Мова як виборчий «дарунок» від технологів

Posted May 30th, 2012 at 6:54 pm (UTC+0)
Leave a comment

Вибори стартували. Стартували глобально – з командами політтехнологів, великими грішми та надактивним створенням віртуальної реальності.

Вибори стартували, бо в інформаційний простір різко і тотально повернулася тема мови, яка останні роки, в міжвиборчий період, чомусь була зовсім не актуальною.

Вибори повернулися, як повернулися в округи народжені там, в маленьких містечках та селах, бізнесмени, політики та зірки. І обвішали цілу країну своїми вдалими та не дуже фотозображеннями.

Вибори почалися, бо пенсіонери отримали додаткові сто гривень до пенсії від президента, який раптом згадав про соціальну політику та вирішив ініціювати ці самі 100 гривень доплати, і по продуктовому наборові гречки та згущівки з фотокарточкою добродія, який зараз ніби просто так дбає про малозабезпечних, але ще нагадає про себе у виборчому бюлетені.

Вибори стартували, бо пристрасті знову закипають. Вони змінюють тотальне розчарування та головний діагноз від простого люду: всі вони одинакові. Мовний законопроект дуже вдало показує, що не всі, що одні ніби захищають україномовних українців, а інші – також ніби захищають українців, але російськомовних. Тож здавалося б зрозумілий і чіткий діагноз української політичної хвороби – використання влади як інструменту доступу до ресурсу, а не як інструмент побудови держави та стратегування політики – тепер вже й не такий очевидний,  адже є ті,  хто захищає мову,  і хто проти…

Ідеальна технологія. Далі буде щось зі стандартного набору: скандал з «педофілами, гомосексуалістами», чи ще чимось таким, що має мінімальний стосунок до реального життя мільйонів українців.

Такі ігри вигідні багатьом: медіям, бо дають скандал, а значить рейтинг; політикам, бо відволікають від головного питання: а де покращення нашого життя вже сьогодні і що кожен політик зробив для його покращення; політтехнологам, бо такі нехитрі схеми керування масовою свідомістю за допомогою натискання на хвору мозоль, дають максимальний ефект і великі гроші.

Але вони не вигідні більшості: вчителям та лікарям, які лишаються затиснутими в бюджетні лещата і не мають можливості інакше працювати та заробляти; підприємцям, які затиснуті в лещата корупції та рейдерства під прикриттям силових структур; молоді, яка затиснута в лещата безвідповідальної політики, яка не творить умови для інновацій та простір для реалізації кожної молодої людини, а займається заробітком та передвиборчим популізмом.

Це все не нове. Це все вже було. Кожні вибори в Україні схожі, як близнюки: мова, недоторканність, пільги, дотації. Але після виборів та шоу наступають будні…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Автор

Вікторія Сюмар

Вікторія Сюмар

Виконавчий директор Інституту масової інформації. Член Національної комісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі при Президентові України. Викладач Інституту журналістики Національного університету імені Тараса Шевченка.
Працювала у численних українських та іноземних ЗМІ, таких як радіо «Континент», «Громадське радіо», видання «UАtoday», радіостанція «Voice of America».  Закінчила історичний факультет Національного університету імені Тараса Шевченка.

Архів

Календар

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031