МВФ: Невтішні прогнози економічного зростання

Posted October 10th, 2012 at 6:19 pm (UTC+0)
Leave a comment

9 жовтня у Токіо розпочалася щорічна зустріч Міжнародного валютного фонду і Світового банку. Більш ніж десять тисяч представників центральних банків, міністрів фінансів, представників приватного сектору, науковців і журналістів зібралися, щоб обговорити проблеми світової економіки.

Традиційно до цієї зустрічі Міжнародний валютний фонд опублікував чергову доповідь «Перспективи розвитку світової економіки» (World Economic Outlook). Ця доповідь присвячена проблемам державного боргу та повільного економічного зростання, а також містить оновлені прогнозні дані щодо зростання світової економіки загалом та окремих країн зокрема.

Загалом МВФ змалював дещо гіршу картину розвитку світової економіки, ніж півроку тому. Перспективи економічного зростання погіршилися, а ризик зросли. Фонд знизив прогноз світового економічного зростання до 3,3% у цьому році. Зростання залишиться доволі кволим у наступному році – на рівні 3,6%.

Найскладнішою залишається ситуація в розвинених країнах. У цьому році темпи економічного зростання становитимуть лише 1,3% у порівнянні з 1,6% минулого року і 3,0% у 2010 році. Прогноз економічного зростання на цей рік у США становить 2,2%, єврозони – мінус 0,4, Японії – 2,2, Китаю – 7,8%.

Повільні темпи економічного зростання в розвинутих країнах та уповільнення зростання ВВП у Китаї мають суттєвий вплив на інші країни. МВФ наголошує, що темпи економічного зростання в країнах СНД залежать від зростання в розвинених країнах. На початку 2012 зростання було доволі суттєвим, що було результатом  високих світових цін на ключові товари, хорошого урожаю в 2011 році і значних грошових переказів.  Однак фінансові умови погіршилися у зв’язку зі складною ситуацією в єврозоні, а відтак МВФ прогнозує уповільнення економічного зростання в СНД в середньому  до 4% з більш ніж 5% минулого року.

Прогноз економічного зростання України залишився на попередньому рівні. За оцінками МВФ, українська економіка зросте у 2012 році на 3%. Водночас це найнижчі темпи економічного зростання серед усіх країн СНД (за винятком Киргизстану). Основними причинами повільного зростання української економіки МВФ називає послаблення позицій українського експорту і кволий внутрішній попит. Прогноз на 2013 рік залишається на рівні 3,5%.

Оцінка Міжнародним валютним фондом перспектив економічного зростання в Україні виглядає доволі оптимістичною, натомість інші міжнародні організації мають доволі відмінний погляд на перспективи розвитку.

У липні Світовий банк погіршив прогноз зростання ВВП України в 2012 році з 2,5% до 2%. На початку жовтня рейтингове агентство Fitch спрогнозувало зростання валового внутрішнього продукту України  на рівні 0,5% 2012 року. Основними причинами такого різкого зменшення зростання ВВП агентство називає світові економічні тенденції та обсяги кредитування в країні.

За даними вітчизняної статистики, реальний ВВП у першому півріччі 2012 року зріс на 2,5%. Даних за третій квартал ще немає, одна вже зараз зрозуміло, що темпи зростання у третьому кварталі будуть нижчими ніж у другому. За щомісячними даними, у січні-серпні спад спостерігається в усіх галузях економіки – промисловості, сільському господарстві, будівництві, транспорті, оптовій торгівлі і лише роздрібна торгівля показує приріст.

Український уряд зберігає оптимізм,  наголошуючи, що в країні все під контролем. Натомість населення зовсім не вірить запевнянням уряду. Скачок валютного курсу у вересні викликав тривогу в людей, які прагнуть захистити свої заощадження від девальваційних ризиків.

У вересні населення продало банкам  валюти на 1,108 млрд дол., а купило – на 2,910 млрд дол., відтак негативне сальдо купівлі-продажу валюти становило в вересні 1,8 млрд доларів США. Загалом за січень-вересень золотовалютні резерви НБУ знизилися на 8%, або на 2,540 млрд дол. (з 31,795 млрд дол.). Негативне сальдо інтервенцій Національного банку на валютному міжбанківському ринку у вересні становило 1,511 млрд дол.

В той час як ситуація з золотовалютними запасами країни стрімко погіршується, Національний банк з вересня перестав друкувати дані про величину резервів у кількості місяців імпорту. Від’ємне  сальдо зовнішньої торгівлі країни за січень-серпень становило 8,5 млрд доларів.

Ситуація є дуже серйозною – уряду катастрофічно бракує валюти. Про скрутність фінансової ситуації свідчить і той факт, що Міністерство фінансів почало позичати долари в населення. Назагал це доволі дивна ситуація, коли уряд позичає іноземну валюту в середині країни – як правило такі запозичення робляться за кордоном. Мінфін хоче продати цінних паперів на суму 100 мільйонів доларів з процентною ставкою 9,2%.

Складна ситуація в країні змушує українську владу шукати шляхів виходу з неї. Мабуть тому не випадково останнім часом почастішали візити українських чиновників до Вашингтону для переговорів з Міжнародним валютним фондом.

Зустріч у Токіо є доброю нагодою в черговий раз уточнити позиції сторін. Після призупинення програми фінансування минулої весни, уряд продовжував підтримувати контакти з фондом. Останнім часом з боку українських чиновників все частіше можна почути про необхідність відновлення програми кредитування. Термін дії теперішньої програми закінчується в грудні цього року, але за словами Ірини Акімової, уряд хоче продовжити її на 2013 рік. Валерій Хорошковський заявив 4 жовтня, що влада України має намір виконати вимоги Міжнародного валютного фонду про приведення тарифів на газ для населення до економічно обгрунтованих. І хоча він не уточнив, в який спосіб і коли це буде зроблено – цілком зрозуміло, що про плани української влади ми дізнаємося відразу після парламентських виборів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

October 2012
M T W T F S S
« Sep   Nov »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031