З наближенням виборів схильність влади до задобрювання виборців зростає

Posted April 25th, 2012 at 3:56 pm (UTC+0)
Leave a comment

Мені вже доводилося писати про так звані соціальні ініціативи президента . Загальний висновок зрозумілий – ці ініціативи є ні чим іншим як підкупом виборців. Але видається, що всі ми недооцінили масштаби розмаху влади та її бажання отримати додаткові голоси на виборах. Найкращим інструментом для цього є державний бюджет України.

Президент Янукович оголосив нові соціальні ініціативи на розширеному засіданні уряду 7-го березня. Він наголосив, що теперішня пенсійна система є несправедливою, бо розмір пенсії залежить у першу чергу від року виходу на пенсію, а не від трудового стажу чи зарплати, а відтак це потрібно виправити.

«Вже з 1-го травня цього року майже 9 млн. пенсіонерів, які вийшли на пенсію до 2008-го року, повинні додатково отримати в середньому по 100 грн» – заявив тоді президент.

Основною метою підвищення пенсій, за словами Віктора Януковича, є відновлення соціальної справедливості. Ірина Акімова, виступаючи 4-го квітня у Центрі Карнегі у Вашингтоні, також наголосила на тому, що соціальні ініціативи президента спрямовані на усунення перекосів у визначенні розмірів пенсій. Відтак заплановане підвищення пенсій мало б усунути ці недоліки.

Виступаючи на брифінгу 28-го березня 2012-го р. віце-прем’єр Тігіпко  сказав, що з травня пенсії підвищаться на 103,6 гривні для близько 9 млн пенсіонерів. Але схоже, що міністр соціальної політики України помилявся.

23-го квітня на урядовому веб-порталі з’явилося повідомлення про заплановане підвищення пенсій. Це передбачено постановою Кабміну  «Про підвищення рівня соціального захисту населення» від 23-го квітня 2012-го р.  Згідно з текстом повідомлення «з  1-го травня 2012-го року 13 млн. 300 тис. громадян отримають підвищені пенсії». Згідно з рішенням уряду, розмір підвищення становитиме не менше 100 грн. Таким чином, йдеться у повідомленні, уряд здійснює осучаснення пенсій та підвищить рівень соціального захисту та соціального забезпечення найуразливіших категорій населення.

Виникає питання: чому Янукович говорив про 9 мільйонів пенсіонерів, а уряд підвищує пенсії для 13,3 мільйонів осіб? Чисельність пенсіонерів усіх категорій станом на 1 квітня 2012-го року становить 13 698,3 тис. осіб. Пенсії для тих осіб, які не мають трудового стажу і впродовж життя не здійснювали внески до Пенсійного фонду України, не підлягають підвищенню згідно із соціальними ініціативами президента. Відтак виходить, що пенсії з 1-го травня будуть підвищені всім пенсіонерам. А як же тоді досягнення соціальної справедливості та ліквідація перекосів, про які говорили президент та урядовці?

Схоже, що уряд вирішив підвищити пенсій всім пенсіонерам країни, незважаючи на те, що коштів для такого підвищення немає, а відтак цей захід є чистої води популізмом, з яким ще так недавно влада намагалася боротися.

Підвищення пенсій, поза сумнівом, необхідне для поліпшення рівня життя пенсіонерів. Але про існуючій солідарній системі виплата пенсій залежить від доходів Пенсійного фонду, які формуються за рахунок тих, хто зараз працює і сплачує внески (а таких є приблизно 14 млн осіб). Пенсійний фонд України має значний дефіцит коштів, який покривається з державного бюджету.

Згідно із звітом про виконання бюджету Пенсійного фонду України за 2011 рік, сума дефіциту коштів Фонду у 2011 році сягнула 30,1 млрд. грн, хоча при ухваленні бюджету було заплановано дефіцит на рівні 17,7 млрд грн.

Згідно із бюджетом Пенсійного фонду на 2012-й рік, затвердженого 8-го лютого 2012-го року, дефіцит був запланований на рівні 9,7 млрд. грн. і його покриття забезпечується за рахунок коштів державного бюджету України. За оперативними даними, до Пенсійного фонду з усіх джерел фінансування за перші 3 місяці 2012-го р. надійшло 49,8 млрд грн, з них  власні надходження становлять 35,6 млрд грн. Видатки на виплату пенсій та грошової допомоги за січень-березень 2012-го р. становлять 53,5 млрд грн.

Вже зараз видно, що розмір дефіциту Пенсійного фонду буде набагато більшим від запланованого навіть без підвищення пенсій згідно із соціальними ініціативами президента. Відтак цей дефіцит потрібно покривати з державного бюджету.

Але у державному бюджеті ці кошти не були заплановані. Спочатку урядовці говорили, що всі ініціативи будуть коштувати 8 млрд грн, потім 16 і нарешті 25 млрд грн. Однак 12-го квітня Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», яким передбачені додаткові видатки на реалізацію соціальних ініціатив глави держави. Видатки державного бюджету були збільшені на 33,3 млрд грн.

Апетити влади витрачати державні кошти зростають із наближенням парламентських виборів. Натомість ситуація в економіці погіршується, що ставить під питання реалістичність планів влади.

Проголошуючи свої соціальні ініціативи, Янукович заявив, що «сьогодні ми маємо основу і можливості для підвищення соціальних стандартів». Більшість урядовців переконували, що додаткові кошти для фінансування соціальних програм надійдуть за рахунок пришвидшення економічного зростання в країні. Нагадаю, що економічне зростання у 2011 році становило 5,2%.

Однак насправді зараз темпи економічного зростання різко уповільнюються. За перший квартал цього року приріст промислового виробництва збільшився лише на 0,9%, сільського господарства – на 0,5%, натомість обсяг будівництва скоротився на 2,7%, вантажооборот – на 7,8%, обсяг оптового товарообороту – на 0,8%. МВФ погіршив прогноз економічного зростання в Україні у 2012 році з 4,8% до 3,0%, а Світовий банк – до 2,5%.

Висновок з цього всього випливає дуже простий. З наближенням виборів влада всі зусилля спрямовує на завоювання прихильності виборців, використовуючи при цьому всі доступні бюджетні ресурси. Влада буде всіма силами намагатися виконувати соціальні обіцянки, витискаючи з економіки всі ресурси і відкладаючи здійснення необхідних реформ. І лише після парламентських виборів українці відчують наслідки цієї політики.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

April 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30