‘Kanser Kontrol Ayı’ ve Angelina Jolie

Posted April 2nd, 2015 at 11:27 am (UTC-5)
Leave a comment

Daha çok siyasi ve güncel konular üzerinde yazsam da zaman zaman hepimizi ilgilendiren sağlık, ekonomi, sanat gibi genel yaşam konularına da değinmeden geçemiyorum. 7 Nisan Dünya Sağlık Günü yaklaşırken bir süredir aklıma takılan bir sağlık konusunu gündeme getirmek istedim. Sağlık hepimiz için çok önemli bir konu. Zamanında Kanuni Sultan Süleyman’ın da söylediği gibi, ‘Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.’ Ne yazık sağlığımızın kıymetini çoğu kez onu kaybettiğimiz zaman anlıyoruz. Böyle bir hataya düşmemeniz için yazıyorum bugün. Sağlığınızın kıymetini yarın değil bugün bilin. Bütün hastalıklarda ve özellikle de kanserde erken tanının önemini hiç aklınızdan çıkarmayın!

Beyaz Saray’dan kanserle mücadeleye destek

Beyaz Saray 1 Nisan’da bir açıklama yaptı ve Nisan’ı Amerika’da ‘Ulusal Kanser Kontrol Ayı’ ilan etti. Erken teşhisin ve önleyici tedavinin önemini vurguladı Başkan Obama ve şöyle dedi: ‘Bu ay kanserin dokunduğu herkesin yanında duruyor ve bu hastalığı önleme, teşhis ve tedavi etme çabalarımızı iki katına çıkarmaya kararlı olduğumuzu tekrarlıyoruz.’ Bu, neden önemli? Beyaz Saray da kanserle mücadele çabalarına destek veriyor ve bu mücadeleye ayrılan kaynakları arttırma kararlılığını tekrarlıyor. Önleyici tedbirleri de vurguluyor Beyaz Saray. ‘Kanser riskinizi sağlıklı yiyerek, sağlıklı bir kiloda kalarak, cildinizi ultraviyole ışınlarından koruyarak, alkol kullanımından kaçınarak, sigaradan uzak durarak azaltın’ tavsiyesinde bulunuyor. Biliyorsunuz First Lady Michelle Obama da Beyaz Saray’daki sebze ve meyve bahçesiyle ve ‘Let’s Move’ kampanyasıyla sağlıklı yaşamı teşvik ediyor.

Angelina Jolie’den cesur davranış

Gencecik bir kadın ama genleri yüzünden kanser riski büyük, bu yüzden bir dizi ameliyat geçirmeyi göze alıyor. Çocukları ve eşiyle daha uzun yıllar yaşayabilmek istiyor çünkü. Angelina Jolie, 39 yaşında. Menapoz için çok genç ama iki yıl içinde geçirdiği iki ameliyat erken menapoz ve birçok yan etkiyi de beraberinde getiriyor ama hepsi ölmekten daha iyi çözümler. İki yıl önce iki göğsünü aldıran ünlü oyuncu, geçenlerde de yumurtalıklarını ve fallop tüplerini aldırdığını açıkladı. Elbette amaç manşet olmak değil. Çünkü o isterse Oscar törenine giydiği tuvaletle, eşi Brad Pitt’le elele görünmesiyle ya da çocuklarıyla çıktığı seyahatlerle de sık sık gündeme geliyor zaten. Reklama ihtiyacı yok. Peki neden sık sık ameliyat oluyor dersiniz? Ailesinde kanser yaşanan ve mutasyona uğramış geni taşıyan kadınlara ne yapabileceklerini göstermek amacı. Umut vermek riskleri azaltmak için neler yapabilecekleri konusunda bilinçlendirmek.

Neden Angelina Jolie cesur bir kadın?

Çok cesur bence, çünkü 37 yaşında kimse iki memesinden olmak istemez. Düşünün bir kolunuzun altından başlayan, bütün göğsünüzü geçen ve öteki kolunuzun altında biten  yarim metrelik bir ameliyat yarası, sonra da izi. Bunun iyileşmesinin ne kadar süreceğini düşünün. İyileştikten sonra da ağır kaldırmamak, belli hareketlerde zorlanmak, hormonal dengenin bozulması, hayata tutunmanın, duygusal iniş çıkışları kontrol etmenin zorluğunu hayal edin. Diyelim bütün bunları hallettiniz, işin psikolojik sıkıntılarını ne yapacaksınız? Bir kere kadını tanımlayan unsurlardan ikisini birden kaybediyorsunuz. Eğer rekonstrüktiv ameliyat geçirmezseniz protez kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Kendinizi ‘güzel’ ve ‘tam’ hissetmeniz hiç de kolay değil. Kadın-erkek ilişkilerinde yaşanabilecek zorlukları da düşünürseniz, çok cesur gerçekten Angelina Jolie. Brad Pitt gibi onu bu konuda destekleyen bir eşi olması kuşkusuz çok güzel. Peki bütün bunları nereden biliyor ve yaşamış gibi konuşuyorum dersiniz? Çünkü ben de Angelina Jolie gibi ailesinde kanser olan, onun ameliyatlarını geçirmiş ve  kanseri yenmiş bir kadınım. Onu anlıyorum. Kanseri yenen, ailesinde kanserle mücadele etmiş ve eden bireyler bulunan, yakınlarını kanser yüzünden kaybetmiş bütün herkese buradan sevgiler gönderiyorum.

 

 

 

 

NBC: “Gazeteci Yalan Söylemez”

Posted February 11th, 2015 at 1:03 pm (UTC-5)
4 comments

NBC News - Events - Season 2012Bu, yalnızca NBC’nin değil bütün dünyada bütün gazetecilerin, habercilerin, yazarların, herkesin sloganı olmalı. Yalan nasılsa günün birinde ortaya çıkar ve hem kişi olarak saygınlığınızı kaybedersiniz, hem de çalıştığınız kurum güvenilirlik kaybına uğrar. İş etiği, çalışma ahlakı ve kişi olarak ilkelerimize bağlılığımız, çalıştığımız kuruma sadakatimiz, vazgeçilmez olmalı. Hangi işi yaparsanız yapın, ilkeli bir bireyseniz zaten yalan söylemeyi aklınıza bile getirmez, sahtekarlık dolandırıcılık yapmazsınız.

Sadece Amerika’nın değil dünyanın en ünlü habercilerinden, haber sunucularından biri olan gazeteci Brian Williams bugünlerde meslek hayatının silinip gitmesine yolaçabilecek ciddi bir kriz yaşıyor. Çünkü Brian Williams yalan söyledi, bu yalanı evirip çevirmeye çalışırken de durumu iyice kötüleştirdi ve ardından da yeni iddialar ortaya atıldı. Bir kere gözden düşerseniz zaten toparlanmanız çok zor Amerikan medyasında. Brian Williams 2004 yılında NBC Akşam haberleri’ni devraldığı zaman Amerika’nın bir numaralı haber sunucusu oldu, kanalın izlenilirliğini birinci sıraya çıkardı, NBC her zaman ilk üçte yer aldı. Uzun yıllar Beyaz Saray muhabirliği yapan Brian Williams duruşuyla izleyicinin güvenini kazanmış bir haberci(ydi). Komedi şovlarının vazgeçilmez konuğu olan karizmatik haberci Brian Williams daha uzun süre konuşulacağa benziyor.

Brian WilliamsNBC’den açıklama

NBC Haber Başkanı Deborah Turness 10 Şubat’ta Brian Williams’ın altı ay zorunlu ücretsiz izne çıkarıldığını açıkladı ve geri dönüp dönmeyeceği konusunda da hiçbir ipucu vermedi. Geçmişte böyle durumlarla karşılaşan gazeteciler geri gelemedikleri gibi bir daha da saygın haber kurumlarında kendilerine bir iş bulamadı. NBC Haber Ekibi’ne yazılı bir açıklama yapan Turness, “Nightly News” akşam haberlerinin sunucusu ve baş editörü olarak Brian Williams doğru haber vermek ve haber bölümümüzün yüksek standartlarına her zaman uymak sorumluluğuna sahip” dedi. Deborah Turness, Brian Williams’ın izlediği haberlerle ilgili olarak NBC dışında başka yayın kurumlarına yaptığı açıklamalardan da kaygılı olduğunu belirtti.
NBC’nin CEO’su Steve Burke de yazılı açıklamasında “Brian bu davranışıyla NBC’nin haberlerine güvenen milyonlarca Amerikalı’nın güvenini sarsmıştır. Tutumu mazeret kabul etmeyecek kadar yanlış, altı ay görevden uzaklaştırma cezası da hem sert hem de haklıdır” dedi. Ancak Burke, Williams’ın ikinci bir şansı hakettiğini de belirtti ve “hepimiz onu destekliyoruz” dedi.

Ancak diğer yayın kurumlarındaki meslektaşları, gazeteciler tepkili, “istifa etsin” diyor birçokları.

Brian Williams’ı altı ay ekrandan uzaklaştıran olay

Şimdi Brian Williams’ın başını yeme ihtimali yüksek olan olaya bakalım. Ocak ayında NBC Akşam Haberleri’nde Brian Williams 2003’te Irak savaşı sırasında vurulan bir helikopterde olduğunu ve acil iniş yapmak zorunda kaldıklarını söylemişti. Williams kimi zaman değiştirerek, bu olayı birçok kez anlatmıştı.

Sosyal Medyanın yalan yakalamadaki rolü

HBO Hosts the New York Premiere of GirlsMalum artık hayatımızda sosyal medya var. Nitekim Facebook’ta bir grup eski muharip, Williams’ın yalan söylediğini yazdı. Williams’ın bir başka helikopterde olduğunu ve vurulan helikopterin iniş yapmasından bir saat sonra bölgeye geldiğini savundu. Olay da böyle ortaya çıktı. Bunun üzerine Williams yalan söylediğini kabul etti, ordu gazetesi Stars and Stripes’da özür diledi, özrünü ropörtajin gazetede yayınlandığı gün akşam haberlerinde NBC ekranında da tekrarladı.

Ama bir kere deniz dalgalanmaya görsün, kolay yatışmaz. Gerçekten de öyle oldu ve bu kez Katrina Kasırgası sırasındaki haberleri geldi gündeme. NBC’ye Katrina ile ilgili haber geçerken bulunduğu konumda bazı olayları görmesinin imkansız olduğunu söyledi görgü tanıkları. Ayrıca dizanteri olmadığı anlaşıldı, oysa ekranda öyle söylemişti. İşler daha da karıştı.

Kıssadan hisse

Brian Williams hakkında NBC’nin iç soruşturması sürüyor. Sonuç bakalım ne olacak? Onun yokluğunda Lester Holt sunacak NBC akşam haberlerini. Rating rekorları kıran akşam haberleri bundan ne kadar etkilenecek, önümüzdeki günlerde göreceğiz. Brian Williams en çok kazanan haber sunucularından biri ve yılda 15 milyon dolar aldığı düşünülürse altı aylık ücretsiz izin onu hiç etkilemez ama halkın, meslektaşlarının ve çalıştığı kurumun güvenini kaybetmek en popüler döneminde meslek hayatını bitirebilir.
Brian Williams’ın başına gelenler özellikle meslekte yeni olan haberciler, gazeteciler için ders alınması gereken bir örnek. Ben şöyle bir sonuç çıkardım kendi adıma: “Siz siz olun herşeyden önce işinizi ciddiye alın, sizi izleyenlerin ve çalıştığınız kurumun yüzünü kara çıkarmayın, her zaman doğruyu yazın, doğru konuşun. Sorumluluklarınızı hafife almayın.”

114’üncü Kongre ve Türk Dostluk Grubu

Posted January 22nd, 2015 at 2:04 pm (UTC-5)
1 comment

Budget BattleGeçen Kasım’da seçilen yeni Kongre üyeleri 6 Ocak’ta andiçerek göreve başladı. Yeni Kongre’de malum Cumhuriyetçiler hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da çoğunlukta. Ama Kongre’nin tek özelliği bu değil. Birçok ilginç bilgiler var, bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Kongre’de Kadınlar ve Siyahlar

Bir kere kadın Kongre üyelerinin sayısı bu kez rekora çıktı, toplam 104 kadın Kongre üyesi var. Erkeklerin sayısıysa 430. Kongre üyelerinin 300’ü Cumhuriyetçi, 232’si Demokrat. 435 üyeli Temsilciler Meclisi bir ilk yaşıyor bu dönem. Utah’tan Mia Love, Temsilciler Meclisi’nin ilk Cumhuriyetçi kadın üyesi. Love ile birlikte Cumhuriyetçi Teksaslı Senatör Will Hurd ve Güney Carolinalı Tim Scott, aynı zamanda siyah Kongre üyeleri arasına girdi. Yeni Kongre’deki siyahların sayısı böylece ilk kez 46’ya yükseldi. Şu anda 442 beyaz, 46 siyah, 33 Latin, 12 Asya kökenli ve 2 Kızılderili üyesi var Kongre’nin.

Latin Kökenliler

Gelelim Latin kökenli Kongre üyelerine. 30’u Temsilciler Meclisi’nde, 3’ü de Senato’da olmak üzere Kongre’de toplam 33 Latin kökenli üye var artık. Kongre üyelerinin 12’si Asya kökenli. Bunların 1’i senatör 11’i Temsilciler Meclisi üyesi. Kızılderili kökenli iki milletvekili var 114’üncü Kongre’de. Bunların ikisi de Cumhuriyetçi, ikisi de Oklahomalı. Biri Tom Cole, diğeri Markwayne Mullin.

Kaynak: http://thehill.com

Kaynak: http://thehill.com

Kongre’nin Yaş Ortalaması

Peki, yaş ortalaması ne dersiniz yeni Kongre’nin? Temsilciler Meclisi’nde yaş ortalaması 57, Senato’da 61. Demokratlar Cumhuriyetçiler’den daha yüksek yaş ortalamasına sahip Kongre’de. Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın yaş ortalaması 62. Cumhuriyetçiler’in yaş ortalamasıysa 60. Senato’da Demokratlar ortalama 59 yaşındayken Cumhuriyetçiler 54 yaşında. Senato’daki yeni Cumhuriyetçiler oldukça genç. Arkansas’tan Tom Cotton 37, Coloradolu Cory Gardner 40 yaşında. Temsilciler Meclisi’nin en yaşlı üyeleriyse Michigan’dan Demokrat John Conyers Jr. ve New York’tan Louise Slaughter. İki milletvekili de 85 yaşında.

Kongre’nin Dini İnanç Dökümü

Kongre üyelerinin çoğunluğu Hristiyan, yani Katolik veya Protestan, ayrıca 16 da Mormon var. Kongre üyelerinin arasında 28 Yahudi, iki Budist, iki Müslüman ve bir Hindu var.

Senatör ve Milletvekillerinin Meslekleri

Milletvekilleri ve senatörler çeşitli meslek gruplarından. En büyük grubu hukukçular oluşturuyor. Kongre’de tam 184 hukukçu var. Tarım sektöründen 13 Kongre üyesi mevcut. Bunlardan biri de California’dan Demokrat milletvekili Mike Thompson. Thompson’ın bağları var ve şarap üretiyor. Hatta Thompson Kongre’deki Şarap Üreticileri Dostları grubunun da kurucusu.
Kongre üyelerinden 27’si doctor veya sağlık sektöründen. 3 Kongre üyesi eski havacı. Bunlardan biri de Arizona’dan Cumhuriyetçi Martha McSally. McSally, Amerika’nın ilk kadın savaş pilotu. Kongre’de toplam 38 eski subay var. Bunların 16’sı Hava, 16’sı Deniz Kuvvetleri’nden. Geri kalanı Ulusal Muhafızlar’dan.

Kongre’de artık 10 eski vali, 32 eski belediye başkanı ve tam 251 eyalet meclisi üyesi görev yapıyor.

114’üncü Kongre’de Türk Dostluk Grubu

Budget Battle

 

Tam adı ‘Kongre Türk ve Amerikalı Türk Grubu olan Türk Dostluk Grubu, (Congressional Caucus on Turkey and Turkish Americans) 2001 yılı Mart ayında o zaman Kongre üyesi olan Floridalı Demokrat Robert Wexler, Cumhuriyetçi Kentucky milletvekili Ed Whitfield ve Teksaslı Cumhuriyetçi Kay Granger tarafından kuruldu. Amerika Türk Koalisyonu ve Türk lobisinin yoğun çabası sonunda 2012 yılı Haziran ayında üye sayısı 157’ye çıktı, rekora ulaştı. Türkiye ile Amerika arasındaki dostluğu ve ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan grupta bulunan Kongre üyelerinin seçildikleri bölgelerde hatırı sayılır sayıda Türk seçmen yaşıyor. Kasım seçimlerinden sonra Kongre’deki Türk Dostluk Grubu üyelerinin sayısı 130’a indi.

Şu anda Türk Dostluk Grubu’nun Eş Başkanları olan Ed Whitfield, Tennessee democrat milletvekili Steve Cohen, Kuzey Carolinalı Demokrat milletvekili Virginia Foxx ve Virginia’yı temsil eden Demokrat Gerry Connolly seçimi büyük oy farkıyla kazandı.

114’üncü Kongre’nin göreve başlamasından sonra bir açıklama yapan Amerika Türk Koalisyonu TCA Başkanı Lincoln McCurdy, önümüzdeki dönemde Türk-Amerikan ilişkilerinin daha da önemli olacağını, bu yüzden iki ülkenin birlikte çalışmasının hayati önem kazanacağını belirtti. McCurdy, üye sayısını eski düzeyine çıkarma çalışmalarının da yoğunlaşacağını bildirdi.

http://www.tc-america.org/in-congress/status-of-turkey-caucus-membership-post-2014-elections.html

2016’da Yine Clinton-Bush Yarışı mı?

Posted December 16th, 2014 at 3:23 pm (UTC-5)
4 comments

Bu soruyu görünce , “Daha çok var, bunu neden şimdi konuşuyoruz?” diye sorduğunuzu görür gibiyim. Zaman ilerlesin, 2015’e hele bir girelim, ondan sonra da adaylar birer birer açıklasınlar yarışa gireceklerini, ondan sonra bakarız diyeceksinizdir. Ancak Amerika’da dikkatler çoktan 2016 yılında yapılacak başkanlık seçimlerine çevrildi. Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’den 2016 başkanlık yarışına kimlerin gireceğinin önümüzdeki aylarda belli olması bekleniyor. 2016 için birçok tanıdık simanın adı geçiyor.

Demokrat Parti’de Hillary Clinton ön planda

HillaryDışişleri eski bakanı Hillary Clinton, 2016 başkanlık yarışına girme olasılığı en yüksek politikacıların başında geliyor. Aday olursa, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın partinin bir numaralı adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Uzmanlara göre, Hillary Clinton’ın başarılı olması için, ara seçimlerde yenilgiye uğrayan Başkan Obama ile arasına mesafe koyması gerekiyor.  Amerika’nın ilk siyah başkanı olan Barack Obama’dan çok şey bekleniyordu. Haklı ya da haksız, birçok kişi Başkan’ın 5 milyon göçmeni sınırdışı edilmekten kurtarmak için Başkanlık Kararnamesi çıkarmasına rağmen Obama’nın özellikle ırk ayrımının önlenmesi ve göçmenlik sorunlarına çözüm için reform yasası geçirilmesi gibi konularda büyük beklenti içindeydi. Birçokları bu açıdan hayal kırıklığına uğradı dersek abartmış olmayız. Oysa uzmanlara göre kimse Hillary Clinton’ın yetenekleri ve deneyimini sorgulamıyor. Partilerüstü Politika Merkezi uzmanı John Fortier’a göre, karşısına kim çıkarsa çıksın, Hillary Clinton’ı yenmekte zorlanacak.

Cumhuriyetçi Parti’nin olası adayları

Jeb BushJeb Bush eğer kararını verirse, Cumhuriyetçi Parti’den aday olması beklenen güçlü politikacılar arasına girecek. Peki, kimler var bu politikacılar arasında? Amerika’nın Sesi Haber Merkezi’nin deneyimli yazarlarından Jim Malone’a göre, Cumhuriyetçi Parti’de Teksas senatörü Ted Cruz, 2016 için adı en çok geçen adaylardan biri. Muhafazakar Çay Partisi hareketinin gözdelerinden Ted Cruz, Başkan Obama’nın dış politikalarını en şiddetli eleştirenlerden biri. Cruz,  Başkan Obama’nın Amerika’nın dünya liderliği konumunu kaybetmesine neden olduğunu öne sürüyor, bu durumun bir boşluk yarattığını, bu boşluğu da Rusya, Çin ve İran’ın doldurmaya çalıştığını, bunun da küresel güvenliği ciddi şekilde tehdit ettiğini söylüyor. Cruz’un yanısıra Florida eyaleti eski valisi Jeb Bush, New Jersey Valisi Chris Christie, Teksas Valisi Rick Perry, Kentucky Senatörü Rand Paul, 2012’de aday olan Mitt Romney ve Louisiana Valisi Bobby Jindal’la Kentucky senatörü Rand Paul’un Cumhuriyetçi Parti başkan adayları arasında yer alması bekleniyor.

 Cumhuriyetçiler’de Jeb Bush aday olabilir mi?

Jeb BushGeçtiğimiz günlerde, Florida eski valisi ve Bush ailesinin küçük oğlu Jeb Bush, Facebook ve Twitter hesabından 2016’da başkanlık yarışına girip girmeme  konusunda karar aşamasında olduğunu  açıkladı. Eski Başkan George H. W. Bush’un oğlu, yine eski Başkan George W. Bush’un kardeşi  olan Jeb Bush, 2016’da Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olmayı düşünüyor.

Jeb Bush, her dört yılda bir başkanlık seçimlerinde kilit rol oynayan Florida eyaletinin eski valisi ve 61 yaşında. Jeb Bush hem Facebook hem de Twitter hesabından ailesine Şükran Günü tatilinde Cumhuriyetçi Parti’den başkanlık mücadelesine girme niyetini açtığını ve desteklerini aldığını duyurdu. Jeb Bush’un Latin kökenli  olan ve seçim kampanyalarının stresine bir kez daha girmek istemeyen eşinin bu işe hiç memnun olmadığı söyleniyor.

Yeni bir kamuoyu araştırmasına göre, Jeb Bush eğer aday olursa halktan şu anda gördüğü destek oranı %14. 2012’de başkan adayı olan Mitt Romney ise %19’la birinci sırada. Ancak uzmanlar adaaylığı kesinleşirse Jeb Bush’a halk desteğinin hızla yükselebileceği öngörüsünde bulunuyor.

Florida’da iki dönem valilik yapan Jeb Bush, iki kez büyük kampanya desteği topladığı iki seçim kazandı. Ancak 2002’den buyana kampanya yapmadı. Kazandığı seçimleri de Florida’daki Latin ve Asya kökenli seçmenlerin desteğiyle aldı. Başkan Obama  da 2008 ve 2012’de seçim zaferini büyük ölçüde Latin kökenliseçmenlere borçlu. Uzmanlara göre 2016’da Latin oyları çok büyük önem taşıyacak ve adaylar bu oyları almak için kıyasıya mücadele edecek.

2016’da yeni bir Clinton-Bush mücadelesi mi?

Jeb Bush’un son kararı yarışa katılma yönünde olursa, bu, Clinton-Bush isimlerinin yeni bir mücadelesine tanıklık edeceğimiz anlamına gelir.  1992 yılında Hillary Clinton’ın eşi Jeb Bush’un babası George H.W. Bush’u yenerek hem ikinci dönem seçilmesini önlemiş hem de başkan olmuştu. Yıllardır siyasetin içinde bulunan tanınmış bir aileden gelmesi ve Bush ailesinin uluslararası alanda da tanınması Jeb Bush için artı puan olabilir.

Hillary Rodham ClintonDemokrat Parti’den ise eski dışişleri bakanı  ve eski First Lady Hillary Clinton’ın aday olması bekleniyor. Bazı haberlere göre, Hillary Clinton adaylığını 2015 yılı Şubat ayında açıklayacak.  Uzmanlara göre, Bush-Clinton mücadelesi, kuşkusuz hem Amerika’nın hem de dünyanın yakından izleyeceği bir seçim yarışı olur.

Amerikan anayasasına göre, Demokrat Başkan Barack Obama üçüncü dönem için aday olamıyor. Aynı partinin üç dönem için başkanlık yarışını kazanması da sık rastlanan bir olay değil. Böyle bir durum en son 1988 yılında, iki dönem başkanlık yapan Cumhuriyetçi Ronald Reagan’dan sonra yardımcısı George W. Bush’un seçimi kazanmasıyla yaşanmıştı.

Eski Başkan George W. Bush’tan Baba Bush’un Anıları

Geçtiğimiz günlerde babasını anlattığı bir kitap yazan eski Başkan George W. Bush, televizyonlarda programlara katıldı ve Jeb Bush’a destek sözü Verdi. “Amerikan tarihinde üç Bush başkan olsun istiyorum” diyen George W. Bush, kardeşinin gerekli deneyime sahip olduğunu ve birçok farklı gruba hitap edip oy alabileceğine inandığını söyledi.

68 yaşına gelen George W. Bush, 2009’da başkanlıktan ayrıldığı döneme göre şimdi halktan daha çok destek görüyor. Teksas’ta yaşayan oğul Bush, başkanken halktan %34 oranında destek görürken, şimdi bu oran % 53’e çıkmış durumda. Bush artık siyasi gelişmeler konusunda daha açık yorum yapmaktan kaçınmıyor. Başkan Obama’nın IŞİD’e karşı Suriye ve Irak’ta izlediği politikayı desteklediğini söyleyen eski başkan, “Umarım başarılı olur” diyor.

Oğul Bush’un kitabı “41-A Portrait of My Father” (41-Babamın Portresi) adını taşıyor. Teksaslı petrolcüyken, Cumhuriyetçi Başkan olan baba Bush, artık tekerlekli sandalyeye mahkum ve  hem sağlığı hem de hafızası zayıf. Baba Bush 90’ıncı doğumgününde paraşütle atlayarak  sadece Amerikalılar’ı değil bütün dünyayı şaşırtmıştı.

Bekleyip görmekten başka çaremiz olmadığına göre, beklemek zorundayız. Size iki sorum var:

1)  Amerika kadın başkana hazır mı? Yani Hillary Clinton seçimi kazanır mı?

2)  Beyaz Saray’a 3. Bush gelir mi?

 

Kongre Seçimleri ve Amerikalı Türkler

Posted November 4th, 2014 at 11:26 am (UTC-5)
Leave a comment

 

Voting
Amerika’da yaşayan Türkler artık siyasi süreçle ve seçimlerle daha yakından ilgileniyor. 20, 30 yıl öncesine oranla bugün seçim kampanyalarında gönüllü çalışan Türkler’in sayısının artmasının yanısıra kampanyalara bağışta bulunan hatta çeşitli yerel görevler için aday olan Türkler de görüyoruz. Elbette Amerika’da bir etnik grubun seçimlerdeki başarısı sayılarla ölçülüyor. Amerika’da yaşayan Türkler’in sayısının son yıllarda 500 bine çıktığı tahmin ediliyor. Ama bunların kaçı oy kullanma hakkına sahip, yani vatandaş o konuda kesin bir sayı bulunmuyor. Bu yüzden de Kongre’ye Türk asıllı bir Kongre üyesinin ne zaman seçilebileceği konusunda tahmin yapmak zor. Büyük olasılıkla daha çok uzun süre beklemesi gerekecek Türk toplumunun.
Seçim gününde gelin Amerikalı Türkler’in seçim bağışlarını gözden geçirelim. Amerika’da Türkler’in kurduğu beş Political Action Committee (Siyasi Eylem Komisyonu) yani PAC var. Bu yıl Amerikalı Türk seçmenler bu komisyonlar aracılığıyla seçim kampanyasına rekor düzeyde bağış yaptı.
• Türk Amerikan PAC katkıları 2013-2014 döneminde 357,190 dolara ulaştı. 2011-2012 döneminde katkı miktarı 307,500 dolardı. Bu demek oluyor ki, Amerikalı Türkler 2013-2014 döneminde bir önceki döneme oranla 49,690 dolar fazla bağış yaptı.
• Amerika’daki bütün PAC’lerin 2007’den buyana yaptığı seçim bağışı toplam olarak 1,112,994 dolara ulaştı.
• PAC’lerin bu seçim döneminde adaylara ve siyasi komitelere yaptığı bağış sayısı 151. 2009-2010 dömenide bu sayı 135’ti.
• Adaylara ve kampanyalarına 5,000 doların üzerinde bağış yapan Amerikalı Türkler’in sayısı – ki buna platin bağış deniyor – 43 olarak belirlendi. Bir önceki dönemde bu sayı 41 idi.
• Son yıllarda yürütülen 10,000 Türk Kampanyası bu yıl ilk olarak bağış yapanlar sayısı olarak 1,000’i geçti.
www.tenthousandturks.org

VotingAmerika’da Kongre seçimleri genel olarak Başkanlık seçimleri kadar ilgi görmüyor. Genelde seçime katılma oranı düşük, seçmenlerin ancak yarısı oy kullanıyor. Bu kez göçmenler, gençler, siyahlar, Latinler, kadınlar bakalım Başkan Obama’ya ne kadar destek verecek? Bu grupların çoğu istedikleri yasalar çıkmadığı için düş kırıklığı içinde. Aslında herkes sandığa gitmemenin bir çözüm olmadığını biliyor. Ara seçim olsa da bu seçimler gerçekte çok önemli. Çünkü 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamıyla 100 üyeli Senato’nun üçte biri yenilenecek. Üstelik valiler ve yerel birçok yönetici seçilecek. Yani Amerikalılar’ın günlük yaşamını etkileyecek kararları belirleyecek birçok yetkili göreve gelecek. Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler kontrolu ele geçirirse, Başkan Obama’nın görev süresinin kalan son iki yılında ciddi zorluklar yaşaması mümkün. Başkan’ın halktan gördüğü destek oranı şu an % 44’te. Oldukça düşük. Yine de Amerika’da başkanlık seçimi seçmenin ilgisini ara seçimden daha çok çekiyor. Başkanlık seçimi 2016’da yapılacak ve en büyük soru Hillary Clinton’ın aday olup olmayacağı. Eğer eski Dışişleri Bakanı ve First Lady Hillary Clinton Demokrat Parti’den aday olursa, şansı yüksek görünüyor.
Hepimizin bildiği gibi oy kullanmak yurttaşlık görevi ve yönetimi değiştirmenin tek yolu. Bakalım Amerikalılar’ın oy kullanma oranı bu kez ne olacak?

Oy kullanmak sizin için ne kadar önemli? Görüşlerinizi yazın, tartışalım.

 

Türkiye’de Suriyeli Mülteci Gerçeği

Posted October 14th, 2014 at 2:14 pm (UTC-5)
2 comments

Turkey Syria RefugeesSuriye’den yaklaşık 1,5 milyon mülteci kabul eden Türkiye, Kobani’deki IŞİD saldırıları üzerine 200 bin Suriyeli’ye daha kucak açmış son haftalarda. Sığınmacıların büyük bölümü güneydeki kamplarda barınırken bir bölümü de yakınları olduğunu söyledikleri için büyük kentlere akın etmiş. Bunun ne demek olduğunu tahmin etmek zor, yerinde görmek gerek.

Türkiye’nin mega kenti İstanbul’da örneğin, adım başında Suriyeli sığınmacı çocuklar sarıyor etrafınızı. Onları görmezden gelmek, yok saymak mümkün değil. Gruplar halinde dolaşıyorlar ve özellikle de dillerini konuştukları için olsa gerek, Arap turistlerin peşine düşüyorlar. Aslında herkes nasibini bol bol alıyor para ve yemek için yalvarmalarından.

Turkey Syria Refugeesİstanbul’daki tablo insanın içini acıtıyor. Diyelim ki Taksim’deki bir Simit Sarayı’nda bir orta Türk kahvesi ya da demli bir çay içip bir arkadaşınızla kısa bir sohbet için mola verdiniz. Ama yapamıyorsunuz işte. Bir anda kocaman kara gözlü, çıplak ayaklı 4 en fazla 5 yaşlarında sığınmacı çocuklar uğruyor masanıza. Hepsi sıska, hepsi aç, hepsinin üstünde onları yağmur serinliğinden korumaya yetmeyecek incecik giysiler var. Masanıza yapışıp kalıyorlar, arada başka masaları da yoklamayı ihmal etmedikleri gözünüzden kaçmıyor. Her yudum boğazınızda düğümleniyor, her lokma yutkunmanızı engelliyor. Sonunda arkadaşınız daha fazla dayanamıyor, “gelin” diyor çocuklara ve karınlarını doyuruyor. Ya da bir başkası yapıyor aynı şeyi, ama sorun ya da çözüm bu değil elbet. Dilencilik yapan bu çocukların toplumun istenmeyen bir kesimi haline gelmesini önlemek gerekiyor. İstanbul’da konuştuğumuz sade vatandaş, Suriyeli sığınmacılar hakkında farklı duygular içinde. “Ortamı mahvettiler, sokakta rahat yürüyemez olduk” diyen de var, “Onlar da zavallı ne yapsınlar” diyen de. Hükümetin bu konudaki tutumunu eleştirenler de.

APTOPIX Turkey Syria RefugeesTürkiye yeni ders yılında kayıtlı sığınmacıların çocuklarını ilk ve orta dereceli okullara özel öğrenci olarak yerleştirme ve burslu okutma kararı aldı. Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca Suriyeli öğrenciler için Türkçe kusları da açıyor. Çocukları sokaktan kurtarmak için önemli bir uygulama. Daha önce de YÖK üniversiteli Suriyeliler için benzer bir karar almıştı.

Turkey Syria RefugeesTürkiye, Amerika’nın ve Avrupa’nın bitmeyen eleştirilerinden de rahatsız görünüyor. Kendileri Suriyeli sığınmacılara yardım etmedikleri, Birleşmiş Milletler ve diğer ülkeler de Türkiyeye maddi yardım yapmadığı halde mülteci sayısı her geçen gün artan Türkiye’ye karşı duyarsız bir tutum izlediği eleştirisi var Türk halkından ve yetkililerinden de. En son Başbakan Ahmet Davutoğlu bir kez daha “Avrupa’nın 3 yılda kabul ettiğini biz üç günde ülkemize aldık, Avrupa’nın bizi eleştirmeye hakkı yok” dedi.

Türkiye’nin çok ciddi bir Suriyeli mülteci sorunu var ve dünya da bunu daha iyi anlamak ve değerlendirmek zorunda. Siz ne dersiniz?

 

IŞİD Türkiye’den Nasıl Görünüyor?

Posted October 10th, 2014 at 3:27 pm (UTC-5)
2 comments

Türkiye’de Kobani olayları devam ederken resmi açıklamalarda olayın yalnızca IŞİD’le bitmeyeceği ve IŞİD yenilse de arkasından Türkiye’nin bu kez Esat saldırısına hedef olabileceği uyarılarına geniş yer veriliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu sık sık “IŞİD’den sonra sınırımızın korunacağına emin olabileceğimiz açık bir strateji varsa elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırız” diyor. Davutoğlu krizin büyüyeceği konusunda da uyarılarda bulunuyor ve Türkiye’nin uçuşa yasak bölge ve sınırında güvenli bir bölge yani tampon bölge istediğini tekrarlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kobani olaylarıyla Kürt meselesinin çözümü için şantaj yapıldığı eleştirisinde bulunarak Halkların Demokratik Partisi HDP’yi halkı sokağa dökmekle suçluyor. “Ben Barış Süreci’ne baş koydum” diyor Erdoğan ve o da tampon bölgede ısrar ediyor.

Bütün bunlar olurken IŞİD’in Suriye’deki Kürt bölgesi Kobani’ye saldırmasını ve Türkiye’nin sessizliğini protesto eden gruplar Türkiye’de birçok kenti ateşe verdi. Olayların bilançosu şimdilik 30 ölü. Buarada şimdiye kadar olayların çıktığı kentlerde onlarca bina, araç ve okul yakıldı. Diyarbakır, Siirt, Batman, Muş ve Van gibi kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. PKK sempatizanlarıyla Hizbullah yanlısı Hüda-Par taraftarları ve Milliyetçi Hareket Partililer birbirine girdi. Türkiye olaylarla ateşten bir gömlek giydi birçoklarına göre.

IŞİD’le mücadele, tampon bölge ve Esat’ın devrilmesi konularına iktidar, muhalefet ve birçok uzman farklı bakıyor. Kimi savaşa girilmesine tamamen karşı görüşler savunurken kimileri Türkiye’nin harekete geçmekte geç kaldığı tezinde ısrarlı. Ortak görüş IŞİD’in Türkiye için de çok ciddi bir tehdit olduğu. Bu konuda en farklı düşünen de kuşkusuz Amerika. Washington’dan gelen son açıklama Dışişleri Bakanı John Kerry’dendi. Kerry, “Kobani’deki Kürtler Türk askeri istemiyor” dedi.

Peki Türkiye’de sokaktaki vatandaş  ne düşünüyor? İstanbul’da konuştuğumuz sürücüler, işçiler, seyyar satıcılar, banka ve otel çalışanları, sona eren bayram tatilinden yararlanan yerli turistler benzer görüşlere sahip görünüyor. Kimse kimsenin olaylara kurban gitmesini asla istemiyor. Sınırdaki güvenliğin bozulmasını da. Herkes IŞİD’in çok ciddi bir tehdit olduğunun bilincinde. Ama Suriye’ye asker gönderilmesini isteyenler azınlıkta görünüyor. “Savaş” sözcüğü elbette korkutuyor. Hele askerde çocuğu olanlar için savaş “korkulu rüya”. Amerikalılar nasıl “savaş yorgunu”ysa Türkler de öyle görünüyor.

ABD’de Anketler ve IŞİD

Posted September 19th, 2014 at 3:16 pm (UTC-5)
4 comments

Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nden yine ilginç bir anket geldi. Amerikalılar’ın ve özellikle gençlerin IŞİD’le mücadele ve Başkan Obama’nın stratejisi hakkında ne düşündüğüne açıklık getiriyor araştırma. Ben de sizi bu konuda bilgilendirmek istedim. Kasım’daki Kongre ara seçimleri için kampanya sürecine girmek amacıyla Washington’dan ayrılan Kongre üyelerinin son anda Başkan Obama’nın IŞİD’le mücadele stratejisine ve Suriye’de ılımlı muhalefetin desteklenmesine verdiği destek Beyaz Saray’ın elini güçlendirdi. Son haftalarda, özellikle iki Amerikalı gazetecinin IŞİD tarafından başları kesilerek öldürülmesinden ve onları bir İngiliz yardım görevlisinin de aynı şekilde hunharca öldürülmesinin izlemesinin ardından Amerikan kamuoyu da IŞİD’le mücadelede daha sert bir politika izlenmesine sıcak bakmaya başladı.

PEW’un kamuoyu araştırmasına göre, Cumhuriyetçiler’in %64′ü, Demokratlar’ın da %60′ı, Obama’nın planına destek veriyor. Ülke genelindeyse halkın %53′ü stratejiye destek verirken, %29 planı onaylamıyor, %19′uysa görüş belirtmemeyi tercih ediyor.

Amerikalılar sık sık dile getirildiği gibi savaş yorgunu. Afganistan ve Irak savaşlarının ardından anne babalar artık çocuklarının geri dönmesini istiyor. Başkan Obama’nın IŞİD’le mücadele planına iki partiden de destek olması, daha önceki aylara göre görüşlerin büyük ölçüde değiştiğini gösteriyor. Ağustos ayında halkın %41′i Amerika’nın teröristleri durdurmak için yeterince ileri gitmeyeceğinden kaygı duyduğu yolunda görüş belirtmişti. Bir ay sonraysa kamuoyunun %51′i, IAmerika’nın Irak’la ilgili olarak çok fazla ileri gideceğinden kaygı duyuyor.

PEW’un kamuoyu araştırmasına göre, özellikle 50 yaşın üstündeki Amerikalılar Obama’nın IŞİD stratejisine destek veriyor. Bu grubun %59′u IŞİD’in vurulmasını destekliyor, %23′ü karşı çıkıyor. Oysa 30 yaşın altındaki Amerikalılar arasında durum oldukça farklı. Gençler %43 oranında hava saldırılarına destek verirken, %37 oranında da karşı çıkıyor. Amerika’dan çıkan teröristler konusundaki kaygı oranı da gençlerle yaşlılar arasında farklı.  65 yaşın üstündeki Amerikalılar’ın %71′i Amerika’da terör hücreleri oluşumasından büyük kaygı duyuyor. 30 yaşın altındaki Amerikalılar’ın ise sadece %31′i bu konuda kaygılı.

PEW Araştırma Merkezi’nin anketine göz atmakta yarar var. Kadınlarla erkekler arasında görüş farkı var mı diye de sormus anketörler Amerikalılar’a. Erkeklerin %53′ü Irak ve Suriye’ye saldırılsın derken kadınların ancak %44′ü bu iki ülkede askeri operasyona destek veriyor. Eğitim düzeyi de IŞİD’e karşı kampanyaya verilen destek oranında belirleyici bir rol oynuyor. Üniversite mezunlarının %60′ı, lise ve daha az eğitimli kişilerinse %48′i Amerika’nın Irak ve Suriye’de askeri harekata girişmesine sıcak bakıyor. Amerikalılar’ın çoğunluğu Amerika ve müttefiklerinin IŞİD’e karşı operasyon yapmasının dünyada terör saldırılarının artmasına ya da azalmasına yolaçacağına inanmıyor.

Washington’da Beyaz Saray ve Obama Yönetimi’nin eli güçlenmiş durumda. Kongre de bu konuda karar çıkardı, IŞİD stratejisine Obama’nın destek verdi, şimdi Kongre üyeleri gönül rahatlığıyla seçim kampanyası için eyaletlerine dağılıp seçmenlerine bilgi verebilecek. Kasım’daki Kongre ara seçimlerinde son uluslararası ve siyasi gelişmelerin Cumhuriyetçiler’in mi yoksa Demokratlar’ın mı daha çok işine yarayacağını ise bekleyip göreceğiz.

 

Ne Yazık Gazetecilerin Kaderi Değişmedi

Posted August 22nd, 2014 at 8:24 am (UTC-5)
2 comments

Bu yıl 8 Ocak’taki blog yazımda sizlere şu soruyu sormuştum: “2014’te gazetecilerin kaderi değişecek mi?”  Ne yazık değişmediğini görüyoruz. Sormamın nedeni New York’taki Gazetecileri Koruma Komitesi’nin bu konudaki 2013 raporunun yayınlanması ve gerçeklerin çok acı olmasıydı. Raporu bu yazının sonunda yine okuyabilirsiniz çünkü 2014 raporunun yayınlanmasına en az 4 ay daha var.

Amerikalı gazeteci James Foley’nin, IŞİD tarafından Suriye’de başı kesilerek öldürülmesi gazetecilerin ve ailelerinin yaşadığı  acıları yeniden gündeme taşıdı. Suriye’de haber yaparken kaçırılan 80 gazeteciden biriydi Foley. Merkezi New York’ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi, Suriye’de yaklaşık 20 yerli ve yabancı gazeteciden hala haber alınamadığını, çoğunun militanların elinde rehin olduğunu, belki de öldürüldüğünü bildiriyor. Irak ve Suriye’de ele geçirdikleri topraklarda ‘halifelik’ ilan eden IŞİD, Foley’nin başının kesilerek öldürülmesinin Amerika’nın kendilerini hedef alan hava saldırılarına misilleme olduğunu bildirdi.  Gazetecileri Koruma Komitesi’nden Courtney Radsch, Amerika’nın Sesi’ne rehin alınan gazetecilerin durumunu değerlendirdi:

“Gazetecileri Koruma Komitesi 2012’de Suriye’de kaçırılan Foley’nin cinayete kurban gitmesinden büyük üzüntü duyuyor. Bu cinayet tüm insanlığa karşı bir saldırı oldu. Suriye gazetecilerin çalışabileceği en tehlikeli ülke. Araştırmalarımıza göre bu ülkede 80 gazeteci kaçırıldı ve bunların 20’sinden hala haber alınamıyor. Bu gazetecilerin izini sürmek ve tam sayılarını olmak inanılmaz derecede zor. Rehineler arasında hem Suriyeli, hem de yabancı gazeteciler var. Bu ülkeden haber göndermek oldukça tehlikeli. Bunu her zaman söylüyoruz: İster devlet, ister devlet dışı unsurlar olsun, gazetecileri rahat bırakın! Onları asla öldürmeye kalkmayın, siyasi oyunlarınızın piyonu haline getirmeyin. Tehdit edilmeden görevlerini yapmalarına izin verin.”

IŞİD’in Amerikalı gazeteci James Foley’i vahşice katletmesi ve diğer rehin gazeteci Steve Satloff’u öldürmekle tehdit etmesini değerlendiren Amerika’nın Sesi Genel Müdürü David Ensor da, bunun gazetecilerin bölgede çalışmasını etkilemeyeceğini, Amerika’nın politikalarını da değiştirmesine neden olmayacağını söyledi.

“Bu, işini yapan ve işi gazetecilik olan suçsuz bir insanın trajik ve anlamsız şekilde öldürülmesinden başka bir şey değil. Bu onurlu meslek, açıkçası her gün daha tehlikeli hale geliyor. Son istatistikler, bu meslekte ölen ya da yaralananların sayısının hayatımda görmediğim kadar arttığını gösteriyor. Bu olay Amerika’nın politikasını etkilemez. Amerikan haber kurumları da haber yapmayı bırakmaz. Diğer bütün haber ajansları gibi Amerika’nın Sesi de daima farklı haberler izlemenin tehlikelerini değerlendiriyor. Bunu dikkatli bir şekilde her gün, bazen her saat yapıyoruz. Muhabirlerimize ve onların risk alma kararlarına büyük saygı duyuyoruz. Ancak dünyadaki gelişmelerle ilgili haber yaparken risk almak durumundasınız. Dünya ne yazık ki tehlikeli bir yer.”

Gazetecilik, zor meslek. Gecesi, gündüzü yok. İş güvenliği yok, parası az. Üstelik giderek bütün dünyada daha tehlikeli bir meslek haline geliyor. Şimdi gelin Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) adlı basın özgürlüğünü izleme kuruluşunun 2013 araştırmasıyla noktayı koyalım ve dileyelim ki dünya bütün herkes ve özellikle de gazeteciler için biiran önce daha güvenli bir yer haline gelsin!

CPJ’in1990’dan beri yaptığı küresel araştırmaya göre, 2013’te dünyanın çeşitli yerlerinde 70 gazeteci öldürüldü. Mesleğini yaparken veya mesleğini yaptığı için öldürülen gazetecilerin sayısı 2012’de ve 2009’da 74’tü. Bu bugüne kadar kaydedilen en yüksek sayıydı.

CPJ’in 2013 raporunda neler var?
• 2013’te hapis gazeteci sayısı 211 oldu, geçen yılın rekor sayısı 232′ydi. 2012 öncesinde CPJ’in yıllık hapishane sayımında kayıtlara geçmiş en yüksek sayı 1996 yılında hapiste olan 185 gazeteciden oluşuyordu.

• Dünya çapında 124 gazeteci, hükümeti devirmeye çalışma veya terörizm gibi devlete karşı işlenen suçlar kapsamında hapiste. Bu, iftira veya hakaret gibi benzerleriyle kıyaslandığında tüm diğer suçlamalardan çok daha yüksek bir oran teşkil ediyor ancak geçmiş yıllardaki devlete karşı işlenen suçlar oranıyla aşağı yukarı aynı düzeyde. 45 vaka kapsamında hapisteki gazetecilere hiçbir suçlama getirilmiş değil.

• Vietnam’da geçen yıl 14 gazeteci hapisteyken bu sayı yetkililerin ülkenin tek bağımsız medyasını oluşturan blog yazarlarına karşı operasyonları sıklaştırması sonucunda 18′e yükseldi.

• Vietnam’ın yanısıra, hapistekilerin sayısının yükseldiği diğer ülkeler Etiyopya, Bahreyn ve Somali.
• 2012 yılında hapiste hiç gazetecileri yokken 2013 sayımına dahil olan ülkeler: Ürdün, Rusya, Bangladeş, Kuveyt, Makedonya, Pakistan ve Kongo Cumhuriyeti; bunlara ek olarak Mısır ve ABD de var.

• Afrika’da en çok gazeteci hapseden ülke Eritre. 2012′de 28 gazeteci hapisteyken bu sayı 2013’te 22 oldu. Eritre yasal prosedürü ihlal edenler arasında dünyadaki en kötü ülke; hapistekilerin hiçbirine karşı resmi olarak herhangi bir suçlama getirilmediği gibi, hiçbiri mahkemeye de çıkarılmadı.

• İnternet gazetecileri 106 kişiyle toplam rakamın yarısını oluşturdu. 97 gazeteci yazılı basın çalışanı.

• Dünya çapında hapisteki gazetecilerin yaklaşık üçte biri bağımsız çalışan gazeteciler; bu, geçen yıllara göre küçük bir farkla daha az bir oran. 2012 yılında hapistekilerin %37′si bağımsız çalışan gazetecilerdi.

CPJ gazetecilerin mesleklerini yaptıkları için hapsedilmemeleri gerektiğine inanıyor. Örgüt, gazeteci hapseden her ülkeye mektuplar göndererek durumdan ciddi kaygı duyduğunu bildirdi. Geçtiğimiz yıl CPJ’in desteğiyle en az 39 gazeteci serbest bırakıldı.

“Türkiye’de hapisteki gazeteci sayısına inanmak zor”

CPJ Direktörü Joel Simon 2013 raporuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Yaptıkları iş yüzünden gazetecileri hapsetmek hoşgörüsüz ve baskıcı bir toplumun baş özelliğidir. Vietnam ve Mısır gibi ülkelerde hapsedilen gazeteci sayısının arttığını görmek elbette çok rahatsız edici. Ancak açıkçası Türkiye’nin iki yıl üstüste dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi olduğunu görmek şok etkisi yaratıyor.” Türkiye bu durumda İran ve Çin’den kötü durumda. CPJ’in listesinde ilk 10’a giren ülkeler şöyle sıralanıyor: Türkiye, İran, Çin, Eritre, Vietnam, Suriye, Azerbaycan, Etiyopya, Mısır ve Özbekistan.

 

Bir Yıldız Kaydı: Andrew Mango

Posted July 9th, 2014 at 11:32 am (UTC-5)
5 comments

andrewmangoEdebiyat ve tarih dünyası değerli bir yazarıyla vedalaştı bu hafta. Türkiye doğumlu ünlü İngiliz yazar Andrew Mango’nun kalemi durdu, Türkiye ve Türklerle ilgili çok sayıda kitabı olan 88 yaşındaki Mango, 6 Temmuz’da Londra’daki evinde sessizce hayata veda etti.

Türkiye kitapları ve Atatürk biyografileriyle tanınan Mango’nun öldüğü yolundaki haber üzerine İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore Twitter mesajında, “Büyük yazar ve Atatürk biyografisti ve İngiltere’nin Türk araştırmaları duayeni Andrew Mango’nun ölümünü dün gece üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Mango, diplomatlık mesleğimin başlangıcında bana çok destek oldu, yol gösterdi. Bilge kişiliğini ve insanlığını çok arayacağız” diye yazdı.

ABDREWMANGOPeki kimdir Andrew Mango? Türkiye’yi ve Türkler’i çok iyi anlatan bir yazardır Mango. Kitapları Türkçe’ye de çevrildi. Mutlaka okuyun derim.

1926 yılında İstanbul’da doğan Mango, İngiliz-Rus kökenli varlıklı bir ailenin üç oğlundan biriydi. İstanbul İngiliz Erkek Okulu (English High School for Boys) mezunu olan Mango çok iyi Türkçe biliyordu. Yüksek öğrenimini Londra’da Doğu Araştırmaları üzerine yaptı. Farsça ve Arapça öğrendi. 1940′lı yıllarda İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği basın müşavirliğinde çalıştı. 1947 yılında İstanbul’dan Londra’ya taşınan Mango, İran edebiyatı üzerine doktora tamamladı. 1947’de öğrenciyken katıldığı BBC’de on dört yıl boyunca Türkçe Yayın Bölümü’nün yöneticiliğini yaptı. Daha sonra Güney Avrupa ve Fransızca Yayınlar Müdürü oldu. Ardından 1986’da emekliye ayrıldı.

ATATAURK1986’dan buyana bütün çalışmalarını Türkiye araştırmalarına ayıran ve sık sık Türkiye’yi ziyaret eden Andrew Mango’nun, Türkiye’yle ilgili ilk yazısı 1957 yılında Political Quarterly adlı dergide yayınlandı. “Turkey” ve “Discovering Turkey” adlı tanıtıcı çalışmalarını “Turkey: The Challenge of a New Role” (1994) adlı kitap izledi. “Ataturk: The Biography of the Founder of Modern Turkey”, Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu 2000 yılında yayınlandı. Mango’nun üzerinde 5 yıl çalıştığı ve 1999 yılında tamamladığı 750 sayfalık Atatürk biyografisi, Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili en kapsamlı biyografilerden biri sayılıyor.

Andrew Mango’nun Türkiye ve Türklerle ilgili 11’dan fazla kitabı var. Bu eserler, Türkiye ve Türk tarihi açısından önemli kaynak kitaplar olarak görülüyor.

Mango’nun “Turkey and The Turks (from 1938 to Today” Türkiye ve Türkler (1938’den Günümüze) adlı kitabı 2004 yılında yayınlandı. 295 sayfalık kitapta Mango, modern Türkiye’nin temellerinin atıldığı yılları anlatıyor.

The Turks Today 28 Mart 2006’da çıktığı zaman büyük ilgi gördü.

ADREWMANGO2From the Sultan to Ataturk: Turkey: The Peace Conferences of 1919-23 and Their Aftermath (Makers of the Modern World) 14 Eylül 2010’da piyasaya çıktı.

The Makers of the Modern Middle East 6 Eylül 2011 tarihli. Mango bu kitabı Tom Fraser ve Robert McNamara ile birlikte yazmış.

Turkey and the War on Terror: For Forty Years We Fought Alone 29 Eylül 2005 yılında çıktı.

Turkey: A Delicately Poised Ally 1 Ocak, 1976’da yayınlandı.

Discovering Turkey 1 Ocak , 1973’te basıldı.

Turkey-New Nations and Peoples yayın tarihi: 1 Ocak, 1968.

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

April 2015
M T W T F S S
« Feb    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930