Ключове питання для Обами: Чи американці зараз живуть краще ніж чотири роки тому?

Posted September 7th, 2012 at 2:28 pm (UTC+0)
Leave a comment

У місті Шарлотт у штаті Північна Кароліна відбувся з’їзд Демократичної партії, де Барак Обама прийняв пропозицію партії вдруге балотуватися на посаду президента США. Обама оголосив, що буде балотуватися на другий термін ще у квітні, тому вчорашня заява президента є лише традиційною формальністю.

Для Обами зустріч у Шарлотті – шанс підняти бойовий дух своїх однопартійців та потенційних виборців, тобто тих, хто ще не визначився зі своїм вибором. Статистика свідчить, що, як правило, рейтинг кандидатів підвищувався на 5 відсоткових пункти після їх виступів на партійних з’їздах. У цьому плані Мітт Ромні був не дуже успішним – його рейтинг зріс лише на 2 відсоткових пункти. Тим не менше, зараз рейтинг обох кандидатів зрівнявся – Обама і Ромні мають по 46% голосів виборців.

У перший день з’їзду Демократичної партії із блискучою промовою виступила Мішель Обама. У другий день з палкою промовою виступив колишній президент США Білл Клінтон. І нарешті в останній день з’їзду виступив віце-президент США Джо Байден. Всі ці спікери намагалися підкреслити відмінність політики президента Обами від його конкурента.

Аналітики наголошують, що результати цих президентських виборів вирішить 8% тих, хто ще не визначився зі своїм вибором.  Особливу роль на цих виборах будуть відігравати меншини (див. мій блог про боротьбу за голоси латиноамериканців тут ), молодь та жінки. Саме за ці голоси точиться гостра боротьба.

Стан економіки є ключовим аргументом для обох претендентів на найвищу посаду США.

Обама та його однопартійці, які виступали на з’їзді, намагалися у різний спосіб дати відповідь на основне питання:

«Чи американці живуть зараз краще, ніж чотири роки тому?»

Противники Обами переконують, що ні. На республіканському з’їзді в Тампі був встановлений лічильник, який показував зростання державного боргу США.  Державне казначейство США повідомило у вівторок, що національний борг США минулого тижня перевищив межу в 16 трильйонів доларів. Ще чотири роки тому цей показник становив приблизно десять трильйонів доларів. Противники Обами вказують також на те, що рівень безробіття в країні залишається дуже високим – вище 8%. Медіанний дохід американських родин все ще нижчий, ніж був чотири роки тому.

Обама натомість випромінює впевненість та рішучість доводити правильність свого курсу. Президент упевнений, що політика його уряду для подолання кризи була адекватною і що без заходів, які здійснила його адміністрація, наслідки кризи могли б бути набагато гіршими.

Чому ж Обама не міг виконати всі свої обіцянки?

Одна з головних причин невдач політики Обами полягала в помилкових припущеннях. Президент сподівався, що в умовах важкої ситуації, в якій опинилася країна, республіканці і демократи відкладуть в сторону свої розбіжності і будуть працювати разом заради загального блага. Натомість практично всі ініціативи Обами наштовхувалися на жорсткий опір республіканців. Наприклад, спроби Обами досягти зменшення державного боргу, чи хоча б призупинити його зростання, повністю провалилися. Ініційований ним суперкомітет так і не зміг досягти жодного компромісу. Республіканці категорично не погоджувалися з необхідністю підвищити податки, категорично відкидаючи навіть ймовірність скасування податкових пільг для багатих, які були запроваджені за часів президентства Джорджа Буша.

Політична боротьба переростала у жорстке політичне протистояння. Статистика свідчить, що цей Конгрес є найменш ефективним з часів 1947 року, а рівень його підтримки виборцями впав до 10%.

Обама визнає, що не все вдалося зробити, але переконує, що країна зараз находиться на правильному шляху. «Я ніколи не казав, що ця подорож буде легкою, і я цього не обіцяю й зараз», – наголосив президент у своєму виступі. За словами Обами, зараз мова йде не про вибори президента, а про вибір майбутнього. Від того, хто стане президентом США, на думку Обами, залежатиме як буде розвиватися країна.

За два місяці до виборів кожна добра чи погана новина може схилити шальки терезів у ту чи іншу сторону. Для прикладу, сьогодні аналітики з нетерпінням очікували дані про створення робочих місць у серпні. У кожну першу п’ятницю місяця в 8:30 Департамент праці США оголошує дані про приріст робочих місць в економіці та рівень безробіття, що зараз є ключовими економічними індикаторами, які показують тенденції розвитку національної економіки.

Вже наступного дня після закінчення з’їзду Демократичного партії було оголошено, що у серпні в економіці Сполучених Штатів було створено 96 тисяч робочих місць, що нижче консенсусного прогнозу аналітиків. Зважаючи, що у липні було створено 141 тисячі робочих місць,  то сьогоднішні новини є не дуже добрими для Обами.

З іншого боку, рівень безробіття несподівано знизився до 8,1% з 8,3% у липні. Зменшення рівня безробіття пов’язано зі зменшенням коефіцієнту участі в робочій силі, оскільки в серпні 368 тисяч американців залишили ринок праці.

Зважаючи на суперечливі дані про розвиток національної економіки та однаковий рейтинг кандидатів, вирішальну роль у визначенні переможця відіграють дебати. Для обох претендентів це буде останнім шансом завоювати кілька відсотків голосів виборців, які і вирішать результат цих президентських виборів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

September 2012
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930