Мільярд гривень на веб-камери для дільниць не забезпечить прозорості виборів

Posted August 8th, 2012 at 5:17 pm (UTC+0)
Leave a comment

Третього серпня президент Віктор Янукович підписав закон №5175-VI “Про особливості забезпечення відкритості, прозорості та демократичності виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року”. За задумом законодавців, цей закон покликаний підвищити рівень довіри суспільства до виборів, публічність та відкритість виборчого процесу шляхом встановлення веб-камер на виборчих дільницях.

Закон передбачає, що у приміщенні для голосування виборчої дільниці встановлюється система відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення з метою доступу громадськості для спостереження у режимі реального часу під час голосування і можливості отримання відеозапису підрахунку голосів виборців. Система відеоспостереження складається із не менш ніж двох веб-камер, які встановлюються у приміщенні для голосування дільничної виборчої комісії, засобів запису та збереження інформації, обробки даних для передачі зображення, передачі інформації на відповідний веб-сайт у мережі Інтернет. Загалом камери мають бути встановлені на 32189 звичайних виборчих дільницях.

Ідея встановлення веб-камер на виборчих дільницях не є новою. На минулих парламентських виборах в Росії така система вже була апробована і, як це дуже часто буває, українські законодавці вирішили скопіювати російський досвід.

Автором українського законопроекту є депутат від Партії Регіонів Владислав Забарський. Проект був внесений до парламенту 2 липня, а вже 5 липня Верховна рада ухвалила цей закон. У кращих традиціях українського парламент, цей законопроект навіть не розглядали в комітеті з питань державного будівництва та місцевого самоврядування.

Головне науково-експертне управління Верховної Ради  дало різко негативний відгук на даний законопроект, вказуючи що він не дозволить досягнути поставленої мети. Експерти слушно зауважили, що “можливості веб-камер є досить обмеженими… і можуть відображати картину подій, що відбувається на відстані 1-2 метрів від місця їх розташування”. “Трансляція зображення з кількох квадратних метрів значної за площею виборчої дільниці, не може серйозно розглядатись як запорука демократичних та прозорих виборів, оскільки вона не здатна стати на заваді різноманітним технологіям фальсифікацій, що можуть мати місце на дільниці”. Відтак враховуючи багато інших проблем та неузгодженостей, Головне науково-експертне управління рекомендувало відхилити даний законопроект.

В Центральній виборчій комісії теж не в захваті від цього закону. В інтерв’ю УНІАН заступник голови ЦВК Андрій Магера визнав, що відеофіксація не допоможе роботі, а лише ускладнить її.  Виступаючи 11 липня у Фонді Карнегі за міжнародний мир у Вашингтоні член ЦВК Михайло Охендовський сказав, що росіяни будували свою систему відеоспостереження п’ять років, а в Україні все слід зробити лише за три місяці. За словами Охендовського, ЦВК виступав проти цього закону, але якщо президент його підпише, то вони будуть змушені його виконувати.

Натомість під час розгляду законопроекту у парламенті лідер фракції Партії Регіонів Олександр Єфремов наголосив, що встановлення веб-камер є вимушеним кроком.  За його словами, “вже зараз готуються фільми, які будуть показувати, як неправильно голосують на наших виборчих дільницях”. Замість того, щоб вирішувати соціальні питання, “нас змушують витрачати [кошти] на абсолютно інші, непотрібні, безцільні та дурні речі”.

Верховна Рада проігнорувала негативний висновок Головного управління, так само як і відмовилася розглядати  три різні постанови про скасування рішення про прийняття проекту закону за основу та в цілому. За закон “Про особливості забезпечення відкритості, прозорості та демократичності виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року” проголосувало 259 карток народних депутатів.

У прийнятті цього закону чітко простежується прагнення влади зробити видимість відкритості, прозорості та демократичності виборів. Встановлення відеоспостереження попри його цілковиту неефективність повинно послужити аргументом регіоналів про їх прагнення до відкритості та прозорості. Можна очікувати, що влада буде широко використовувати цей аргумент, мовляв “у нас все прозоро – ось як камери показали”.

Є другий дуже важливий аспект цього закону – фінансовий. Питання про встановлення відеоспостереження було вирішене ще раніше, коли за день до розгляду законопроекту липня Верховна Рада схвалила виділення Центральній виборчій комісії у сумі 993,6 млн грн на установку веб-камер на виборчих дільницях. Відповідні зміни були внесені до Закону України “Про Державний бюджет України на 2012 рік” за окремою бюджетною програмою “Створення та запровадження системи відеоспостереження на звичайних виборчих дільницях на постійній основі під час виборів народних депутатів України у 2012 році”. Тут слід зауважити, що коли рік тому ЦВК просив на вибори один мільярд двісті мільйонів гривень, то виділили лише вісімсот мільйонів, мотивуючи це тим, що грошей немає.

Хоча формально кошти виділили ЦВК, реально розпоряджатися ними буде Кабінет Міністрів. Звісно, що Верховна Рада передбачила, що дія Закону України “Про здійснення державних закупівель” не поширюється на товари, роботи і послуги, закупівля яких здійснюється для придбання, монтажу та забезпечення функціонування систем відеоспостереження. Тобто Кабмін буде сам визначати, хто отримає майже мільярд гривень.

Загальний висновок з цього дуже простий: влада намагається забезпечити собі алібі у день голосування на виборах і викидає на це мільярд гривень.

Однак відкритість, прозорість та демократичність виборів не визначається єдино днем голосування. Рівний доступ до засобів масової інформації відсутній, в країні відбувається вибіркове переслідування лідерів опозиції, які не можуть взяти участь у виборах, адміністративний тиск з метою підтримки “правильної” політичної сили зростає. Збільшення соціальних виплат у умовах уповільнення економічного зростання є прямим підкупом виборців, а купівля голосів за “гречку” набуває масштабного розмаху. За таких умовах важко припустити, що вибори будуть відкритими, прозорими та демократичними, щоб там не показали веб-камери.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

August 2012
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031