Petrol Fiyatları Nereye?

Posted January 23rd, 2015 at 1:28 pm (UTC-5)
Leave a comment

Petrol fiyatları şu sıralar hem sıradan Amerikalılar’ın hem de Başkan Barack Obama’nın yüzünü güldürüyor. Varil başına 50 dolar civarında seyreden fiyatlar, Amerikalı sürücülerin bir aralar galon (3.80 litre) başına 4 doların üzerinde para ödeyerek doldurdukları depolarına şimdilerde ortalama 2 dolara benzin pompalamalarını sağladı. Başkan Obama’nın son dönemde halkın %50’sinden destek bulmasında işte bu düşük fiyatların da etkili olduğu kaydediliyor.

(AP)

(AP)

Ulusal gelirinde petrolün büyük payı olan İran, Rusya ve Venezüella gibi ülkeler ise düşen petrol fiyatlarının olumsuz etkisini ülke ekonomilerinde hissediyor, bu sıkıntı halka da yansıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) üye bu ülkeler, kendileri gibi aynı gruba üye olan Suudi Arabistan’a petrol üretimini kısması, arzı azaltarak fiyatları yükseltmesi çağrısında bulunuyorlar.
Ancak Perşembe günü ölen Suudi Arabistan Kralı Abdullah, ısrarla bu isteği geri çeviriyordu. Kral Abdullah, üretimi kısmayarak, kaya gazıyla petrol üretimini son yıllarda önemli ölçüde artıran Amerika’yı hedef alıyor. Zira Amerika’daki kaya gazının üretim maliyeti 65 dolar civarında. Ortadoğu’daki rezervlerden çıkarılan petrol için bu fiyat 30 doların altına inebiliyor.

İşte Suudi Arabistan da aradaki bu büyük farka güveniyor ve varil başına 50 dolara kadar inen petrol satış fiyatının bir süre sonra, üretim maliyeti yüksek şirketleri devreden çıkaracağını umuyor. Kral Abdullah’ın ölümünden sonra Cuma günü piyasalar açıldığında petrolün varil başına fiyatı 60 dolara yükseldi. Piyasaların tedirginliği Abdullah’ın yerine geçen kardeşi Veliaht Prens Salman’ın aynı politikaya devam edip-etmeyeceğinin yarattığı belirsizlikten kaynaklanıyordu. Ancak, gün içerisinde Suudi Arabistan’dan ilk sinyal geldi ve “Kral Abdullah sonrasında petrol politikamız değişmeyecek denildi.”

Petrol fiyatlarındaki düşüş bu yılki Davos Zirvesi’nde de ateşli tartışmalara malzeme oldu. Büyük petrol şirketleri gelecek için petrol yatırımlarının yapılmaması yüzünden petrol fiyatlarının birkaç yıl sonra varil başına 200 dolara kadar tırmanabileceğinden yakındı. Karları azalan büyük şirketler gelecek için yatırım yapmak yerine küçülmeyi tercih ediyor şu sıralar. Total, ConocoPhillips ve BP bu büyük şirketler arasında.

OPEC’i petrol piyasasının merkez bankası gibi gören büyük şirketler, örgütün, aldığı kararlarla fiyatlara istikrar kazandırması gerektiğini söylüyor, bu şekilde de ileride tüm dünyayı büyük bir krize sürükleyebilecek şok fiyat artışlarından koruması gerektiğine inanıyor. Büyük şirketlerle OPEC arasındaki bu kavgaya şimdilik kulak tıkayan Amerikalı tüketicileriler ise hala büyük keyifle benzin depolarını doldurma devam ediyorlar…

Peki bu saadet daha ne kadar sürecek tüketiciler için?

Yine Davos’taki tartışmalara göre, fiyatlar, 1-1,5 yıl daha düşük seyretmeye devam edecek, ama sonrasında yeniden artışa geçecek….

Bu da demektir ki bu bahar ve yaz aylarında Amerikalılar seyahat ederken gönül rahatlığıyla gaza basıp gidebilecek…

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives