ABD’de En Pahalı Eğitim Tıp ve Hukuk

Posted April 12th, 2017 at 11:07 am (UTC-5)
Leave a comment

(Foto: AP/Mark Wallheiser)

Üniversite borçlarının rekor düzeyde artarak toplam 1 trilyon 300 milyar dolara çıktığı Amerika’da, mesleklerine en borçlu başlayanlar doktorlar ve avukatlar. Bunun nedeni tıp ve hukuk eğitiminin hem çok pahalı olması hem de diğer bölümlerden daha uzun sürmesi.

Üniversite Erişim ve Başarı Enstitüsü’nün açıkladığı rakamlara göre, 2015 yılında eyalete ait yüksek öğrenim kurumları ve kamu üniversitelerinden mezun olan her 10 öğrenciden yedisinin, yani mezunların yüzde 68’inin üniversite borcu var. Üstelik de bu borçların en düşük ortalaması, öğrenci başına 30 bin dolar. Buna karşılık öğrencilerin üçte biri üniversiteye borçsuz bitiriyor. Uzmanlar, üniversite eğitimi alan öğrencilerin büyük çoğunluğunun orta gelirli ailelerin çocukları olduğunu ve borç almadan okuma imkanları bulunmadığını söylüyor.

Foto: AP/Mark Wallheiser

300 milyonun üzerinde nüfusu olan Amerika’da 43 milyon kişinin öğrenci borcu var. Bu borç tıp ve hukuk gibi sekiz yıla yakın eğitim gerektiren ve son derece pahalı olan tıp ve hukuk gibi dallarda, yılda 150 bin dolara kadar çıkabiliyor. Öğrenci kredileri bankalardan, eğitim bakanlığından veya özel finans kuruluşlarından alınabiliyor ve yıllık faiz oranına göre ödemesi zorlaşıyor, çünkü faizler de borç toplamına ekleniyor.

U.S. News and World Report dergisine göre, hukuk fakülteleri arasında en yüksek ortalama borç oranı 182 bin dolarla Jhomas Jefferson Hukuk Fakültesi’ni bitiren öğrencilere ait.

Tıp öğrencilerinin yüklendiği borç miktarıysa çok daha yüksek. Amerika Tıp Fakülteleri Birliği’ne göre mezun olan öğrencilerin ortalama borcu yaklaşık 190 bin dolar. Peki Amerika’da doktorlar ne kadar kazanıyor?

Amerika Dişçilik Öğrencileri Birliği’ne göre, 2016’da dişçi çıkan öğrencilerin ortalama borcu 261 bin dolardı. Mezunların yüzde 80’I üniversiteyi en az 100 bin dolar borçla bitirdi.

Öğrenciler okula devam ederken kendileri öğrenci kredisi alırken, anne babaları da ‘parent loan’ ebeveyn borcu alabiliyor. Bu da emekliliğe hazırlanan anne babalar için finansal bir zorluk.

Gerçek şu ki, Amerika’da üniversite okumak çok pahalı ve mezun gençler hayata ciddi bir borç yüküyle başlıyor.

Dikkat! Sosyal İlişkilerimiz Sağlığımızı Etkiliyor

Posted March 21st, 2017 at 1:35 pm (UTC-5)
Leave a comment

Sağlığımızla sosyal ilişkilerimiz arasında nasıl bir ilişki var? Ne kadar mutlu olduğumuz, nasıl bir çevrede, nasıl sosyal ilişkiler içinde yaşadığımıza göre değişiyor mu? Birçoğunuza göre bu konu önemli görünmüyorsa eğer, bu yazıyı mutlaka okuyun. Washington’daki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yeni araştırmasına göre, aile üyeleriyle, yakınlarıyla, arkadaşlarıyla, komşularıyla sevgi, saygı, mutluluk dolu ilişkileri olan kişiler daha sağlıklı yaşıyor. Özetle sosyal ilişkilerimiz, psikolojimizi olduğu gibi fiziksel sağlığımızı da güçlendiriyor.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, güçlü sosyal ilişkileri olan kişilerin daha uzun yaşadığını doğruluyor. Yalnızlık, sosyal hayattan uzak kalma alışkanlığıysa sağlığı bozuyor, bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve depresyona neden olarak erken ölüm riskini arttırıyor.

Foto: AP

En çok incelenen sosyal bağların başında evlilik kurumu geliyor. Araştırmalar evli çiftlerin daha sağlıklı olduğunu ve daha uzun yaşadığını gösteriyor. Ayrıca eşlerin birlikte spor yapmak, alkol ve sigara tüketmemek, grip aşısı yaptırmak gibi sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeleri de yaşam süresini uzatıyor.

Ulusal Sağlık Enstitüsü NIH tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, çiftler arasındaki ilişkinin gidişatı stress hormonunu değiştiriyor, ilişkinin iyi veya kötü gitmesi, vücudun kimyasını bozuyor ya da güçlendiriyor. Çiftler arasında vücudun kimyasını en çok altüst eden tartışma konularıysa para, eşlerin aileleri ve iletişim eksiklik veya bozukluğu. Tabii tartışmanın dozu ve süresi de vücudumuzun kimyasal ve biyolojik dengesini etkiliyor.

NIH uzmanlarına göre, tartışmanın ağır bir yemekten sonra yapılması, aşırı kilolu eşler arasında yapılması, tartışılan konunun zorluğu, öfke kontrolu gibi etkenler de metabolizmaya zarar veren unsurlar. Çok tartışan ve tartışmalardan kolay sonuç alamayan, öfkeli veya depresyon içindeki çiftlerin sağlığı bozuluyor, obezite çanları çalıyor, bağışıklık sistemleri zayıflıyor. Bu da kalp krizi riskini arttırıyor.

Michigan Üniversitesi’nde NIH fonlarıyla yapılan araştırmaya 2,200 evli çift katılıdı. Bu çiftlerin yaşları 57-85 arasındaydı. İyi bir evliliği olan çiftlerde daha az kalp hastalığı görüldüğü  belirlendi. Özellikle kötü bir evlilik yaşayan kadınlarda kalp krizi riskinin çok büyük olduğu görüldü.

Evliliğin dışında akrabalarımız, dostlarımız, komşularımız, iş arkadaşlarımızla olan ilişkilerimiz de sağlığımız üzerinde etkili oluyor. Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden psikiyatri uzmanı doctor Sheldon Cohen, 30 yıldır bu konuyu araştırıyor. Geçenlerde 200 sağlıklı gönüllü denekle çalışmış Cohen ve bu denekleri bir hafta incelemiş. Önce grip virüsü vermiş bu gönüllülere ve bir hafta sonunda çok iyi sosyal ilişkileri olan kişilerin virüse rağmen grip olmadığını veya grip olsalar da çabuk atlattıklarını görmüş. Hayata daha olumlu bakan, daha iyimser ve ılımlı karakterli denekler, hiç hastalanmamış bile. Özetle araştırmacılar artık sosyal ilişkilerle sağlık arasında doğrudan bir bağ olduğuna daha çok inanıyor ve araştırmalar da bunu kanıtlıyor.

Peki madem sosyal ilişkiler, mutluluk sağlığımız üzerinde bu kadar etkili, o halde hangi ülkelerde halk daha mutlu ve daha sağlıklı? Bunun için Birleşmiş Milletler’e bakıyoruz, kuruluş geçtiğimiz günlerde 2017 Mutluluk Raporu’nu yayınladı. Buna göre dünyadaki en mutlu ilk üç ülke Norveç, Danimarka ve İzlanda. Türkiye geçen yıl 78. sırada yer aldığı raporda bu yıl 9 sıra birden yükselerek 69’uncu oldu.

Peki Amerika listenin neresinde? Amerika’da kişi başına düşen gelirin artmasına rağmen Amerikalılar mutsuz ve BM sıralamasında 14’üncü sırada. 155 ülke arasında en mutsuz insanlar, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşıyor. İç savaşın devam ettiği ve milyonlarca insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı Suriye de raporda 152. sırada.

Bundan nasıl bir sonuç çıkarsak? Sağlıklı ve uzun bir ömür için evde ve dışarda sosyal ilişkilerinizi iyi tutun, olumlu ve mutlu bir hayat yaşayın. Kolay gelsin!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘Kadın Olmak’

Posted March 8th, 2017 at 8:31 am (UTC-5)
Leave a comment

Mart ayı Amerika’da ‘Kadın Ayı’ olarak kutlanıyor. Ben de sadece 8 Mart’ta ve yalnızca Mart ayında değil, yıl boyunca kadına saygı ve sevgi gösterilmesi çağrısında bulunarak merak eden okurlar için bazı rakamlar vermek istiyorum. İşte size Dünya Kadınlar Günü’nde Amerika’dan bazı istatistikler.
ABD’de kadınlar işgücünün yaklaşık yarısını oluşturuyor. Kadın haklarını savunan dernekler, bu kez 8 Mart’ta kadınların bir gün için işi bırakması çağrısında bulundu. Bu çağrı nelere mal olabilir sizce?
Amerika’da çalışan kadınlar bir günlüğüne çalışmasa, ekonomi sallanır, deyim yerindeyse. Çalışan kadınların Amerikan gayrisafi milli hasılasına katkısı yılda 7 trilyon 600 milyar dolar. Bu açıdan bakıldığında Amerikalı kadınların işi bir gün bırakması gayrisafi milli hasıla açısından Amerika için 21 milyar dolar kayıp anlamına gelir.

Üstelik Amerikan İlerleme Merkezi’nin 2010 yılındaki nüfus sayımına dayanarak verdiği rakamlara göre, tek sorun bu değil. Kadınlar iişgücü içinde o kadar çeşitli işler yapıyorlar ki bu sektörlerden bir gün için bile olsa çekilmeleri, hayatı felç eder. ABD’de kreşler ve çocuk yuvalarında çalışanların yüzde 94’ü, kreşlerde ve okul öncesi eğitimde öğretmenlerin yüzde 97’si, sağlık görevelilerinin 88’I ve hastabakıcıların yüzde 90’ı kadın. Bu sektörlerde ne kadar büyük bir karışıklık yaşanacağını düşünün, kadınlar işbaşı yapmazsa. Özetle kadınlar işgücünün vazgeçilmez bir parçası.
Elbette çoğu kadının da evde çalıştığını, çocuk baktığını, evişi yaptığını da gözardı etmemek gerek. Ekonomist Nancy Folbre’ye göre, ev bütçesine parasal katkıda bulunmayan bu kadınlar aslında aile bütçesi üzerindeki çok büyük yükleri üstleniyor. Çünkü bu işler başkalarına verilse, aile bütçesinin büyük bölümü çocuk bakıcılarına ve temizlik işçilerine gideceği için büyük bir masraf ortaya çıkacak. Folbre bu işlerin de tanınması ve paraya çevrilmesi gerektiğini savunuyor, ev kadınlarına maaş önerisi getiriyor. McKinsey Küresel Enstitüsü’ne göre, ev kadınlarının gayrisafi milli hasılaya katkısı yılda 10 trilyon dolar değerinde. Bu, gayrisafi milli hasılanın yüzde 13’ü demek.

Amerika’da işgücü son yıllarda ciddi bir değişiklik geçirdi. Ekonominin her zaman değerli ve vazgeçilmez bir parçası olan kadınlar işgücüne giderek daha büyük oranlarda katılmaya başladı, hatta evi geçindirir hale geldi. Çalışma Bakanlığı’na göre, 2015 yılında annelerin yüzde 42’si ailelerde evi geçindiren kişiydi. Çocuklu kadınların yüzde 22,4’ü aile bütçesine katkıda bulunan eş rolündeydi ve aile bütçesine yüzde 25 ile yüzde 49 oranında katkıda bulunuyordu.

ABD’de kadın sağlığıyla ilgili birkaç istatistik daha getireyim gündeme.

*18 yaşın üstündeki kadınların %13’ü sağlıksız

*Sigara içen kadın oranı %13,6

*Alkol kullanım oranı %17,4

*Spor yapan kadın oranı %45,8

*Obez kadın oranı %38,5

*Yüksek tansiyonu olan kadın oranı %33,4

*Kadınlar arasında en yüksek ölüm nedeni kalp hastalıkları, kanser ve kronik solunum rahatsızlıkları.

Bütün dünya kadınlarına selam olsun!

ABD’de Cumhuriyetçi Başkan Trump ve Yeni Kongre

Posted February 6th, 2017 at 2:01 pm (UTC-5)
Leave a comment

Foto: AP – Jim Bourg

Başkan Donald Trump 28 Şubat’ta Amerikan Kongresi’nin ortak oturumunda konuşmaya hazırlanıyor. Bu, göreve yeni başlayan Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Kongre’deki ilk konuşması olacak.

Başkan Trump, göreve hızlı başladı ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülkenin vatandaşlarına Amerika’ya giriş yasağı ilan etti, bir başkanlık kararnamesiyle. Kararname Amerika içinde ve dışında büyük tartışmalara neden oldu. Tartışmalar süredursun, biz Kasım seçimlerinden sonra ortaya çıkan Kongre’nin bazı üyelerini mercek altına alalım. Eski savunma bakanlarından Dick Cheney’nin kızı, yine eski savunma bakanlarından Leon Panetta’nın oğlu da çiçeği burnunda milletvekilleri arasında. Senato’da ilk Latin kökenli senatör var artık, eski bir kaçak göçmen de seçimi kazanarak kadroyu katıldı. Toplamda yeni yeni senatör ve 55 Temsilciler Meclisi, Donald Trump’ın başkan olarak yapacağı ilk konuşmayı izliyor olacak. Bu, bugüne kadarki en çok etnik çeşitliliğe sahip kongre.

Eski savunma bakanının kızı Liz Cheney de artık Kogre’de

Foto: AP – Matt Rourke

Liz Cheney, Wyoming’den seçildi. Babası gibi o da Cumhuriyetçi Parti’den. Eski savunma bakanı ve bakan yardımcısı 30 yıl önce aynı eyaletten Temsilciler Meclisi üyesi seçilmişti. Liz Cheney, seçim kampanyasında Donald Trump’ı destekledi. Oysa Bush yönetimlerinde görev alan üst düzey yetkililer Trump’tan uzak durmayı tercih etti.

Liz Cheney, tanınmış bir siyasi aileden Kongre’ye giren tek isim değil. Eski savunma bakanı, CIA Başkanı, Bütçe Dairesi Başkanı, Beyaz Saray Genel Sekreteri ve Temsilciler Meclisi üyesi Leon Panetta’nın oğlu Jimmy Panetta da artık Kongre’de. California’dan ve Demokrat Parti’yi temsil ediyor.

Yasadışı göçü önlemek Trump yönetiminin en öncelikli konularından biri. Kongre’ye yeni girenler arasındaki New Yorklu Demokrat Adriano Espaillat, Dominik Cumhuriyeti kökenli, çok iyi İspanyolca konuşuyor ve bir zamanlar kaçak göçmen olduğunu iftiharla söylüyor.

Foto: AP- Jim Mone

Cumhuriyetçi Partili Jason Lewis, Minnesota eyaletinden milletvekili seçilmeyi iki puan farkla da olsa başardı. Kadınlara ve Latin göçmenlere karşı aşırı söylemleriyle dikkati çeken bir radio programcısı ve sunucusu olan Lewis’in milletvekili olarak ne yönde açıklamalar yapacağı merakla bekleniyor.
Cumhuriyetçi Partili Brian Mast, Florida eyaletini temsil ediyor Temsilciler Meclisi’nde. 36 yaşındaki Mast, Afganistan’da savaşmış bir asker ve Kongre’nin en genç üyelerinden biri. Bomba teknisyeni olan Mast, iki bacağını mayın temizlerken bir patlamada kaybetmiş. 2011’de zamanın başkanı Obama tarafından ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını izlemek üzere Kongre’ye davet edilen Brian Mast, konuşma sırasında Michelle Obama’nın yanında oturmuştu.

Foto: AP – John Raoux

Floridalı Demokrat Stephanie Murphy, Temsilciler Meclisi’nin Vietnam asıllı ilk milletvekili. Annesi ve babası, Murphy bebekken komünist Vietnam’dan kaçmış ve Amerikan Donanması’na bağlı bir gemi tarafından kurtarılmıştı.

Foto: AP – Chris O’Meara

Floridalı Demokrat Charlie Crist, daha önce Cumhuriyetçi, ardından da bağımsızken, sonradan 2012’de Demokrat Parti’ye geçmiş. Bu, Amerika’da çok seyrek görülen bir durum.

Foto: AP – Elaine Thompson

Washington eyaletinden milletvekili seçilen Pramila Jayapal, Kongre’nin ilk Hint kökenli üyesi. Democrat Partili olan Jayapal, 11 Eylül’den sonra ortaya çıkan nefret suçlarının önlenmesi için OneAmerica/TekAmerika adlı bir sivil toplum örgütü kurmuş. Dernek, göçmenlere yardım ediyor, yeni vatandaş olan kişilerin oy kaydı yaptırmasını sağlıyor.

Senato’dan Masto, Harris ve Van Hollen

 

Foto: AP  – Cliff Owen

Senato’nun ilk Latin kökenli senatörü olarak siyaset tarihine geçti Nevadalı Demokrat Catherine Cortez Masto. Daha önce Nevada eyaleti adalet bakanı olan Masto basına karşı ‘her zaman açık ve dürüst olma’ sözü vermesiyle dikkati çekti seçim sonrası söylemlerinde.

Foto: AP – Cliff Owen

Californialı Demokrat Kamala Harris ise iki kez tarihe geçti dersek hakkını ancak vermis oluruz. Harris, Senato’nun ilk Hint kökenli senatörü ve California’yı temsil eden ilk siyah senatör. Harris altı yıl California Adalet Bakanlığı yapmış bir hukukçu.

Foto : AP  – Jose Luis Magana

Chris Van Hollen Washington’a yabancı bir isim değil. Demokrat ve Washington’a komşu Maryland eyaletini temsil ediyor. Demokrat Parti’nin Senato Kampanya Komisyonu başkanlığını da üstlenerek 2018’deki Kongre ara seçimlerinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Amerika’da uzun zamandır ilk kez Cumhuriyetçi bir Başkan’la Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu bir Kongre işbaşında. Bunun, Başkan Donald Trump’ın işini ne kadar kolaylaştıracağına önümüzdeki aylarda ve önümüzdeki dört yıl içinde hep birlikte tanıklık edeceğiz.

ABD 2016’yı Geçiş Dönemiyle Noktaladı

Posted November 23rd, 2016 at 7:57 am (UTC-5)
Leave a comment

U.S. President-elect Donald Trump gestures to the news media as he appears outside the main clubhouse at Trump National Golf Club in Bedminster, New Jersey, U.S., November 20, 2016. REUTERS/Mike Segar TPX IMAGES OF THE DAY - RTSSJJO

Cumhuriyetçi Donald Trump’ın başkanlık seçimini nasıl kazandığı konusundaki tartışmalar sürerken, geçiş döneminin olağan sıkıntıları daha yoğun bir şekilde gündemde. Destekçileri ne derse desin, desteklemeyenler ne kadar protesto ederse etsin, Donald Trump, Ocak ayında andiçerek Amerika’nın 45’inci başkanı olacak. Amerika’nın ilk siyah başkanı olan Demokrat Başkan Barack Obama’nın sekiz yıllık yönetiminden sonra ilk kez de siyasi deneyimi olmayan milyarder işadamı Donald Trump, Beyaz Saray’a yerleşecek.

Melania Trump, left, and her son Barron William Trump, right, attend a screening of "The Lego Movie" hosted by Warner Bros. Pictures and Village Roadshow Pictures on Wednesday, Feb. 5, 2014 in New York. (Photo by Andy Kropa/Invision/AP)

First Lady olmaya hazırlanan Melania Trump, 10 yaşındaki oğullarının ders yılı sona erinceye kadar, büyük olasılıkla Haziran sonuna kadar Beyaz Saray’a taşınmayı düşünmüyor. Çünkü Trump ailesi New York’ta yaşıyor ve küçük Trump New York’ta okuyor.

First Lady farkı ne olacak?

Michelle Obama, Charlotte Bell

First Lady Michelle Obama, Chicago’da deneyimli bir avukattı. Washington’a taşınınca sağlıklı yaşamı, kız çocuklarının eğitimini ön plana çıkaran sosyal bir gündem oluşturdu. Beyaz Saray’ın bahçesinde çocuklarla birlikte sebze yetiştirdi, okul kafeteryalarında sağlıklı menüler sunulmasına önayak oldu. Kız çocuklarının tümünün eğitilmesini hedef alan eğitim konseptini başka ülkelere de taşıdı.

michellehillary-finalMichelle Obama son aylarda Demokratlar’ın başkan adayı eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’a kampanyasında büyük destek verdi ancak bu destek, avukat meslektaşını ülkenin ilk kadın başkanı  olma mertebesine taşımaya yetmedi. İki kadının kampanya boyunca çok güzel resimler verdikleri bir gerçek. Donald Trump’tan 1,5 milyon oy fazla almasına rağmen Demokrat aday delege sayısını tutturmakta çok geride kalınca başarılı işadamı Trump, başkanlık makamına yükseldi. Bu da yeni First Lady’nin bu görevi nasıl yapacağını gündeme getirdi. Şimdilerde Washington’da ve bütün Amerika’da Donald Trump’ın nasıl bir başkan olacağı kadar, 46 yaşındaki eski model Melania Trump’ın da nasıl bir First Lady olacağı merakla bekleniyor.

Cumhuriyetçi Beyaz Saray’la Cumhuriyetçi Kongre

Budget BattleTrump başkanlık görevini devraldığı zaman, Kongre’nin iki kanadı da Cumhuriyetçiler’in kontrolunda olacak. Böyle bir durumda da Anayasa Mahkemesi yargıçlarını daha muhafazakar hukukçulardan seçmesi ve daha muhafazakar yasalar çıkarmak için Kongre’den destek bulması kolaylaşacak. Bir sorun, Cumhuriyetçi Parti içinde Trump’ın politikalarına başından beri karşı olan bir grup bulunması. Bu grup Kongre’de de etkili olabilir. Tabii gündemde önemli konular olacak. Donald Trump söylediği gibi sağlık reformunu değiştirecek mi? Göçmenlik yasa tasarısını iptal edecek mi? Meksika sınırına duvar ördürecek mi? Müslümanlar’la ilgili sert söylemlerini değiştirecek mi? Dış politikada hangi ülkeye karşı nasıl bir siyaset izleyecek? İran’la nükleer anlaşmayı iptal etmesi sözkonusu olacak mı? Rusya konusunda ‘şahin’ bir siyaset mi güdecek? Washington bütün bunları yaşayıp görmeye hazırlanıyor.

 

 

 

Başkan Obama ‘Son’lar Yaşıyor

Posted October 25th, 2016 at 6:47 am (UTC-5)
Leave a comment

President Barack Obama and first lady Michelle Obama waits to greet Italian Prime Minister Matteo Renzi and his wife Agnese Landini on the North Portico for a State Dinner at the White House in Washington, Tuesday, Oct. 18, 2016. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Amerika’nın ilk siyah başkanı olarak sekiz yıldır Beyaz Saray’da yaşayan Barack Obama ve ailesi bir dizi son yaşıyor. Ağustos’ta 55’inci doğumgününü son kez ABD Başkanı olarak kutlayan Obama, son devlet yemeğini de geçtiğimiz günlerde verdi İtalya Başbakanı için. Başkanlığının son yılında yeni hayatına hazırlanan Obama artık ‘Topal Ördek’.

Beyaz Saray’da geçen sekiz yıl, Amerika’nın en genç başkanlarından biri olan Barack Obama’nın saçlarını ağarttı. Amerika’da başkanlık yarışı bütün hızıyla devam ederken Obama ailesi Beyaz Saray’dan sonraki hayatlarını şekillendiriyor bir yandan da. Başkan Obama, First Lady Michelle Obama ve kızları Malia ve Sasha, bir süre daha Washington’da yaşamayı planlıyor. Barack Obama, yaklaşık yüz yıl aradan sonra, görev süresi dolduğu halde Washington’da yaşamaya devam edecek ilk eski başkan olacak. 20’nci yüzyılın başında Woodrow Wilson da başkanlık görev süresini tamamladıktan sonra Washington’da yaşamaya devam etmişti.

Obama’nın ‘saçlarına ak düştü’

President Barack Obama listens as Italian Prime Minister Matteo Renzi speaks during their joint news conference in the Rose Garden of the White House in Washington, Tuesday, Oct. 18, 2016. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Obama’nın görev süresi 2017 yılı Ocak ayında sona erecek. Acısıyla tatlısıyla geçen, Başkan Obama’nın saçlarına ak düşüren başkanlık döneminden sonra yaşanacak Beyaz Saray sonrası dönemin sancısız geçmesini istiyor Obama ailesi. Ailenin planı  basına yansıdığı kadarıyla şöyle: Beyaz Saray’a üç kilometre mesafede Kalorama semtinde bir ev kiralanacak. Buna ev değil de malikane demek daha doğru. Evin değeri beş milyon dolar. Obamalar’ın büyük olasılıkla kiralayacağı kırmızı tuğla malikane, dokuz odalı. Sekiz banyosu var. Terası, bahçesi hepsi dahil 900 metrekarelik bir yaşam alanine sahip. burası. Evin bulunduğu bölge Washington’da büyükelçiliklerin ve başkan yardımcısının konutunun bulunduğu Massachusetts Bulvarı’na çok yakın. Burada ‘Embassy Row’ Büyükelçilikler Caddesi de deniyor. Kira ne kadar dersiniz? Emlakçılara göre kira ayda en az 25 bin dolar olacak. Beyaz Saray henüz bu konuda resmi açıklama yapmadı. Obama ailesinin ABD’nin üçüncü büyük kenti Chicago’da da bir evi var. Peki neden aile Chicago’ya dönmüyor?

Obama Sasha’nın liseyi bitirmesini bekliyor

President Barack Obama, center, and first lady Michelle Obama, second from right, walk with their daughters, Sasha, left, and Malia on the tarmac to board Air Force One at the Cape Cod Coast Guard Station, in Bourne, Mass., Sunday, Aug. 21, 2016. President Obama and the first family are returning to Washington D.C. following their vacation on the island of Martha's Vineyard, in Massachusetts. (AP Photo/Steven Senne)

Obamalar’ın küçük kızı Sasha 2019 yılında liseyi bitirecek. Abla Malia ise bu yıl Sidwell Friends adlı özel okulu bitirdi. Malia eğitimine bir yıl ara verip gelecek yıl Amerika’nın en eski ve en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard’a başlayacak. Aile 2017’de Washington’dan ayrılırsa Sasha’nın da başka bir okula transfer olması gerekecek ki lise son sınıfta arkadaslarından, öğretmenlerinden, alıştığı ortamdan ayrılmak zorunda kalması zor olabilir. Yani başkan da olsanız, çocuklarınızın okul durumunun hayatınızı etkilemesi kaçınılmaz. Bu yüzden Obama çifti, Washington’da kalma kararı aldı.

 

 

 

 

Amerika’ya 2016’da gelen mültecilerin yarısı Müslüman

Posted August 19th, 2016 at 7:10 am (UTC-5)
Leave a comment

Two Syrian refugee children pose while their family undergoes medical screening before the beginning of an airlift to Canada, in Beirut, Lebanon December 9, 2015. The first plane load of Syrian refugees departed from Beirut on Thursday, aboard a military aircraft bound for Toronto. The Liberal government plans to resettle 10,000 refugees from Syria's four-year-old civil war by the end of the year and a further 15,000 by the end of February. Picture taken December 9, 2015. REUTERS/Corporal Darcy Lefebvre/Canadian Forces Combat Camera/Handout via Reuters FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS - RTX1Y40I

Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nden Phillip Conner’ın yaptığı araştırmaya göre, bu yıl Amerika’ya kabul edilen mültecilerin yarısı Müslüman. 2016’da Amerika 63 binden fazla mülteci kabul etti. Bunların yaklaşık %46’sı yani 28,957’si Müslüman. PEW bu bilgiyi ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan aldığı bilgilere dayandırıyor. Bu rakamlar, Amerika’nın bu yıl ilk kez en yüksek sayıda Müslüman mülteci kabul ettiğini gösteriyor. 2002 yılına kadar mültecilerin hangi dinden oldukları açıklanmıyordu, bu nedenle sayılar 2002’den bugüne kadar olan durumu yansıtıyor.

grafik1

İkinci büyük mülteci grubu Hıristiyanlar. 2016’da Amerika’ya kabul edilen Hıristiyanlarin oranı %44, sayısı 27,556. Aşağı yukarı Müslüman mültecilere yakın bir sayıda. Mülteci başvurusunda bulunanların işlemleri başvurdukları ülkede yapılıyor.Bu süreçte Amerikalı yetkililer tarafından uzun bir incelemeye tabi tutulan başvuru sahipleri daha sonra Amerika’ya geliyorlar. Mültecilerin durumu, siyasi başvuru yapanlardan farklı. Siyasi başvuru yapanların çoğu havaalanlarında veya sınırı geçip Amerika’ya geldikten sonra başvuru yapıyor.

Five-year-old Syrian refugee Leen works on her homework at her new home in Sacramento, California, November 16, 2015. Leen and her family fled violence in Syria three and a half years ago and arrived in Sacramento in September after living in Jordan. Her face is excluded from the photo to protect his identity. To match Feature - FRANCE-SHOOTING/USA-MIGRANTS  REUTERS/Max Whittaker - RTS7QW8

Amerika her yıl bir milyon göçmen alıyor. Bunların kaçının Müslüman olduğunu söylemek zor çünkü yasal göçmenlere dini inançları sorulmuyor. 2016’da Amerika’nın kabul ettiği Müslüman mültecilerin yarısından fazlası Suriye ve Somali’den geldi. Suriye’den 8,511, Somali’den de 7,234 mülteci kabul edildi. Irak’tan 6,071, Burma’dan 2,554, Afganistan’dan 1,948 mülteci işlemleri tamamlanarak Amerika’ya kabul edildi. Geri kalan 2,639 mülteci ise birçok farklı ülkeden geldi. Burma, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Suriye ve Irak, Amerika’ya en çok mülteci gönderen ülke konumunda. Bu dört ülkeden gelen Müslüman ve Hıristiyan mülteci sayısı, toplam mültecilerin % 58’ini oluşturuyor. Bu yıl mültecilerin 2,500’den fazlası, Budist, 1,500 kadarı da Hindu. Amerika’ya kabul edilen mültecilerin 338’i ya da %1’i ateist.

grafik2

Başkan Obama 1 Ekim 2016’da başlayan mali yıl içinde 85 bin mülteci kabul edileceğini açıklamıştı. PEW araştırmacısı Phillip Connor’a göre, bu hedefin gerçekleşmesi için en az 22 bin mülteci daha alınması gerekiyor. Obama yönetimi ayrıca 10 bin de Suriyeli mülteci alma sözü vermişti. Ağustos’ta ABD yönetimi bu hedefe % 86 oranında ulaşmış durumda. Şu ana kadar Amerika’ya kabul edilen Suriyeli 8,569 mültecinin %99’u Müslüman, %1’i Hıristiyan.

People prepare to celebrate the Eid holiday that marks the end of the Muslim holy month of Ramadan in the Brooklyn borough of New York City, July 6, 2016. REUTERS/Stephanie Keith - RTX2JZO9

Amerika’nın çok az sayıda Suriyeli mülteci kabul etmesi ciddi bir eleştiri konusu. Türkiye’de 3 milyona yakın Suriyeli mülteci bulunduğunu, Irak, Ürdün ve Lübnan’ın da mülteci yükünün büyük bölümünü üstlendiğini düşünürsek, 300 milyonluk bir ülke için 10 bin Suriyeli mülteci çok küçük bir rakam. Ancak Amerika’da artan Müslüman karşıtlığı ve terör korkusu yüzünden bu konuya sıcak bakanların sayısı çok fazla değil. Hatta bazı eyalet yönetimleri mülteci kabul etmeme yönünde kararlar çıkardı geçtiğimiz yıl içinde. Kongre de bu konuya çok sıcak bakmadığını gösterdi.

Bakalım Obama Yönetimi 30 Eylül’de sona erecek 2016 Mali Yılı içinde mülteci sayısı açısından belirlediği hedeflere ulaşabilecek mi? Amerika çok az mülteci kabul eden bir ülke. Her yıl açılan yeşil kart piyangosunun bundan böyle yapılıp yapılmayacağı çok açık değil. Yeşil Kart çekilişinde kazananlar güvenlik taramasından geçirilip, Amerika’da geçinebileceğini kanıtladıkları taktirde Amerika’da oturma ve çalışma izni alabiliyorlar. Bu şekilde Amerika’ya yerleşen binlerce de Türk var. Yeşil kart sahiplerinin beş yıl bekledikten sonra vatandaşlık için başvurmalarına izin veriliyor.

Demokrat Parti Kadın Oylarını Garantiledi mi?

Posted July 29th, 2016 at 1:25 pm (UTC-5)
Leave a comment

Democratic presidential nominee Hillary Clinton gives her thumbs up as she appears on stage during the final day of the Democratic National Convention in Philadelphia, Thursday, July 28, 2016. (AP Photo/Carolyn Kaster)

Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde sonlanan Demokrat Parti Ulusal Kongresi’nde Hillary Clinton, partisinin başkan adaylığını aldı ve Amerika’nın ilk kadın başkanı olma hayaline bir adım daha yaklaştı. Ayrıca Amerika’da iki büyük partiden ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti. Hillary Clinton konuşmasında ‘glass ceiling’ olarak adlandırılan ve kadınların çok üst düzey görevlere atanmadığı iş ortamında cam tavanı çatlatmayı başardığı için umutlu olduğunu söylese de çalışma hayatındaki kadınlar için durum farklı.

Bu konu ayrı bir blog konusu olur diyor ve Demokrat Parti’nin başkan adaylığı için bir kadını seçmekle kadın seçmenin oyunu garantileyip garantilemediği konusuna geçiyorum. Wall Street Journal gazetesiyle NBC Televizyonu’nun yaptığı bir kamuoyu araştırmasına göre, gerek Cumhuriyetçi ve gerekse Demokrat Parti’nin kayıtlı seçmenlerinin toplam yüzde 52’si Hillary Clinton’ı destekliyor. Ancak 50-64 yaş grubundaki beyaz kadınlar arasında Hillary Clinton’ı destekleyenlerin oranı yüzde36. 35-49 yaş arasındaki beyaz kadın seçmenlerinse sadece yüzde 34’ü Clinton’a destek veriyor.

Supporters react as Democratic presidential nominee Hillary Clinton speaks during the final day of the Democratic National Convention in Philadelphia, Thursday, July 28, 2016. (AP Photo/Carolyn Kaster)

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump’a bütün kayıtlı kadın seçmenler arasında destek oranı yalnızca yüzde 37. Ancak Donald Trump, 50-64 yaş grubundaki beyaz kadın seçmenlerin yüzde 54’ünden destek görüyor. 35-49 yaş arasındaki kadınlarınsa yüzde 51’I Trump’a oy vereceklerini söylüyor.

Kadınlar genellikle erkeklere göre daha çok Demokrat Parti’yi destekleme eğiliminde. Ancak uzmanlara bakılırsa, Hillary Clinton’ın iki büyük partiden birinden ilk kadın başkan adayı olması, kadınların oyunu garantilediğini göstermiyor. Virginia Üniversitesi’nden Profebör Larry Sabato,seçmenlerin sandık başında adaayların kadın veya erkek olmasına göre değil, parti tercihlerine göre oy kullandığını söylüyor. Sabato’ya göre, Kadım ayındaki seçimlerde Cumhuriyetçi kadınların çoğunun Hillary Clinton’a oy vermesi nasıl beklenmiyorsa, Demokrat erkeklerin çoğunun da Donald Trump’ı desteklemesi sözkonusu değil.

Democratic presidential candidate Hillary Clinton and Democratic vice presidential candidate, Sen. Tim Kaine, D-Va., right, stand on stage during the final day of the Democratic National Convention in Philadelphia, Thursday, July 28, 2016. (AP Photo/Andrew Harnik)

2008 yılında Başkan Obama’nın Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilmesi öncesinde de seçmenler arasında büyük bir heyecan vardı. Hillary Clinton’ın ilk kadın başkan adayı olması da önemli ölçüde iyimserlik yarattı ama bu iyimserliğin ne kadarının oya dönüşeceğini tahmin etmek zor.

Birçok uzman, kadınların iş hayatında ve siyasette yükselmesinin önünde birçok engel olduğunu ve bunların çoğunun kadınlara yapışıp kalan önyargılar olduğunu söylüyor. Hillary Clinton’ın giyimi, saçı, kahkahası, sert görünüşü sık sık eleştirilirken, aynı eleştiriler erkek aday Donald Trump’a yöneltilmedi.

Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nin bu yıl yaptığı bir ankete bakılırsa, görüşü sorulan kadınların yüzde 47’si, kadınların üst düzey görevlere gelmesinin önündeki en büyük engelin, onlardan erkeklere oranla çokm daha fazla performans beklenmesi olduğunu belirtti. Görüşü sorulan erkeklerin yüzde 28’i, standartların yüksek tutulmasının kadınların geride kalmasına neden olduğunu doğruladı. Kadınların yüzde 76’sıyla erkeklerin yüzde 74’ü, kadınların erkekler kadar iyi liderler olabileceğine, siyasette başarılı bir performans sergileyebileceğine inandıklarını söyledi.

Genç kadın seçmenlere bakarsak, bugün daha iyi eğitimliler ve farklı bir dünyada yaşıyor, iş hayatında başarıyla ilerliyorlar. Üniversite eğitimli kadınların sayısı erkeklerden fazla. Amerika’da her 10 evden 4’ünü kadınlar geçindiriyor.

Democratic vice presidential nominee Sen. Tim Kaine, D-Va., and Democratic presidential nominee Hillary Clinton are surrounded by falling balloons at the conclusion of the Democratic National Convention in Philadelphia , Friday, July 29, 2016. (AP Photo/Mark J. Terrill)

Peki Hillary Clinton için kimlerin desteği garanti görünüyor? Profesör Sabato’ya göre, Clinton farklı azınlık gruplarından seçmenlerin yüzde 80’inin oyunu garantilemişe benziyor. Siyahlar, göçmenler, Müslümanlar ve kadınlar Hillary Clinton’a yönelmiş durumda. Hillary Clinton’a en az destek verenlerse beyaz erkekler. Buarada Kasım ayındaki başkanlık seçiminde Demokrat Parti için gençlerin oyunun belirleyici olacağını söylemeden geçmeyelim. Gençler adaylığı kaybeden Bernie Sanders’I destekliyordu ancak Sanders adaylığı kaybedip çekilince taraftarları durumu kabullenemedi. Gençler, Sanders’ın Hillary Clinton’ı desteklemeleri için yaptığı çağrıları protesto etti. Beyaz Saray yarışı hızlanırken, gençlerin elinde önümüzdeki dört yıl ülkeyi kimin yöneteceğini seçmek için güzel bir fırsat var. Bu fırsatı da seçim sandığına gidip oy kullanarak değerlendirmekten başka çareleri yok. Ancak Amerika’da gençlerin sandık başına gitme oranı çok düşük. Bakalım, bekleyip göreceğiz Kasım seçimlerinde başkanlık yarışında ipi kimin göğüsleyeceğini.

 

 

 

Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nda neler oluyor?

Posted July 19th, 2016 at 1:13 pm (UTC-5)
Leave a comment

Melania Trump greets her husband Republican U.S. presidential candidate Donald Trump onstage at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 18, 2016. REUTERS/Mark Kauzlarich - RTSIMGH

Cumhuriyetçi Parti’nin Ohio’nun Cleveland kentindeki Ulusal Kurultayı’nda (18-21 Temmuz) partinin başkan adayı ve yardımcısının adaylığı kesinleşecek. Donald Trump, parti içi muhalefete rağmen Cumhuriyetçiler’e başka seçenek bırakmadı, bütün ayrıştırıcı söylemlerine ve siyasi tecrübesizliğine rağmen, başkan adaylığını garantiledi. Trump, parti kongresinden hemen önce de kendisine siyasi deneyimi olan bir yardımcı adayı seçti, Indiana Valisi Mike Pence.

Mike Pence kim?

Vice presidential candidate Mike Pence attends a press event in New York July 16, 2016. REUTERS/Eduardo Munoz TPX IMAGES OF THE DAY - RTSIAS4

Peki kim tam adıyla Michael Richard Pence? Avukat kökenli Pence, 1959 doğumlu, 57 yaşında, ikisi kız üç çocuğu var. 2013 yılından beri Indiana Valisi. Eyaletin 50’nci valisi olan Pence, 2001-2013 yılları arasında tam 12 yıl Temsilciler Meclisi üyeliği yapmış. Kongre deneyimi var. Mike Pence Cumhuriyetçi Parti’nin muhafazakarlarından ve aşırı muhafazakar Çay Partisi Hareketi’ni destekliyor. Trump’ın yardımıcısı olarak Pence’i seçmesi, Cumhuriyetçi Parti içindeki Trump karşıtlarını yumuşatmışa benziyor.

Kurultaya dönersek, Cleveland’da 50 bin kişi toplandı Cumhuriyetçi Parti Kongresi için. Bunların 30 bini parti delegeler, 5 bini göstericiler. 15 binin üzerinde bir medya ordusu izliyor kurultayı. Bu grup bir hafta sonraki Demokrat Parti Kurultayı’nı da izleyecek. Kurultayın ilk gününde konuşanların en renklisi kuşkusuz Donald Trump’ın eşi Melania idi. Trump takdim etti eşini, her zaman uzun konuşan milyarder işadamı-politikacı, bu kez kısa bir konuşma yaptı, Melania’yı “olağanüstü bir anne, inanılımaz bir kadın” olarak tanımladı.

Melania Trump da göçmen

Melania Trump, wife of Republican U.S. presidential candidate Donald Trump, speaks at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 18, 2016. REUTERS/Aaron P. Bernstein - RTSIMJ8

Melania, Yugoslavya doğumlu Slovenyalı bir göçmen. Trump’ın tartışmalı seçim kampanyası sırasında geri planda kalmayı tercih etti Melania Trump. O da konuşmasında kocasını ‘harika bir lider’ diye övdü, Amerika’yı değiştirebilecek tek kişi olduğunu savundu ve kendi hikayesini anlattı.

Ancak Melania’nın söyledikleri hemen tartışılmaya başladı çünkü bir gazeteci konuşmanın Michelle Obama’nın 2008’de eşi Barack Obama’yı övdüğü kurultay konuşmasına aşırı benzediğini farketti ve bunu gündeme getirdi.

Melania Trump konuşmasında, “Çok genç yaştan itibaren annem ve babam, hayatta elde etmek istediklerim için çok çalışmam gerektiğini vurguladı. Verilen sözleri tutmanın önemini aşıladı. Başkalarına saygı göstermenin ne kadar önemli olduğunu anlattı,” dedi.

Sekiz yıl önce Michelle Obama da şunları söylemişti konuşmasında: “Barack ve ben aynı değerlerle yetiştirildik: Hayatta elde etmek istediklerin için çok çalışacaksın, verdiğin sözleri tutacaksın, karşındakilere saygı göstereceksin.”

Melania Trump (L), wife of Republican U.S. presidential candidate Donald Trump, speaks at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 18, 2016 and Michelle Obama addresses the opening session of the 2008 Democratic National Convention in Denver, Colorado August 25, 2008 in a combination of file photos. REUTERS/Mike Segar/File Photos TPX IMAGES OF THE DAY - RTSIP4X

Trump kampanyası yetkilileri, Melania Trump’ın konuşmasını savundu ve bir göçmen çocuğu olarak kendi deneyimlerini anlattığını vurguladı.  Trump’ın bu polemiğin başlatılmasına çok kızdığını bildiriyor ajanslar.

Melania Trump mücevher tasarımcısı

Melania, konuşmasında 18 yıldır Donald Trump’la birlikte olduğunu söyledi. 70 yaşındaki Trump’ın üçüncü eşi Melania. Çiftin bir oğlu var. Trump’ın daha önceki evliliklerinden üç çocuğu olduğunu ekleyelim. 46 yaşındaki Melania, Lyubliana Üniversitesi’nden mezun eski bir model. Şimdilerde mücevher tasarımcılığı yapıyor. 2011 yılında yeşil kart almış, 2006’da da Amerikan vatandaşı olmuş. Eşinin göçmen olması, Trump’ın göçmen karşıtı söylemleriyle ters düşmüyor mu sorusunu sormadan geçemiyor insan.

Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nda yaptığı konuşmayla Melania Trump da başkanlık seçim kampanyasına katılmış oldu. Kasım ayındaki seçimlere kadar Melania’nın adından daha sık söz ettirmesi bekleniyor.

Cleveland’da güvenlik çok sıkı

 

A United States Secret Service agent closes a security fence, as preparations are made for the Republican National Convention, Saturday, July 16, 2016 in Cleveland, Ohio. (AP Photo/Alex Brandon)

Cleveland’da kurultay için sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor. Federal yetkililer ve Cleveland polisi, kurultai sırasında güvenlik sorunu yaşanmaması için yaklaşık iki yıl hazırlık yaptı. İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu FBI’la birlikte Cleveland’daki Cumhuriyetçi Parti, Philadelphia’daki Demokrat Parti kurultayları için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik yetkilileri siber saldırılara karşı da önlem aldı ve siber saldırıları ‘en büyük tehlike’ olarak niteledi. Ama en çok korkulan ‘terör’. Son terörist saldırılar bu kaygıyı daha da arttırsa da yetkililer aldıkları önlemlerin yeterli olduğuna güveniyor. Cleveland’da gösteriler 50 dakikayla sınırlandı, barışçı olması koşulu getirildi. Cumhuriyetçiler’in toplandığı kongre merkezi 1,5 metre yüksekliğinde duvarlarla korunuyor. Güvenlik için Cleveland ve Philadelphia’ya 50 milyon dolarlık ek bütçe verildi.

Bundan sonra ne olacak?

Cumhuriyetçi Partililer Perşembe akşamı başkan adaylarını resmen açıkladıktan sonra büyük olasılıkla seçim kampanyası daha yoğun ve söylemlerin sertleştiği bir yola girecek. Demokrat Parti’nin de adayını kesinleştireceği 25-28 Temmuz kurultayından sonra adaylar kıyasıya mücadeleye edecek. Zaten şimdiye kadar seçim kampanyası alışılmışın dışında sert söylemlerle dolu geçti.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti kurultayları çoğunlukla Amerika’da seçim kampanyasının en renkli görüntülerine sahne olur. Bu kez de öyle olacağı kesin görünüyor.

 

 

 

Terör Bir Kez Daha Canımızı Acıttı

Posted June 29th, 2016 at 11:00 am (UTC-5)
Leave a comment

People leave Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following a blast June 28, 2016.    REUTERS/Osman Orsal   TPX IMAGES OF THE DAY - RTX2IRPY

Hepimiz terörün hayatımızı böylesine etkilemesinden, içimizi acıtmasından bıktık usandık. İstanbul Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırı hepimizi çok üzdü. Geçen yıl dünyanın en işlek 11’inci, bölgenin 3’üncü büyük havaalanı olan Atatürk Havalimanı, bir yıl içinde 61,8 milyondan fazla yolcunun kullandığı bir merkez.  İstanbul Atatürk Havalimanı aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen havaalanlarından biri, 2015’te bir önceki yıla göre yolcu sayısında 9,2’lik bir artış yaşadı.

A relative of Gulsen Bahadir, a victim of Tuesday's attack on Ataturk airport, mourns at her flag-draped coffin during her funeral ceremony in Istanbul, Turkey, June 29, 2016. REUTERS/Osman Orsal - RTX2IVPI

Saldırıda hayatını kaybedenlerden 37’sinin kimliği belirlenmiş, 10’u yabancı uyruklu, 3’ü de çifte vatandaşmış. İnsan hayatından söz ediyoruz. Biliyoruz ki, bir insan ne kadar zor doğuyor, büyüyor, yetişiyor. Saldırı haberini duyduğumuzda yüreğimiz hopladı. Hepimizin yolcusu, havaalanında çalışan yakını olabilir. Herkese çok geçmiş olsun. Yakınlarını kaybedenlere sabır diliyor, başınız sağ olsun diyorum. Yaralılar da umarım sağlıklarına kavuşurlar bir an önce. Ama böyle bir saldırı yaşamanın, tanık olmanın etkileri öyle kolay kolay geçmez. Derin yaralar açıldı yüreğimizde.

Paramedics push a stretcher at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following a blast June 28, 2016. REUTERS/Osman Orsal - RTX2IR3E

Başbakan Binali Yıldırım, saldırının IŞİD tarafından yapılmış olabileceğini söyledi ancak şu ana kadar terör örgütü saldırının sorumluluğunu üstlenmiş değil. Evet, daha önceki saldırılarına benziyor IŞİD’in. Örneğin 22 Mart’ta Brüksel Uluslararası Havaalanı’na yapılan saldırıyla benzerlikler çok. Brüksel saldırısında 32 kişi hayatını kaybetmişti.

A broken window is seen at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following yesterday's blasts June 29, 2016. REUTERS/Osman Orsal - RTX2ISIT

Amerika’daki Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Ramazan ayında IŞİD’in Türkiye’deki saldırılarını arttıracağı uyarısında bulunmuştu bir süre önce. 5 Haziran-5 Temmuz arasında örgütün bölgedeki stratejisini yeniden düzenleme planına bağlamıştı bu öngörüyü araştırma kurumu. Uzmanlar da Ramazan’ın son on gününde saldırılar olabileceği uyarısı yapmıştı. Ramazan barış ayı değil mi? IŞİD İslam adına dehşet saçıyorsa, Ramazan’da saldırı yapmasını nasıl açıklıyor?

Ambulance cars arrive at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following a blast June 28, 2016.   REUTERS/Osman Orsal   TPX IMAGES OF THE DAY   - RTX2IR1K

Enstitü raporunda şöyle demişti: “IŞİD büyük olasılıkla Suriye’de yaşadığı baskıyı hafifletmek amacıyla, komşu ülkelerdeki saldırılarını arttıracak. Bu aynı zamanda IŞİD’in bu ülkelerdeki olası genişleme planlarını hayata geçirmeyi amaçlayan stratejisinin de bir parçası. Bu planlara en uygun hedefler, yabancı turistler, devlet güvenlik güçleri ve Türkiye ile Ürdün’deki Amerikan askeri tesisleri.”

İstatistiklere göre, Türkiye’de bir yıl içinde 17 bombalı saldırı  ve intihar saldırısı yapıldı. Bu saldırılarda 300 kişi hayatını kaybetti, en az 1,000 kişi de yaralandı. Bu saldırıların bazılarını IŞİD, bazılarını da TAK üstlendi.

Bir son söz: Terörü ve teröristleri lanetliyoruz, terör dursun, kimse terör yüzünden ölmesin istiyoruz.

 

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

April 2017
M T W T F S S
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930