Янукович відвертає Україну від Європи

Posted May 17th, 2012 at 4:09 pm (UTC+0)
1 comment

Європейський Союз тривалий час намагався пояснити українському керівництву важливість європейських цінностей. Натомість українські очільники переконували, що європейська інтеграціє є пріоритетом  для влади і уряд зробить все від нього залежне для зближення України з ЄС. Тепер же словам української влади більше ніхто не вірить, а справжні наміри оцінюють лише за діями. Останні події свідчать, що українське керівництво, ігноруючи вимоги ЄС, де-факто відмовляється від європейської інтеграції.

За останній тиждень українській владі довелося вислухати чимало різких слів від європейців. Спочатку президенти європейських країн вирішили бойкотувати саміт у Ялті через ставлення до Тимошенко. Потім Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей заявив, що Азарову не варто їхати до Брюсселя, а Канцлер Німеччини Ангела Меркель сказала, що в Україні «люди страждають від диктатури і репресій». Деякі європейські лідери навіть обговорювали можливість політичного бойкоту Євро-2012, хоча жодного рішення не було ухвалено.

Найвище керівництво Євросоюзу чітко показало, що більше не має наміру вислуховувати порожні заяви українських чільників. Хоча Азаров все таки отримав запрошення приїхати до Брюсселю для участі у  засідання Ради співробітництва України – ЄС 15-го травня, однак ні голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, ні голова Європейської ради Герман Ван Ромпей не захотіли з ним зустрічатися.

Водночас Верховний комісар зовнішньої політики ЄС Катрін Аштон наголосила, що хоча ЄС хоче підписати Угоду про асоціацію, «ми не можемо просуватися вперед, якщо Україна не поважає наші основні цінності». Таку ж позицію висловив і європейський комісар з питань розширення ЄС й європейської політики сусідства Штефан Фюле.

«Відмова від асоціації буде зрадою громадян і зрадою принципів Східного партнерства. Але це не означає, що ми підемо на компроміси в питаннях демократії, громадянських прав і фундаментальних свобод», – заявив Фюле.

Європейці сподівалися, що українська влада зрозуміла сигнали ЄС і приїзд Азарова до Брюсселю дозволить виправити ситуацію.

А що на це відповіла українська влада?

Янукович заявив, політизація відносин з ЄС є явищем тимчасовим і навіть заявив про необхідність паузи у відносинах з ЄС.

«Європейський Союз запропонував паузу. І я так розумію, що вона піде на користь, ця пауза, і Україні, і Європейському Союзові», – заявив Янукович 11-го травня на зустрічі з президентом Молдови Миколі Тимофті.

Схоже, що і український прем’єр-міністр щиро вірить в те, що претензії європейців – це їх тимчасова забаганка.

«Так, між нами з’явилися певні проблеми, але мої колеги і я прекрасно розуміємо, що ці проблеми носять тимчасовий характер, а наша співпраця носить довгостроковий стратегічний характер», – сказав Азаров.

Така одностайність позицій свідчить про глибоке переконання української влади, що в Україні все добре, всі проблеми є тимчасовими, а претензії ЄС – надуманими.

Більше того, українська влада відкидає будь-який натяк на свою відповідальність у напружених стосунках з ЄС. Азаров переконаний, що проблеми з євроінтеграцією виникли не з вини української влади, а через реалізацію «чужого сценарію».

«Зараз знаходяться негідники всередині країни і ззовні, хто хоче поставити під сумнів європейську перспективу нашого народу. Хто готовий зупинити поступ України, знову збурюючи нестабільність, висуваючи нашій державі абсурдні претензії», – заявив прем’єр 10-го травня на засіданні українського уряду.

У Брюсселі Азаров пробував переконати європейців, що зацікавлений у побудові правової держави.

«Ми виходимо з того, що сьогодні ми при владі, а завтра ми не при владі, тому повинні створити таку систему, яка так само захищала б усіх наших громадян», – сказав Азаров на прес-конференції в Брюсселі.

Для підтвердження своїх слів він заявив, що запрошує на касаційний процес у справі Тимошенко представників юридичних служб європейських держав, щоб вони «подивилися ці матеріали, вивчили цей процес, щоб вони його послухали, послухали аргументи».

Однак про справжнє ставлення теперішньої української влади до вимог ЄС свідчать її дії, а не слова.

По-перше, Азаров щиро може запрошувати європейців на суд над Тимошенко. Все одно він відбудеться майже під час фіналу  Євро-2012,  15-го травня  Вищий спецсуд із розгляду цивільних і кримінальних справ переніс розгляд касації на вирок екс-прем’єру Юлії Тимошенко по газовій справі на шість тижнів – до 26-го червня. Зроблено це було нібито для забезпечення участі Тимошенко в процесі, хоча захист наполягав на тому, участь у засіданні при розгляді касації є правом засудженого, а не обов’язком. Очевидно, що влада намагається відтягнути розгляд справи, сподіваючись, що вся увага Європи буде прикута до фіналу Чемпіонату Європи з футболу, який відбудеться 1-го липня. Важко сподіватися, що хтось із журналістів в такий час буде особливо цікавитися українською політикою.

По-друге, 16-го травня Верховна Рада України відмовилася розглядати законопроект про амністію, що дозволив би розв’язати ситуацію з Тимошенко та іншими в’язнями.  Якщо б Янукович вважав за потрібне вирішити проблему із Юлею Тимошенко, амністія була б добрим виходом із ситуації. Партія Регіонів славиться своєю дисциплінованістю голосувати за потрібні для влади законопроекти.

По-третє, у той самий день, 16-го травня, апеляційний суд Києва визнав правомірним вирок, винесений колишньому міністру внутрішніх справ Юрію Луценку. Як в Україні, так і за її межами знайдеться небагато людей, які вірять в незалежність українських судів.

Ці останні події свідчать, що українська влада не має жодного наміру щось змінювати у своїй поведінці та все ще вважає, що Угода про асоціацію важливіша для ЄС, ніж для України, а відтак ЄС не буде робити ніяких радикальних кроків. Поки що Європейський Союз лише пильно слідкував за подіями в Україні і не приймав активніших спроб впливати на українську владу. Керівник представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра недавно заявив, що українська влада ігнорує стурбованість ЄС щодо ситуації в країні, але водночас він вважає, що застосування санкцій до України є передчасним.

Проте після останніх подій стає очевидно, що між світоглядом теперішнього українського керівництва та позицією лідерів ЄС лежить широченна прірва. Підписання Угоди про асоціацію буде відкладено на невизначений термін і ЄС більше не може пропонувати Україні жодних позитивних стимулів. Своїми діями Янукович відвертає Україну від Європи.

One response to “Янукович відвертає Україну від Європи”

  1. kyrylloff says:

    Чомусь все написане тягне по банальності і стереотипності на статус примітивного політиканчика, а не доктора економічних наук. Ви про які цінності говорите? Про тлусте існування за рахунок гіперзаборгованості, що ляже на плечі майбутніх поколінь, та історично розтягнутий період пограбування сировинних ресурсів “менш розвинутих” (побиття немовлят)? Заманливий статус ще однієї Греції, що безвідповідально жиріла, дурячи інвесторів? Чому ніхто не веде мову про самодостатність і незалежність, і як цього досягти, як би і належало професійним докторам економічних наук? Як забезпечити стабільність і екологічну узгодженість світової економіки?..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031