Чому незалежні виборці не поспішають підтримувати Мітта Ромні?

Posted August 31st, 2012 at 4:38 pm (UTC+0)
Leave a comment

На з’їзді Республіканської партії, що вчора завершився у місті Тампа на Флориді, Мітта Ромні офіційно було висунуто кандидатом на посаду президента США. Мітта Ромні називали ймовірним суперником Барака Обами приблизно з квітня, коли інший кандидат від республіканців – Рік Санторум – зійшов з передвиборчих перегонів. Однак лише на самому з’їзді завершився процес висування кандидата від Республіканської парті,ї і Мітт Ромні офіційно став кандидатом на посаду  президента Сполучених Штатів Америки.

Симпатії виборців щодо кандидатів на пост президента США зараз поділилися практично порівну. Згідно з опитуваннями, чинного президента-демократа Обаму підтримує 46,7% американців, а республіканця Ромні – 45,7%. Розрив повільно скорочується – на початку другої декади серпня Обама випереджав свого противника більш ніж на 5 відсотків.

Однак слід пам’ятати, що президента США не обирають прямим голосуванням виборців, а через голосування делегатів. Для того, щоб бути обраним, кандидату потрібно набрати 270 голосів делегатів. Зараз позиції Обами дещо сильніші – він гарантував собі 221 голос, тоді як Ромні має 181.

Ще 136 голосів делегатів буде отримано у тих штатах, де жоден з кандидатів не має однозначної переваги. Ці штати, де результати виборів є непередбачувані – Айова, Вірджинія, Вісконсин, Колорадо, Міссурі, Мічиган, Невада, Нью-Гемшир, Огайо, Північна Кароліна і Флорида – визначають переможця президентських виборів. Тому роль цих штатів та незалежних виборців (тобто людей, які не є членами Республіканської чи Демократичної партії) буде визначальною.

Найбільшою слабиною позиції Обами залишається стан американської економіки. Рівень безробіття в липні становив 8,3% і більшість експертів прогнозує, що рівень безробіття буде зберігатися вище 8% протягом тривалого часу. Темпи економічного зростання є недостатньо високими для зменшення безробіття. І хоча у середу Бюро економічного аналізу підвищило оцінку зростання ВВП у другому кварталі з 1,5% до 1,7%, а в липні було створено 162 тисячі нових робочих місць – все це недостатньо для різкого зниження безробіття, яке залишається основною проблемою американської економіки.

Мітт Ромні активно користається складною економічною ситуацією в країні для того, щоб звинуватити свого опонента у неспроможності виконати свої передвиборчі обіцянки і більш того – у нездатності вирішувати економічні проблеми країни. Кандидат від республіканців активно розвиває свою рекламну кампанію, маючи для цього достатньо фінансових ресурсів.  За два останніх місяці Ромні зібрав 207 мільйонів доларів для своєї кампанії – на 60 мільйонів більше, ніж Обама. Різні групи підтримки кандидата від республіканців теж мають зараз більше грошей ніж демократи – 186 проти 124 мільйонів. І хоча з  початку президентської кампанії демократи зібрали 588 мільйонів доларів, а республіканці – 524 мільйони, загалом республіканці сподіваються зібрати 800 мільйонів доларів, а демократи – 750 мільйонів. Оскільки у США дозволена негативна реклама, то всі телеканали заполонили рекламні ролики проти обох кандидатів на найвищий пост Америки.

Здавалось би, що Мітт Ромні має очевидні переваги – економічна ситуація в країні залишається складною, а його фінансові ресурси дозволяють донести цю інформацію до кожного виборця. Чому ж тоді Ромні не може здобути відчутної переваги? Чому незалежні виборці не поспішають віддавати йому свої голоси (республіканці все одно будуть голосувати за Ромні тільки тому, що він республіканець) ?

По-перше, це можна пояснити різними суперечливими особистими характеристиками цього політика. Для багатьох американців є неприйнятним, що Ромні є мормоном (до того часу всі президенти були протестантами за винятком Джона Кеннеді, який був католиком). Частина американського суспільства не сприймає його, оскільки Ромні є дуже багатим, а відтак на думку багатьох американців, не може розуміти і відстоювати інтереси середнього класу, не кажучи вже про бідних. Дехто не вірить кандидату від республіканців, оскільки він оприлюднив свою декларацію про доходи лише за один рік (Ромні заробив в 2010 році 21 мільйон доларів, його середня податкова ставка була становила 13,9%, що значно менше від середньої податкової ставки в країні), а тому багато хто вважає, що Ромні має що приховувати від суспільства. Багато хто не може зрозуміти, як президентом країни може бути людина, яка в юності жорстоко знущалася зі своїх однокласників. Згідно з опитуваннями проведеного The Economist, незалежні виборці представляють собі Ромні як холодного, жорсткого та зверхнього чоловіка. Ромні намагався розвіяти цей імідж на з’їзді Республіканської партії в Тампі.

По-друге, багатьох виборців відштовхує мінливість його поглядів, чи навіть «флюгерність» його політики. Коли Ромні був губернатором штату Массачусетс,  він розробив реформу соціального забезпечення, аналогічну теперішній реформі Обами. Але зараз Ромні виступає не «за», а «проти». Виступаючи проти пропорційного податку у 1996 році Мітт наголошував, що це є «зменшенням податків для «жирних» котів», а зараз каже, що «любить пропорційне оподаткування». Ромні називав зусилля адміністрації Обами врятувати автомобільну промисловість «трагічною помилкою», але коли ця політика спрацювала сказав, що він перший запропонував цю ідею. Колись Ромні не був проти абортів, тепер же виступає за захист життя від зачаття (його однопартійці договорилися навіть до більшого – один з лідерів республіканців заперечує право жінки на аборт навіть у випадках згвалтування чи інцесту, інший вважає, що організм жінки може сам «зупинити» вагітність, яка настала в результаті згвалтування).

По-третє, багатьох людей відштовхує жорстка позиція Ромні щодо деяких важливих питань, які активно дискутуються в суспільстві. Ромні категорично заперечує теорію глобального потепління і навіть висміює тих, хто говорить про необхідність боротися з його причинами. Кандидат від республіканців наголошує на необхідності збільшення видобутку енергетичних ресурсів на території США, включаючи заповідні території, що його противники іронічно називають «Drill, baby, drill!». Для багатьох ліберально налаштованих американців неприйнятною є категоричне заперечення республіканцем можливості узаконення одностатевих шлюбів (іронія полягає в тому, що одностатеві шлюби визнають шість штатів, включаючи Массачусетс, де відповідний закон був прийнятий у 2004 році, коли Мітт Ромні був там губернатором).

Прийнявши вчора номінацію Республіканської партії, у Ромні залишається лише два місяці, щоб переконати незалежних виборців підтримати його на президентських виборах. Відтак ми станемо свідками напруженої боротьби за найвищу посаду Сполучених Штатів Америки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

August 2012
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031