Америка потерпає від контрафактної продукції

Posted August 22nd, 2012 at 5:07 pm (UTC+0)
Leave a comment

Економіка Сполучених Штатів поволі оговтується від рецесії, хоча темпи економічного зростання є нестабільними. Важка економічна ситуація в Європі та уповільнення економічного зростання в Азії підривають надії на швидке відновлення американської економіки. Темп економічного зростання в США становив 2,0 % у першому кварталі, але знизився до 1,5% у другому кварталі 2012 року. Медіанний дохід американських родин все ще нижчий за докризовий рівень. Споживачі шукають дешевших товарів і доволі часто потрапляють в тенета виробників контрафактної продукції, або підроблених товарів.

Американські ринки потерпають від навали контрафактної продукції, яка наносить значні фінансові збитки виробникам та шкодить ринку праці США. Приваблені величезними можливостями, які відкриває багатий ринок Сполучених Штатів, чимало не вельми совісних людей готові спробувати свій шанс поживитися за рахунок використання репутації відомих брендів.

Протиправне використання об’єктів права інтелектуальної власності доволі важко відстежувати, а тому з цим важко боротися. У наш технологічний вік обладнання стає дедалі складнішим, а відтак підробки виходять щораз ближчими до оригіналів.

Минулого тижня американська митниця в Лос-Анджелесі арештувала партію з 20 457 пар підробленого взуття відомої марки Christian Louboutin. Оригінальне взуття виготовляють в Італії, але ця партія була виготовлена в Китаї. Витрати на виготовлення однієї пари становили лише 3 долари, а у США цю партію могли б продати за 18 мільйонів доларів.

Підроблене взуття практично не відрізнялося від оригінальних моделей. У структурі контрафактної продукції у США взуття займало перше місце протягом останніх п’яти років з обсягами продажу майже 100 мільйонів доларів на рік, але зараз поступилося електроніці.

Проблемою підробок схвильовані не тільки США, а й практично всі розвинені країни. Так, наприклад, у Франції у 2011 році було виявлено та знищено 8,9 млн підробок відомих брендів – здебільшого товарів зі світу моди – одягу, аксесуарів і навіть парфумів.

Масштаби контрафактної продукції стрімко зростають. Минулого фіскального року (фіскальний рік в Америці закінчується 30 вересня), прикордонна служба США затримала на 24% більше контрафактних продуктів, ніж позаминулого року. З 2002 року до 2012 року було конфісковано на 325% більше контрафактних товарів, ніж у минулому десятилітті. Декларована вартість конфіскованих підробок у США у 2011 році становила 178 мільйонів доларів, а їх ринкова роздрібна вартість перевищила 1,1 мільярд доларів.

Загалом у світі об’єм ринку контрафактної продукції оцінюють в 600 мільярдів доларів, що становить 5-7% усього світового ринку товарів. Ринок контрафактної продукціє є найбільш прибутковим ринком в світі, який найшвидше зростає. Прибутковість виробництва різних груп контрафактних товарів може суттєво відрізнятися. За даними звіту «Права інтелектуальної власності» у 2011 році, націнка на підроблені годинники становила 1236%, одяг – 758%, парфуми – 439%, взуття – 284%, іграшки та електронні ігри – 254% та електроніку – 160%.

Виробники контрафактної продукції завдають серйозної фінансової шкоди офіційним виробникам і, як результат, шкодять усій економіці. Попит на оригінальну продукцію зменшується, що змушує виробників скорочувати працівників або відмовлятися від планів розширення виробництва і зайнятості. У умовах високого рівня безробіття, яке зберігається у США протягом останніх років, виробники контрафактної продукції забирають в інших роботу.

Але підробки не тільки наносять фінансові втрати суб’єктам авторських прав, доволі часто вони загрожують здоров’ю чи безпеці споживачів. Найчастіше у США виявляють підроблені ліки – масштаби контрафактних ліків зросли на 200% за останній рік. Як правило такі ліки є підробками найновіших розробок, наприклад, у квітні виявили підробку відомих ліків Avastin, які використовують для боротьби з раком. Доволі часто такі ліки не містять критично важливих елементів. Більш того, вони можуть містити небезпечні для здоров’я складники. Загалом фармацевтичні вироби займають третє місце серед контрафактних товарів у США, а найчастіше підроблені ліки надходять з Індії та Пакистану. Розмір ринку підроблених ліків у світі сягає 75 мільярдів доларів.

Боротися з контрафактними товарами доволі важко. Часто споживачі навіть не підозрюють, що купують підроблені товари. Наприклад, за даними Торговельної палати США, 64% усіх підробок електроніки продають офіційні дилери.

Технології виробництва стрімко удосконалюються і якість підробок наближається до якості оригіналів. Розвиток інформаційних технологій дає змогу замовляти підробки в одній країні, а виготовляти їх в іншій – з меншими виробничими витратами та меншим ризиком понести покарання за порушення закону. З усіх контрафактних товарів, виявлених митною службою США у минулому році 62% надійшло з Китаю, 18% – з Гонконгу, 3% – з Індії.

Покупець не має фізичного контакту з виробником чи продавцем, а тому відстежити весь ланцюжок доволі складно. Тим ефективно користуються наприклад ті, хто хоче отримати фальшиві посвідчення особи.

«Fake ID» – доволі популярне явище серед американських підлітків. Вживання алкоголю до 21 року заборонене, а відтак не те що купити – навіть зайти в бар без посвідчення особи, де зазначений вік просто у багатьох випадках просто неможливо. Відтак існує сильна спокуса отримати фальшиве посвідчення особи, де вказаний потрібний рік народження.

На відміну від поліцейських, бармени не надто пильно придивляються до усіх захисних елементів посвідчення. І якщо колись для виготовлення фальшивого документу досить було лише сканер, кольоровий принтер та Photoshop, то в епоху глобалізації такий аматорський підхід вже застарів. Тепер підлітки заходять на веб-сайт. Завантажують свою фотографію, сплачують за послуги (приблизно 100 доларів) і через тиждень поштою отримують свій документ, який був виготовлений в Китаї промисловим способом. The Economist наводить дані опитувань студентів, згідно з яким у 2009 році мали фальшиві посвідчення 17% першокурсників і 32% старшокурсників.

Найголовніша причина існування контрафактної продукції –  це наявність попиту на підробки. Оскільки ціна товарів розкоші є дуже високою, то чимало людей не можуть дозволити їх собі купити, в той час як підробки ж як правило коштують лише 10-60% від ціни оригіналу. Інші прагнуть набути права, які формально їм не належать. І оскільки існує попит, то завжди буде існувати пропозиція на контрафактну продукцію, а відтак боротися з цим явищем доволі важко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

August 2012
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031