрд.длр.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

April 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30