Metamfetamin Salgını…

Posted September 13th, 2011 at 6:17 pm (UTC-5)
5 comments

Amerika’da en yaygın kullanılan uyuşturucu madde “marihuana” adıyla bilinen Hint keneviri. Dişi bitkinin kurutulduktan sona tütün gibi içilen yaprakları. 1960’lı yıllarda gençler arasında çok yaygınlaşan marihuana popülaritesini yitirmek yerine “ağrı kesici” olarak giderek daha bir meşruluk kazanıyor. Öyle ki en az 10 eyalette doktor reçetesiyle Hint keneviri satın almak mümkün.  Ülkeyi şu anda 60’lı yılların marihuana kültürüyle büyüyen kuşak yönettiğinden bu durum garip karşılanmamalı.

Marihuana kullanmak yasal hale getirilsin mi getirilmesin mi tartışması sürerken son 20-30 yıl içinde özellikle küçük kentlerde ön plana çıkan metamfetamin alışkanlığı, yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle çok ciddi bir problem haline geldi.

Kısaca ‘kristal met’ diye bilinen metamfetamin ve ecstasy türü haplarla mücadelenin en zor tarafı, çoğumuzun evinde bulunan kimyasal maddelerle çok ilkel koşullar altında basit laboratuvarlarda imal edilebilmesi. Alkol, kibrit, amonyak, kahve filtresi, bütan gazı, öksürük şurubu, benzin, fren balatası temizleyicisi, tiner, pil vs.


İştah kesici özelliklerinden ötürü rejim yapanlar tarafından kullanılan amfetaminin çok güçlü bir türü.  Aynı aileden.
Berrak kristaller biçiminde satıldığından Amerika’da kısaca “ice” (buz) “meth” ya da “meth-crystal” olarak bilinen bu kimyasal maddenin başka bir özelliği de çok çabuk bağımlılık yapması.

Uzmanlara göre bir iki kez kullandıktan sonra asla bırakamayan insanlar var.


Sigara gibi içilen veya enjekte edilen kristal-meth uyarıcı diğer kimyasallar gibi beynin salgıladığı dopamin ve seratonin miktarını arttırıyor.

Bağımlıları yüksek dozda enjekte etmeyi tercih ediyor. Etkisi 15-20 dakika ama çok yoğun (flaş); sigara gibi içildiğinde ise daha az ama 24 saat sürebiliyor.

Ani mutluluk duygusunun yanı sıra Parkinson hastalığına benzer titremeye, terlemeye, paranoyaya, saldırgan davranışlara, kalp rahatsızlıklarına ve hatta ölüme sebep olabiliyor.

Psikolojik sorunların yanı sıra kronik kullanıldığında cildini yolma, kaşıma, kanama, vücutta yara bere oluşmasına ve başta dişler (minesiyle başlıyor)  olmak üzere kemik erimesine yol açıyor. Erimenin ağızda sebep olduğu koku o kadar ağırmış ki, tıpda kendi adıyle meth-ağzı (meth-mouth) olarak biliniyor.


Buradaki tüm fotoğrafların yayın hakkı Amerika’nın Oregon eyaletinde, Multnomah ilçesinin polis teşkilatına (Multnomah County Sheriff’s Office) ait.
Yerel yönetim arşivindeki bu fotoğrafların eğitim amacıyla kullanılmasına izin veriyor.
Şerif Daniel Staton’un telefonu 001’den sonra 503 988 4300,
Web adresleri:
http://www.mcso.us/public

Mehmet İlhan K.

5 responses to “Metamfetamin Salgını…”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  allah aşkına mehmet bey bari şu dişleri yansıtmasaydınız. birkaç gün yemek yemekte zorlanacagım gibi geliyor bana. amerika da marihauna çok yaygınmış. bu meksikalı kişilerin bir ürünü gibi geliyor. çabuk alışkanlık yaparak insanları ne hale getirdigini görüyoruz.
  insanların bu işe nasıl bulaştıkları ise sosyo-ekonomik yapılarının bir nedeni olsa gerek diye düşünüyorum.

  çok şükür benim böyle bir alışkanlıgım yok. sadece sigara kullanıyorum. ama iki aydır bir arkadaşımın tavsiyesi ile yeni bir sigaraya başaladım. beni çok iyi bir şekilde rahatlattı. şöyleki.

  eski sigaramın degerleri=

  zifir=10 mg
  nikotin 0.9 mg
  karbonmonoksit=10 mg

  yeni sigaramın degerleri=

  zifir=1 mg
  nikotin= 0.1 mg
  karbonmonoksit= 2 mg.

  yani eski 1 sigaram yeni 10 sigarama bedel hale geliyor. yani başka deyişle 10 yeni sigara içtigimde 1 eski sigara içimiş oluyorum. umarım bu gidişat ile sigaraya son veririm.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve mehmet beyine çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  • milhan says:

   İsmail bey,
   Diş çürümesi bu kimyasal maddeye özgün bir durummuş. Onun için geniş yer vermeyi gerekli buldum. Sizin yeni sigaranın zift, nikotin ve karbonmonoksit miktarı o kadar az ki verdiğiniz paraya yazık.
   Arada sırada başınızı kamyon egzsosuna tutarsanız aynı maddeleri size hayat veren ciğerlerinize, hem de bedava, teneffüs edebilirsiniz.
   Sevgi ve saygılarımla,
   Mehmet

   • ıcah liamsi namarhak says:

    diş çürümesine neden olan açıklamanız için teşekür ederim. yemek yiyemiyorum. sıvı gıdalar ile idare ediyorum işin dogrusu.
    yeni sigarımın degerleri bildiginiz gibi çok düşük. daha önceden size iletmedigim bir ayrınıtıyı hatırlatmak isterim. ben hayatta cigerlerime normal tiryakiler gibi sigarayı solumadım. ben dudak tiryakisiyim. agzıma alır üfürürüm. bir nebze kendimi avutuyorum.
    paraya yazık demişiniz. boşverin önemli degil insanın benim patronum gibi patronu oldugunda paranın hiçbir önemi kalmıyor.
    kamyon-egsoz kuramı da çok hoşuma gitti. teşekür ederim. tiryaki arkadaşlarıma bunu önerecegim bakalım işe yarayacakmı.
    çoktan beri yoktunuz safari turunamı çıkmıştınız yoksa…. merak ettim….

    bendende size sevgi ve saygılar.
    ıcah liamsi namarhak…

 2. ıcah liamsi namarhak says:

  ceryan hoca. demekki siz bu konuda tecrübelisinizki bu linki bilinçaltı ve bilinçüststü hatırlayarak bulup buraya kopyalayabiliyorsunuz. ben karikatüre daima prim veren bir kişi olarak buna hoşgörü ile bakıyorum. benimle ve konu ile ufacık bir bagı olsaydı seni ayakta alkışlardım. malesef bu olmadıgı için içimden birşeyler söylemeyi tercih ederim… ceryan hoca…allahı kandırdıgın günleri unutmada sana birileri zamanı gelince hatırlatacaktır…. hoca efendi….

 3. mehmet says:

  şu sıralar oldukça popüler olan “Breaking Bad” isimli Amerikan dizisi, meth laboratuvaru kurma, meth işleme, gibi konularda, özendirici sahnelere bolca yer veriyor. Türkiye de Kurtlar vadisi dizisi bile (birçok yönden başarısız bir kurgusu, senaryosu olmasına rağmen) milyonlarca kişinin ruh halini etkileyebilirken Breaking Bad gibi profesyonel bir dizinin neler yapabileceği açıkca ortada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *