Розмір має значення – у Нью-Йорку хочуть заборонити великі порції солодких напоїв

Posted June 6th, 2012 at 3:35 pm (UTC+0)
Leave a comment

Минулого тижня мер Нью-Йорка Майкл Блумберг запропонував  заборонити продаж великих порцій солодких газованих напоїв. Солодкі газовані напої, такі як кола, пепсі та інші, об’ємом більше 450 мілілітрів буде заборонено продавати у фаст-фудах, вуличних кіосках, кінотеатрах, на стадіонах тощо. Таке рішення може вступити в силу з березня наступного року.

Це перша подібна ініціатива на рівні міста у Сполучених Штатах. Майкл Блумберг, який втретє був обраний мером Великого Яблука у 2009 році, відомий своєю активною позицією щодо пропагування здорового способу життя. За його каденцій на посаді мера Нью-Йорка були прийняті такі рішення як повна заборона куріння в ресторанах та парках міста, заборона використання трансжирів при готуванні їжі в ресторанах та зобов’язання вказувати кількість калорій кожного блюда в меню ресторанів.

Рішення про заборону продажу великих порцій солодкої газованої води повинно ще отримати підтримку Ради з охорони здоров’я міста, але видається що це не буде великою проблемою.

Рішення було прийняте у зв’язку із заходами боротьби проти ожиріння в Америці. Блумберг послідовно проводить політику, спрямовану на покращення способу життя мешканців міста. У самому Нью-Йорку більше 50% населення має надлишкову вагу, чи страждає від ожиріння.

За даними Національного центру статистики здоров’я частка населення із надлишковою вагою та ожирінням  у США стрімко зростає. Для вимірювання цих показників використовують індекс маси тіла, який обчислюють як відношення ваги людини (у кілограмах) до квадрату її зросту (у метрах). Значення індексу 18,5-24,9 свідчить про здорову вагу, 25-29,9 – надлишкову і більше 30 – ожиріння.

Дані досліджень показують, що частка дорослого населення із надлишковою вагою у США залишається практично незмінною протягом останніх п’ятдесяти років.

У 1960-[ роках вона становила 32%, а у 2008 році – 33,6%. Однак якщо подивитися на частку осіб, які страждають від ожиріння, то тут картина разюче змінилася. У 1960-80-х роках 14% страждали від ожиріння, а близько одного відсотка населення  мали крайній ступінь ожиріння. Із кінця 1980-х років негативні тенденції почали стрімко наростати.

У 2008 році страждало від ожиріння вже 34,3% населення, а ще 6% мали крайній ступінь ожиріння.

Відтак можна сказати, що здорові люди набули зайвої ваги, а особи із зайвою вагою почали страждати від ожиріння.

Ще загрозливішою виглядає ситуація із ожирінням в дітей шкільного віку. Якщо у 1960-80-х роках частка дітей шкільного віку, які страждали від ожиріння була в межах 4-6%, то у 2008 році (найновіші дані) вона зросла майже до 20%.

Науковці називають три основні причини ожиріння Америки:  відсутність фізичних навантажень, генетична схильність та нездорове харчування. За даними доктора Лізи Янг, відомого дієтолога, з 1950-х років і дотепер люди стали їсти більше, а розміри порцій в США збільшилися від двох до п’яти разів.
Розміри порцій напоїв також суттєво зросли. Наприклад, коли  мережа закладів швидкого харчування Burger King лише відкрилася, мала порція напою була 12 унцій (350 мл), а велика – 16 (450 мл). Зараз мала порція становить 22 унцій (650 мл), а велика – 42 (1,240 літра).

Значною мірою набуттю надлишкової ваги спричинено газованими напоями, які містять багато цукру (наприклад, типова для американців порція кока-коли об’ємом 32 унції (950 мілілітрів) містить 74 грама цукру). За словами доктора Томаса Фарлі, приблизно половина зростання частки населення з ожирінням в Нью-Йорку викликана солодкими напоями.

Масштаби «епідемії ожиріння» є настільки великими, що негативно впливають на економічний розвиток країни.

За даними Роса Гаммонда, директора Центру соціальної динаміки та політики в Інституті Брукінгc, загальні економічні втрати США від ожиріння населення становлять 215 мільярдів доларів на рік. Ці втрати викликані додатковими прямими медичними витратами, зменшенням продуктивності праці, транспортними витратами та втратою людського капіталу.

Рішення щодо заборони продажу солодких газованих напоїв викликало бурхливі дискусії, які вийшли за межі питання про напої. Головним мотивом суперечок знову стало класичне питання про масштаби втручання уряду в економіку та свободу вибору.

Ця дискусія в Америці ніколи не вщухає. Наприклад, ще раніше дружина американського президента розпочала проведення рекламної кампанії з метою пропагування здорової їжі в школах. Мішель Обаму також звинуватили, що вона втручається у процес виховання дітей, порушує особисті свободи і повчає батьків як годувати дітей.

Багато американців вважає, що влада має право впроваджувати такі обмеження, дбаючи про  здоров’я нації. Рішення мера Блумберга підтримав колишній президент США Біл Клінтон. Алек Болдуїн, відомий кіноактор, написав блог-звернення із закликом підтримати мера.

Водночас чимало громадян категорично відкидають саму ідею втручання держави в особистий вибір споживача.

Відомий телеведучий і комік Джон Стюарт, потягуючи під час свого шоу кока-колу з паперового стакану величезного розміру, різко висміяв рішення Блумберга. Аргументи противників такого рішення зводяться до того, що люди краще знають як їм харчуватися і уряд не повинен ставитися до дорослих громадян як до дітей, вказуючи їм що роботи.

Урізання особистої свободи вибору є неприпустимим.

Майкл Блумберг відкинув звинувачення у посяганні на свободи громадян. «Ми не забираємо нічийого права щось робити. Ми просто змушуємо вас зрозуміти», – наголосив мер Нью-Йорка.

Мер Нью-Йорка також наголосив, що це рішення не направлене проти жодної із компаній, які виробляють солодкі напої. Але видається, що це мало втішило виробників. Кока-Кола заявила, що «мешканці Нью-Йорку очікують і заслуговують на більше ніж це. Вони можуть самостійно робити вибір щодо напоїв, які вони купують».
Блумберг спокійно реагує на критику. Коли у 2002 році він прийняв рішення про заборону куріння в барах, піднявся величезний шум. Але зараз ця практика поширилася на більшість міст Америки. Звички людей змінюються і такі ідеї як це рішення Майкла Блумберга, цьому сприяють.

Я дивлюся один з моїх улюблених американських серіалів Mad Men, події якого відбуваються у 1960-х роках в Нью-Йорку і не перестаю дивуватися: як люди могли так неймовірно багато курити та вживати алкоголь на роботі? Тепер все це виглядає не просто незвично, але навіть дико. За останні 50 років ситуація у США докорінно змінилася і сила Америки полягає у постійних змінах.

Дискусії у місті, яке ніколи не спить, тривають: одні прагнуть захистити особисту свободу від втручання уряду, а інші підтримують бажання уряду покращити якість харчування американців навіть проти їх волі. Якби там не було, Нью-Йорк знову показує приклад іншим містам Америки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930