Друге попередження українській владі. Наступним може стати бойкот Євро-2012

Posted May 9th, 2012 at 2:33 pm (UTC+0)
1 comment

Президент України Віктор Янукович поступово опиняється у міжнародній ізоляції. Бойкот багатьма європейськими лідерами саміту в Ялті змусив українську владу перенести цю зустріч, але якщо не буде зроблено висновків, ситуація в майбутньому може загостритися ще більше . Наступним кроком може стати бойкот Євро-2012, що нанесе значну шкоду не тільки українському керівництву, але й державі в цілому.

Міжнародний тиск на Президента України Віктора Януковича різко посилюється. Янукович довго ігнорував всі попередження зі сторони західних лідерів про неприпустимість політично мотивованого переслідування опозиції. Зараз лідери європейських держав переходять від слів до дій.

Перше серйозне попередження Януковичу європейські лідери винесли на XV Саміті Україна-ЄС 19-го грудня 2011 року у Києві. Тоді Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей та Президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу відклали парафування тексту Угоди про асоціацію, щоб не робити зайвої реклами Януковичу. Угоду було парафовано у робочому режимі 30-го березня у Брюсселі. Януковичу ще раз пояснили, що Угода про асоціацію стосується не тільки торгівлі, але й спільних європейських цінностей. Європейці наголосили, що без вирішення справи Тимошенко ЄС не збирається підписувати цю угоду. Відтак можна не надіятися про створення зони вільної торгівлі, яка так потрібна Україні.

Після того, як адвокат Тимошенко заявив про побиття його підзахисної 20-го квітня, реакція західних лідерів була дуже гострою. Загальну позицію європейців оголосив Президент ПАРЄ Жан-Клод Міньйон, який вважає, що ситуація із побиттям у колонії колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко не повинна залишитися без наслідків.

Найзначнішим наслідком реакції європейської спільноти на події в Україні став бойкот 18-го саміту країн Центральної Європи, який був запланований на 11-12 травня 2012-го року в Ялті. Керівники Болгарії, Латвії, Естонії, Італії, Австрії, Словенії і Боснії і Герцеговини відмовилися взяти участь у саміті через різноманітні причини, хоча у більшості випадків причини відмови були надуманими.  Президенти Німеччини, Румунії, Албанії, Хорватії, Чехії та Чорногорії прямо заявили про відмову від участі в саміті через справу Юлії Тимошенко. Керівники всіх цих європейських країн не захотіли брати участь у заході, де господарем буде Віктор Янукович, щоб не вітатися з ним і не тиснути йому руку.

Свою готовність взяти участь у саміті керівників держав Центральної Європи підтвердили лише президенти Польщі, Молдови, Литви та Словаччини. Однак лідери цих країн радше були змушені погодитися на участь у саміті з огляду на декілька причин.

Президент Польщі змушений був погодитися взяти участь у саміті радше через футбол, а не підтримку Януковича, тому новину про перенесення саміту у Польщі зустріли з полегшенням.

«Це добре рішення, добре для усіх – для Києва та для усіх тих, хто туди планували поїхати», – сказав Радник Президента Польщі з міжнародних питань Роман Кужняр.

Президент Литви Даля Ґрібаускайте погодилася взяти участь у саміті після того, як Янукович запевнив литовського президента, що у неї буде можливість зустрітися з Юлією Тимошенко у Харкові. Відтак Ґрібаускайте вирішила приїхати радше до Тимошенко, а не Януковича. Про це свідчить той факт, що навіть після відміни саміту президент Литви все ще має намір приїхати в Україну, щоб зустрітися з Тимошенко.

Молдова і Словаччина є найближчими сусідами, а відтак ігнорування саміту могло б погіршити економічні та політичні відносини, чого ці країни намагаються уникнути. Президента Білорусі Олександра Лукашенка на саміт взагалі не запрошували.

Масовий бойкот саміту змусив українське керівництво шукати шляхів уникнення ще більш незручної ситуації в майбутньому, адже під час саміту Януковичу довелось би відповідати на дуже неприємні для нього запитання.

8-го травня прес-секретар Міністерства закордонних справ України Олександр Дикусаров повідомив  на брифінгу, що Україна відклала проведення саміту керівників держав Центральної Європи.

«У зв’язку з тим, що низка глав європейських держав з різних причин не зможуть взяти участь у 18-му саміті країн Центральної Європи, Україна вважає за доцільне перенести саміт та не проводити його 11-12 травня у місті Ялта», повідомив Дикусаров.

Зважаючи на те, що в найближчому майбутньому ситуація в Україні навряд чи зміниться, можна сказати, що саміт взагалі не відбудеться, хоча МЗС України обіцяло повідомити про нову дату його проведення. Навряд чи європейські політики раптово вирішать змінити свою позицію. Провал цього саміту став другим, але не останнім попередженням Януковичу.

Червоною карткою для українського президента може стати бойкот фіналу чемпіонату Європи з футболу.
Першими закликали уряди Європи бойкотувати Євро-2012 в Україні німці. Міністр охорони навколишнього природного середовища Німеччини Норберт Ретген вперше озвучив цю ідею. Президент мюнхенської «Баварії» Улі Генесс закликав гравців німецької національної збірної виявити солідарність з критиками порушень прав людини в Україні. 74% німців виступають за те, щоб канцлер ФРН та її урядовці бойкотували Чемпіонат Європи з футболу в Україні. 53% респондентів вважають доречним запровадження політичних та економічних санкцій проти України.

Заступник міністра економіки та розвитку Німеччини Гудрун Копп запропонувала через порушення Україною демократичних стандартів провести усі матчі фіналу Євро-2012 лише у польських містах. Ідею проведення фіналу чемпіонату лише в Польщі підтримав лідер опозиційної польської партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський, натомість Іспанія готова провести чемпіонат в себе.  Лідери Нідерландів, Австрії,Бельгії, Швеції, жоден із єврокомісарів, генсек НАТО не приїдуть в Україну на фінальну частину чемпіонату з футболу. Керівництво інших європейських країн ще роздумує.

Щоправда, тут позиції західних лідерів не так одностайні як при бойкоті саміту в Ялті. Лідери держав Вишеградської групи, яка об’єднує Польщу, Чехію, Словаччину та Угорщину, виступили проти бойкоту матчів фіналу чемпіонату Європи з футболу в Україні. Найрізкіше з цього приводі висловився польська сторона. Радник Президента Польщі Роман Кужняр звинуватив західних лідерів у лицемірстві та використанні подвійних стандартів, про що свідчить їхній абсолютно інший підхід до порушення прав людини у Російській Федерації.

Цікаво, що Володимир Путін теж висловився про відокремлення спорту від політики. І хоча в своїх останніх коментарях він підтримав Тимошенко, його очевидно метою є захист газових контрактів. Закликаючи не бойкотувати чемпіонат з футболу в Україні, Путін найперше думає про долю Олімпійських ігор у Сочі в 2014 році, оскільки ситуація з правами люди в Росії є гіршою, ніж в Україні.

Звісно, що мова не йде про перенесення матчів фіналу чемпіонату Європи з футболу до іншої країни чи бойкот національними збірними. В УЄФА запевнили, що всі матчі пройдуть в Україні як було заплановано. Українська опозиція також наполегливо закликає бойкотувати не футбольні матчі, а лише Януковича.
Як би там не було, тенденція до повної ізоляції Януковича зі сторони Заходу є дуже сильною. Перенесення саміту та заклики бойкотувати Євро-2012 в Україні через ситуацію з Юлією Тимошенко суттєво шкодять іміджу не тільки Януковича та правлячої партії, але й всій Україні.

В українського президента практично не залишилося союзників у Європі. Мабуть тому, за повідомленням EUobserver , Партія Регіонів найняла Burson-Marsteller, найбільшу у світі піар-компанію для поліпшення свого іміджу. За словами одного з правників компанії «наше завдання – допомогти Партії регіонів в інформуванні про діяльність правлячої партії в Україні, а також допомогти їй краще пояснити свою позицію у справі Юлії Тимошенко».

Однак жоден піар не допоможе, якщо українська влада не змінить своєї поведінки. Але виглядає, що українські чільники не розуміють і не хочуть розуміти причин такого прохолодного ставлення до них.
Найбільше здивував прем’єр-міністр Азаров своїм нерозумінням причин такого ставлення європейців до України.

«Коли ми прийшли, у нас була порожня скарбниця. Ми знайшли ресурси, зробили стадіони, побудували аеропорти, дороги, мости, розв’язки, відремонтували багато лікарень, і нам зараз говорять «бойкот Євро». Нормально це? Як до цього поставитися? Кого хочуть принизити? Хочуть нас принизити, весь наш народ, нашу країну хочуть принизити? А чому? Ми ж таких зусиль доклали», – заявив Азаров.

Прем’єр-міністр не розуміє, що мова йде не приниження іноземцями України, а про приниження українською владою своїх політичних опонентів.

Можливо саме через те, що Азаров вже давно демонструє нерозуміння ситуації, європейські лідери більше не хочуть з ним зустрічатися. Попередньо повідомлялося, що Азаров планує взяти участь у засіданні Ради співробітництва Україна-ЄС, що відбудеться 15-го травня в Брюсселі. Однак 9 травня Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей заявив в інтерв’ю телеканалу Євроньюз, що прем’єр-міністру України Миколі Азарову не варто їхати в Брюссель. «Коли український прем‘єр-міністр оголосив про намір відвідати Брюссель, ми сказали: не треба, залишайтеся вдома. З нашого боку це недвозначне свідчення того, що в Україні мають відбутися зміни», – сказав Президент Європейської Ради.

Натомість міністр економіки Петро Порошенко цілком усвідомлює причини та можливі наслідки напруження у стосунках. На його думку, в цей момент потрібен діалог і більше контактів, щоб знайти компроміс, який дозволить знайти спільні підходи в позиціях ЄС і України. «Я вважаю, що Україна повинна для себе зробити відповідні висновки з цього. Це абсолютно очевидно, що ці позиції, які зараз відбуваються, шкодять Україні», – сказав Порошенко. За словами міністра економіки, «Європа відкрита до діалогу, з нею потрібно говорити. Говорити і слухати. Я думаю, що не вистачає ні першого, ні другого».

Чи зробила українська влада якісь висновки з бойкоту саміту президентів в Ялті, поки незрозуміло. Український президент зберігає мовчанку. Але якщо Янукович не змінить своєї політики щодо опозиції, то мовчати йому доведеться довго. Бо більше ніхто з ним на Заході розмовляти не буде.

One response to “Друге попередження українській владі. Наступним може стати бойкот Євро-2012”

  1. kyrylloff says:

    Підчас помаранчевої бузи я радив керівництву США притримуватись нейтралітету (до поради прислухались), бо до влади рвались безграмотні люди (бездарне владарювання “помаранчевої команди” довело слушність поради). Зараз є порада керівництву США та ЄС теж дотримуватись нейтралітету, оскільки “опозиціонери” відрізняються від привладних тільки тим, що не при владі…Слід прислухатись до думки Петра Олексійовича… Якщо керівництва США та ЄС спробують і надалі політизувати ситуацію, можуть нарватися на зустрічні, достатньо серйозні санкції… Не треба так беззастережно вірити брехливим політикам. Краще хай більш якісно займуться своїми внутрішніми (немалими) проблемами…І не треба ганити Росію. (Що до ціни на газ, вони встановлені по моїй рекомендації, щоб створити серйозні мотивації до пошуку єнергонезалежності. В інший спосіб добитись підвищення енергоефективності було неможливо. Зауважу, що програми енергоєфективності “розвинутих країн” були стимульовані встановленням адекватної цінової політики на ринку енергоносіїв.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031