Євро врятований?

Posted September 12th, 2012 at 4:21 pm (UTC+0)
1 comment

Європейські фінансисти, а за ними і всі, хто уважно спостерігав за драматичним розвитком європейської фінансової кризи, зітхнули з полегшенням. За останній тиждень було прийнято два принципових рішення, які визначатимуть майбутнє єдиної європейської валюти.

Після засідання Європейського центрального банку (ЄЦБ), яке відбулося 6 вересня, його голова Маріо Драгі повідомив, що ЄЦБ буде викуповувати державні облігації країн єврозони, які переживають фінансову кризу. Тим самим, ЄЦБ буде надавати фінансову підтримку країнам єврозони.

Це суттєве рішення ЄЦБ покликане посилити впевненість інвесторів. «Євро є незворотнім» – наголосив голова ЄЦБ. Маріо Драгі ще раніше висловлював підтримку єдиній європейській валюті, коли у 26 липня заявляв, що «ЄЦБ готовий зробити все можливе, щоб врятувати євро».

Зараз ЄЦБ погодився викуповувати державні цінні папери з терміном обігу від одного до трьох років, при цьому головний банкір Європи не виключає, що ЄЦБ може також купувати держоблігації з тривалішими термінами обігу.

Більш того, Драгі оголосив, жодних кількісних обмежень щодо обсягів викупу облігацій не буде встановлено. Таке рішення покликане відвадити фінансових спекулянтів, які думали заробити на держоблігаціях проблемних країн. Але ніхто не може змагатися з фінансовими ресурсами центробанку. Спреди кредитно-дефолтних свопів для усіх європейських країн різко знизилися.

З іншого боку, ЄЦБ буде підтримувати тільки ті країни, які звернулися з проханням про фінансову підтримку до європейського фонду допомоги. Відтак країни мають погодитися з програмою стабілізації державних фінансів, яку буде розробляти для них «трійка» (ЄЦБ, Європейська Рада і Європейська Комісія).  У разі відсутності прогресу в здійснені реформ, країни будуть позбавлені фінансової підтримки.

Виступ Драгі був дуже своєчасним (його іноді називають Супер Маріо). Зараз Європі як ніколи потрібна впевненість інвесторів, стабільність та передбачуваність монетарної політики. Видається, що заява голови ЄЦБ змогла змінити настрої європейців – до кінця дня європейські фондові індекси зросли на 3-5%.

Рішення ЄЦБ підтримав Міжнародний валютний фонд. Керівник МВФ Крістіна Лагард оголосила, що фонд готовий приймати участь у розробці та моніторингу виконання планів ЄЦБ.

Поміж тим стан європейської економіки погіршується і час грає проти єдиної європейської валюти. За уточненими даними Євростату, оприлюдненими в день виступу Драгі, ВВП єврозони у другому кварталі у порівнянні з першим кварталом знизився на 0,2%. Із 17 країн єврозони спад зафіксовано у одинадцяти країнах. Дані для Греції, Ірландії, Люксембургу та Мальти відсутні, однак ці країни демонстрували негативне економічне зростання в першому кварталі й очевидно, що спад продовжується там і досі.

Найвищі темпи зростання в ЄС демонструють Швеція (1,4%), Латвія (1,0%), Словаччина (0,7%), Литва і Румунія – по 0,5%. З лідерів економічного зростання в Європі лише Словаччина є членом єврозони. Єдина валюта є скоріше частиною проблеми, а не частиною рішення економічних проблем країн-членів ЄС.

Другою бідою Європи є високий рівень безробіття. У липні рівень безробіття в ЄС становив в середньому 11,3%. Найгіршою залишається ситуація в Іспанії, де безробітними є 25,1% робочої сили та у Греції, де рівень безробіття становить 23,1%. Безробіття серед молоді (до 25 років) становить 52,9% та 53,8% відповідно.

Але навіть така складна ситуація в ЄС не змусила європейців об’єднатися і багато хто не підтримує рішення про допомогу слабшим країнам. Бундесбанк Німеччини виступив проти ідеї викупу держоблігацій проблемних країн Європейським центральним банком. Керівник  Бундесбанку Йенс Вайдман заявив, що цю політику ЄЦБ можна порівняти з «наркотичною залежністю».

Саме від позиції Німеччини багато в чому залежить майбутнє євро та й самого Європейського Союзу. Багато хто закликав Німеччину відмовитися від фінансової підтримки країнам, які мають проблеми з державними фінансами та не брати участі у роботі антикризового фонду, так званого  Європейського стабілізаційного механізму (ЄСМ). Депутат Бундестагу Пітер Гаувайлер вніс подання до Конституційного суду Німеччини з прохання визнати неконституційним участь країни в ЄСМ та фіскальному договорі ЄС. Він навіть вимагав, щоб суд  не оголошував свого рішення поки не буде відмінено рішення ЄЦБ про необмежений викуп облігацій.

Від відмови Німеччини підтримати  фонд порятунку євро у першу чергу могли б постраждати третя та четверта за розмірами економіки ЄС – Італія та Іспанія, оскільки ці країни звернулися за фінансовою допомогою. Фонд порятунку євро не може функціонувати без німецьких грошей.

Сьогодні (12 вересня) Конституційний суд Німеччини виніс рішення у питанні про конституційність фіскального договору та Європейського стабілізаційного механізму. Суд не відклав свого рішення і проголосив, що участь Німеччини у фонді порятунку євро є конституційною. Щоправда суд обмежив розмір відрахувань до цього фонду. Частка Німеччини не повинна перевищувати 190 млрд євро (загальний обсяг фонду – 500 млрд).

Рішення Європейського центрального банку про необмежений викуп держоблігацій та рішення Конституційного суду Німеччини про конституційність участі країни у фонді порятунку євро є двома найголовнішими кроками для порятунку євро, без яких єдина європейська валюта не мала б майбутнього.

І хоча в єврозоні залишають дуже серйозні проблеми, тепер більшість фінансистів дивляться в майбутнє з обережним оптимізмом. Фінансові ринки почали зростати і євро зміцнів. Однак це полегшення є занадто слабким, що витягти Європу з рецесії. Вся основна тривала, напружена та послідовна робота ще попереду.

One response to “Євро врятований?”

  1. Yura Kyrylych says:

    Гарна стаття. Компетентно написано.
    Дякую

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

September 2012
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930