ABD’de Cumhuriyetçi Başkan Trump ve Yeni Kongre

Posted February 6th, 2017 at 2:01 pm (UTC-5)
Leave a comment

Foto: AP – Jim Bourg

Başkan Donald Trump 28 Şubat’ta Amerikan Kongresi’nin ortak oturumunda konuşmaya hazırlanıyor. Bu, göreve yeni başlayan Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Kongre’deki ilk konuşması olacak.

Başkan Trump, göreve hızlı başladı ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülkenin vatandaşlarına Amerika’ya giriş yasağı ilan etti, bir başkanlık kararnamesiyle. Kararname Amerika içinde ve dışında büyük tartışmalara neden oldu. Tartışmalar süredursun, biz Kasım seçimlerinden sonra ortaya çıkan Kongre’nin bazı üyelerini mercek altına alalım. Eski savunma bakanlarından Dick Cheney’nin kızı, yine eski savunma bakanlarından Leon Panetta’nın oğlu da çiçeği burnunda milletvekilleri arasında. Senato’da ilk Latin kökenli senatör var artık, eski bir kaçak göçmen de seçimi kazanarak kadroyu katıldı. Toplamda yeni yeni senatör ve 55 Temsilciler Meclisi, Donald Trump’ın başkan olarak yapacağı ilk konuşmayı izliyor olacak. Bu, bugüne kadarki en çok etnik çeşitliliğe sahip kongre.

Eski savunma bakanının kızı Liz Cheney de artık Kogre’de

Foto: AP – Matt Rourke

Liz Cheney, Wyoming’den seçildi. Babası gibi o da Cumhuriyetçi Parti’den. Eski savunma bakanı ve bakan yardımcısı 30 yıl önce aynı eyaletten Temsilciler Meclisi üyesi seçilmişti. Liz Cheney, seçim kampanyasında Donald Trump’ı destekledi. Oysa Bush yönetimlerinde görev alan üst düzey yetkililer Trump’tan uzak durmayı tercih etti.

Liz Cheney, tanınmış bir siyasi aileden Kongre’ye giren tek isim değil. Eski savunma bakanı, CIA Başkanı, Bütçe Dairesi Başkanı, Beyaz Saray Genel Sekreteri ve Temsilciler Meclisi üyesi Leon Panetta’nın oğlu Jimmy Panetta da artık Kongre’de. California’dan ve Demokrat Parti’yi temsil ediyor.

Yasadışı göçü önlemek Trump yönetiminin en öncelikli konularından biri. Kongre’ye yeni girenler arasındaki New Yorklu Demokrat Adriano Espaillat, Dominik Cumhuriyeti kökenli, çok iyi İspanyolca konuşuyor ve bir zamanlar kaçak göçmen olduğunu iftiharla söylüyor.

Foto: AP- Jim Mone

Cumhuriyetçi Partili Jason Lewis, Minnesota eyaletinden milletvekili seçilmeyi iki puan farkla da olsa başardı. Kadınlara ve Latin göçmenlere karşı aşırı söylemleriyle dikkati çeken bir radio programcısı ve sunucusu olan Lewis’in milletvekili olarak ne yönde açıklamalar yapacağı merakla bekleniyor.
Cumhuriyetçi Partili Brian Mast, Florida eyaletini temsil ediyor Temsilciler Meclisi’nde. 36 yaşındaki Mast, Afganistan’da savaşmış bir asker ve Kongre’nin en genç üyelerinden biri. Bomba teknisyeni olan Mast, iki bacağını mayın temizlerken bir patlamada kaybetmiş. 2011’de zamanın başkanı Obama tarafından ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını izlemek üzere Kongre’ye davet edilen Brian Mast, konuşma sırasında Michelle Obama’nın yanında oturmuştu.

Foto: AP – John Raoux

Floridalı Demokrat Stephanie Murphy, Temsilciler Meclisi’nin Vietnam asıllı ilk milletvekili. Annesi ve babası, Murphy bebekken komünist Vietnam’dan kaçmış ve Amerikan Donanması’na bağlı bir gemi tarafından kurtarılmıştı.

Foto: AP – Chris O’Meara

Floridalı Demokrat Charlie Crist, daha önce Cumhuriyetçi, ardından da bağımsızken, sonradan 2012’de Demokrat Parti’ye geçmiş. Bu, Amerika’da çok seyrek görülen bir durum.

Foto: AP – Elaine Thompson

Washington eyaletinden milletvekili seçilen Pramila Jayapal, Kongre’nin ilk Hint kökenli üyesi. Democrat Partili olan Jayapal, 11 Eylül’den sonra ortaya çıkan nefret suçlarının önlenmesi için OneAmerica/TekAmerika adlı bir sivil toplum örgütü kurmuş. Dernek, göçmenlere yardım ediyor, yeni vatandaş olan kişilerin oy kaydı yaptırmasını sağlıyor.

Senato’dan Masto, Harris ve Van Hollen

 

Foto: AP  – Cliff Owen

Senato’nun ilk Latin kökenli senatörü olarak siyaset tarihine geçti Nevadalı Demokrat Catherine Cortez Masto. Daha önce Nevada eyaleti adalet bakanı olan Masto basına karşı ‘her zaman açık ve dürüst olma’ sözü vermesiyle dikkati çekti seçim sonrası söylemlerinde.

Foto: AP – Cliff Owen

Californialı Demokrat Kamala Harris ise iki kez tarihe geçti dersek hakkını ancak vermis oluruz. Harris, Senato’nun ilk Hint kökenli senatörü ve California’yı temsil eden ilk siyah senatör. Harris altı yıl California Adalet Bakanlığı yapmış bir hukukçu.

Foto : AP  – Jose Luis Magana

Chris Van Hollen Washington’a yabancı bir isim değil. Demokrat ve Washington’a komşu Maryland eyaletini temsil ediyor. Demokrat Parti’nin Senato Kampanya Komisyonu başkanlığını da üstlenerek 2018’deki Kongre ara seçimlerinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Amerika’da uzun zamandır ilk kez Cumhuriyetçi bir Başkan’la Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu bir Kongre işbaşında. Bunun, Başkan Donald Trump’ın işini ne kadar kolaylaştıracağına önümüzdeki aylarda ve önümüzdeki dört yıl içinde hep birlikte tanıklık edeceğiz.

ABD 2016’yı Geçiş Dönemiyle Noktaladı

Posted November 23rd, 2016 at 7:57 am (UTC-5)
Leave a comment

U.S. President-elect Donald Trump gestures to the news media as he appears outside the main clubhouse at Trump National Golf Club in Bedminster, New Jersey, U.S., November 20, 2016. REUTERS/Mike Segar TPX IMAGES OF THE DAY - RTSSJJO

Cumhuriyetçi Donald Trump’ın başkanlık seçimini nasıl kazandığı konusundaki tartışmalar sürerken, geçiş döneminin olağan sıkıntıları daha yoğun bir şekilde gündemde. Destekçileri ne derse desin, desteklemeyenler ne kadar protesto ederse etsin, Donald Trump, Ocak ayında andiçerek Amerika’nın 45’inci başkanı olacak. Amerika’nın ilk siyah başkanı olan Demokrat Başkan Barack Obama’nın sekiz yıllık yönetiminden sonra ilk kez de siyasi deneyimi olmayan milyarder işadamı Donald Trump, Beyaz Saray’a yerleşecek.

Melania Trump, left, and her son Barron William Trump, right, attend a screening of "The Lego Movie" hosted by Warner Bros. Pictures and Village Roadshow Pictures on Wednesday, Feb. 5, 2014 in New York. (Photo by Andy Kropa/Invision/AP)

First Lady olmaya hazırlanan Melania Trump, 10 yaşındaki oğullarının ders yılı sona erinceye kadar, büyük olasılıkla Haziran sonuna kadar Beyaz Saray’a taşınmayı düşünmüyor. Çünkü Trump ailesi New York’ta yaşıyor ve küçük Trump New York’ta okuyor.

First Lady farkı ne olacak?

Michelle Obama, Charlotte Bell

First Lady Michelle Obama, Chicago’da deneyimli bir avukattı. Washington’a taşınınca sağlıklı yaşamı, kız çocuklarının eğitimini ön plana çıkaran sosyal bir gündem oluşturdu. Beyaz Saray’ın bahçesinde çocuklarla birlikte sebze yetiştirdi, okul kafeteryalarında sağlıklı menüler sunulmasına önayak oldu. Kız çocuklarının tümünün eğitilmesini hedef alan eğitim konseptini başka ülkelere de taşıdı.

michellehillary-finalMichelle Obama son aylarda Demokratlar’ın başkan adayı eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’a kampanyasında büyük destek verdi ancak bu destek, avukat meslektaşını ülkenin ilk kadın başkanı  olma mertebesine taşımaya yetmedi. İki kadının kampanya boyunca çok güzel resimler verdikleri bir gerçek. Donald Trump’tan 1,5 milyon oy fazla almasına rağmen Demokrat aday delege sayısını tutturmakta çok geride kalınca başarılı işadamı Trump, başkanlık makamına yükseldi. Bu da yeni First Lady’nin bu görevi nasıl yapacağını gündeme getirdi. Şimdilerde Washington’da ve bütün Amerika’da Donald Trump’ın nasıl bir başkan olacağı kadar, 46 yaşındaki eski model Melania Trump’ın da nasıl bir First Lady olacağı merakla bekleniyor.

Cumhuriyetçi Beyaz Saray’la Cumhuriyetçi Kongre

Budget BattleTrump başkanlık görevini devraldığı zaman, Kongre’nin iki kanadı da Cumhuriyetçiler’in kontrolunda olacak. Böyle bir durumda da Anayasa Mahkemesi yargıçlarını daha muhafazakar hukukçulardan seçmesi ve daha muhafazakar yasalar çıkarmak için Kongre’den destek bulması kolaylaşacak. Bir sorun, Cumhuriyetçi Parti içinde Trump’ın politikalarına başından beri karşı olan bir grup bulunması. Bu grup Kongre’de de etkili olabilir. Tabii gündemde önemli konular olacak. Donald Trump söylediği gibi sağlık reformunu değiştirecek mi? Göçmenlik yasa tasarısını iptal edecek mi? Meksika sınırına duvar ördürecek mi? Müslümanlar’la ilgili sert söylemlerini değiştirecek mi? Dış politikada hangi ülkeye karşı nasıl bir siyaset izleyecek? İran’la nükleer anlaşmayı iptal etmesi sözkonusu olacak mı? Rusya konusunda ‘şahin’ bir siyaset mi güdecek? Washington bütün bunları yaşayıp görmeye hazırlanıyor.

 

 

 

Başkan Obama ‘Son’lar Yaşıyor

Posted October 25th, 2016 at 6:47 am (UTC-5)
Leave a comment

President Barack Obama and first lady Michelle Obama waits to greet Italian Prime Minister Matteo Renzi and his wife Agnese Landini on the North Portico for a State Dinner at the White House in Washington, Tuesday, Oct. 18, 2016. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Amerika’nın ilk siyah başkanı olarak sekiz yıldır Beyaz Saray’da yaşayan Barack Obama ve ailesi bir dizi son yaşıyor. Ağustos’ta 55’inci doğumgününü son kez ABD Başkanı olarak kutlayan Obama, son devlet yemeğini de geçtiğimiz günlerde verdi İtalya Başbakanı için. Başkanlığının son yılında yeni hayatına hazırlanan Obama artık ‘Topal Ördek’.

Beyaz Saray’da geçen sekiz yıl, Amerika’nın en genç başkanlarından biri olan Barack Obama’nın saçlarını ağarttı. Amerika’da başkanlık yarışı bütün hızıyla devam ederken Obama ailesi Beyaz Saray’dan sonraki hayatlarını şekillendiriyor bir yandan da. Başkan Obama, First Lady Michelle Obama ve kızları Malia ve Sasha, bir süre daha Washington’da yaşamayı planlıyor. Barack Obama, yaklaşık yüz yıl aradan sonra, görev süresi dolduğu halde Washington’da yaşamaya devam edecek ilk eski başkan olacak. 20’nci yüzyılın başında Woodrow Wilson da başkanlık görev süresini tamamladıktan sonra Washington’da yaşamaya devam etmişti.

Obama’nın ‘saçlarına ak düştü’

President Barack Obama listens as Italian Prime Minister Matteo Renzi speaks during their joint news conference in the Rose Garden of the White House in Washington, Tuesday, Oct. 18, 2016. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Obama’nın görev süresi 2017 yılı Ocak ayında sona erecek. Acısıyla tatlısıyla geçen, Başkan Obama’nın saçlarına ak düşüren başkanlık döneminden sonra yaşanacak Beyaz Saray sonrası dönemin sancısız geçmesini istiyor Obama ailesi. Ailenin planı  basına yansıdığı kadarıyla şöyle: Beyaz Saray’a üç kilometre mesafede Kalorama semtinde bir ev kiralanacak. Buna ev değil de malikane demek daha doğru. Evin değeri beş milyon dolar. Obamalar’ın büyük olasılıkla kiralayacağı kırmızı tuğla malikane, dokuz odalı. Sekiz banyosu var. Terası, bahçesi hepsi dahil 900 metrekarelik bir yaşam alanine sahip. burası. Evin bulunduğu bölge Washington’da büyükelçiliklerin ve başkan yardımcısının konutunun bulunduğu Massachusetts Bulvarı’na çok yakın. Burada ‘Embassy Row’ Büyükelçilikler Caddesi de deniyor. Kira ne kadar dersiniz? Emlakçılara göre kira ayda en az 25 bin dolar olacak. Beyaz Saray henüz bu konuda resmi açıklama yapmadı. Obama ailesinin ABD’nin üçüncü büyük kenti Chicago’da da bir evi var. Peki neden aile Chicago’ya dönmüyor?

Obama Sasha’nın liseyi bitirmesini bekliyor

President Barack Obama, center, and first lady Michelle Obama, second from right, walk with their daughters, Sasha, left, and Malia on the tarmac to board Air Force One at the Cape Cod Coast Guard Station, in Bourne, Mass., Sunday, Aug. 21, 2016. President Obama and the first family are returning to Washington D.C. following their vacation on the island of Martha's Vineyard, in Massachusetts. (AP Photo/Steven Senne)

Obamalar’ın küçük kızı Sasha 2019 yılında liseyi bitirecek. Abla Malia ise bu yıl Sidwell Friends adlı özel okulu bitirdi. Malia eğitimine bir yıl ara verip gelecek yıl Amerika’nın en eski ve en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard’a başlayacak. Aile 2017’de Washington’dan ayrılırsa Sasha’nın da başka bir okula transfer olması gerekecek ki lise son sınıfta arkadaslarından, öğretmenlerinden, alıştığı ortamdan ayrılmak zorunda kalması zor olabilir. Yani başkan da olsanız, çocuklarınızın okul durumunun hayatınızı etkilemesi kaçınılmaz. Bu yüzden Obama çifti, Washington’da kalma kararı aldı.

 

 

 

 

Amerika’ya 2016’da gelen mültecilerin yarısı Müslüman

Posted August 19th, 2016 at 7:10 am (UTC-5)
Leave a comment

Two Syrian refugee children pose while their family undergoes medical screening before the beginning of an airlift to Canada, in Beirut, Lebanon December 9, 2015. The first plane load of Syrian refugees departed from Beirut on Thursday, aboard a military aircraft bound for Toronto. The Liberal government plans to resettle 10,000 refugees from Syria's four-year-old civil war by the end of the year and a further 15,000 by the end of February. Picture taken December 9, 2015. REUTERS/Corporal Darcy Lefebvre/Canadian Forces Combat Camera/Handout via Reuters FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS - RTX1Y40I

Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nden Phillip Conner’ın yaptığı araştırmaya göre, bu yıl Amerika’ya kabul edilen mültecilerin yarısı Müslüman. 2016’da Amerika 63 binden fazla mülteci kabul etti. Bunların yaklaşık %46’sı yani 28,957’si Müslüman. PEW bu bilgiyi ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan aldığı bilgilere dayandırıyor. Bu rakamlar, Amerika’nın bu yıl ilk kez en yüksek sayıda Müslüman mülteci kabul ettiğini gösteriyor. 2002 yılına kadar mültecilerin hangi dinden oldukları açıklanmıyordu, bu nedenle sayılar 2002’den bugüne kadar olan durumu yansıtıyor.

grafik1

İkinci büyük mülteci grubu Hıristiyanlar. 2016’da Amerika’ya kabul edilen Hıristiyanlarin oranı %44, sayısı 27,556. Aşağı yukarı Müslüman mültecilere yakın bir sayıda. Mülteci başvurusunda bulunanların işlemleri başvurdukları ülkede yapılıyor.Bu süreçte Amerikalı yetkililer tarafından uzun bir incelemeye tabi tutulan başvuru sahipleri daha sonra Amerika’ya geliyorlar. Mültecilerin durumu, siyasi başvuru yapanlardan farklı. Siyasi başvuru yapanların çoğu havaalanlarında veya sınırı geçip Amerika’ya geldikten sonra başvuru yapıyor.

Five-year-old Syrian refugee Leen works on her homework at her new home in Sacramento, California, November 16, 2015. Leen and her family fled violence in Syria three and a half years ago and arrived in Sacramento in September after living in Jordan. Her face is excluded from the photo to protect his identity. To match Feature - FRANCE-SHOOTING/USA-MIGRANTS  REUTERS/Max Whittaker - RTS7QW8

Amerika her yıl bir milyon göçmen alıyor. Bunların kaçının Müslüman olduğunu söylemek zor çünkü yasal göçmenlere dini inançları sorulmuyor. 2016’da Amerika’nın kabul ettiği Müslüman mültecilerin yarısından fazlası Suriye ve Somali’den geldi. Suriye’den 8,511, Somali’den de 7,234 mülteci kabul edildi. Irak’tan 6,071, Burma’dan 2,554, Afganistan’dan 1,948 mülteci işlemleri tamamlanarak Amerika’ya kabul edildi. Geri kalan 2,639 mülteci ise birçok farklı ülkeden geldi. Burma, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Suriye ve Irak, Amerika’ya en çok mülteci gönderen ülke konumunda. Bu dört ülkeden gelen Müslüman ve Hıristiyan mülteci sayısı, toplam mültecilerin % 58’ini oluşturuyor. Bu yıl mültecilerin 2,500’den fazlası, Budist, 1,500 kadarı da Hindu. Amerika’ya kabul edilen mültecilerin 338’i ya da %1’i ateist.

grafik2

Başkan Obama 1 Ekim 2016’da başlayan mali yıl içinde 85 bin mülteci kabul edileceğini açıklamıştı. PEW araştırmacısı Phillip Connor’a göre, bu hedefin gerçekleşmesi için en az 22 bin mülteci daha alınması gerekiyor. Obama yönetimi ayrıca 10 bin de Suriyeli mülteci alma sözü vermişti. Ağustos’ta ABD yönetimi bu hedefe % 86 oranında ulaşmış durumda. Şu ana kadar Amerika’ya kabul edilen Suriyeli 8,569 mültecinin %99’u Müslüman, %1’i Hıristiyan.

People prepare to celebrate the Eid holiday that marks the end of the Muslim holy month of Ramadan in the Brooklyn borough of New York City, July 6, 2016. REUTERS/Stephanie Keith - RTX2JZO9

Amerika’nın çok az sayıda Suriyeli mülteci kabul etmesi ciddi bir eleştiri konusu. Türkiye’de 3 milyona yakın Suriyeli mülteci bulunduğunu, Irak, Ürdün ve Lübnan’ın da mülteci yükünün büyük bölümünü üstlendiğini düşünürsek, 300 milyonluk bir ülke için 10 bin Suriyeli mülteci çok küçük bir rakam. Ancak Amerika’da artan Müslüman karşıtlığı ve terör korkusu yüzünden bu konuya sıcak bakanların sayısı çok fazla değil. Hatta bazı eyalet yönetimleri mülteci kabul etmeme yönünde kararlar çıkardı geçtiğimiz yıl içinde. Kongre de bu konuya çok sıcak bakmadığını gösterdi.

Bakalım Obama Yönetimi 30 Eylül’de sona erecek 2016 Mali Yılı içinde mülteci sayısı açısından belirlediği hedeflere ulaşabilecek mi? Amerika çok az mülteci kabul eden bir ülke. Her yıl açılan yeşil kart piyangosunun bundan böyle yapılıp yapılmayacağı çok açık değil. Yeşil Kart çekilişinde kazananlar güvenlik taramasından geçirilip, Amerika’da geçinebileceğini kanıtladıkları taktirde Amerika’da oturma ve çalışma izni alabiliyorlar. Bu şekilde Amerika’ya yerleşen binlerce de Türk var. Yeşil kart sahiplerinin beş yıl bekledikten sonra vatandaşlık için başvurmalarına izin veriliyor.

Demokrat Parti Kadın Oylarını Garantiledi mi?

Posted July 29th, 2016 at 1:25 pm (UTC-5)
Leave a comment

Democratic presidential nominee Hillary Clinton gives her thumbs up as she appears on stage during the final day of the Democratic National Convention in Philadelphia, Thursday, July 28, 2016. (AP Photo/Carolyn Kaster)

Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde sonlanan Demokrat Parti Ulusal Kongresi’nde Hillary Clinton, partisinin başkan adaylığını aldı ve Amerika’nın ilk kadın başkanı olma hayaline bir adım daha yaklaştı. Ayrıca Amerika’da iki büyük partiden ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti. Hillary Clinton konuşmasında ‘glass ceiling’ olarak adlandırılan ve kadınların çok üst düzey görevlere atanmadığı iş ortamında cam tavanı çatlatmayı başardığı için umutlu olduğunu söylese de çalışma hayatındaki kadınlar için durum farklı.

Bu konu ayrı bir blog konusu olur diyor ve Demokrat Parti’nin başkan adaylığı için bir kadını seçmekle kadın seçmenin oyunu garantileyip garantilemediği konusuna geçiyorum. Wall Street Journal gazetesiyle NBC Televizyonu’nun yaptığı bir kamuoyu araştırmasına göre, gerek Cumhuriyetçi ve gerekse Demokrat Parti’nin kayıtlı seçmenlerinin toplam yüzde 52’si Hillary Clinton’ı destekliyor. Ancak 50-64 yaş grubundaki beyaz kadınlar arasında Hillary Clinton’ı destekleyenlerin oranı yüzde36. 35-49 yaş arasındaki beyaz kadın seçmenlerinse sadece yüzde 34’ü Clinton’a destek veriyor.

Supporters react as Democratic presidential nominee Hillary Clinton speaks during the final day of the Democratic National Convention in Philadelphia, Thursday, July 28, 2016. (AP Photo/Carolyn Kaster)

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump’a bütün kayıtlı kadın seçmenler arasında destek oranı yalnızca yüzde 37. Ancak Donald Trump, 50-64 yaş grubundaki beyaz kadın seçmenlerin yüzde 54’ünden destek görüyor. 35-49 yaş arasındaki kadınlarınsa yüzde 51’I Trump’a oy vereceklerini söylüyor.

Kadınlar genellikle erkeklere göre daha çok Demokrat Parti’yi destekleme eğiliminde. Ancak uzmanlara bakılırsa, Hillary Clinton’ın iki büyük partiden birinden ilk kadın başkan adayı olması, kadınların oyunu garantilediğini göstermiyor. Virginia Üniversitesi’nden Profebör Larry Sabato,seçmenlerin sandık başında adaayların kadın veya erkek olmasına göre değil, parti tercihlerine göre oy kullandığını söylüyor. Sabato’ya göre, Kadım ayındaki seçimlerde Cumhuriyetçi kadınların çoğunun Hillary Clinton’a oy vermesi nasıl beklenmiyorsa, Demokrat erkeklerin çoğunun da Donald Trump’ı desteklemesi sözkonusu değil.

Democratic presidential candidate Hillary Clinton and Democratic vice presidential candidate, Sen. Tim Kaine, D-Va., right, stand on stage during the final day of the Democratic National Convention in Philadelphia, Thursday, July 28, 2016. (AP Photo/Andrew Harnik)

2008 yılında Başkan Obama’nın Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilmesi öncesinde de seçmenler arasında büyük bir heyecan vardı. Hillary Clinton’ın ilk kadın başkan adayı olması da önemli ölçüde iyimserlik yarattı ama bu iyimserliğin ne kadarının oya dönüşeceğini tahmin etmek zor.

Birçok uzman, kadınların iş hayatında ve siyasette yükselmesinin önünde birçok engel olduğunu ve bunların çoğunun kadınlara yapışıp kalan önyargılar olduğunu söylüyor. Hillary Clinton’ın giyimi, saçı, kahkahası, sert görünüşü sık sık eleştirilirken, aynı eleştiriler erkek aday Donald Trump’a yöneltilmedi.

Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nin bu yıl yaptığı bir ankete bakılırsa, görüşü sorulan kadınların yüzde 47’si, kadınların üst düzey görevlere gelmesinin önündeki en büyük engelin, onlardan erkeklere oranla çokm daha fazla performans beklenmesi olduğunu belirtti. Görüşü sorulan erkeklerin yüzde 28’i, standartların yüksek tutulmasının kadınların geride kalmasına neden olduğunu doğruladı. Kadınların yüzde 76’sıyla erkeklerin yüzde 74’ü, kadınların erkekler kadar iyi liderler olabileceğine, siyasette başarılı bir performans sergileyebileceğine inandıklarını söyledi.

Genç kadın seçmenlere bakarsak, bugün daha iyi eğitimliler ve farklı bir dünyada yaşıyor, iş hayatında başarıyla ilerliyorlar. Üniversite eğitimli kadınların sayısı erkeklerden fazla. Amerika’da her 10 evden 4’ünü kadınlar geçindiriyor.

Democratic vice presidential nominee Sen. Tim Kaine, D-Va., and Democratic presidential nominee Hillary Clinton are surrounded by falling balloons at the conclusion of the Democratic National Convention in Philadelphia , Friday, July 29, 2016. (AP Photo/Mark J. Terrill)

Peki Hillary Clinton için kimlerin desteği garanti görünüyor? Profesör Sabato’ya göre, Clinton farklı azınlık gruplarından seçmenlerin yüzde 80’inin oyunu garantilemişe benziyor. Siyahlar, göçmenler, Müslümanlar ve kadınlar Hillary Clinton’a yönelmiş durumda. Hillary Clinton’a en az destek verenlerse beyaz erkekler. Buarada Kasım ayındaki başkanlık seçiminde Demokrat Parti için gençlerin oyunun belirleyici olacağını söylemeden geçmeyelim. Gençler adaylığı kaybeden Bernie Sanders’I destekliyordu ancak Sanders adaylığı kaybedip çekilince taraftarları durumu kabullenemedi. Gençler, Sanders’ın Hillary Clinton’ı desteklemeleri için yaptığı çağrıları protesto etti. Beyaz Saray yarışı hızlanırken, gençlerin elinde önümüzdeki dört yıl ülkeyi kimin yöneteceğini seçmek için güzel bir fırsat var. Bu fırsatı da seçim sandığına gidip oy kullanarak değerlendirmekten başka çareleri yok. Ancak Amerika’da gençlerin sandık başına gitme oranı çok düşük. Bakalım, bekleyip göreceğiz Kasım seçimlerinde başkanlık yarışında ipi kimin göğüsleyeceğini.

 

 

 

Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nda neler oluyor?

Posted July 19th, 2016 at 1:13 pm (UTC-5)
Leave a comment

Melania Trump greets her husband Republican U.S. presidential candidate Donald Trump onstage at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 18, 2016. REUTERS/Mark Kauzlarich - RTSIMGH

Cumhuriyetçi Parti’nin Ohio’nun Cleveland kentindeki Ulusal Kurultayı’nda (18-21 Temmuz) partinin başkan adayı ve yardımcısının adaylığı kesinleşecek. Donald Trump, parti içi muhalefete rağmen Cumhuriyetçiler’e başka seçenek bırakmadı, bütün ayrıştırıcı söylemlerine ve siyasi tecrübesizliğine rağmen, başkan adaylığını garantiledi. Trump, parti kongresinden hemen önce de kendisine siyasi deneyimi olan bir yardımcı adayı seçti, Indiana Valisi Mike Pence.

Mike Pence kim?

Vice presidential candidate Mike Pence attends a press event in New York July 16, 2016. REUTERS/Eduardo Munoz TPX IMAGES OF THE DAY - RTSIAS4

Peki kim tam adıyla Michael Richard Pence? Avukat kökenli Pence, 1959 doğumlu, 57 yaşında, ikisi kız üç çocuğu var. 2013 yılından beri Indiana Valisi. Eyaletin 50’nci valisi olan Pence, 2001-2013 yılları arasında tam 12 yıl Temsilciler Meclisi üyeliği yapmış. Kongre deneyimi var. Mike Pence Cumhuriyetçi Parti’nin muhafazakarlarından ve aşırı muhafazakar Çay Partisi Hareketi’ni destekliyor. Trump’ın yardımıcısı olarak Pence’i seçmesi, Cumhuriyetçi Parti içindeki Trump karşıtlarını yumuşatmışa benziyor.

Kurultaya dönersek, Cleveland’da 50 bin kişi toplandı Cumhuriyetçi Parti Kongresi için. Bunların 30 bini parti delegeler, 5 bini göstericiler. 15 binin üzerinde bir medya ordusu izliyor kurultayı. Bu grup bir hafta sonraki Demokrat Parti Kurultayı’nı da izleyecek. Kurultayın ilk gününde konuşanların en renklisi kuşkusuz Donald Trump’ın eşi Melania idi. Trump takdim etti eşini, her zaman uzun konuşan milyarder işadamı-politikacı, bu kez kısa bir konuşma yaptı, Melania’yı “olağanüstü bir anne, inanılımaz bir kadın” olarak tanımladı.

Melania Trump da göçmen

Melania Trump, wife of Republican U.S. presidential candidate Donald Trump, speaks at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 18, 2016. REUTERS/Aaron P. Bernstein - RTSIMJ8

Melania, Yugoslavya doğumlu Slovenyalı bir göçmen. Trump’ın tartışmalı seçim kampanyası sırasında geri planda kalmayı tercih etti Melania Trump. O da konuşmasında kocasını ‘harika bir lider’ diye övdü, Amerika’yı değiştirebilecek tek kişi olduğunu savundu ve kendi hikayesini anlattı.

Ancak Melania’nın söyledikleri hemen tartışılmaya başladı çünkü bir gazeteci konuşmanın Michelle Obama’nın 2008’de eşi Barack Obama’yı övdüğü kurultay konuşmasına aşırı benzediğini farketti ve bunu gündeme getirdi.

Melania Trump konuşmasında, “Çok genç yaştan itibaren annem ve babam, hayatta elde etmek istediklerim için çok çalışmam gerektiğini vurguladı. Verilen sözleri tutmanın önemini aşıladı. Başkalarına saygı göstermenin ne kadar önemli olduğunu anlattı,” dedi.

Sekiz yıl önce Michelle Obama da şunları söylemişti konuşmasında: “Barack ve ben aynı değerlerle yetiştirildik: Hayatta elde etmek istediklerin için çok çalışacaksın, verdiğin sözleri tutacaksın, karşındakilere saygı göstereceksin.”

Melania Trump (L), wife of Republican U.S. presidential candidate Donald Trump, speaks at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 18, 2016 and Michelle Obama addresses the opening session of the 2008 Democratic National Convention in Denver, Colorado August 25, 2008 in a combination of file photos. REUTERS/Mike Segar/File Photos TPX IMAGES OF THE DAY - RTSIP4X

Trump kampanyası yetkilileri, Melania Trump’ın konuşmasını savundu ve bir göçmen çocuğu olarak kendi deneyimlerini anlattığını vurguladı.  Trump’ın bu polemiğin başlatılmasına çok kızdığını bildiriyor ajanslar.

Melania Trump mücevher tasarımcısı

Melania, konuşmasında 18 yıldır Donald Trump’la birlikte olduğunu söyledi. 70 yaşındaki Trump’ın üçüncü eşi Melania. Çiftin bir oğlu var. Trump’ın daha önceki evliliklerinden üç çocuğu olduğunu ekleyelim. 46 yaşındaki Melania, Lyubliana Üniversitesi’nden mezun eski bir model. Şimdilerde mücevher tasarımcılığı yapıyor. 2011 yılında yeşil kart almış, 2006’da da Amerikan vatandaşı olmuş. Eşinin göçmen olması, Trump’ın göçmen karşıtı söylemleriyle ters düşmüyor mu sorusunu sormadan geçemiyor insan.

Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nda yaptığı konuşmayla Melania Trump da başkanlık seçim kampanyasına katılmış oldu. Kasım ayındaki seçimlere kadar Melania’nın adından daha sık söz ettirmesi bekleniyor.

Cleveland’da güvenlik çok sıkı

 

A United States Secret Service agent closes a security fence, as preparations are made for the Republican National Convention, Saturday, July 16, 2016 in Cleveland, Ohio. (AP Photo/Alex Brandon)

Cleveland’da kurultay için sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor. Federal yetkililer ve Cleveland polisi, kurultai sırasında güvenlik sorunu yaşanmaması için yaklaşık iki yıl hazırlık yaptı. İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu FBI’la birlikte Cleveland’daki Cumhuriyetçi Parti, Philadelphia’daki Demokrat Parti kurultayları için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik yetkilileri siber saldırılara karşı da önlem aldı ve siber saldırıları ‘en büyük tehlike’ olarak niteledi. Ama en çok korkulan ‘terör’. Son terörist saldırılar bu kaygıyı daha da arttırsa da yetkililer aldıkları önlemlerin yeterli olduğuna güveniyor. Cleveland’da gösteriler 50 dakikayla sınırlandı, barışçı olması koşulu getirildi. Cumhuriyetçiler’in toplandığı kongre merkezi 1,5 metre yüksekliğinde duvarlarla korunuyor. Güvenlik için Cleveland ve Philadelphia’ya 50 milyon dolarlık ek bütçe verildi.

Bundan sonra ne olacak?

Cumhuriyetçi Partililer Perşembe akşamı başkan adaylarını resmen açıkladıktan sonra büyük olasılıkla seçim kampanyası daha yoğun ve söylemlerin sertleştiği bir yola girecek. Demokrat Parti’nin de adayını kesinleştireceği 25-28 Temmuz kurultayından sonra adaylar kıyasıya mücadeleye edecek. Zaten şimdiye kadar seçim kampanyası alışılmışın dışında sert söylemlerle dolu geçti.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti kurultayları çoğunlukla Amerika’da seçim kampanyasının en renkli görüntülerine sahne olur. Bu kez de öyle olacağı kesin görünüyor.

 

 

 

Terör Bir Kez Daha Canımızı Acıttı

Posted June 29th, 2016 at 11:00 am (UTC-5)
Leave a comment

People leave Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following a blast June 28, 2016.    REUTERS/Osman Orsal   TPX IMAGES OF THE DAY - RTX2IRPY

Hepimiz terörün hayatımızı böylesine etkilemesinden, içimizi acıtmasından bıktık usandık. İstanbul Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırı hepimizi çok üzdü. Geçen yıl dünyanın en işlek 11’inci, bölgenin 3’üncü büyük havaalanı olan Atatürk Havalimanı, bir yıl içinde 61,8 milyondan fazla yolcunun kullandığı bir merkez.  İstanbul Atatürk Havalimanı aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen havaalanlarından biri, 2015’te bir önceki yıla göre yolcu sayısında 9,2’lik bir artış yaşadı.

A relative of Gulsen Bahadir, a victim of Tuesday's attack on Ataturk airport, mourns at her flag-draped coffin during her funeral ceremony in Istanbul, Turkey, June 29, 2016. REUTERS/Osman Orsal - RTX2IVPI

Saldırıda hayatını kaybedenlerden 37’sinin kimliği belirlenmiş, 10’u yabancı uyruklu, 3’ü de çifte vatandaşmış. İnsan hayatından söz ediyoruz. Biliyoruz ki, bir insan ne kadar zor doğuyor, büyüyor, yetişiyor. Saldırı haberini duyduğumuzda yüreğimiz hopladı. Hepimizin yolcusu, havaalanında çalışan yakını olabilir. Herkese çok geçmiş olsun. Yakınlarını kaybedenlere sabır diliyor, başınız sağ olsun diyorum. Yaralılar da umarım sağlıklarına kavuşurlar bir an önce. Ama böyle bir saldırı yaşamanın, tanık olmanın etkileri öyle kolay kolay geçmez. Derin yaralar açıldı yüreğimizde.

Paramedics push a stretcher at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following a blast June 28, 2016. REUTERS/Osman Orsal - RTX2IR3E

Başbakan Binali Yıldırım, saldırının IŞİD tarafından yapılmış olabileceğini söyledi ancak şu ana kadar terör örgütü saldırının sorumluluğunu üstlenmiş değil. Evet, daha önceki saldırılarına benziyor IŞİD’in. Örneğin 22 Mart’ta Brüksel Uluslararası Havaalanı’na yapılan saldırıyla benzerlikler çok. Brüksel saldırısında 32 kişi hayatını kaybetmişti.

A broken window is seen at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following yesterday's blasts June 29, 2016. REUTERS/Osman Orsal - RTX2ISIT

Amerika’daki Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Ramazan ayında IŞİD’in Türkiye’deki saldırılarını arttıracağı uyarısında bulunmuştu bir süre önce. 5 Haziran-5 Temmuz arasında örgütün bölgedeki stratejisini yeniden düzenleme planına bağlamıştı bu öngörüyü araştırma kurumu. Uzmanlar da Ramazan’ın son on gününde saldırılar olabileceği uyarısı yapmıştı. Ramazan barış ayı değil mi? IŞİD İslam adına dehşet saçıyorsa, Ramazan’da saldırı yapmasını nasıl açıklıyor?

Ambulance cars arrive at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following a blast June 28, 2016.   REUTERS/Osman Orsal   TPX IMAGES OF THE DAY   - RTX2IR1K

Enstitü raporunda şöyle demişti: “IŞİD büyük olasılıkla Suriye’de yaşadığı baskıyı hafifletmek amacıyla, komşu ülkelerdeki saldırılarını arttıracak. Bu aynı zamanda IŞİD’in bu ülkelerdeki olası genişleme planlarını hayata geçirmeyi amaçlayan stratejisinin de bir parçası. Bu planlara en uygun hedefler, yabancı turistler, devlet güvenlik güçleri ve Türkiye ile Ürdün’deki Amerikan askeri tesisleri.”

İstatistiklere göre, Türkiye’de bir yıl içinde 17 bombalı saldırı  ve intihar saldırısı yapıldı. Bu saldırılarda 300 kişi hayatını kaybetti, en az 1,000 kişi de yaralandı. Bu saldırıların bazılarını IŞİD, bazılarını da TAK üstlendi.

Bir son söz: Terörü ve teröristleri lanetliyoruz, terör dursun, kimse terör yüzünden ölmesin istiyoruz.

 

Orlando teröristi Disney World’e mi saldıracaktı?

Posted June 14th, 2016 at 6:47 am (UTC-5)
Leave a comment

A mourner holds up candle against a red, white and blue backdrop during a vigil for those killed in a mass shooting at the Pulse nightclub downtown Monday, June 13, 2016, in Orlando, Fla. (AP Photo/David Goldman)

Amerikan tarihinin en ölümcül toplu cinayetini işleyen Amerika doğumlu Ömer Sıddıki Metin’in esas hedefinin Orlando’daki Walt Disney eğlence parkı olabileceği bildiriliyor. People dergisine göre, federal güvenlik birimlerinden bir yetkili, dergiye Metin’in aslında bir süredir saldırı hedefi olarak Pulse gece klübüyle Disney World arasında tercih yapmaya çalıştığını belirlediklerini söyledi. Metin’in eşi Nur Zahi Selman, sorgusunda FBI yetkililerine, Nisan ayından beri birlikte iki hedef arasında mekik dokuduklarını anlattı.

People gather for a vigil in memory of the victims of the Orlando, Fla., worst mass shooting in modern U.S. history, Monday, June 13, 2016, at City Hall in Philadelphia. A gunman opened fire inside a crowded gay nightclub early Sunday, before dying in a gunfight with SWAT officers, police said. (AP Photo/Matt Rourke)

Korkunç olan şu ki, dört Disney World temalı eğlence parkından biri olan Downtown Disney’de (yeni adıyla Disney Springs) girişte arama ve güvenlik kontrolu yapılmıyor. Diğer parklar olan Magic Kingdom, Hollywood Studios, Animal Kingdom ve Epcot’ta ise 2015 yılından buyana girişte metal detektörden geçiliyor, rastgele seçilen ziyaretçiler de aranıyor. Özetle çoğu çocuk ve genç, yılda milyonlarca turistin günlerce zaman geçirdiği bu dev parklarda güvenlik yeterli değil, hatta hiç yok. Ve ne yazık Amerika’da ve dünyada Ömer Sıddıki Metin gibi gizli teröristlerin sayısı oldukça yüksek ve ne zaman, nerede, kime, nereye saldıracaklarını bilmek mümkün değil.

Saldırgandan IŞİD’e bağlılık yemini

omerfinal
FBI, Florida’nın Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği Pulse adlı gece klübüne saldırarak 50 kişinin ölümüne yol açan Ömer Sıddıki Metin’in IŞİD’e bağlılık yemini ettiğini açıkladı. Metin’in, saldırıdan önce 911 acil yardım hattını arayarak kendini tanıttığı ve IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye bağlılığını açıkladığı ortaya çıktı. Metin ayrıca telefon konuşması sırasında 2013 yılında Boston Maratonu’na bombalı saldırı düzenleyerek 3 kişinin ölümüne, 260 kişinin yaralanmasına yol açan Çeçen Çarnayev kardeşlerden de bahsetti.

Afgan asıllı Orlando saldırganı dindar mıydı?

Babası Mir Sıddıki, NBC televizyonuna, saldırının oğlunun dini inancıyla ilgisi olmadığını söyledi. Mir Sıddıki Miami’de birlikte yaşadıkları bir olayı örnek verdi ve oğlunun karısı ve oğlunun önünde iki erkeğin öpüştüğünü gördüğü zaman çok sinirlendiğini anlattı. Baba Sıddıki, saldırı kurbanlarının yakınlarından özür diledi ve oğlunun şiddete eğilimi olduğunu ve böyle bir saldırı planladığını bilmediğini öne sürdü. 1986 New York doğumlu Metin, Afgan göçmeni bir ailenin oğlu. Washington Post gazetesinin ulaştığı eski karısı, Ömer Metin’le 8 yıl önce internette tanıştığını ve birlikte Florida’ya taşındıklarını söyledi. Güvenlik nedeniyle kimliğini açıklamayan kadın, evliliklerinin Metin’in şiddete başvurmasına kadar sorunsuz geçtiğini ancak sonunda bu yüzden ayrıldıklarını anlattı. Eski eşi, Ömer Sıddıki Metin’in “dengesiz” olduğunu söyledi.

Saldırganın babası da ‘dengesiz’ mi?

babafinalFlorida’da yaşayan baba Sıddıki Metin, kendisini Afganistan’ın ‘devrimci cumhurbaşkanı’ ilan etmiş bir göçmen. Devrimci hükümeti için bakanlar atayan, talimatlar veren siyasi stratejiler açıklayan Sıddıki Metin, Afgan askeri üniforması giyerek çekim yapıyor ve yıllardır Facebook hesabından Afgan halkına video mesajlar gönderiyor.

Sürekli olarak Eşref Gani başkanlığındaki Afgan hükümetini eleştiren baba Metin, videolarında kendi kurduğu hükümetin, Afganistan’da yolsuzluk, rüşvet ve savaşı sonlandıracağını öne sürüyor. ‘Refah içinde bir Afganistan’ vadeden Sıddıki Metin oğlunun eşcinsel gece klübü saldırısından hemen önce de Fecebook sayfasında bu konuda bir video yayınladı ve birçok Afgan politikacı hakkında çeşitli suçlamalarda bulundu. Sıddıki Metin 5-7 Haziran arasında Meksika’ya gitti ve bir gemiden Afgan halkına mesajlar göndermeye devam etti. Üstelik de bu gemi turunun ‘resmi bir gezi’ olduğunu öne sürdü. Artık ‘dengeli’ mi ‘dengesiz’ mi olduğuna varın siz karar verin!

Akdeniz ve Ege’de Başka Bebekler Ölmesin!

Posted May 31st, 2016 at 2:07 pm (UTC-5)
Leave a comment

RECROP - In this Friday, May 27, 2016 photo, a Sea-Watch humanitarian organization crew member holds a drowned migrant baby, during a rescue operation off the coasts of Libya. Survivor accounts have pushed to more than 700 the number of migrants feared dead in Mediterranean Sea shipwrecks over three days in the past week, even as rescue ships saved thousands of others in daring operations. (Christian Buttner/EIKON NORD GMBH GERMANY via AP)

Suriye’de beş yıldan fazladır devam eden iç savaş yüzünden ülkelerini terketmek zorunda kalan Suriyeli sığınmacılar hedef belirledikleri Avrupa’ya ulaşmak amacıyla çok zor ve riskli yollara başvuruyor. Kimi Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçmeye çalışıyor, Ege’nin dalgalarına atıyor kendilerini çoluk çocuk, kimi de kara yoluyla sınırdan Balkan ülkelerine yürüyor.

Sadece Suriyeli mülteciler değil konu. Bir de Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteciler var. Afrika ülkelerindeki çatışmalardan, iç savaşlardan, terörden, yoksulluktan kaçan Nijerya’dan, Gambia’dan yollara düşen sığınmacılar bunlar. Ege’deki trajediyi Bodrum kıyılarına vuran Aylan Kürdi adlı küçük çocuğun cesedini gösteren fotoğraf bütün dünyaya duyurmuş, Avrupa Birliği ülkeleri harekete geçmiş, sonunda Türkiye’yle yapılan anlaşmayla Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya gönderilmesi büyük ölçüde durdurulmuştu.

A volunteer holds up a baby as others help migrants and refugees to disembark from a dinghy after their arrival from the Turkish coast to the Greek island of Lesbos, Wednesday, Nov. 25, 2015. About 5,000 migrants reaching Europe each day over the so-called Balkan migrant route. The refugee crisis is stoking tensions among the countries on the so-called Balkan migrant corridor — Greece, Macedonia, Serbia, Croatia and Slovenia. (AP Photo/Santi Palacios)

Mültecilerle ilgili rakamlar gerçekten dehşet verici. Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi, Ocak ayından buyana Akdeniz’i geçmeye çalışan 2,500’den fazla sığınmacının hayatını kaybettiğini açıkladı. 2015’in ilk beş ayı içinde 1,855 kişi Akdeniz’in dalgalarına kapılıp gitmişti. Son bir hafta içinde Akdeniz’de toplam 880 mülteci hayatını kaybetti.

Şimdi de bir başka fotoğraf karesi Kuzey Afrika-Avrupa hattında ölen bir bebeğin yürek burkan halini gösteriyor. Libya açıklarında batan ve 700 kişinin öldüğü tekneyle Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışan bir ailenin bebeği, bir Alman kurtarma görevlisinin kucağında, öldükten sonra mültecilerin gerçekleşmeyen hayallerinin sembolü haline geldi. Yardım kuruluşları ‘artık yeter, bu fotoğraflar artmasın, önlem alınsın’ diyor.

A man holding a baby disembarks from a dinghy after arriving from a Turkish coast to the northeastern Greek island of Lesbos, Sunday, Oct. 25, 2015. The International Office for Migration says Greece over the last week experienced the largest single weekly influx of migrants and refugees this year, at an average of some 9,600 per day. (AP Photo/Santi Palacios)

Türkiye’de üç milyona yakın Suriyeli sığınmacı var. Suriyeliler değil yalnızca, Afganistan ve Irak’tan kaçanlar da Avrupa’yı hedefliyor. Bangladeşliler, Pakistanlılar da göç edenlerden. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların 700 bini çocuk yaşta. Ülkelerinden, evlerinden, okullarından, bazıları da ailelerinden uzak yaşam mücadelesi veriyor. Uzmanlara göre, bu çocuklar bundan on yıl sonra potansiyel terörist olabilir, eğitimsiz bırakılırlarsa. Bu da çok ciddi bir sorun haline gelebilir.

Gelin bir ortak paydada birleşelim: ‘Artık Akdeniz ve Ege’de başka bebekler ölmesin, bir fotoğraf karesi görüp birkaç gün üzüldükten sonra mültecileri unutmayalım; Avrupa, Amerika, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve diğer yardım kuruluşları mültecilere daha çok yardım etsin.’

Ankara..Ankara..Güzel Ankara…

Posted March 20th, 2016 at 8:05 am (UTC-5)
Leave a comment

IAMANKARAÇocukluğumun, ilk gençliğimin, okul yıllarımın geçtiği, bir zamanlar bugünlere oranla çok huzurlu, mutlu, yaşanabilir bir kent olan Ankara’m. Kilometrelerce uzakta yaşasam da benim için her zaman çok özelsin, özel kalacaksın.

Çocukluğumun dilimizden düşmeyen bir çocuk şarkısını hatırlatmak istiyorum bilenlere: Ankara Ankara güzel Ankara, Seni görmek ister her bahtı kara, Senden yardım umar her düşen dara,Yetersin onlara güzel Ankara. Burcuna göz diken dik başlar insin, Türk gücü orada her zoru yensin, Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin, Varolsun toprağın taşın Ankara.

Önce birer birer okuduğum okullar yıkıldı çeşitli nedenlerle. Oysa ben her Ankara’ya gidişimde önlerinden geçer, anılarımı tazelerdim. Oturduğumuz semtler değişti yıllar geçtikçe. Küçük, bahçe içindeki evlerin yerini koca koca apartmanlar aldı, ağaçlara, çiçeklere yer kalmadı, kaldırımlar daraldı, araçlar ortalarda kaldı.

Kent büyüdükçe halk başkentin çevresinde yeni kurulan semtlere taşınmakta buldu kurtuluşu. Yeni yollar, yeni binalar, mimari tuhaflıklar eski güzellikleri neredeyse sildi. Her Ankara seyahatinde hem bir nostalji yaşadım mutlu oldum, hem de ‘hey gibi günler hey’ diyerek yüreğim burkuldu.

Ama bütün bu dev değişiklikler, başkentin çehresinin değişmesi, çok küçük kaldı terörün neden olduğu değişikliklerden. Ankara’mın insanları, Ankara’mın parkları, otobüs durakları, garı zarar gördü, hasara uğradı, kalpleri kırıldı. Ama ‘alışmayacağız’ dedi herkes. Teröre alışmak olur mu? Olmaz. Ankara’nın gözünü yaşlı görmek istemiyorum. Kimse istemiyor. Terör her herden herkesten uzak dursun!

Ankara..Ankara..Güzel Ankara..Seni gözü yaşlı görmek istemiyorum.

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

February 2017
M T W T F S S
« Nov    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728