Підсумки президентської кампанії у США – результат досі невідомий

Posted November 1st, 2012 at 3:55 pm (UTC+0)
Leave a comment

Менше тижня залишилося до президентських виборів у США, які пройдуть у вівторок 6 листопада. Основні етапи цієї кампанії вже позаду, що дозволяє оглянутись і проаналізувати перебіг цієї президентської гонки.

Зараз Обаму підтримує 47,1% виборців, а Ромні – 47,4%.

Це дані середнього показника підтримки кандидатів, який визначається на основі усереднених результатів з  544 різних досліджень. При цьому похибка між результатами різних опитувань може бути доволі суттєвою: наприклад результати дослідження Геллопа свідчать про відчутну перевагу Ромні – 50% проти 47% у Обами. Ще місяць тому Обама зберігав чотирьохвідсотковий відрив від свого переслідувача, але після невдалого першого туру дебатів рейтинг Обами стрімко пішов донизу, а підтримка Ромні зросла.

Темою перших дебатів між Обамою і Росні, які відбулися 3 жовтня, було внутрішнє становище і особливо економічні питання (я про це писав тут).

Тоді Обама програв з доволі болючим рахунком: 67% респондентів, опитаних CNN, сказали, що переміг Ромні і лише 25% вважали, що переміг Обама.  За всю історію цих опитувань з часу їх запровадження у 1984 році не було жодного випадку, коли переможець набирав більше 60%.

Після першого туру президентських дебатів відбулися дебати між претендентами на посаду віце-президента.  Чинний віце-президент демократ Джо Байден дискутував з республіканцем Полом Райаном. Досвідчений Байден, за оцінкою глядачів, програв своєму опоненту-республіканцю: 48% глядачів сказали, що переміг Райан, а 44% – Байден. Водночас агресивна  манера ведення дискусії, яку продемонстрував Байден (якого іноді називають «локомотив Джо») зробила свою справу: Байден зміг сказати багато такого, чого не зробив Обама. Загалом Байден повністю виконав поставлене завдання: був агресивним, критикував опонента, але не забував, що він лише друга особа у цій президентській гонці. Райан продемонстрував детальне володіння ситуацією, а також краще висловлював свої погляди. Ці дебати дещо згладили негативні для демократів наслідки першого туру президентських дебатів.

Другі і треті президентські дебати відбулися 16 і 22 жовтня. Другий тур дебатів відбувався у формі відповідей на запитання аудиторії, а у третьому кандидати висловлювали свою позицію щодо зовнішньої політики Сполучених Штатів Америки.

На других і третіх дебатах Обама виглядав набагато впевненіше, ніж на перших. Він енергійніше виступав, впевненіше дебатував з опонентом, не боявся критики і не боявся сам критикувати. Президент, якому щоденно доводиться вирішувати важливі питання зовнішньої політики США, мав відчутну перевагу над своїм противником. За опитуванням виборців, які спостерігали за перебігом дебатів, Обама переміг Ромні як на других, так і на третіх дебатах. За результатами других дебатів, 46% респондентів віддали перевагу чинному президенту, а 39% підтримали Ромні. На третіх дебатах історія повторилася – 48% респондентів прийшли до висновку, що дискусію виграв Барак Обама, 40% віддали перевагу Мітту Ромні.

Хоча загальний рейтинг претендентів на найвищий пост Сполучених Штатів зараз практично однаковий, в Обами є більше шансів залишитися в Білому домі, аніж Мітту Ромні отримати найвищий пост Америки.

Рейтинги кандидатів показують підтримку виборцям, але ж президента США не обирають прямим голосуванням. У день голосування виборці вибирають делегатів, які будуть голосувати за певного кандидата. Кандидат, який перемагає в штаті, забирає всі голоси цього штату. Всього по країні є 538 делегатів, а переможець президентської кампанії повинен набрати 270 голосів. Зараз Обама гарантував собі 237 голосів, а Ромні – 200. Тому боротьба зараз в основному точиться у тих ключових штатах, де шальки терезів можуть схилитися в один чи інший бік. В основному мова йде про шість штатів – Айова, Вірджинія, Північна Кароліна, Пенсильванія, Огайо і Флорида.

Саме на цих штатах зараз зосереджує свою увагу Обама і Ромні. Останні два тижні були насиченими поїздками по цих штатах та зустрічами з виборцями.

На підтримку передвиборчої кампанії обоє кандидатів використовують дуже значні фінансові ресурси. Найбільше грошей було витрачено у штатах, які відіграють вирішальну роль у цій  президентській гонці – Флориді і Огайо, а також в столиці держави.

Обама зібрав на свою передвиборчу кампанію 934 мільйони доларів, а Ромні – 882 млн доларів. Ці суми включають 3 компоненти: кошти передвиборних штабів кандидатів, кошти партійних комітетів і кошти так званих суперкомітетів, як мають право збирати необмежену кількість грошей від громадян, профспілок і корпорацій.

Якщо говорити лише про фінанси штабів кандидатів, то Обама зібрав на свою передвиборчу кампанію 637 млн дол., а Ромні – 338 млн дол. Лише на рекламу у цьому році штабом Обами було витрачено 553 млн доларів, в той час як республіканці витратили 361 мільйон.

Значні фінансові ресурси дозволяють активно використовувати засоби масової інформації для донесення своєї позиції до виборців, а також критикувати свого опонента (у США дозволена негативна реклама, чим активно користуються обидва претенденти).

За останній кілька тижнів Ромні припустився кількох помилок та обмовок. Його фраза «мені принесли повну папку жінок» стала крилатою. Взагалі через непоступливість у питаннях абортів, протизаплідних засобів, медичного страхування жінок Ромні користується незначною підтримкою жінок, що було дуже помітно на дебатах. Обама натомість користується популярністю у жінок.

На третіх дебатах Ромні закинув Обамі, що зараз США мають менше військових кораблів, ніж у 1916 році. Обама зреагував  з притаманним йому гумором: «Взагалі-то, губернаторе, ми також маємо менше коней та багнетів, тому що воєнна справа змінилась. В нас є такі речі, які називаються авіаносці – на них приземляються літаки. В нас ще є кораблі, що плавають під водою – субмарини». Фраза «коні і багнети» була згадана в Твітері 60 тисяч разів за хвилину і стала найпопулярнішим хештегом у США.

Кожне слово, кожний факт, кожна теза  сказана претендентами, відразу старанно перевіряється засобами масової інформації. Газета Washington Post має спеціальний відділ, який проводить так званий тест Піноккіо (казковий герой, у якого подовжувався ніс коли він говорив неправду, більше відомий в нас як Буратіно). Газета присуджує кандидатам від одного до чотирьох балів за кожну сказану ними неточність чи брехню.

Чинний президент висловлюється дещо точніше, ніж його опонент. Обама заробив в середньому 2,1 бали за 91 факт, а Ромні – 2,4 бали за 77 фактів. Однак кандидати суттєво відрізняються за кількістю разів, коли вони говорили відверту неправду (чотири бали). В Обами є лише 8 фактів, за які йому дали найбільшу кількість Піноккіо, а  Ромні отримував  4 Піноккіо 13 разів.

Але Обама все таки не зміг переконати відчутну більшість американців, що їх життя за чотири останні роки покращилося. Рівень безробіття є лише трохи нижчим за вісім відсотків. Національний борг досяг астрономічної цифри, роль держави в економіці зросла, що не подобається американцям з їх індивідуалістичними цінностями.

Проте американці можуть змінити свою думку і щодо політики Обами, і щодо ролі держави. За десять днів до президентських виборів потужний ураган Сенді охопив більшу частину східного узбережжя. Сильний вітер і потужні зливи призвели до катастрофічних наслідків. Станом на 1 листопада 55 осіб загинуло, багато залишається пропалими без вісті, збитки вже сягнули 20 мільярдів доларів.

Більшість експертів схиляються до думки, що ураган матиме позитивний ефект на передвиборчу кампанію Обами. Президент дуже активно включився у розв’язання нагальних проблем подолання наслідків стихії, перервавши свою кампанію. Адміністрація президента дуже оперативно реагує на виклики та швидко вирішує проблеми.

Кілька штатів звернулися за допомогою до федерального уряду і Обама пообіцяв надати всю необхідну допомогу. Навіть опоненти президента, наприклад губернатор Нью-Джерзі Кріс Крісті, були змушені визнати успіхи Обами в організації діяльності з подолання наслідків урагану Сенді та повністю підтримати дії президента. Крісті є дуже популярним політиком і був одним з головних доповідачів на з’їзді Республіканської партії в Тампі. Його підтримка дій Обами поза всяким сумнівом стане додатковим аргументом для тих, хто збирається підтримати чинного президента на виборах, а також для тих, хто ще вагається зі своїм вибором.

Обаму часто звинувачували у прихильності до значної ролі держави в економці, але зараз саме держава відіграє основну роль в подоланні наслідків стихії. Без федеральної допомоги неможливо профінансувати всі відновлювальні роботи. Основний тягар координації робіт по відновленню лягає на Федеральне агентство з управління в надзвичайних ситуацій ( FEMA -Federal Emergency Management  Agency). Іронія полягає в тому, що зараз, коли агенція є такою важливою, багато хто згадує обіцянку Ромні закрити цю структуру, а її повноваження передати на рівень штатів.

1 листопада обоє кандидатів відновили свої поїздки по країні і намагаються максимально повно використати час, що залишився до дня виборів. Менш ніж за тиждень до виборів інтрига щодо їх результату залишається. У цьому і привабливість американської демократії – коли результат голосування не відомий наперед.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Назар Холод

Назар Холод Доктор економічних наук, співробітник Спільного наукового інституту глобальних змін.

У 2010-2011 –  аналітик Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона (Вашингтон, США). З 2000-го по 2009-ий – доцент кафедри аналітичної економії та міжнародної економіки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Архів

Календар

November 2012
M T W T F S S
« Oct    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930