Bütçede Kemer Sıkma Zamanı

Posted October 21st, 2011 at 2:22 pm (UTC-5)
Leave a comment

Amerika’da Şükran Günü denilince akla fırınlanmış hindi, tatlı patates püresi ve yaban mersini sosunun süslediği mükellef bir yemek sofrası gelir. Her bayram gibi Şükran Günü’nün de bazı ritüelleri vardır. Mesela Ulusal Hindi Besicileri Federasyonu ile Kümes Hayvanları Ulusal Konseyi başkana şöyle en besilisinden bir hindi hediye eder. Başkan da bayramın hatırına hindinin canını bağışlar. Böylelikle hindi insanların midesini boylayacağına Disneyland’a gönderilir ve hatta buradaki geleneksel Şükran Günü Geçit Töreni’nde boy bile gösterir.

Bu yılki Şükran Günü öncesinde ise kesilmeyi bekleyen sadece hindiler değil. Bütçedeki olası fazlalıklar, gereksiz yere yapıldığı düşünülen masraflar, hiçbir getirisi olmayan harcamalar da kesilmeyi bekliyor. Kesim ekibi de 6 Demokrat ile 6 Cumhuriyetçi’den oluşuyor .

Geçen yazın en sıcak günlerinde, ateşli tartışmalar sonrası borçlanma tavanı yükseltilmiş bunun karşılığında da tasarruf tedbirlerini belirleyecek bir komite kurulması kararlaştırılmıştı.

Süper komiteden bütçede 10 yıl içinde en az 1,2 trilyon Dolar’lık tasarruf sağlayacak formüller geliştirmesi; bu formülleri de 23 Kasım günü, yani Şükran Günü’nden bir gün önce, sunması bekleniyor.

Yani hindinin canı bağışlanacak ama bazı programlar kurban verilecek.

Komite neredeyse hergün kapalı kapılar ardında toplanarak hangi bütçe kalemlerini keseceğini belirlemeye çalışıyor.

Süper komite, aslında formülleri geliştirmek için sadece kendi üyelerinin görüşlerine başvurmuyor. Tüm Kongre üyelerinden bu konuda görüş bekliyor. Bu çerçevede 14 Ekim tarihine kadar diğer Kongre üyelerinden görüş ve öneriler topladı.

Geliştirilen, toplanan, süzgeçten geçirilen ve “finale kalan” öneriler en geç 23 Kasım günü açıklanacak.
Açıklanan öneriler de en geç 23 Aralık yani tam Noel öncesi Kongre’de oya sunulacak. Anlaşmaya göre oylama politik amaçlar doğrultusunda ertelenirse, Süper Komite’nin tasarruf tedbirleri Ocak ayında otomatik olarak devreye girecek. Başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda kamu harcamaları kesilecek.

Politikacılar şimdiden kendi seçmen kitlelerini etkileyebilecek olası kesintilerin hesabını yaparken, bunun için kaygılanırken, piyasaların tedirginliği daha farklı.

Bu çevrelerin kabusu, Amerika’nın kredi notunun yeniden düşürülmesi ihtimali. Ağustos ayında, borç tartışmaları sürerken Standard & Poor’s biraz da politikacıları suçlayarak Amerika’nın AAA olan kredi notunu düşürmüştü. İşte şimdi piyasalar Ağustos ayında yaşananların tekrarlanmasından ve Amerika’nın notunun S&P tarafından daha da aşağı çekilmesinden kaygı duyuyor.

Anlaşılan o ki Amerika’da hem Şükran Günü hem de Noel bu yıl ekonomik sıkıntıların gölgesinde kalacak.

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives