Cümleten Geçmiş Olsun…

Posted May 19th, 2011 at 12:37 pm (UTC-5)
17 comments

Amerikalı amatör bir dinbilimcinin (din insanı değil)   “Kıyamet Günü”  kehaneti boş çıktı.  Gerçi  89 yaşındaki Harold Camping ve birkaç yüz  müridinin dışında herkes bunun böyle olacağını biliyordu ama biz  gazetecilik görevimizi yapıp “her türlü ihtimale karşı” siz sayın okuyucularımızı uyarmayı kendimize vazife bildik. Özellikle uyarının kaynağı haber merkezimizin bulunduğu Amerika olduğu için.
Bazılarınız  “Amerikalılar bu kadar aptal mı?” diye merak ediyordur muhakkak. Fakat  300 milyonluk  bir ülkede 300  ya da 3,000 kişinin bu tür saçmalıklara inanması gayet normal.  Bu oranın bin misli fazla olduğu çok daha küçük ülkeler yok mu?
İşin komik tarafı 89 yaşındaki eski  mühendis 1994 yılında da Kıyamet Günü uyarısında bulunmuş.  Bu tür insanları yakından tanıyan bir  uzman Kıyamet kehanetçilerini alkoliklere benzetiyor “başlayınca durmak çok zor” diyor.
Camping, Kıyamet’in 21 Mayıs’ın hangi saatinde başlayacağını tam olarak  belirtmedi. Şu sıralar Washington’da akşam yaklaşıyor. Camping’in radyosunun bulunduğu Oakland (Californiya)  ise üç saat geride.
Son haberlere göre, Oakland’da,  çoluğuyla çocuğuyla  birkaç yüz kişi  hâlâ Kıyamet’in kopacağı anı bekliyormuş ve yerel saatle gece yarısına kadar bekleyeceklermiş. Yani Türkiye saatiyle  22 Mayıs Pazar günü sabah saat 10:00’a kadar.
Uyarmadık demeyin.

İlk yazı:

Arapça “Diriliş” ve “Hüküm Günü” anlamına gelen Kıyamet’e, dünyanın bir gün sona ereceğine, ışıkların söneceğine, yeryüzüyle gökyüzünün birleşeceğine ve şimdiye kadar yaşamış tüm insanlardan hesap sorulacağına inanmak İslamiyet’e özgü değil. Başta Yahudilik ve Hıristiyanlık olmak üzere başka dinlerde de “Kıyamet Günü” inancı var. Özellikle Yahudilerin kıyametle ilgili inançları Müslümanlarınkine çok benziyor. Kıyamet Günü’nün tarihi verilmese de büyük ve küçük işaretleri uzun uzun anlatılıyor. İnsanların itaatsiz, nankör, günahkâr ve acımasız hale gelmesi, anne-babaya saygı gösterilmemesi, Dünya’yı 40 gün boyunca duman kaplaması, Güneş’in batıdan doğması, deprem gibi korkunç doğal afetler, meleklerin borazan çalması ve ölülerin yeniden canlanması gibi.

Ortadoğu merkezli üç dinden daha eski inançlarda da diğer kıyamet senaryolarına rastlamak mümkün.
Kıyamet, özetle iyi ve kötülerin hesaplaşacağı son gün.
Temsili resim:

Semavi dinlerin hiç birinde kıyametin ne zaman kopacağı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamakla birlikte, tarih, dini kitaplardaki “küçük” ve “büyük” işaretlerden yola çıkarak Kıyamet Günü’nün kesin takvimini bildiğini iddia eden kişilerle dolu.
Amerika’daki Hrıstiyanlar arasında Kıyamet’e yani Armageddon’a en çok inananlar Evanjelist diye bilinen Protestan köktendinciler. Aralarında eski Başkan Bush’un da bulunduğu bu mezhep üyeleri kıyametin fazla uzak olmayan bir gelecekte, Ortadoğu’da kopacağına ve İsa peygamberin geri döneceğine yani yeryüzüne ineceğine inanıyor. Amerika’nın Irak’a saldırısının Evanjelistlerin kıyamete giden süreci hızlandırma girişimi olarak niteleyenler bile var.
Daha eskilere gittiğimizde, 1000 yılında kıyamet kopacağı söylentilerinin Avrupa’yı onlarca yıl etkilediğini “Milenyum Paniği”nin toplumsal karışıklıklara yol açtığını görüyoruz. Dünya, daha sonra, 1287’den 1910 yılına kadar birçok kez Kıyamet Günü korkusu yaşadı. 20. Yüzyılın başındaki korkunun kaynağı Halley kuyruklu yıldızının geçişi sırasında kuyruğundaki gazların Dünya’yı zehirlemesi ihtimaliydi. Kıyamet beklentisi yabancı gazeteler aracılığıyla Türkiye’ye de yansımış ve 1912’de, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç” adlı romanına konu olmuştu.
Amerika’da son 15-20 yıl içinde birçok Evanjelist lider Kıyamet tarihi verdi ama hepsi bildiğiniz gibi boş çıktı. Bu din adamlarının başında inançlarını televizyondan yaymaya çalıştıkları için tele-vanjelist olarak bilinen vaizcilerden Pat Robertson geliyor.

Son günlerde ise başka bir vaizci tüm dikkatleri üzerine çekti. Nedeni ise kendi radyosundan yayın yapan 89 yaşındaki Harold Camping’in bugün (21 Mayıs)kıyamet kopacağını iddia etmesi (http://www.familyradio.com.)

Resmi din eğitimi görmemesine rağmen İncil’i çok iyi bildiğini savunan Camping’in herhangi bir mezhep ve tarikatla bağlantısı yok. Sadece Amerika’da ve başka ülkelerde takipçileri var. Yaşlı vaizci ve kendisine inananlar birçok yerde mizah hatta alay konusu olsa da radyoları sürekli olarak Kıyamet uyarısına devam ediyor. Uyarıya göre Kıyamet bugün büyük bir depremle başlayacak.

Büyük kentlerde tur atarak Camping’in mesajını duyurmaya çalışan reklam araçları. Üstlerinde  “Kıyamet Günü 21 Mayıs, 2011 yazılı. Kenarları tırtıllı sarı daire içinde ise  “İncil’den Garantili” diyor.

Aynı uyarı. Soldaki tabelada İspanyolcası.

 

Soldaki tabelanın en üstünde (İsa Peygamber için) Tekrar Geliyor yazılı.

1994 yılında da Kıyamet uyarısında bulunan radyo vaizcisi, Amerika’nın Sesi Radyosu’na verdiği demeçte, depremin İncil’in yazdığı gibi Dünya’nın şimdiye kadar gördüğü depremlerin en şiddetlisi ve korkuncu olacağını söyledi. Camping, eski tahmininin doğru çıkmadığı hatırlatıldığında hatasını kabul ediyor ama ısrarla bu sefer doğru olduğunu savunuyor.
“Bu sefer hiç şüphem yok! Hiç ama hiç”” diyen vaizci çok korktuğunu, korku seviyesinin ölçülemeyecek kadar yüksek olduğunu söylüyor. Devamla “Tanrı’nın bize verdiği görevi yaparak insanları uyardık!” diyor. Yaşlı vaizciye inananlar haftalardır konvoylarla Amerika’yı dolaşıp halkı uyarıyor, büyük karayollarına posterler asıyor.

Solda Camping’e inananlar. Kıyamet Fan Klübü.
2006 yılında Pew şirketi tarafından yapılan bir araştırma, Amerikalıların yüzde 20’sinin Kıyamet Günü’nü ve İsa Peygamberin geri geleceğini göreceklerine inandığını gösteriyordu. (Araştırma: http://pewforum.org/Christians-Views-on-the-Return-of-Christ.aspx ) Bu kişiler arasında, günlüğüne Kıyamet Günü’nün yakın olduğunu yazan eski Başkan Ronald Reagan da bulunuyor. Reagan ve Bush gibi 16 yıl süreyle dünyanın en güçlü ülkesini yöneten iki liderin Kıyamet Günü’nü göreceklerine inanması dehşet verici bir duygu.
Eskiden mühendis olan Harold Camping, 21 Mayıs tarihini kafasından uydurmadığını, İncil’deki rakamlardan çıkardığını söylüyor.
Pentecostal mezhebinden Vinson Synan adlı bir rahip Camping’i eleştiriyor ve “İncil’e göre sonun ne zaman geleceğini (İsa peygamberi kastederek) Tanrı’nın (The Lord’s)  oğlu bile bilmiyor” diyor. Virginia Beach Regent Üniversitesi’nde ilahiyat dersleri veren Vinson Synan, İncil’de Kıyamet Günü için tarih verilmediğini, dolayısıyla Camping gibi kişilerin halkın dini inançlarını istismar edebildiklerini söylüyor.
Önümüzdeki saatlerde Kıyamet kopmaz ise, kehanet doğru çıkmaz ise ne olacak?
New Orleans’daki Loyola Üniversitesi’nden din Profesörü Catherine Wessinger “Tanrı bize bir şans daha verdi diyecekler tabii” diyor. Kıyamet kehanetçileriyle ilgili çalışmalar yapmış olan Profesör Wessinger, Camping gibi kişilerin Kıyamet Günü için genellikle başka ve daha uzak bir tarih verdiklerini ama kendilerine inananların çoğunun inanç ve umudunu yitirip işlerinin başına döndüklerini vurguluyor.

Mehmet İlhan K.

17 responses to “Cümleten Geçmiş Olsun…”

 1. metin cakar says:

  tr de bu gece 6 şiddetinde marmarada deprem oldu, yoksa kıyamet bu taraftan mı kopmaya başlayacak acaba,,,,

 2. İT COULD BE HAPENT AS SOON. MUKADDERAT AVCIDIR BİZLER İSE AVIZ HİÇ KAÇARIMIZ YOOOOK. MALESEF ALLAHIN GAZABINDAN KORKAR YİNE ALLAHIN MERHAMETİNE SIGINIRIZ. ALLAH BİZLERİ KORUSUN….. :))

 3. duygu says:

  hacı sen nerenin malısın ya nerden koptugunun ne önemi var kopan ipin ucu dayanacak sonunda hepimize 🙂 kalk abdest al olum ya

 4. as says:

  allahtan başka kimse bilemez nediyim allah ıslah estin

 5. ali says:

  Sana kıyameti sorarlar: Gelip çatması ne zamandır? (derler.)

  43. Sen onu nereden bilip bildireceksin!

  44. Onun nihai ilmi yalnız Rabbine aittir.

  45. Sen ancak ondan korkanları uyarırsın.

  46. Kıyamet gününü gördüklerinde (dünyada) sadece bir akşam vakti ya da kuşluk zamanı kadar kaldıklarını sanırlar.

  • milhan says:

   47.Kuşluk vakti, şafak vakti..
   48.Sabah ola hayır ola..
   49.Bakalım kıyamet kopmaz ise Amerikalı vaizci ne gibi bir neden öne sürecek..
   50.Rakamların anlamını çıkaramadım.
   51.Şifre mi?

   • Kaygılı says:

    Bu kadar parayı nereden bulmuşlar? Bir de din adamı olacak, bunu muhtaçlara yardım için harcasa ya.

 6. Allah degil says:

  Allah degil arkadaslar TANRI

 7. Ali Unlu says:

  mehmet bey saygin yok dine imana ama bilgin de yok kardesim.. bu yaptziginin nereyşe övardiginin farkinda degilsin ali arkadasin verdigi dort tane ayettir. koılayca bulunabilecek bir sey http://www.kuranmeali.org/79/naziat_suresi/43.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx ama ben senin bunu bildiginden ve 47 48 diye devam etmenden de kurani aynen uyduracagin iddiasini tasidigini saniyorum bir sapiklikten kalkip baska bir sapikliga dusmussün allah islah etsin hakki hocam bunu faceine aldgin icin de sana cok hayret ettim seni boyle bilmezdim

  • milhan says:

   Sayın Ünlü,
   Takdir edersiniz ki basının amacı din dersi vermek değil haber vermektir. Siz de böyle bir iddiada bulunup sağa sola afişler assaydınız, yürüyüşler yapsaydınız, demeçler verseydiniz, muritleriniz olsaydı sizi de haber yapardık.
   Yazıda da belirttiğim gibi kıyamet kavramı İslamiyet’e özgü değil. Yahudilikte, Hrıstiyanlıkta, hatta daha önceki inançlarda da var. Yani yeni keşfedilmedi. Nitekim kronolijiyi dikkate alrsanız nerede ve nasıl başladığı belli.
   Gelelim tarihine. Kıyamet Günü mecazi anlamda (Son – The End – Fin ) göreceli bir kavram olduğundan herkesin görüşü farkli olabilir. Bilirsiniz Nasreddin Hoca’ya sormuşlar “Kıyamet ne zaman kopacak?” diye. Hoca: “Küçük kıyamet mi? Büyük kıyamet mi?” diye sorduktan sonra: “Hanım ölürse küçük kıyamet, ben ölürsem büyük kıyamet” demis.
   Hoşgörü Ali Bey hoşgörü…
   Birlikte yaşayabilmenin sırrı hoşgörü..
   Saygılarımla,
   Mehmet

   Not: Rakamlı mesaji yazan “Jojo14” siz misiniz? Jojo ne demek?

  • Hakki Ocal says:

   Ali bey kardesim..

   Benim ne kabahatim var? Elciye zeval olmaz.. Ben sadece Mehmet beyin yazisina link verdim Facebook sayfamda!

   🙁

 8. metin says:

  jo jo hakkında epey rivayet var ama acaba hangisi

 9. lilly grace says:

  Camping’i İstanbul’da 2-3 yıl kadar dinledim. Ben sadece Eng listening amaçlı dinledim. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama Yeni Ahit, Eski Ahit ve Hristiyanlık dini ile ilgili bayağı da şey öğrendim. Merak ediyordum bu Mayıs-Ekim tahminleri çıkmadığında ne yapacak diye. Yaşlı vücudu dayanamamış, inme inmiş. Allah şifa versin yine de ama çok boş işlere kafa yoruyordu ihtiyar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *